Вплив кави на організм людини
Опубліковано admin 22 Июл 2009 | Новости
У чому секрет впливу кави?
Уперше випита чашка кава викликає різні почуття стосовно смакових достоїнств напою (від ворожості до палкого захвату), але нікого не залишає байдужим. Цей сильний вплив кави на організм людини ще на зорі поширення напою породив дві діаметрально протилежних думки про користь і шкоду кави.
Особливо палка суперечка з цього питання розгорілася в Швеції в XVIII столітті. Щоб вирішити цю суперечку, король Густав III наказав замінити страту двох братів-близнюків довічним ув’язненям. Братам вирішили створити однаково гарні умови й одному з них давати щодня більшу порцію кави, а іншому — таку ж порцію чаю. За засудженими спостерігали два професори-медики, які повинні були констатувати смерть приречених від кави й чаю. Засуджених заточили в фортецю, і почалося очікування їхньої смерті. Ішли дні, тижні, йшли роки. Не

особливо корисний людям розумової праці, тому що він, збуджуючи нервові клітки головного мозку,збільшує сприймання, розташовує до зосередженого мислення.
Винятково ефективний вплив кави на шлунково-кишковий тракт. Тут повною мірою проявляється збудлива, стимулююча дія не лише кофеїну, але й кислот, ароматичних і смакових речовин, що утворяться в процесі обсмаження кави. Шлункова секреція, викликана кавою, рівносильна за своєю дією визнаному всіма активатора секреторної реакції — м’ясного бульйону. Через 20-30 хвилин після прийняття чорної кави кислотність у шлунку досягає максимуму. Зі збільшенням концентрації напою в шлунковому вмісті збільшується об’єм вільної соляної кислоти, зростає загальна кислотність, що прискорює переварювання й виведення їжі зі шлунку. Кава, збільшуючи виділення шлункового соку, сприяє підвищенню засвоюваності їжі. Недарма в багатьох народів прийнято подавати чорну каву після сніданку й обіду.
Чорна кава як сильний збудник шлункової секреції повинна бути виключена з раціону хворих виразковою хворобою й гіперацидним гастритом. Любителям кави при цих захворюваннях можна рекомендувати замінники натуральної кави, такі, як ячмінний, жолудевий й інші види кавових напоїв. Ці напої у великому асортименті є в наших магазинах. Можна також рекомендувати вживання кави з молоком, вершками й цукром, тому що при цьому збудливий вплив кави на шлункову секрецію значно зменшується. Кофеїн стимулює обмін деяких речовин в організмі й нормалізує роботу окремих залоз внутрішньої секреції. Наприклад, підвищує засвоюваність цукру й пригнічує діяльність щитовидної залози. У літературі є вказівка на те, що кава пригнічує життєдіяльність мікроорганізмів, отже, і із цього погляду кава може виявитися корисною для людини в багатьох випадках.
Кава, як і спирт, збуджує, зігріває й активізує діяльність людини, з тією лише різницею, що кава не має оп’яняючої й розслаблюючої дії й не приводить до тих наслідків, які бувають від спиртних напоїв.
При всіх своїх позитивних фізіологічних властивостях, що обумовили широке поширення, кава може завдати і шкідливої дії організму. Вона протипоказана при гіпертонії, безсонні, підвищеній збудливості нервової системи й при інших захворюваннях.
То що ж, пити чи не пити каву? На це питання можна відповісти просто. Здоровій людині кава, крім користі, нічого не завдасть, і, якщо напій подобається, пийте на здоров’я, не зловживаючи ним, як, втім, і будь-яким іншим напоєм. Уживання кави представляє дійсно рідкісний випадок поєднання приємного з корисним, а тому ми в праві рекомендувати читачам чашку гарної кави.
Кава (кофе) — наркотик
Кава (кофе) — наркотик, тому що містить наркотик кофеїн. Кофеїн викликає звикання і наркотичну залежність. Якщо ви вживаєте каву впродовж часу, то припинити вживання дуже важко майже неможливо.
Кофеїн вимиває з організму кальцій. В результаті зловживанням кави кістки стають крихкими. Правда, якщо у вашій дієті присутні їжа багата кальцієм, то дозволити собі одну-дві чашки кави в день все-таки можна. У будь-якому випадку, з'їдайте щодня 15г. смаженого мигдаля, щоб заповнити добову дозу кальцію в 1500мг. Окрім мигдаля добре було б пити і який-небудь вітамінний комплекс, адже кава виводить не тільки кальцій, але і магній, і калій, і натрій і ряд інших мікроелементів.
Вживання дуже гарячого чаю або кави з молоком підвищує вірогідність розвитку раку стравоходу в чотири рази. До такого висновку пришли іспанські учені, які проаналізували результати п'яти досліджень. Кава без молока і багато теплих напоїв не викликають негативного ефекту. Ці дані були опубліковані в журналі International Journal of Cancer.
За даними епідеміологічних досліджень, рак стравоходу особливо часто зустрічається в деяких регіонах Латинської Америки — в північно-східній Аргентині, південній Бразилії, Уругваї і Парагваї. Жителі цих країн традиційно п'ють багато кави і маті через соломинку, при цьому в стравохід потрапляє дуже гаряча рідина.
Кава містить не тільки кофеїн, але і багато що інше — кислоти, ароматичні з'єднання, фарбувальні і смакові речовини. Які з цих речовин потраплять в організм, залежить від способу приготування, обжарювання, концентрації і різновиду кави. Мабуть, з дією цих супутніх речовин і зв'язаний благотворний вплив кави на шлунок і кишечник. Кава підсилює виділення шлункового соку, причому дія його рівносильна дії м'ясного бульйону. Якщо після щільного обіду або сніданку ви вип'єте чашку чорної кави, через 20-30 хвилин кислотність в шлунку досягне максимуму, і переварювання і засвоєння їжі буде швидшим і ефективнішим. У зв'язку з цими особливостями людям з виразковою хворобою і гастритом з підвищеною кислотністю чорна кава не рекомендується.
Науково доведена шкода кави для майбутніх мам. Якщо жінка під час вагітності випиває не менш 4-х чашок кави вдень, то ризик переривання вагітності складає близько 33 %. Але як тільки вагітна знижує споживання кави до 3-х чашок, шкода кави стрімко падає. Ризик смерті плоду в утробі матері знижується до 3-х %. Особливо сильна шкода кави на термінах вагітності від 20-ти тижнів.
Точно встановлено, що кава перешкоджає засвоєнню і вимиває з організму кальцій, маній, калій, натрій і деякі інші мікроелементи. Тому, якщо ви любите каву, обов'язково приймайте вітамінні комплекси або їжте більше продуктів, багатих перерахованими мікроелементами. Наприклад, випивши чашку кави, з'їжте 15 грамів мигдаля, — це поверне баланс кальцію на належний рівень. Шкода кави в цьому сенсі більш зачіпає жінок, чим чоловіків. Дивно, але це науковий факт. Якщо жінка випиває більш 4-х чашок кави в день, то у неї дуже високий ризик розвитку остеопорозу. Особливе це стає небезпечно після настання менопаузи. Також що любителькам кави слід особливо стежити за своїми кістками і неодмінно приймати кальцій.
Деякі люди думають, що, вживаючи каву без кофеїну, вони позбавляють себе від шкідливої дії. Це правда, якщо йдеться саме про кофеїн. Але при тому виникає інша небезпека. Адже щоб позбавити кавові зерна від кофеїну, їх обробляють хімічними речовинами. І незрозуміло, що вредніше.
Розглянемо шкоду кави для людини в цілому. Кава викликає залежність. І це теж доведений науковий факт. У жінок, які вживають рідини, що містять кофеїн (серед них кава), з організму виводиться більше кальцію, ніж у тих, хто уникає кофеїну. В результаті зростає ризик розвитку остеопорозу. Рада: пийте по 1 стакану молока на кожну пару чашок кави, щоб підтримувати рівень кальцію в організмі в нормі.
Кава загострює безсоння.
У жінок, які випивають в день більше 4 чашок кави, ризик розвитку нетримання збільшується в двоє, в порівнянні з тими, хто п'є менше кави або взагалі його не вживає.
Виведення кофеїну з організму, коли той звик до нього, може викликати головні болі і млявість.
Кава збільшує виробництво організмом гормонів стресу, що може викликати сильне серцебиття, підвищення кров'яного тиску, появу симптомів тривожності.
Кофеїн збільшує виділення шлункового соку, що добре, коли людина тільки що поїла, і неприйнятно для людей з підвищеною кислотністю і виразкою.
Кава — багате джерело кофеїну, а також інших активних речовин, з яких тільки один — нікотинова кислота — має живильну цінність. Вона виробляється при обсмажуванні кавових зерен. Чашка кави містить близько 1 міліграма цього вітаміну. Але доведеться випити 15 чашок кави, щоб одержати необхідну для дорослої людини добову дозу.
Кофеїн — один з найпопулярніших наркотиків в світі. Ми споживаємо кофеїн у складі кави, чаю, какао, шоколаду, деяких напоїв і деяких ліків. Фактично джерелом кофеїну є кавові зерна, чайне листя, горіх коли і какао боби. Чистий кофеїн не має запаху, і у нього гіркий смак.
 
Кофеїн.
Один з ефектів кофеїну пов'язаний з його втручанням в ті процеси в різних місцях головного мозку, які регулюються аденозином, зокрема в так званій ретикулярній формації, що відповідає за рівень неспання організму. Коли аденозин зв'язується з відповідними рецепторами, це приводить до уповільнення діяльності і викликає відчуття втоми. Оскільки кофеїн має схожу з аденозином структуру, він зв'язується з тими ж рецепторами, але при цьому не відбувається зниження активності кліток, навпаки, вона зростає. Крім того, кровоносні судини головного мозку звужуються.
Організм у відповідь на цю збільшену активність клітин головного мозку діє так, як ніби головний мозок зафіксував виникнення небезпеки. Гіпофіз виділяє гормон, який примушує надниркові синтезувати більше адреналіну. Адреналін примушує серце скорочуватися частіше, а печінку викидати в кровотік більше глюкози, щоб організм міг використовувати додаткову кількість енергії. Крім того, кофеїн звужує кровоносні судини, розслабляє дихальні шляхи, що полегшує дихання, і дозволяє м'язам скорочуватися з більшою легкістю. Організм мобілізований для активної діяльності.
Окрім збільшення енергії, кофеїн надає інші види дії. Він збільшує сечовиділення і пригнічує апетит. Кава без кофеїну, на жаль, в більшості випадків важко вважати безпечнішою, оскільки в процесі звільнення від кофеїну в каві додаються речовини, які можуть бути не безпечнішими, ніж кофеїн який вони видаляють.
   ВІСІМ МІФІВ ПРО ЗДОРОВ'Я
Яким казкам про здоров`я ви схильні вірити? Наскільки вони відповідають дійсності? 1. Якісний алкоголь не шкодить Будь-який алкоголь має токсичну дію на організм . Це обумовлено тим, що один з продуктів розпаду етилового спирту - оцетовий альдегід. Він-то і творить в організмі різні безчинства. Але неякісне спиртне впливає на організм ще гірше. Оскільки дешеві міцні напої не проходять належного очищення, вони містять сивушні масла, які набагато підсилюють токсичну дію алкоголю. Те ж саме можна сказати і про напої домашнього виробництва. І вода ніби хороша використовувалася, і екологічно чисті фрукти або ягоди, а все одно напій виходить набагато шкідливіший, ніж аналогічний куплений. А все тому, що в домашніх умовах спирт очистити дуже важко. Звичайно ж, перевагу треба надавати відомим і дорогим маркам, але не треба думати, що вони не позначаться на здоров`ї. 2. Жувальна гумка, яку проковтнули, може спровокувати заворот кишок "Медицина не має у своєму розпорядженні конкретних даних про те, що жувальна гумка може стати причиною завороту кишок або апендициту, - роз`яснює дієтолог Марина Студенікіна. - Заворот кишок виникає при бурхливій перистальтиці кишечника, наприклад, якщо ви з`їли щось дуже жирне після довгої перерви в прийомі їжі. Напад апендициту - це результат закупорки просвіту апендиксу чужорідним тілом, пухлиною або паразитом. Ймовірно, викликати його може і жувальна гумка, яку проковтнули, оскільки вона не розщеплюється в шлунку. Проте зазвичай через декілька днів вона спокійно покидає організм разом з іншими неперетравленими залишками їжі". 3. Читання при поганому освітленні різко погіршує зір "При недостатньому освітленні у людини знижується здатність чітко розрізняти предмети, розташовані на невеликій відстані від очей, - говорить Тетяна Федосєєва, лікар-офтальмолог. - Для того, щоб сфокусувати погляд на таких дрібних об`єктах, як букви, очам доводиться докладати більше зусиль, ніж при нормальному освітленні. Але тільки від того, що ви любите читати в напівтемряві, зір не послабшає - просто очі швидше втомлюватимуться". 4. Якщо сильно замерзнути, застудишся "Застуда - це вірусне інфекційне захворювання, що передається повітряно-краплинним шляхом, - пояснює Олена Ларіна, головний лікар клініки "Сімейний доктор". - До хвороби може призвести лише безпосередній контакт з носієм вірусу. Навіть якщо ви промерзли до кісток і стукаєте зубами від холоду, у вас значно менше шансів захворіти, ніж у тих, хто сидить в теплі у компанії друга, що чхає . Проте сильно переохолоджуватися все ж таки не слід, тому що це може спровокувати загострення хронічних захворювань дихальної системи, нирок, сечового міхура, а також суглобів". 5. Квасоля - ідеальний замінник м`яса "Так, для вегетаріанців квасоля - одне з основних джерел білка, - говорить дієтолог Марина Студенікіна. - Але назвати її стовідсотковим замінником м`яса було б некоректно, оскільки рослинні білки відрізняються від тваринних в основному меншим вмістом незамінних амінокислот, які не синтезуються в організмі самостійно. Якраз у незбалансованості амінокислотного складу медики і бачать небезпеку вегетаріанства. Крім того, рослинні білки гірше засвоюються". 6. Білі плями на нігтях говорять про нестачу в організмі кальцію "Світлі плямочки на нігтьовій пластині означають лише те, що ніготь ушкоджений, - коментує Олена Ларіна. - Проте за зовнішнім виглядом нігтів дійсно можна судити про проблеми в організмі. Наприклад, їх синювато-сірий колір свідчить про погану циркуляцію крові. Якщо кінчики нігтів злегка загинаються всередину, це ознака нестачі заліза, а якщо вся поверхня нігтя в дрібних борозенках - вам не вистачає цинку і вітаміну B". 7. Тріск у суглобах - симптом артриту "При згинанні або розгинанні кінцівок буває іноді чутно тріск - це лопаються бульбашки повітря в навколосуглобових тканинах. Але тут немає нічого страшного - це абсолютно нормально, - розповідає Багдадій Аліханов, врач- артролог. - Проте постійний хрускіт у колінних суглобах може бути першою ознакою розвитку остеоартрозу - захворювання суглобів, при якому відбувається збіднення хрящів суглобів рідиною". 8. Потрібного випивати вісім склянок води на день Як показали дослідження, люди отримують достатню кількість рідини, коли п`ють соки і молоко, а також чай або каву. Крім того, висновки медиків підкреслюють, що дуже багато води пити шкідливо.
АЮРВЕДА - ГАРМОНІЯ ЖИТТЯ
Останнім часом модно захоплюватися різними вченнями й нетрадиційною медициною. Але мало хто замислюється над тим, що багато вчень виникло порівняно недавно. Та чи приносять щойно виникненні знання користь? Чи все-таки варто звернути свою увагу до вчень із тисячолітньою історією? Вченими було доведено, що Веди – є одним із небагатьох прадавніх писань, що збереглись до нашого часу. Аюрведа – одна з частин Вед, яка розкриває секрети довгого й здорового життя. З санскриту Аюрведа перекладається як "знання про життя". Індійці користуються аюрведичними знаннями вже понад 5 тисяч років і дотепер свято шанують канони життя, які пропонує Аюрведа. Основний принцип Аюрведи – підтримувати організм здоровим за допомогою натуральних продуктів. Аюрведична медицина заснована на принципі взаємодії 3 Дош (трьох головних біологічних початків тіла). Доши визначають конституцію тіла і його функціонування. 1. Вата. Для цього типу характерний високий зріст і худорлявість. В основному шкіра в людей типу Вата суха. Характер у них експресивний. 2. Пітта. Люди з таким типом шкіри мають середньостатистичну фігуру. При цьому їм властива зосередженість і честолюбство. Шкіра піддається висипанням.3. Капха. Люди з таким типом шкіри мають округлі форми та струнку талію. Для них особливо важливі любов і вміння слухати, можуть часто хворіти. Їх тип шкіри можна визначити як жирний. Щоб ви почували себе гармонійно, і ваша Доша не вийшла з рівноваги, спеціалісти рекомендують дотримуватись дієти. Для цього були розроблені смакові характеристики: 6 смаків, які людина відчуває одразу та 3 смаки, які відчуваються згодом. Людям з Дошею Вата необхідно вживати більш важку й маслянисту їжу, при цьому уникаючи сухої і холодної. З Дошею Пітта необхідно приділяти особливу увагу холодним і сухим стравам, а з Капха слід звернути увагу на легкі, сухі й теплі страви. Аюрведа володіє величезним арсеналом лікарських засобів, і, як наслідок, косметичних засобів, заснованих на унікальній комбінації традицій Аюрведи й найсучасніших наукових досліджень. Варто відзначити, що косметичні засоби, виготовлені власноруч на основі олій і трав, довго не зберігаються й доступні занадто вузькому колу людей. Саме завдяки сучасним аюрведичним косметичним засобам догляд за шкірою за принципами Аюрведи стає більш доступним і масовим. На українському ринку аюрведична косметологія робить тільки перші кроки. Наприклад, у жовтні 2008 року на український ринок вийшла нова косметична марка "Гімалаї Хербалс", представлена трьома лініями: засобами для догляду за волоссям, для догляду за шкірою обличчя, а також для догляду за тілом. До складу косметичних засобів марки поряд з екзотичними компонентами такими, як нім, сандал, куркума, чайне дерево, входять цілком традиційні інгредієнти – яблуко, абрикос, огірок, насіння льону й зародки пшениці. Усі компоненти цих косметичних засобів підібрані так, щоб підсилювати дію один одного. А це і є одне із правил Аюрведи! У світовій практиці Аюрведу використовують багато відомих особистостей. Серед них Мадонна, Принц Чарльз, Маргарет Тетчер і багато відомих політиків. І це не дивно, адже за останні 25 років було проведено більш 500 досліджень, які довели ефективність застосування аюрведичних знань у косметології.
 НЕЩИРІ ПОСМІШКИ ШКОДЯТЬ ЗДОРОВ'Ю
Необхідність "надівати" на обличчя час від часу в офісі "професійну посмішку", що приховує ваші дійсні пориви і стан душі, тобто проти вашої волі, здатна викликати такі розлади, як депресія і підвищений артеріальний тиск, негативно позначатися на імунній системі. Докази із цього приводу виявив професор Цапф з університету Гете у Франкфурті-на-Майне, який публікує свої виводи в німецькому журналі Apotheken Umschau, повідомляє лондонська Times.  Дослідник переконаний, що для нормалізації самопочуття необхідно робити перерви в процесі постійного носіння удаваної посмішки - зникати з очей в якому-небудь "темному кутку" і додавати особі таке вираження, якого просить внутрішній душевний стан. Це стосується, перш за все, продавців, працівників довідкових служб і готельного господарства, офіціантів, продавців-консультантів - усіх тих, хто на вимогу адміністрації зобов'язаний зустрічати відвідувача або клієнта "привітною посмішкою". До своїх висновків німецький психолог прийшов на основі спостереження протягом двох років за розбитими на дві групи чотирма тисячами добровольців, які відповідали на телефонні дзвінки у вигаданому комутаторному центрі. Всі вони піддавалися грубому і навіть хамському поводженню з боку "клієнтів". При цьому одним дозволялося відповідати на хамство різкостями, а іншим - лише терпляче зносити образи і посміхатися. Як встановив учений, в тих, хто не стримував себе, спочатку фіксувалося прискорення серцебиття, яке потім швидко припинялося. Ті ж, кого змушували терпіти і посміхатися, ще довго після завершення неприємного дзвінка переживали відчуття, схожі із стресом і підвищеною частотою ударів серця. "Щоразу, коли людина змушена пригнічувати свої дійсні відчуття, вона відчуває негативні наслідки, - резюмує професор Цапф. - Ми всі здатні управляти своїми емоціями, але це стає вельми важким заняттям, коли доводиться так поступати протягом тривалого періоду часу".