РОЗДІЛ ІІ
АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА
2.1. Аналіз внутрішньої будови МКП «Жидачівводоканал»
Всередині МКП «Жидачівводоканал» (надалі—ЖВК) фінансові відносини виникають між працівниками підприємства. Це насамперед відносини між директором та головним бухгалтером, оскільки принципові рішення щодо управління фінансами на таких підприємствах приймаються за узгодженням між головним бухгалтером і директором. Головний бухгалтер звітує перед директором стосовно найважливіших питань. Також головний бухгалтер організовує роботу з підготовки пропозиції для керівника підприємства щодо розроблення системи і форм внутрішньогосподарського обліку та правил документообороту, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності і контролю господарських операцій; забезпечення збереження майна, раціонального і ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, залучення кредитів та їх погашення; виділення на окремий баланс відділень та інших відокремлених підрозділів підприємства і включення їх показників до фінансової звітності підприємства. Також фінансові відносини виникають всередині підприємства між головним бухгалтером та бухгалтерією, оскільки головний бухгалтер керує фахівцями бухгалтерського обліку підприємства та розподіляє між ними функціональні обов’язки, знайомить цих працівників з нормативно-методичними документами та інформаційними матеріалами, які стосуються їх діяльності, а також зі змінами в чинному законодавстві. Відносини всередині підприємства виникають і між дільницями та відділами, що подано у додатку Б.
Документування – це письмове свідчення про здійснення господарської операції. Підставою для запису господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти їх здійснення (рахунки-фактури, касові ордери, акти про приймання, здавання і списання майна і матеріалів, виписки з банку і т. ін.).Облікові регістри призначені для хронологічного і систематичного запису, а також для узагальнення і групування даних з первинних документів. Відповідно до форми, призначення і кількості використовуваних регістрів, виду взаємозв’язків між аналітичними і синтетичними реєстрами підприємства використовують різні форми обліку.
На ЖВК застосовується журнально-ордерна форма бухгалтерського обліку, суть якої полягає у тому, що всі господарські операції реєструють у відповідних відомостях і журналах, журналах-ордерах. Записи в журнали-ордери і відомості роблять щоденно або в міру надходження первинних документів. Щомісячно журнали-ордери закривають і їх підсумки переносять в Головну книгу, яку відкривають на рік. У більшості журналів ордерів поєднано синтетичний і аналітичний обліки інформації про наявність, стан і використання господарських засобів та джерел їх формування. Характерною особливістю журналів, журналів-ордерів є те, що в них записують суми, які відповідають кредитовому обороту по відповідному рахунку. У відомостях записують суми дебетових оборотів.
На підприємстві була проведена автоматизація бухгалтерського обліку шляхом розробки і впровадження власної програми на основі такої програми як “1C:Бухгалтерія”, що пов’язано з специфікою діяльності. Програма дає можливість вести синтетичний і аналітичний облік, одержання всієї необхідної звітності для різних рахунків, оформлення документів, ведення багатовимірного кількісного обліку, формування і опрацювання інформації про поставки, номенклатуру і т.п.
Для правильності організації бухгалтерського обліку необхідно, щоб структура бухгалтерії передбачала групування облікових робіт за однорідними ознаками. Структура бухгалтерії ЖВК включає групи обліку основних засобів, матеріальних цінностей, розрахунків з робітниками і службовцями, фінансово-розрахункових операцій, затрат на виробництво продукції і реалізації, зведеного обліку і звітності, які підпорядковані головному бухгалтеру. Так група обліку основних засобів здійснює облік надходження, внутрішнього переміщення і вибуття основних засобів, веде їх документальне оформлення, проводить нарахування амортизації; група матеріального обліку веде облік придбання, заготівлі і витрат ТМЦ і МШП, проводить облік розрахунків з постачальниками; група обліку розрахунків проводить облік розрахунків по заробітній платі, з фінансовими органами по утриманнях, бере участь у складанні звітності про використання фонду оплати праці; група обліку фінансово-розрахункових операцій здійснює облік коштів у касі підприємства, на рахунках у банку, підзвітних сум, контролює додержання фінансової і платіжної дисципліни.
Коло найважливіших показників діяльності підприємств і показників, які характеризують стан, рух і розміщення їх фінансових ресурсів, тобто фінансову стійкість. До цих показників належать :
Ліквідності, зокрема, коефіцієнти покриття, загальної ліквідності, швидкої ліквідності та абсолютної ліквідності.
Платоспроможності та фінансування.
Ділової активності (коефіцієнти: обіговості активів, обіговості дебіторської заборгованості, обіговості кредиторської заборгованості, обіговості матеріальних запасів, обіговості основних засобів та обіговості власного капіталу).
Рентабельності, а саме: рентабельність активів, рентабельність власного капіталу і рентабельність основної діяльності.
1.Показники ліквідності. Коефіцієнт швидкої ліквідності визначає скільки одиниць найбільш ліквідних активів припадає на одиницю термінових боргів. Цей показник не відповідає нормативному значенню (не менший 0,7), що є негативною тенденцією на підприємстві. Але за три квартали він трішки зріс від 0,008 до 0,052. Це відбулося за рахунок збільшення грошових коштів та їх еквівалентів і зменшення поточних зобов’язань підприємства. Коефіцієнт абсолютної ліквідності характеризує готовність підприємства негайно ліквідувати короткострокову заборгованість. Він також не відповідає нормативному значенню (не менший 0,2), що є негативною тенденцією на підприємстві. Але цей показник зріс від 0,01 до 0,052. Це відбулося за рахунок збільшення грошових коштів та їх еквівалентів і поточних фінансових інвестицій і зменшення поточних зобов’язань підприємства. Коефіцієнт загальної ліквідності не відповідає нормативному значенню (не менше 2), що є також негативним для підприємства. За аналізовані періоди спостерігається невелике збільшення цього показника від 0,79 до 0,88. Це відбулося за рахунок збільшення обігових активів.
2. Показники платоспроможності. Коефіцієнт фінансування характеризує залежність підприємства від довгострокових зобов’язань. Цей показник перевищує нормативне значення (менше 1), що є позитивним для підприємства.
3. Показники ділової активності. Коефіцієнт обіговості активів показує скільки отримано чистої виручки на одиницю коштів, інвестованих в активі. Цей показник не відповідає нормативному значенню (менше 1), що є негативною тенденцією на підприємстві. Протягом трьох кварталів цей показник становив 0,04. Коефіцієнт обіговості кредиторської заборгованості показує у скільки разів виручка перевищує середню кредиторську заборгованість. Цей показник перевищує нормативне значення (менше 1), що є негативним для підприємства. У другому кварталі цей показник зріс від 1,28 до 1,43, але у третьому знову зменшився до 1,36. Це відбувалось за рахунок зміни чистого доходу.
4.Показники рентабельності. Рентабельність характеризує прибутковість кожної вкладеної гривні. Так як у першому кварталі ЖВК не отримало прибутків, то цей показник обраховували тільки для двох останніх кварталів. Рентабельність активів характеризує наскільки підприємство ефективно використовує свої активи для отримання прибутку, тобто показує який прибуток приносить кожна гривня вкладена в активи. Цей показник не відповідає нормативному значенню (більше 10%), що є негативною тенденцією для підприємства. Рентабельність капіталу характеризує ефективність використання власного капіталу на підприємстві. Цей показник не відповідає нормативному значенню (не менше 100%), що є негативним, за два квартали цей показник зріс від 0,11 до 0,17. Це відбулось за рахунок збільшення чистого прибутку.
Приклад розрахунку основних показників фінансового стану підприємства за І-ІІІ квартали подано у додатку В.
Зведений розрахунок показників фінансового стану поданий у табл.2.1.

Таблиця 2.1

Показник
Квартали
Норматив значення
Тенденція



І
ІІ
ІІІ




Показники ліквідності

1
коефіцієнт покриття
0,82
0,86
0,89
=2
негативна

2
коефіцієнт загальної ліквідності
0,79
0,85
0,88
>2
негативна

3
коефіцієнт швидкої ліквідності
0,008
0,029
0,052
>0,8
негативна

4
коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,01
0,029
0,052
>0,2
негативна


Показники платоспроможності

1
коефіцієнт платоспроможності
0,96
0,96
0,96
>0,5
позитивна

2
коефіцієнт фінансування
0,04
0,04
0,04
<1
позитивна


Показники ділової активності

1
коефіцієнт обіговості активів
0,04
0,04
0,04
>1
негативна

2
коефіцієнт обіговості дебіт. заборгованості
1,53
1,53
1,33
<1
негативна

3
коефіцієнт обіговості кредит. заборгованості
1,28
1,43
1,36
<1
негативна

4
коефіцієнт обіговості матеріальних запасів
15,9
14,84
13,52



5
коефіцієнт обіговості основних засобів
0,04
0,042
0,045



6
коефіцієнт обіговості власного капіталу
0,04
0,043
0,046




Показники рентабельності

1
рентабельність активів
-
9.76
0,16
>10
негативна

2
рентабельність власного капіталу
-
0,11
0,17
>100
негативна

3
рентабельність основної діяльності
-
2,36
3,68



Динаміка показників фінансового стану підприємства за І-ІІІ квартали 2004р.Складений порівняльно аналітичний баланс поданий у додатку Д.
Аналіз активу і пасиву балансу МКП “Жидачівводоканал” за І-ІІІ квартали 2004 року свідчить про те, що загальна вартість майна підприємства зменшилась за три квартали на 177 тис.грн., або на 2,56%. Спад відбувся в основному за рахунок зменшення вартості необоротних активів на 188,1 тис.грн., зменшилась також їх питома вага на 0,26% та зменшення частки власного капіталу на 136,6 тис. грн., що дорівнює 2,06 %.Оскільки питома вага необоротних активів складає в середньому за три квартали 96,7%, можна зробити висновки про “важку” структуру активів, що свідчить про високий рівень накладних витрат і високу вразливість до зміни виручки. Сума реальних активів, що характеризують виробничу потужність підприємства, тобто основні засоби, виробничі запаси і незавершене виробництво в І кв. склала 6660,75+16,1+0=6676,85 тис.грн., або 97,7% активів, в ІІ кв. – 6629+17+0=6646 тис.грн., або 96,91%, а в ІІІ кв. – 6587+19,7+0=6607,35 тис.грн., або 96,75% що вказує на зменшення виробничих можливостей підприємства. В складі активів відбулося збільшення оборотних активів на 12,7 тис.грн. (5,68%). Зміни в оборотних активах відбулися за рахунок збільшення грошових коштів та їх еквівалентів у національній валюті на 22,8 тис. грн. та інших оборотних активів на 0,8 тис. грн., що становить 4,9% , а також зменшення дебіторської заборгованості на 6,89%.
Найбільшу частку у формуванні джерел майна підприємства займає інший додатковий капітал і середньому становить 91,3%, що потребує вивчення правильності формування і використання інших видів капіталу. Залучені джерела зменшилися, що відбулося за рахунок зменшення кредиторської заборгованості підприємства за товари, роботи і послуги на 8,6 тис. грн. або на 6,4%, та зменшення короткострокових кредитів банків на 25%, що є результатом порушення фінансової дисципліни ЖВК, є невиправданим способом формування майна і є показником погіршення фінансового стану підприємства.
2.2. Аналіз зовнішніх фінансових зв’язків на МКП «Жидачівводоканал»
Зважаючи на те, що всі фінансові показники - доходів і надходжень, видатків і відрахувань, оцінки ефективності утворюються в процесі відносин підприємства зі своїми контрагентами всередині і зовні виробничого середовища, сфера суб'єктів, зокрема, зовнішніх відносин може бути визначена такими взаємозв'язками:
- відносини між господарюючим суб'єктом і фінансовою системою держави при сплаті податків і інших обов'язкових платежів в бюджет і позабюджетні фонди, наданні податкових пільг, застосуванні штрафних санкцій, одержанні бюджетного асигнування та ін.;
- зв'язок з виробництвом і реалізацією продукції (послуг), за якими простежуються грошові відносини між постачальниками і покупцями, транспортом і клієнтурою, замовником і підрядчиком і т. ін.;
- відносини між господарюючим суб'єктом і банківською системою в процесі зберігання грошей в банку, одержання і погашення позичок, сплаті процентів за користування кредитом та ін.;
- зі споживачами щодо реалізації продукції (послуг) і здійснення заходів з оптимізації розрахунку з абонентами;
- відношення з інвесторами, пов'язані із залученням фінансових ресурсів, взаємним кредитуванням, з емісією і розміщенням цінних паперів, пайовою участю в створенні спільних підприємств та ін.[27, с. 187-188].
Діяльність підприємства супроводжується рухом його грошових коштів. Рух грошових коштів—це надходження та вибуття грошових коштів підприємства та їх еквівалентів. Відображається рух цих коштів у «Звіті про рух грошових коштів» (формі 3, див. додаток Е). Він містить дані про джерела формування та напрями використання грошових коштів.
Для забезпечення фінансово-економічної стабільності і розвитку підприємства необхідно враховувати усі потоки грошових коштів від будь-якої діяльності (операційної, інвестиційної, фінансової), під час якої підприємство функціонує у певному середовищі і співпрацює з суб’єктами, що мають прямий вплив на нього [27, с. 373-374].
Під час кожного з видів діяльності підприємства виникає певний рух грошових коштів. Так, операційна діяльність на ЖВК пов’язана з такими вихідними грошовими потоками, як: витрачання грошових коштів під час платежів постачальникам за товари, послуги; при виплаті заробітної плати працівникам підприємства; платою за обслуговування транспортних засобів підприємства (ремонт тощо); сплата податків до бюджетів, зокрема, ПДВ, податок на землю, з власників ТЗ, комунальний податок, забруднення навколишнього середовища, геологорозвідка, водні ресурси, податок на прибуток, прибутковий податок. Вихідними потоками грошових коштів на ЖВК є: надходження грошових коштів за виконані роботи і надані послуги; від надання майна підприємства в оренду; за постачання якісної питної води тощо. Інвестиційна діяльність пов’язана з такими грошовими потоками, як: грошові платежі, пов’язані з придбанням основних засобів, нематеріальних та інших довгострокових активів; грошові платежі для придбання боргових цінних паперів. Рух грошових коштів від фінансової діяльності виникає, коли підприємство отримує грошові надходження від емісії власних акцій, грошові виплати для погашення отриманих позик тощо.
Проаналізуємо рух фінансових потоків МКП “Жидачівводоканал” використовуючи “Звіт про рух грошових коштів” за 2003-2004 роки.
Аналіз грошових потоків зведемо у таблицю 2.2.
Таблиця 2.2
Аналіз грошових потоків ЖВК за 2003-2004 роки
Стаття
Код
2003
2004
Абсол. відхил
(+/-)
Віднос відхил



Надхо
дження
т. грн
Вида-ток,
т. грн
Надхо
дження
т. грн
Вида-ток,
т. грн



1
2
3
4
5
6
7
8

І. Рух коштів у результаті операційної діяльності









Продовження таблиці 2.2.
1
2
3
4
5
6
7
8

Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування
010
34,7

22,9

-11,8
0,66

Коригування на амортизацію необоротних активів
020
250,2

254,8

+4,6
1,01

Збиток (прибуток) від не операційної діяльності
050
8,7
209,5

192,8
-16,7
0,92

Прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах
070
84,1

84,9

+0,8
1,01

Зменшення (збільшення) оборотних активів
080
11,7

42,4

+30,7
3,63

Витрати майбутніх періодів
090
0,3


0,1



Зменшення (збільшення) поточних зобов’язань
100

14,0

16,3
+2,3
1,16

Грошові кошти від операційної діяльності
120
82,1

110,9

+28,8
1,35

Сплачені податки на прибуток
140

33,7

21,2
-12,5
0,63

Чистий рух коштів до надзвичайних подій
150
48,4

89,7

+41,3
1,86

Чистий рух коштів від операційної діяльності
170
48,4

89,7

+41,3
1,86

ІІ. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності








Придбання необоротних активів
250

140,9

35,4
-105,5
0,26

Чистий рух коштів до надзвичайних подій
280

140,9





Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності
300

140,9





ІІІ. Рух коштів у результаті фінансової діяльності








Отримані позики
320
60,0






Погашення позик
340


45,0




Чистий рух коштів до надзвичайних подій
370
60,0






Чистий рух коштів від фінансової діяльності
390
60,0






Чистий рух коштів за звітний період
400
32,5
9,3





Залишок коштів на початок року
410
34,5

2,0

-32,5
0,06

Залишок коштів на кінець року
430
2,0

11,3

+9,3
5,65


З аналізу руху грошових потоків ЖВК за 2003-2004 роки видно, що грошові кошти від операційної діяльності зросли на 28,8 тис. грн., а чистий рух коштів від операційної діяльності на 41,3 тис.грн. Проте у результаті інвестиційної діяльності, як у 2003році, так і у 2004, не було надходжень грошових коштів, але було придбано необоротні активи на суму 140,9 тис. грн. і 35,4 тис. грн. відповідно. У результаті фінансової діяльності ЖВК у 2003 році надходження становили 184 тис. грн., а у 2004 році витрати перевищили надходження на 22,7 тис. грн., що є негативним для підприємства.
Отже, показником звітності, на підставі якого можна зробити висновки про ефективність управління підприємством в цілому, є чистий рух грошових коштів за звітний період. Звіт про рух грошових коштів—це звіт про зміни фінансово-економічного стану підприємства, побудований на основі методу потоку грошових коштів. Він дає змогу оцінити очікувані надходження та витрачання грошових коштів, достатність грошових потоків від операційної діяльності, зробити висновки про ефективність та обґрунтованість проведення підприємством інвестиційної діяльності, оцінити необхідність залучення додаткових фінансових ресурсів.
2.3 Аналіз зовнішніх інформаційних зв’язків на МКП «Жидачівводоканал»
Найважливішою складовою частиною управлінського процесу, основою фінансового аналізу є система економічної інформації, тобто сукупність даних, які на базі попереднього якісного пізнання переважно кількісно відображають соціально-економічні відносини та використовуються для аналізу, управління, планування і прогнозування соціально-економічного розвитку.
Система економічної інформації займає проміжне місце між процесами операційної, інвестиційної і фінансової діяльності (керуюча система), де зароджується економічна інформація, та процесами управління (управлінська система), де інформація фіксується, переробляється і використовується в цілях підвищення ефективності господарювання.
У процесі проектування інформаційної системи фінансового аналізу необхідно врахувати основні характеристики економічної інформації, які впливають на вибір інформаційних технологій рішення аналітичних завдань. Це може бути досягнуто за допомогою її класифікації за певними ознаками, найважливішими з яких є джерела формування інформації, напрями її використання і місце утворення [1, с.69-70].
За джерелами формування економічна інформація поділяється на правову, директивну, нормативно-довідкову, прогнозну, планову та фактографічну.
Джерелом правової інформації для ЖВК є законодавчі акти України, що регулюють діяльність комунальних підприємств у сфері господарських, фінансових та трудових відносин.
Директивну інформацію отримує з постанов Кабінету Міністрів України, наказах Міністерства фінансів, Державного Комітету статистики, Державного Комітету по житлово-комунальному господарству та інших міністерств та відомств.
Джерелом нормативно-довідкової інформації є збірки галузевих та відомчих нормативів, збірки міжгалузевих нормативів, стандарти, прейскуранти, довідники, правила.
Планова і прогнозна інформація міститься у бізнес-планах, фінансових планах, інвестиційних проектах, кошторисах. На відміну від правової, директивної та нормативно-довідкової, вона формується безпосередньо на ЖВК, виходячи з можливостей їх розвитку, вимог чинного законодавства України, відповідних директивних документів та з урахуванням нормативів, що не носять директивного характеру, а також іншої довідкової інформації.
Основним джерелом фактографічної інформації є бухгалтерський та статистичний облік. Бухгалтерський облік відображає фінансові ресурси та фінансово-господарські операції. Облікова інформація отримується методами суцільного безперервного спостереження, обов'язкового документування та систематизації на рахунках. На основі облікової інформації складається бухгалтерська звітність, яка надається користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Статистичний облік ґрунтується на даних бухгалтерського, оперативного та вибіркового обліку. Форми статистичної звітності розробляються Державним комітетом статистики України і є обов'язковими для підприємств і установ.
Оперативний облік застосовується на окремих ділянках фінансово-господарської діяльності підприємства. Завдання оперативного обліку полягає у забезпеченні швидкого (оперативного) отримання інформації щодо змін параметрів об'єктів, які потребують постійного (оперативного) контролю.
Інформація вибіркового обліку складається з даних інвентаризацій, спостережень (у тому числі хронометражних), перевірок, які мають вибірковий характер.
Додатковим джерелом фактографічної інформації є поза облікова інформація, яка міститься у наказах, доповідних і пояснювальних записках, протоколах виробничих нарад та зборів колективу, актах ревізій та перевірок, аудиторських висновках тощо.
За напрямками використання розрізняють інформацію, що характеризує законодавчу, директивну, нормативно-довідкову, планову базу фінансового аналізу та фактографічну інформацію. Інформація, що характеризує зовнішні умови фінансового аналізу (правова, директивна, нормативно-довідкова) використовується для контролю та оцінки відповідності фінансово-господарських операцій, результатів фінансової діяльності та фінансового стану підприємства чинному законодавству України, вимогам директивних документів, нормативам, стандартам тощо. Планова інформація слугує для зіставлення з фактографічною інформацією і визначення відповідності останньої затвердженим планам і кошторисам. Фактографічна інформація використовується для характеристики стану об'єкта аналізу у певний момент часу або за певний період. Зіставлення фактографічної інформації з правовою, директивною, нормативно-довідковою, прогнозною та плановою є основою загального фінансового аналізу. За місцем утворення інформація для економічного аналізу підрозділяється на внутрішню і зовнішню. Внутрішня інформація - це сукупність даних, які виникають на самому підприємстві і характеризують його діяльність та фінансовий стан. Вона формується в процесі фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і знаходить відображення в планах, бухгалтерському, оперативному і статистичному обліку. Зовнішня інформація виникає за межами підприємства і безпосередньо стосується досліджуваної предметної галузі.