Частина II. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК


11.4. Облік додаткового капіталу
Додатковий капітал являє собою інший капітал, вкладений учасни- і додатк(> ками товариства (емісійний дохід, тобто дохід, отриманий від розміщен- | капітал ня акцій власної емісії за цінами, які перевищують номінальну вартість) або одержаний у процесі господарської діяльності підприємства внаслідок дооцінки активів, безоплатного отримання необоротних активів, іншого додаткового капіталу.
Додатковий капітал включає суми, на які вартість реалізації випущених акцій перевищує їх номінальну вартість, а також суми дооцінки активів та вартість необоротних активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших осіб, та інші види додаткового капіталу.
Для обліку цих сум у Плані рахунків передбачено рахунок 42 „Додатковий капітал". По кредиту цього рахунку відображається збільшення додаткового капіталу, а по дебету — його зменшення.
Рахунок 42 „Додатковий капітал" має такі субрахунки:
421 „Емісійний дохід"
422 „Інший вкладений капітал"
423 „Дооцінка активів"
424 „Безоплатно одержані необоротні активи"
... т „ „ „ І Облік
425 „Інший додатковий капітал І емісійнНа рахунку 421 „Емісійний дохід" відображається різниця між про- І
дажною і номінальною вартістю первісно розміщених акцій.
Приклад 11.1. Для формування статутного капіталу акціонерним товариством було випущено 3000 акцій номінальною вартістю 50 грн. Продажна вартість акцій становила 55 грн, за акцію.


._-_
з/п
Зміст господарської операції
Кореспонденція рахунків
Сума, грн.



Дебет
Кредит


1
Відображено статутний капітал акціонерного товариства, виходячи з номінальної вартості випущених акцій
46
40
150000

2
Відображено емісійний дохід
46
421 і
15000 :

Різниця між продажною вартістю емітованих акціонерним товариством акцій та їх номінальною вартістю (у нашому прикладі 15000 грн.) і являє собою емісійний дохід такого акціонерного товариства.
Надалі акціонерне товариство може викуповувати свої акції з метою перепродажу або анулювання. Накопичений товариством емісійний дохід може бути джерелом:
для покриття різниці між викупною і номінальною вартістю акцій, у випадку якщо ціна, за якою акції були викуплені, перевищує ціну акцій, за якою вони потім були продані;
210