УДК 350.522.2
Жукова О.Ю., студент (Національний університет водного господарства і природокористування, м. Рівне)
ВПЛИВ ФОНДОВІДДАЧІ ОВФ НА ОБСЯГ ВИРОБНИЦТВА
Анотація статті українською мовою
У статті висвітлюється питання впливу рівня фондовіддачі ОВФ на обсяг виробництва. Ефективність виробництва на підприємстві значною мірою визначається рівнем фондовіддачі, який характеризує рівень використання ОВФ. Від його рівня залежить і обсяг виробництва. Таким чином, підвищення рівня фондовіддачі ОВФ забезпечує збільшення обсягу виробництва, що й впливає на результати господарської діяльності підприємства.
Анотація статті іноземною мовою
Актуальність статті у тому, що ОВФ повинні забезпечувати зростання обсягу виробництва продукції та зниження собівартості одиниці продукції. Об’єктом статті є вибірка підприємств харчової промисловості за останні 5 років (2002-2007). Метою статті є вивчення впливу фондовіддачі на обсяг виробництва. Наукова новизна: вплив використання ОВФ на обсяг виробництва залежно від їх стану. Економічна ефективність використання основних виробничих фондів характеризується системою показників, основним з яких є фондовіддача. В останні роки відмічається зниження рівня фондовіддачі, що викликано подорожчанням основних фондів, зміною їх структури, недостатнім рівнем організації виробництва та праці.
Фондовіддача характеризується обсягом продукції, що виробляється на одну гривню основних виробничих фондів, визначається як відношення обсягів виконаних робіт до середньорічної вартості основних виробничих фондів підприємства:
EMBED Equation.3 (грн/грн) (1)
де ФВ – фондовіддача; ОВ – обсяг виробництва продукції; БВ - балансова вартість основних фондів.
Обчислюємо фондовіддачу для кожного підприємства. Оскільки обсяг виробництва відомий, а фондовіддачу можна розрахувати за формулою, то отримані дані заносимо у таблицю 1
Таблиця 1
Фондовіддача і обсяг виробництва
Обчисливши фондовіддачу необхідно впорядкувати (сортування) данi в порядку зростання за фондовіддачею. Данi значення заносимо у таблицю 2
Таблиця 2
Сортування даних за фондовіддачею

Мал.1. Вплив фондовіддачі на обсяг виробництва
Побудувавши графік ми обчислюємо коефіцієнт кореляції та детермінації, для чого будуємо таблицю 3
Таблиця 3
Показники для обчислення кореляції та детермінації
Обчислюємо рівняння регресії за такою формулою:
EMBED Equation.3 , (2)
EMBED Equation.3 , (3)
EMBED Equation.3 , (4)
У моєму випадку EMBED Equation.3 =1565, EMBED Equation.3 =1931. Отже, рiвняння регресiї має вигляд:
УХ = 1931+1565х
Для оцiнювання тісноти зв’язку між фондовіддачею i обсягом виробництва використовують коефіцієнт кореляції, який обчислюється за залежнiстю:
EMBED Equation.3 , (5)
де r - коефіцієнт кореляції; Х – середня фондовіддача; У – середнiй обсяг виробництва;
EMBED Equation.3 , (6)
де EMBED Equation.3 - середнє квадратичне відхилення фондовіддачі;
EMBED Equation.3 , (7)
де EMBED Equation.3 - середнє квадратичне відхилення обсягу виробництва.
r = 0,1768
Пiсля визначення коефіцієнта кореляції, можна визначити похибку, з якою буде відхилятися цей коефіцієнт, за формулою:
EMBED Equation.3 , (8)
EMBED Equation.3
Отже, коефіцієнт кореляції буде такий:
r = 0,1768± 0,23
Обчислюють також коефіцієнт детермінації, для визначення тiсноти зв'язку. Коефіцієнт детермінації визначається, як квадрат коефіцієнта кореляції.
R = r 2, (9)
де R – коефіцієнт детермінації.
R = 0,031
Розраховуємо t-фактичне за формулою:
EMBED Equation.3 (10)
EMBED Equation.3
Висновок: Оскільки tф<tт (0,76<2,1), то зв’зок не суттєвий. Розрахувавши коефіцієнт кореляції, який дорівнює 0,1768 можна стверджувати, що зв’язок мiж фондовіддачею i обсягом виробництва слабкий і прямий. Коефiцiєнт детермінації дорівнює 0,031— це означає, що зв’язок дуже слабкий, тобто на 0,031 % фондовіддача впливає на обсяг виробництва.
Дослідженням встановлено, що підвищення рівня фондовіддачі забезпечує зростання обсягу виробництва, тобто із збільшенням фондовіддачі збільшується і обсяг виробництва, що і показано на малюнку 1. На мою думку тема повинна досліджуватись, оскільки кожне підприємство зацікавлене у збільшенні обсягу виробництва продукції, а це в свою чергу призведе до збільшення фондовіддачі.









Рецензія
У статті Жукової О.Ю. «Вплив фондовіддачі ОВФ на обсяг виробництвча» висвітлено питання впливу фондовіддачі ОВФ підприємства на обсяг виробництва. Під час роботи було досліджено, що від рівня фондовіддачі залежить обсяг виробництва, тобто, в першу чергу було доведено, що із збільшенням фондовіддачі збільшується обсяг виробництва.
У статті об’єктом дослідження є вибірка із 20 підприємств харчової галузі за 2002-2007 р.р, основною ціллю якої є отримання прибутку.
Метою даної статті є дослідження стану впливу фондовіддачі ОВФ на обсяг виробництва.
Дана тема статті висвітлює таку проблему, як підвищення обсягу виробництва продукції.
Під час проведення дослідження у статті було використано такі методи дослідження, як кореляційний аналіз, вибірка, середні величини. Розрахувавши коефіцієнт кореляції (0,1768) було відмічено, що зв’язок мiж фондовіддачею ОВФ підприємства i обсягом виробництва слабкий і прямий, але тісний, тому що кореляційне співвідношення є дуже близьким до 1. Коефiцiєнт детермінації дорівнює 0,031— це означає, що зв’язок дуже слабкий, тобто лише на 0,031 % фондовіддача впливає на обсяг виробництва.
Останнім часом такому питанню, як вплив фондовіддачі на обсяг виробництва, приділяється досить мало уваги. Дана тема є актуальною, актуальною є проблема вивчення впливу рівня використання ОВФ та стану на обсяг виробництва.