ПИТАННЯ ДО ЕКЗАМЕНУ З КУРСУ « МАКРОЕКОНОМІКА»
Роль держави в національній економіці: необхідність, форми й методи державного регулювання економіки.
ВНП, ВВП, ЧНП, національний, особистий і розташовуваний доходи й методи їхнього обчислення.
Сукупний попит: поняття й фактори, що впливають на нього.
Сукупна пропозиція: поняття й фактори, що впливають на нього.
Взаємодія сукупного попиту та пропозиції. Модель макроекономічної рівноваги. Зміни в рівновазі.
Сукупне споживання, сукупне заощадження і їхні функції.
Інвестиції: поняття, роль, види, мультиплікатор і акселератор інвестицій.
Циклічність економічного розвитку. Економічний цикл і його фази.
Зайнятість населення. Безробіття: поняття, причини, види, форми, наслідки. Закон Оукена.
Інфляція: поняття, причини, фактори, що впливають на інфляцію, темпи, соціально-економічні наслідки.
Крива Филлипса й антиінфляційна політика. Причини інфляції в Республіці Білорусь.
Фінансова система: поняття, принципи побудови, структура.
Бюджет: поняття, структура. Доходи й видатки.
Державний бюджет і його роль. Місцеві бюджети. Бюджетний федералізм.
Податки: поняття, принципи, функції, форми й види. Форми й методи податкового регулювання економіки.
Субсидії: прямі й непрямі. Принципи надання.
Баланс, дефіцит і надлишок держбюджету. Види дефіциту й способи регулювання.
Державний борг: поняття, види, причини. Соціально-економічні наслідки. Взаємозв'язок з бюджетним дефіцитом.
Фіскальна (бюджетно-податкова) політика: поняття, види. Мультиплікатор державних видатків і податків.
Фіскальна політика в Республіці Білорусь.
Пропозиція та попит на гроші.
Грошовий ринок і його рівновага.
Кредит: сутність, форми, функції. Кредитна система.
Банки: сутність, функції, банківська система.
Центральний банк і його функції.
Грошово-кредитна політика: поняття, основні інструменти, моделі.
Соціальна політика: поняття, мети, напрямки й рівні.
Система й механізм соціального захисту населення в Республіці Білорусь.
Основні показники результативності соціальної політики (рівень життя, якість життя, споживчий кошик, особистий споживчий бюджет).
1. Державне регулювання ринкової економіки
Необхідність регулювання й функції держави. Державне регулювання економічних процесів обумовлено як об'єктивною необхідністю забезпечення суспільного контролю за розвитком соціально-економічних процесів, так і положенням держави як носій законодавчої й адміністративної влади.
Пріоритет державної влади пов'язаний з особливим положенням і специфічними функціями держави, що дозволяють оперативно втручатися в хід економічний кого процесу. Варто мати на увазі й фінансово-економічній моці держави. Вирішення названих завдань здійснюється за допомогою виконання державою певних функцій: правової, , прогностичної, регулюючої, забезпечення поточних потреб населення. Правова функція держави пов'язана із законодавчим оформленням статусу суб'єкта виробничих відносин, установленням норм і правил господарювання, формуванням організаційної структури керування; Воспроизводственно-технологическая функція обумовлює нормальний хід відтворювального процесу.
Прогностична функція визначає пріоритетні орієнтири економічного розвитку, які виробляються на основі прогнозування розвитку економіки, виявлення тенденцій і напрямків структурної перебудови, формування механізму ринкового господарювання, забезпечення зайнятості населення й регулювання безробіття. Регулююча роль держави — держава використає прямі й непрямі методи, формує інфраструктуру, підтримує збалансованість суспільного виробництва. Методи регулювання. Їх можна умовно підрозділити на прямі й непрямі. Прямі базуються на адміністративних заходах впливу. непрямі, можуть носити адміністративний, але частіше економічний характер - антимонопольну політику, ціноутворення, податкову систему, податкову інспекцію й систему державних замовлень.
2. Валовий внутрішній продукт, його форми й методи виміру
Для виміру національного продукту використаються різні показники: валовий внутрішній продукт (ВВП), валовий національний продукт (ВНП), національний доход, чистий національний продукт (ЧИП). Валовий внутрішній продукт -- центральний макроекономічний показник, застосовуваний для визначення темпів розвитку виробництва, характеристики структури народного господарства й багатьох важливих макроекономічних пропорцій. Він вимірює вартість кінцевих товарів і послуг. У самому загальному виді валовий внутрішній продукт являє собою сукупну вартість зробленої в народному господарстві країни кінцевої продукції за рік. Валовий внутрішній продукт обчислюється трьома методами: виробничого, розподільним, кінцевого використання.
Виробничий метод складається у виключенні з вартості зроблених товарів і послуг тієї частини, що була витрачена у виробництві. Відповідно до виробничого методу ВВП є сума доданих вартостей всіх виробників товарів і послуг даної країни.
Додана вартість це вартість, створена в процесі виробництва, тому вона не включає вартість спожитої сировини й матеріалів. Щоб визначити грошову величину доданої вартості, потрібно з обсягу продажів фірми відняти вартість матеріалів і комплектуючих, куплених у постачальників. Щоб розрахувати сумарний ВВП, потрібно скласти все вартості, додані всіма виробниками даної країни. Валовий внутрішній продукт, розрахований по виробничому методі крім суми доданих стоимостей, включає й чисті непрямі податки. У системі національних рахунків це податок на виробництво й імпорт. Непрямі податки являють собою різницю між сумою всіх податків на виробництво й імпорт, сплачених підприємствами, і субсидіями, отриманими від держави. Розрахунок ВВП по розподільному методі вимагає використання потоків доходів коштів - сукупний дохід, одержуваний власниками факторів виробництва, називається валовим внутрішнім доходом.
Якщо ж до валового внутрішнього доходу додати сальдо факторних доходів через границю, одержимо валовий національний доход. Ці показники характеризують прибутковість національної економіки. варто розрізняти два види доходів: трудовий і на власність. Основну частину трудових доходів становить заробітна плата. Доходи на власність, або підприємницькі, містять у собі: рентні доходи це доходи від передачі прав, наприклад, на землю, патенти, розробку надр і т.п.; прибуток, одержуваний від вкладення власного капіталу у свої підприємства; прибуток корпорацій, тобто дохід на капітал (устаткування, будинки, патенти) у корпоративному секторі економіки; чистий процентний дохід, тобто виплати бізнесу й зовнішнього миру фірмам і господарствам даної країни за надані кредити. Розташовуваний дохід це дохід, що надходить домашнім господарствам. Отже, розглянемо, які елементи доходів виключаються з валового національного доходу, а які, навпаки, додаються до нього: Валовий розташовуваний дохід = валовому національному доходу - доходи корпорацій + дивіденди за акціями + відсотки уряду + непроцентні трансферти — податки. Валовий розташовуваний дохід витрачається на споживчі видатки домашніх господарств - його залишок являє собою національні заощадження. Заощадження це та частина валового розташовуваного доходу, що йде на нагромадження. Визначення ВВП по методу кінцевого використання. Як ми вже відзначали, валовий внутрішній продукт можна розглядати як суму кінцевої продукції. У цьому випадку валовий внутрішній продукт виступає як сукупна вартість виробництва кінцевих товарів і послуг або як сума видатків суб'єктів національної економіки на кінцеве споживання. Розрізняють валові й чисті інвестиції. Валові інвестиції (ВИ) -ця загальна кількість всіх верстатів, будинків, іншого фізичного капіталу, проданих у даному році. Якщо з валових інвестицій відняти ту їхню частину, що пішла на заміну будинків, що зносилися, і встаткування, одержимо чисті інвестиції. Видатки уряду на покупку товарів (танків, літаків, шкіл і ін.) і послуг військових і цивільних службовців G. Чистий експорт — це різниця між експортом і імпортом даної країни nx. Валовий внутрішній продукт буде дорівнює: ВВП = З + / + G+ Nx .
Номінальний і реальний ВВП. Номінальний ВВП дорівнює обсягу кінцевого виробництва товарів і послуг, обмірюваному в цінах поточного року. Реальний ВВП - це та ж кількість товарів і послуг, обмірюваних у незмінних цінах базового року. Якщо ми розділимо номінальний ВВП на реальний, то одержимо дефлятор валового внутрішнього продукту.
Валовий національний продукт. Розходження між ВВП і ВНП незначні. Вони укладаються в різному підході до їхнього розрахунку й в абсолютних розмірах розрізняються в межах 2 %. Виміряється по національному принципі, тобто за вартістю продукції, зробленої факторами виробництва, що перебувають у власності громадян даної країни незалежно від території, де вони перебувають.
Сукупний попит та сукупна пропозиція
Сукупний попит та сукупна пропозиція ставляться до основних показників, що характеризують стан економіки країни.
Сукупний попит. Це загальна сума опитувань на кінцеву продукцію, або сума планованих видатків на вітчизняні товари й послуги. Сукупний попит формується чотирма секторами економіки й включає споживчий попит Із сукупний попит домогосподарств, попит на інвестиційні товари з боку підприємців, попит на товари й послуги з боку держави З, попит на вітчизняні товари з боку іноземних держав чистий експорт X. На величину сукупного попиту впливають цінові й нецінові фактори. До цінових факторів відносять ефект процентної ставки, ефект багатства, ефект імпортних закупівель, які й визначають траєкторію кривій AD.
с зниженням рівня цін обсяг національного виробництва, що буде реалізований, збільшиться, і навпаки, чим вище рівень цін, тим менший обсяг національного продукту знайде своїх покупців.
Ефект процентної ставки полягає в тому, що при росту загального рівня цін підвищуються й процентні ставки й навпаки. Ефект багатства проявляється в зміні реальної вартості й купівельної спроможності фінансових активів і доходів населення. Так, зниження цін буде сприяти зростанню реальних доходів і росту сукупного попиту, інфляція, навпаки, буде знижувати купівельну спроможність домашніх господарств і сукупний попит. Ефект імпортних закупівель має місце при зміні співвідношення цін на вітчизняні й іноземні товари. До нецінових факторів сукупного попиту належать зміни у видатках: споживчих, інвестиційних, державних, на чистий обсяг експорту. Збільшення споживчих видатків внаслідок росту реального доходу приводить до збільшення сукупного попиту й зрушенню його кривій вправо. Ріст інвестицій збільшує сукупний попит і зрушує криву AD вправо. Якщо збільшення державних видатків на покупку товарів і послуг приведе до росту сукупного попиту й зсуву кривій AD вправо, то їхнє скорочення через згортання державних програм знизить сукупний попит і зрушить криву AD уліво. Збільшення чистого експорту, викликане неціновими факторами, приводить до росту сукупного попиту й зрушенню його кривій вправо. Факторами, що обумовлюють таку ситуацію, можуть бути ріст національного доходу іноземних держав, знецінювання вітчизняної валюти стосовно інший, котре буде означати відносно більше дешевий експорт і більше дорогий імпорт товарів і наоб.
Сукупна пропозиція - сума вартостей всіх пред'явлених до продажу кінцевих товарів і послуг. Крива AS показує взаємозв'язок реального обсягу виробництва й рівня цін - можна виділити три ділянки: I — горизонтальний (кейнсианский), II — проміжний і III -вертикальний (класичний). На гориз відрізку реальний обсяг виробництва значно нижче обсягу виробництва при повній зайнятості Qf, що говорить про стан економічного спаду, недовикористанні виробничих потужностей і надлишку робочої сили. При залученні цих невикористаних ресурсів і збільшенні обсягу національного виробництва підвищення заробітної плати й рівня цін не відбувається. При скороченні реального обсягу національного виробництва рівень заробітної плати й цін також залишається незмінним.
На проміжному відрізку ріст обсягу національного виробництва супроводжується ростом цін. Це відбувається тому, що в деяких галузях надлишкові ресурси вже залучені, починає відчуватися їхня обмеженість, часто використається менш ефективне встаткування, тобто зростають витрати на одиницю продукції й для їхньої компенсації необхідні більше високі ціни. Вертикальний (класичний) відрізок на кривій сукупної пропозиції розглядався класичною економічною наукою й означає, що економіка досягла повної зайнятості при обсязі виробництва Qf, наявні ресурси вже залучені й подальше нарощування обсягу виробництва в короткочасному періоді неможливо. Таким чином, будь-яке підвищення цін не приведе до нарощування виробництва. Вплив нецінових факторів- Крива AS зміщається вправо при зниженні витрат на одиницю продукції й росту сукупної пропозиції й наоб. До нецінових факторів сукупної пропозиції відносять зміни: цін на ресурси, продуктивності, правових норм.
Макроекономічна рівновага
Макроекономічна рівновага означає такий варіант вибору в економіці, який би влаштовував всіх суб'єктів економічної діяльності. Оптимальний вибір в економіці припускає збалансованість способу використання обмежених виробничих ресурсів і їхнього розподілу між членами суспільства. Ідеальним (теоретично бажаним) рівновагою буде стабільне використання економічного потенціалу трудових ресурсів при оптимальній реалізації їхніх інтересів у всіх структурних елементах народного господарства. Виявлення порушень і відхилень фактичної рівноваги від ідеальної моделі дає можливість знаходити шляхи й способи їхнього усунення. Часткова рівновага на окремих ринках товарів, і загальне -взаємозалежна система часткових рівноваг.
Для ілюстрації макроекономічної рівноваги необхідно з'єднати криву сукупного попиту AD], a також довгострокову N і короткострокову AS\ криві сукупного. Крапка перетинання всіх трьох кривих Ео' -1) показує очікуваний рівень цін на ресурси, тому що є крапкою перетинання довгострокової й короткострокової кривих сукупної пропозиції; 2) указує на параметри короткострокової рівноваги економічної системи; 3) характеризує стан довгострокової рівноваги системи, тому що відповідає природному рівню реального обсягу виробництва; 4) характеризує умови короткострокової й довгострокової рівноваги. Припустимо, що відбулося збільшення сукупного попиту й зсув кривої сукупного попиту вправо з положення ПЕКЛО\ у положення ПЕКЛО2. У відповідь на підвищення сукупного попиту фірми збільшать обсяг випуску й ціни на готову продукцію. У результаті економічна система зміститься в новий рівноважний стан Е\. Крапка Е\ є крапкою короткострокової рівноваги. Після закінчення деякого часу зростуть ціни на ресурси. При незмінному сукупному попиті ADl і більше високому очікуваному рівні цін на ресурси, фірми будуть підвищувати ціни на готову продукцію й послуги й зменшувати обсяг випуску. Крива сукупної пропозиції AS\ буде зміщатися уздовж кривій сукупного попиту вліво до положення ASi- У крапці ei знову перетнулися всі три криві сукупного попиту та сукупної пропозиції. Дана крапка характеризує довгострокову й короткострокову рівновагу економічної системи, коли ціни на ресурси відповідають цінам на готові товари й послуги. У цьому стані економічна система може перебувати невиразно довго, аж до нової зміни сукупного попиту. "ефект храповика" - ціни мають тенденцію росту. Тому при зниженні сукупного попиту виникає нова рівновага при збереженні колишнього рівня цін і падінні обсягу виробництва. Відсутність тенденції цін до зниження економісти пояснюють нееластичністю заробітної плати.
Сукупне споживання, сукупне заощадження і їхні функції
Економічна теорія розглядає сукупне споживання у вигляді сумарних грошових видатків, які населення витрачає на покупку товарів і послуг. Ці видатки являють собою основну (приблизно 2/3) частина сукупного попиту, що залишилася 1/3 доводиться на інвестиції, державні видатки й чистий експорт. Сукупне заощадження — це сумарний відкладений попит домогосподарств, тобто відмова від поточного споживання з метою його збільшення в майбутньому.
Основним фактором, що робить вплив на рівень сукупного споживання С и сукупного заощадження S, є дохід населення. Розташовуваний (дохід після сплати податків) розпадається на споживання й заощадження. Чим більше розташовуваний дохід, тим більше споживання й заощадження. При малому розташовуваному доході заощадження можуть бути нульове або негативними, коли споживання більше розташовуваного доходу (життя в борг). Мінімальний рівень споживання існує завжди. Частка доходу, що йде на споживання, називається середньою схильністю до споживання, частка доходу, що зберігається, -середньою схильністю до сбережениям. Зі збільшенням доходу середня схильність до споживання падає, а середня схильність до заощадження зростає. Зміна величини споживання внаслідок зміни в доході називається граничною схильністю до споживання. Чотири правила сукупного споживання: 1) споживання визначається функцією розташовуваного доходу; 2) приріст споживання не перевищує приросту розташовуваного доходу; 3) у міру росту розташовуваного доходу сукупне споживання буде падати, тому що домогосподарства збільшують нагромадження; 4) з ростом розташовуваного доходу буде зменшуватися й гранична схильність до споживання, тобто темпи приросту споживання почнуть знижуватися з певного рівня розташовуваного доходу. Чим вище розташовуваний дохід, тим відносно менше витрачається на споживання й більше на нагромадження. Функція заощадження є похідній від функції споживання й виражає залежність заощаджень від розташовуваного доходу населення в їхньому динаміку. На споживання й заощадження впливають і фактори, не пов'язані з доходом, зокрема: багатство - накопичене майно й фінансові активи. Чим вище багатство, тим нижче стимул до його збільшення, тобто нагромадженню. Підвищення цін зменшує частку доходу, що йде на споживання, реальну вартість деяких видів багатства й збільшує заощадження й навпаки; очікування домогосподарств, пов'язані з майбутніми доходами, цінами, наявністю товарів; споживча заборгованість; оподатковування.
Інвестиції. Мультиплікатор і акселератор інвестицій
Інвестиції слідом за споживанням є другим елементом сукупних видатків. Під інвестиціями I розуміють майнові й інтелектуальні цінності, вкладені в різні види діяльності з метою одержання доходу.
Два типи інвестицій: фінансові — це вкладення в цінні папери й реальні — створення нових факторів виробництва. У свою чергу реальні інвестиції підрозділяються на три види: інвестиції в основні фонди підприємств; інвестиції в житлове будівництво;
інвестиції в запаси. Якщо чисті інвестиції позитивні, економіка буде перебувати у фазі підйому, при нульових чистих інвестиціях — буде переживати застій, у фазі кризи інвестиції можуть стати негативною величиною, коли не буде відшкодовуватися навіть капітал, що вибуває. Обсяг інвестицій значною мірою залежить від розміру заощаджень S. Зв'язок інвестицій із прибутком означає, що на їхню величину впливає розмір одержуваного доходу. Попит на інвестиції в основному буде визначатися очікуваною нормою прибутку й реальною ставкою відсотка. До факторів росту очікуваної прибутковості й попиту на інвестиції ставляться падіння витрат на придбання, експлуатацію й обслуговування встаткування, зниження податків на підприємницьку діяльність, створення нової техніки й технологій, відносний недолік основного капіталу, сприятливий прогноз ефективності здійснюваних капітальних вкладень і наоб. Мультиплікатор інвестицій — це відношення зміни рівноважного випуску реального ВВП, викликаного зміною інвестиційних видатків, до величини зміни останніх. Слід зазначити, що у випадку з мультиплікатором мова йде про автономні інвестиції — інвестиціях, пов'язаних з технічним прогресом, ростом населення й граничною схильністю до споживання. Поряд з автономними існують індуковані інвестиції — капітальні вкладення, спрямовані на розширення виробництва на основі існуючої технічної бази з метою задоволення зрослого в результаті зростання доходів, сукупного попиту. Вплив зростання доходів на величину індукованих капіталовкладень убік їхнього підвищення виражає акселератор інвестицій.
Цикособистість економічного розвитку. Економічний цикл і його фази
Економічним циклом називається проміжок часу між двома однаковими станами економіки (економічної кон'юнктури). Кейнс показав, що економічний цикл є результат взаємодії трьох складових: національного доходу, споживання й нагромадження капіталу. В основі циклу лежить динаміка попиту, що у свою чергу визначається доходами домашніх господарств і фірм Виділяють три типи економічних циклів залежно від причин і строків тривалості. До першого типу ставляться короткострокові цикли тривалістю 3 — 4 роки, що одержали назву циклів Китчина. Їхньої причини економісти зв'язували з коливаннями світових запасів золота, а також із закономірностями грошового обігу. Другий тип — середньострокові цикли тривалістю 10 — 20 років. Як причини середніх циклів одні економісти називали кредитну сферу (Жугляр), а також періодичне відновлення виробничих споруджень і житла (так звані будівельні цикли Коваля). Інші економісти основну причину бачили в зношуванні й періодичності відновлення основних фондів. Третій тип — довгострокові цикли (більші економічні цикли Кондратьева) тривалістю 48-55 років. Причину більших циклів Н. Д. Кондратьев пояснював порушенням довгострокової рівноваги, в основі якого лежить механізм нагромадження й розподілу капіталу, і наступним відновленням цієї рівноваги. Цикл - це хвилеподібні коливання різної тривалості навколо положення рівноваги. Виділяють чотири фази циклу: пік (вища крапка економічної активності), спад (рецесія), нижча крапка активності, підйом (експансія). Фази економічного циклу зображені на мал. Перша фаза — пік циклу. Тут спостерігаються найбільш висока зайнятість, повна завантаженість виробничих потужностей, найвищий рівень ділової активності. Дуже високі рівень цін, ставки зарплати й відсотка.
Друга фаза — спад. У цій фазі виробництво й зайнятість скорочуються, у результаті пропозиція перевищує попит, виникають інфляція й інші негативні явища в економіці. Тривалий спад називається депресією. Вона характеризується застоєм у виробництві, низьким рівнем цін і позичкового відсотка, наявністю вільного грошового капіталу. Під час спаду міняється структура виробництва: вимиваються нерентабельні підприємства й безперспективні галузі, продукція яких не знаходить збуту. Третя фаза — нижча крапка спаду. Тут виробництво й зайнятість самі мінімальні. Підприємства намагаються вийти із застою, пристосуватися до низьких цін шляхом зниження витрат виробництва. У цій фазі обновляється основний капітал, росте попит на нього, що стимулює розвиток галузей, що провадять засоби виробництва, а потім пожвавлюється вся економіка. Четверта фаза — пожвавлення. Ростуть ціни, прибуток, заробітна плата, внаслідок чого рівні виробництва й зайнятості поступово зростають аж до повної зайнятості й повного завантаження потужностей, тобто до піка. Потім фази циклу повторюються знову й знову.
Циклічному розвитку економіки властиві також періодично повторювані кризи, що передують депресії. Звичайно кризи проявляються в невідповідності виробництва й споживання. Причинами економічних криз можуть бути: розбіжність за часом моментів продажу й оплати товарів, неплатоспроможність покупців, розбіжність структур пропозиції та попиту. Крім того, в останні роки виникали нафтові, енергетичні, продовольчі, сировинні, екологічний кризи. Не будучи циклічними вони значно впливають на загальний стан виробництва, змінюючи тривалість фаз циклу, загострюючи його протиріччя.
Інфляція: сутність, причини, соціально-економічні наслідки
Під інфляцією (від лат. inflatio — здуття) звичайно розуміють надлишок грошей в обігу, що веде до їхнього знецінення й росту цін на товари й послуги. Ціни не ростуть одночасно й пропорційно. Навіть в умовах високої інфляції ціни на одні товарів можуть взагалі не мінятися, а на інші знижуватися. Тому інфляція означає ріст загального рівня цін, вимірюваного індексом цін. Спочатку інфляційні процеси стримувалися золотим утримуванням паперово-грошової одиниці. Інфляція проявляється насамперед у знеціненні грошей стосовно золота, товарам, іноземним валютам. Падіння купівельної спроможності грошей стосовно товарів проявляється в росту оптових і роздрібних цін. Знецінення грошей стосовно іноземної валюти виражається в падінні курсу національної валюти стосовно іноземних грошових одиниць. Дезинфляция означає вповільнення темпів інфляції. Дефляцією називається довгострокове зниження рівня цін. Термін "стагфляція" є похідним від стагнації й інфляції й означає високу інфляцію при повільному або нульовому росту реального обсягу виробництва. Причини інфляції. Зовнішні й внутрішні фактори інфляції. До зовнішніх факторів ставляться: інтернаціоналізація господарських зв'язків, що підсилює роль зовнішніх факторів у розвитку інфляції; падіння курсу національної грошової одиниці стосовно валют інших країн; світові економічні кризи; стан платіжного балансу країни, її валютна й зовнішньоторговельна політика. Внутрішні фактори обумовлені станом економіки даної країни : дефіцит держбюджету; видатки на військові цілі; видатки на соціальні цілі, не адекватні ефективності національної економіки; інфляційні очікування, що є одним з основних факторів інфляції; кредитну експансію - розширення масштабів банківського кредитування понад потреби народного господарства, що викликає емісію безготівкових грошей; надмірні інвестиції в окремі галузі економіки, наприклад у сільське господарство, що не дають належного економічного ефекту; структурні порушення в економіці — диспропорції між нагромадженням і споживанням, попитом та пропозицією, доходами й видатками держави й інших факторів. Види інфляції. У світовій економічній теорії й практиці відомі два типи інфляції: попиту та пропозиції. Інфляція попиту виникає в результаті збільшення попиту в умовах повного завантаження виробничих потужностей. Причинами збільшення попиту можуть бути збільшення державних замовлень, ріст заробітної плати й збільшення купівельної спроможності населення. В обігу з'являється маса грошей, не забезпечена товарами. Ростуть ціни, виникає інфляція. Інфляція пропозиції (витрат) виникає через ріст цін внаслідок збільшення витрат виробництва. Причинами росту витрат можуть бути збільшення цін на сировину, дії профспілок по підвищенню заробітної плати, монополістичне або олигополистическое ціноутворення на ресурси й ін темпи інфляції, можна виділити помірну інфляцію (ріст цін становить менш 10 % у рік); галопуючу інфляцію (ріст цін становить від 10 до 200 % у рік); гіперінфляцію (ріст цін становить більше 200 % у рік); суперінфляцію (ріст цін становить більше 50 % на місяць).
По степень збалансованості інфляції, можна виділити збалансовану інфляцію, при якій ціни ростуть пропорційно на більшість товарів і послуг, пнесбалансированную, при якій ціни ростуть різними темпами для різних товарів. По ознаці ожидаемости можна виділити очікувану інфляцію, що очікується й прогнозується урядом і населенням, і несподівану інфляцію, що характеризується раптовим стрибком цін. Остання впливає на поводження населення залежно від стану інфляційних очікувань. По масштабі охоплення можна виділити локальну інфляцію, що має місце в окремих країнах, і світову, що охоплює групу країн або цілі регіони. По характері протікання розрізняють відкриту інфляцію, що відрізняється тривалим ростом цін, і подавлену, виникаючу при твердих "заморожених" роздрібних цінах на товари й послуги при одночасному зростанні грошових доходів населення. У цьому випадку товари зникають із прилавків і переходять у розряд дефіцитних, а ціни ростуть на "чорному ринку". Вимір інфляції. Для виміру інфляції застосовується індекс роздрібних цін. Звичайно для цієї мети користуються так званим споживчим кошиком, у яку "складаються" всі товари й послуги, що здобувають середнім жителем країни за певний період, і підсумуються ціни на них. У більшості країн рівень інфляції розраховується по індексі роздрібних цін. Темпи інфляції (у відсотках) визначаються в такий спосіб: з індексу цін дійсного періоду віднімається індекс цін минулого періоду й різниця ділиться на індекс цін минулого (базового) періоду. Помірна інфляція веде до тимчасового пожвавлення економіки в результаті незначного росту цін і норми прибутку. Галопуюча й тим більше суперінфляція наносять значну втрату народному господарству. В умовах інфляції порушується функціонування грошово-кредитної системи. Соціальні наслідки інфляції проявляються насамперед у погіршенні життя населення.
Занятость і безробіття
Зайнятість визначається як не заборонена законом діяльність громадян, що приносить їм заробіток (дохід). До зайнятого населення ставляться працівники по найманню (за винагороду), а також особи, що самостійно забезпечують себе роботою, — підприємці, фермери, члени кооперативів і ін. Однієї з головних цілей національної економіки будь-якої країни є забезпечення найбільш повної зайнятості. Раціональна зайнятість — досягнення такої її кількісної і якісної структури, що сприяє найбільш повному використанню трудових ресурсів. Ефективна зайнятість — зайнятість, що забезпечує найвищу ефективність виробництва. Неповна зайнятість — це робота в умовах скороченого робочого дня, вторинна - додаткова робота за сумісництвом людей, що мають основну роботу. Вторинну зайнятість розрізняють по характері участі в праці (постійна, тимчасова, епізодична, разова); режиму праці (неповний робочий час, сезонна); формі участі (сумісництво, трудова угода, на умовах погодинної оплати). Безробітним уважається людина, що хоче працювати, може працювати, але не має робочого місця. Слід зазначити, що в країнах з командною економікою безробіття офіційно була відсутня. Однак значні масштаби прийняло так зване сховане безробіття, коли число зайнятих у народному господарстві значно перевищує потреби в них. Це з'явилося однієї із причин низької продуктивності праці, падіння виробничої дисципліни, неефективності економіки. Під час спаду рівень безробіття росте, а в періоди підйому скорочується. Причиною безробіття є також економічні кризи, під час яких відбувається масове скорочення робочих місць через банкрутства, зниження обсягів виробництва й необхідності його модернізації. Фрикційне безробіття пов'язана з тимчасовими перервами в роботі через пошуки нової роботи. Структурне безробіття виникає у зв'язку із впровадженням досягнень науково-технічного прогресу у виробництво, коли новій структурі робочих місць не відповідає сформована професійно-кваліфікаційна структура робочої сили. Циклічне безробіття пов'язана з економічними циклами. Добровільне безробіття, коли люди не хочуть працювати через низьку заробітну плату, віддаленості місця роботи від місця проживання й з інших причин, незважаючи на наявність вільних робочих місць; змушену, виникаючу при надлишковій пропозиції праці, коли неможливо влаштуватися на роботу навіть за низьку зарплату; сховану, коли число працівників у виробництві перевищує об'єктивно необхідне. Фрикційн і структурна — мають місце завжди. Тому зайнятість уважається повної, якщо рівень безробіття дорівнює сумі фрикційного й структурного безробіття. Він називається природним рівнем безробіття. Природний рівень безробіття росте - законом Оукена: кожний 1 % приросту безробіття понад її природний рівень приводить до відставання обсягу ВВП на 2,5 %. Між інфляцією й зайнятістю існує тісний зв'язок. - безробіття було високої, коли зарплата росла повільними темпами, і знижувалася, коли зарплата росла швидше. Це пояснюється тим, що при високому попиті на працю підприємці підвищують ставки зарплати, щоб залучити нових працівників або втримати зайнятих. При значному безробітті, коли пропозиція праці значно перевищує попит на нього, ставки зарплати зменшуються. Був зроблений висновок про те, що з безробіттям можна боротися шляхом інфляційного росту номінальної зарплати. Надалі в графіку Филлипса американські економісти П. Самуэльсон і Р. Солоу замінили ставки зарплати на темпи приросту цін. Модернізована крива Филлипса показана на мал. На осі абсцис відкладається рівень безробіття U\, на осі ординат — рівень цін Р\. Якщо уряд розглядає рівень безробіття як дуже високий, то воно проводить фіскальну й бюджетно-грошову політику, що стимулює сукупний попит. Необхідність задоволення вирослого попиту веде до розширення виробництва й створенню нових робочих місць, безробіття знижується до рівня З/2, але інфляція росте до Pi- Для боротьби з інфляцією уряд проводить антиінфляційну політику. У результаті ціни знижуються до рівня Рз, а безробіття збільшується до рівня З/з. Крива Филлипса "працює" тільки в короткостроковому періоді. Якщо ж інфляція триває більше тривалий час, наприклад понад 5 років, вона може рости, незважаючи на високий рівень безробіття. Це пояснюється поруч факторів, серед яких важливе місце займає політика помилкових очікувань населення. Так, прагнучи збільшити сукупний попит, уряд стимулює ріст зарплати, на що ринок праці реагує збільшенням пропозиції праці. Ріст зарплати стимулює інфляційний приріст цін. Відповідно до концепції Филлипса інфляція в певний проміжок часу знижує безробіття. Однак очікування підвищення зарплати й пов'язаний з ними ріст добробуту згодом слабшають, тому що інфляція з'їдає приріст номінальної зарплати. Тому пропозиції праці й відповідно зайнятість знижуються. Графічно стагфляцію можна зобразити як зрушення кривій Филлипса вправо. Зараз для більше тривалих періодів часу замість кривій Филлипса використається теорія природного рівня безробіття, відповідно до якої підтримувати умереные темпи інфляції протягом щодо тривалої періоду часу можна тільки при природному уровн безробіття.
Фінансова система: принципи побудови, структура
Фінанси виникли з появою держави. Саме поняття фінансів пов'язане з рухом (наявних або безготівковим) коштів. Фінанси - це економічні відносини, що виникають у процесі розподіли, перерозподіли в грошовій формі частини вартості національного продукту, створення й використання на цій основі грошових фондів, необхідних для задоволення суспільних потреб. Фінанси виконують дві основні функції: розподільну й контрольну. Перша пов'язана з розподілом і перерозподілом частини вартості суспільного продукту. У ході цих процесів формуються й використаються цільові грошові фонди суб'єктів господарювання, держави, доходи населення. Друга обумовлена тим, що рух грошових коштів може кількісно відображатися різними фінансовими показниками, які "повідомляють", як розподіляються і як використаються фінансові ресурси. Це дозволяє суспільству контролювати процес створення грошових фондів, їхній перерозподіл і стимулювати ефективне використання фінансових коштів. Фінансові відносини здійснюються відповідними установами (фінансові органи, підрозділи податкової служби, банки й ін.). Сукупність фінансових відносин і інститутів, їх реалізуючих, утворять фінансову систему. Відомі два основних принципи побудови фінансових систем: демократичний централізм і фіскальний федералізм. Перший був покладений в основу фінансових систем СРСР і ряду країн Східної Європи. Принцип демократичного централізму укладався, по-перше, у тім, що значна частина фінансових ресурсів (більше 50 %) зосереджувала в руках держави, а частина, що залишилася, була децентралізована, тобто перебувала в розпорядженні підприємств, установ. По-друге, централізоване керівництво фінансами з боку союзних державних органів сполучалося з наданням певних прав і самостійності республікам, підприємствам, установам у використанні наявних у них коштів. По-третє, статті доходів і видатків державного бюджету, республіканських і місцевих бюджетів в основному збігалися. Фіскального федералізму припускає поділ повноважень у фінансовій сфері між різними рівнями властиДоходы федерального уряду, штатів, місцевих органів влади тут формуються за рахунок різних джерел. Штати, муніципальні влади мають Право вводити нові види податків, які надходять у їхні бюджети в різних штатах існують значні розбіжності у видах використовуваних податків. Крім того, уряд, штати, місцеві влади незалежні у своїх видатках. Уряд фінансує оборону, космос, сільське господарство, зовнішні відносини й т.д., а муніципальні влади - програми в галузі освіти, охорони здоров'я, дорожнього будівництва, охорони навколишнього середовища й т.д. У зв'язку з тим, що доходів штатів, місцевих органів влади не вистачає для покриття їхніх видатків, уряд надає фінансову допомогу штатам, а вони — муніципальним органам. Принципи побудови фінансової системи значною мірою визначають її структуру. У фінансову систему входять державні й децентралізовані (з погляду державного керування) фінанси. Останні, до яких відносять фінанси підприємств (установ, організацій), є її вихідною ланкою. У фінансовій системі вони займають визначальне положення, тому що, по-перше, обслуговують основна ланка економічної системи, де створюються товари й послуги, по-друге, утворять основну масу фінансових ресурсів країни. Залежно від форми власності виділяють фінанси державних підприємств, кооперативних, акціонерних і ін. Відповідно до галузевої структури розрізняють фінанси промислових, сільськогосподарських, торговельних підприємств і т.д. Основне завдання державних фінансів складається в забезпеченні держави коштами, які необхідні йому для виконання економічних і політичних функцій. До складу державних фінансів включають державний бюджет, позабюджетні фонди, державний кредит, які функціонують на різних рівнях керування (загальнодержавному, регіональному, місцевому). Одне з ланок загальнодержавних фінансів — позабюджетні фонди. Вони відділені від бюджетів і мають певну самостійність, хоча й управляються відповідному рівню державного керування органами влади. До позабюджетних фондів відносять фонди соціального страхування, пенсійні, фонди зайнятості населення, різного роду цільові фонди й т.д. Їхні кошти формуються за рахунок спеціальних цільових відрахувань, інших джерел і використаються для фінансування окремих цільових заходів, програм. Залежно від цільового призначення фонди діляться на економічні й соціальні; відповідно до рівня керування — на державні й регіональні. Місце державного кредиту як особливої ланки фінансової системи визначається необхідністю залучення вільних коштів юридичних і фізичних осіб для фінансування державних видатків. Його основними формами є державні позики, запозичення коштів загальнодержавного позичкового фонду, казначейські позички. Державні позики пов'язані з акумуляцією вільних коштів населення, підприємств, організацій шляхом випуску й продажу на фондовому ринку державних цінних паперів (казначейських зобов'язань, облігацій і ін.). Держава є позичальником коштів, а населення, підприємства -- кредиторами. Цінні папери випускають як уряд, так і місцеві органи влади. Запозичення коштів загальнодержавного позичкового фонду має місце, коли державні кредитні установи безпосередньо передають частина кредитних ресурсів на покриття видатків держави. Наприклад, державний Центральний банк видає позичку уряду. Таке запозичення коштів сприяють розвитку інфляції й тому в країнах з ринковою економікою практично не використається, але ще існує в деяких країнах СНД. Держава може виступати не тільки в ролі позичальника, але й у ролі кредитора, надаючи фінансову допомогу окремим підприємствам у формі надання казначейських позичок, які видаються на пільгових умовах (по строках і нормі відсотка) за рахунок бюджетних коштів. Таким чином, кредит допомагає формуванню додаткових фінансових ресурсів держави й полегшує рішення загальнодержавних завдань.
Оподатковування: сутність, принципи
Податки служать, по-перше, головним джерелом поповнення доходів держави, по-друге, є одним з основних важелів впливу держави на ринкову економіку. Основним елементом оподатковування є податки. Вони являють собою обов'язкові платежі, що стягують державою з юридичних і фізичних осіб з метою задоволення суспільних потреб. Закріплена законодавчо сукупність податків, платежів, принципів їхньої побудови й способів стягнення утворить податкову систему. В основі побудови податкової системи лежать наступні принципи: загальність (охоплення податками всіх суб'єктів господарювання); обов'язковість (суб'єкти господарювання зобов'язані сплачувати податки в строго встановлений термін, несплата карає законом); равнонапряженность (стягнення податків по єдиних ставках незалежно від суб'єкта господарювання); однократність (недопущення того, щоб з об'єкта податок стягувався більше одного разу); стабільність (ставки податкових платежів і порядок їхнього відрахування повинні залишатися тривалий час незмінними); простота і доступність для сприйняття; гнучкість (податкова система повинна стимулювати розвиток пріоритетних галузей економіки). До теперішнього часу сформувалися дві основні концепції оподатковування: платники податків повинні збільшувати податки пропорційно тим вигодам, які вони одержують; податки повинні залежати від розміру одержуваного доходу: у кого він більше, той і сплачує більшу суму податку. Залежно від ступеня поділу влади в країні податкова система може бути двох- або трехзвенной. Податки в економіці виконують фіскальну й регулюючу функції. Перша забезпечує надходження коштів у державну скарбницю, друга укладається в тім, що через систему диференційованих податкових ставок і пільг можна впливати на процес суспільного відтворення: стимулювати розвиток окремих галузей, розширювати й скорочувати платоспроможний попит населення й т.д. Суб'єктом оподатковування виступає платник податків. Це фізична або юридична особа, що зобов'язана платити податок. Об'єктом оподатковування є той дохід, товар або майно, які підлягають оподатковуванню. Джерело податку — це ті кошти, з яких виплачується податок (заробітна плата, прибуток і т.д.). Одиницею обкладання виступає одиниця виміру об'єкта (рубль, гектар і т.д.). Податковою ставкою називається величина податку, що стягує з одиниці виміру об'єкта. Сума ж податку, що сплачує з одного об'єкта, утворить податковий оклад. Податкові пільги — це часткове або повне звільнення суб'єкта оподатковування від податку відповідно до діючого законодавства. Так, по об'єкті обкладання податки діляться на прямі й непрямі. Прямі - це податки на доходи фізичних і юридичних осіб (прибутковий, податок на прибуток і т.д.) або на окремі об'єкти майна (податок на нерухомість, земельний податок і т.д.). Головним серед прямих податків, що стягують із юридичних осіб, є податок на прибуток (дохід). Прибутковий податок в одних країнах стягується як з фізичних, так і юридичних осіб, в інші - тільки з фізичних осіб. Оподатковуванню підлягають доходи, одержувані юридичними особами за винятком тих витрат, які вони несуть у зв'язку зі здійсненням своєї діяльності. Земельний податок платять юридичні й фізичні особи, якою земельні ділянки надані у володіння, користування, або є їхньою власністю.
До непрямих податків відносять ті, які включаються в ціну товару або послуги. Такий податок фактично платить споживач, але перераховується він у податкові органи підприємцями. Держава побічно стягує податок зі споживача. Основні непрямі податки: податок на додану вартість (ПДВ), акцизи, мита. Податок на додану вартість сплачують юридичні особи, а також підприємці, що здійснюють свою діяльність без утворення юридичної особи. Об'єктом обкладання є вартість, що підприємства додають до вартості сировини, матеріалів або товарів при виробництві й реалізацій продукції, виконанні робіт або наданні. Акцизи — податок, установлюваний на окремі види товарів, робіт, послуг, які по специфіці своїх властивостей мають монопольно високі ціни й стійкий попит. Ними обкладаються вин-горілочні вироби, пиво, тютюнові вироби, ювелірні й хутряні вироби й т.д. Мита стягуються митницями з товарів, перевезених через границю по ставках, передбаченим митним тарисром. Розрізняють ввізні, вивізні й транзитні мита. Їхня величина визначається або у відсотках до митної вартості товарів, або в абсолютному розмірі на одиницю оподатковуваного товару. По принципах побудови розрізняють пропорційні (ставка залишається незмінної при збільшенні або зменшенні доходу платника податків); регресивні (ставки зменшуються в міру збільшення доходу платника податків) і прогресивні (ставки зростають у міру збільшення доходу платника податків і зменшуються в міру його скорочення) податки. Залежно від характеру використання податки діляться на загальні й спеціальні (цільові). Загальні надходять у скарбницю держави й використаються для загальнодержавних потреб, спеціальні мають строго певне призначення, наприклад надзвичайний податок, що стягує в Республіці Білорусь, направляється на ліквідацію наслідків катастрофи на Чорнобильської АЕС. Розрізняють також державні й місцеві (муніципальні) податки. Перші стягуються урядом і надходять у центральний бюджет, другі — місцевими органами влади й поповнюють місцеві бюджети. Лаффер уважав, що держава повинне вилучати не більше 30 % доходу підприємств і населення.
Госбюджет і його основні статті
Держбюджет — це сукупність фінансових відносин, що виникають між державою й фізичними, юридичними особами із приводу створення, розподілу, використання загальнодержавних фондів коштів. Частіше дають визначення держбюджету як щорічного кошторису (розпису) доходів і видатків держави. Структура бюджету визначається державним устроєм. У країнах, що мають унітарний устрій, він включає центральний бюджет і місцеві бюджети. У державах з федеральним устроєм існує ще проміжна ланка. У центральному бюджеті концентрується основна частина коштів держави, які використаються для фінансування загальнодержавних потреб. Видаткова й дохідна частини його можуть бути використані з метою регулювання економіки. Принцип повноти припускає облік по кожній бюджетній статті всіх витрат і надходжень. Принцип правдивості спрямований проти фальсифікації бюджетних розписів; принцип гласності означає, що уряд зобов'язаний публікувати бюджет, повідомляти про його виконання. Бюджет виконує наступні функції: розподільну (через держбюджет перерозподіляється від 20 до 60 % національного доходу); контрольну (рух бюджетних ресурсів повідомляє про фінансовий стан економіки й дозволяє його контролювати) і регулюючу (зміни видатків і доходів держбюджету дозволяють зм'якшити спад виробництва, знизити рівень безробіття, тобто стабілізувати економіку). Звичайно бюджет держави складається на рік. Бюджет складається з видаткової й дохідної частин. Видатки центрального бюджету в країнах СНД діляться на наступні групи: фінансування народного господарства, соціально-культурних заходів, оборони, керування; видатки, пов'язані із зовнішньоекономічною діяльністю, обслуговуванням державного боргу. Найбільш великими видатковими статтями бюджету в країнах з ринковою економікою є підтримка рівня доходів (пенсії непрацездатним, інвалідам, допомога безробітним, живучим нижче риси бідності й т.д.); національна оборона; утворення й охорона здоров'я; виплата відсотків по державному боргу й т.д. Основним джерелом доходів бюджету є податки. У доходах центрального бюджету вони становлять від 80 до 90 %. У місцевих бюджетах розвинених країн на частку податків доводиться до 50 % всіх надходжень. Кожний податок у законодавчому порядку закріплюється за урядом, місцевими органами влади. Найбільш великі податки, як правило, перебувають у розпорядженні уряду, менш великі направляються місцевою владою в місцеві бюджети, а в окремих випадках - у позабюджетні фонди. У багатьох країнах при складанні бюджетів заставляється перевищення видатків над доходами, що робить державні позики другими за значенням джерелами доходів. Розмір позик, як і податків, може встановлюватися при плануванні бюджету. Найбільше значення вони мають для виконання центрального бюджету.
В умовах переходу до ринкової економіки джерелом доходу можуть стати надходження від продажу державної власності.
Бюджетний дефіцит і державний борг
Це та сума, на яку в даному році видатки бюджету перевищують його доходи. Він може бути викликаний наступними причинами: необхідністю здійснення великих державних програм розвитку економіки; мілітаризацією країни; війнами й стихійними лихами; економічними кризами й т.д. У всіх цих випадках різко зростають видатки держави, перевищуючи його доходи. Дефіцит, закладений у структуру доходів і видатків при формуванні бюджету, називається структурним. Однак реальний дефіцит може виявитися більше структурного. Основною причиною цього в країнах з ринковою економікою є спад виробництва. Різниця між реальним і структурним дефіцитом називається циклічним дефіцитом бюджету. Якщо ж реально спостережуваний дефіцит бюджету менше структурного, різниця між структурним і реальним дефіцитом називається циклічним надлишком. Рівень дефіциту держбюджету визначається відношенням абсолютної величини дефіциту до обсягу бюджету по видатках або до обсягу ВНП. фінансове становище країни нормальним, якщо бюджетний дефіцит не перевищує 2 - 3 % від ВНП. Існує чотири варіанти фінансування бюджетного дефіциту: збільшення податків; емісія необхідної кількості грошей; випуск державних позик; залучення зовнішніх позик. У країнах з ринковою економікою вибирають, як правило, третій варіант. Для покриття бюджетного дефіциту держава випускає цінні папери (казначейські векселі, облігації й т.д.), які продає суб'єктам господарювання й населенню. По облігаціях виплачується дохід у вигляді відсотка. Після закінчення строку, на який вони випущені, облігації погашаються урядом. В умовах переходу до ринкової економіки одним із джерел фінансування бюджетного дефіциту можуть бути кошти, виручені від продажу державної власності. Можна виділити три основні концепції. Представники першої вважають, що бюджет повинен балансуватися щорічно, тобто кожний фінансовий рік повинне існувати рівність між доходами й видатками. Прихильники другої концепції думають, що бюджет повинен балансуватися в ході економічного циклу, а не щорічно. Уряд у періоди спадів виробництва збільшує видатки, що веде до росту дефіциту. Зате в період економічного підйому воно скорочує видатки, що збільшує надлишок доходів. У результаті по закінченні промислового циклу надлишок доходів покриє дефіцит, що утворився в результаті спаду виробництва. Проблема укладається в тім, що спад виробництва і його підйом можуть бути різної тривалості й глибини. Третя концепція — концепція функціональних фінансів. Її представники затверджують, що головною метою державних фінансів є забезпечення макроекономічної рівноваги, навіть якщо це приведе до дефіциту держбюджету. На їхню думку, по-перше, макроекономічна рівновага викличе економічний ріст, а він — збільшення національного доходу, виходить, і податкових надходжень у бюджет; по-друге, уряд завжди може підвищити податки, випустити додаткова кількість грошей і, отже, усунути дефіцит; по-третє, бюджетний дефіцит не позначається негативно на розвитку економіки. Державний борг — це сума заборгованості країни іншим країнам, своїй або іноземній юридичній і фізичній особам. У країнах з ринковою економікою він складається із загальної суми бюджетних дефіцитів (за винятком бюджетних надлишків) і суми фінансових зобов'язань іноземним кредиторам (за винятком тієї частини, що пішла на покриття бюджетного дефіциту) на певну дату. Ріст державного боргу спостерігається практично у всіх країнах, що пояснюється хронічною дефіцитністю державних фінансів. Внутрішній борг — це борг держави населенню, підприємствам, організаціям своєї країни, зовнішній — це заборгованість громадянам, організаціям, урядам інших країн.
Фіскальна політика держави
З державним бюджетом зв'язаний такий інструмент макроекономічного регулювання, як фіскальна політика. Під фіскальною політикою розуміють сукупність мір, що вживають урядовими органами по зміні державних видатків і оподатковування для досягнення поставлених перед економікою цілей. Її основними завданнями є забезпечення стійкого економічного розвитку, збільшення зайнятості, зниження інфляції. Фіскальна політика залежно від механізмів її реагування на зміну економічної ситуації ділиться на дискреційному й автоматичну (політикові убудованих стабілізаторів) фіскальну політику. Під дискреційною фіскальною політикою розуміють свідоме маніпулювання урядом державними видатками й податками. Розглянемо вплив зміни тих і інших на сукупний попит, ВВП думаючи, що: 1) державні видатки не впливають ні на споживання, ні на інвестиції; 2) чистий експорт дорівнює нулю; 3) вся сукупність податків зведена тільки до податків на доходи населення; 4) податкові надходження -величина постійна; 5) фіскальна політика впливає на сукупний попит (сукупні видатки), але не на сукупну пропозицію. Збільшення податкових ставок, навпаки, знизить стимули до ділової активності, що приведе до скорочення обсягу ВВП. Тому ріст державних видатків, як правило, супроводжується бюджетним дефіцитом.
В періоди підйому економіки, коли приватні видатки досить великі, уряд зменшує закупівлі товарів і послуг. Скорочення державних видатків супроводжується зниженням кривої сукупних видатків і обумовлює в кілька разів більше зменшення обсягу ВВП. Таким чином, збільшуючи видатки в період спаду виробництва й скорочуючи їх під час економічних підйомів, держава зм'якшує економічні кризи, домагається більше плавного росту обсягу національного виробництва.
Дискреційна фіскальна політика припускає також зміну податкових ставок. Зміна податків впливає на величину сукупних видатків, а отже, і на обсяг національного продукту, чим зміна державних видатків. Це пояснюється тим, що ріст податків частково компенсується скороченням сукупних видатків, а частково — зменшенням заощаджень, у той час як зміни державних закупівель впливають тільки на сукупні видатки. Тому мультиплікатор податків менше мультиплікатора державних видатків. Автоматична фіскальна політика. На практиці рівень державних закупівель, податків може змінюватися навіть у випадку, якщо уряд не приймає відповідних рішень. Це пояснюється існуванням убудованої стабільності, що визначає автоматичну фіскальну політику. Убудована стабільність заснована на тих механізмах, які працюють у режимі саморегулювання й автоматично реагують на зміни стану економіки. Їх називають убудованими (автоматичними) стабілізаторами. До них відносять автоматичні зміни податкових надходжень і систему допомога з безробіття й соціальних виплат. Сума податків залежить від величини доходів населення й підприємств. У період спаду виробництва доходи почнуть зменшуватися, що автоматично скоротить податкові надходження в скарбницю. Отже, збільшаться доходи, що залишаються в населення й підприємств. Це дозволить деякою мірою сповільнити зниження сукупного попиту, що позитивно позначиться на розвитку економіки. Такий же вплив робить і прогресивність податкової системи. При росту ВВП збільшуються доходи, але ростуть і ставки податків. Це веде до прогресивного збільшення податкових надходжень. Система допомога з безробіття й соціальні виплати також роблять автоматичний антициклічний вплив. Так, збільшення рівня зайнятості веде до росту податків, за рахунок яких фінансуються допомога з безробіття. При спаді виробництва збільшується число безробітних, що скорочує сукупний попит. Однак одночасно ростуть і суми виплат допомога з безробіття. Це підтримує споживання, сповільнює падіння попиту й, отже, протидіє наростанню кризи. У такому ж автоматичному режимі функціонують і системи індексації доходів, соціальних виплат. Існують і інші форми убудованих стабілізаторів: програми допомоги фермерам, заощадження корпорацій, особисті заощадження й т.д.
Из-за дії автоматичних стабілізаторів змінився розвиток економічного циклу: спади виробництва стали менш глибокими й більше короткими. Раніше це було неможливо, тому що податкові ставки були нижче, а допомоги з безробіття й соціальні виплати були незначні. Залежно від мети проводиться стимулююча або стримуюча фіскальна політика. У періоди спаду виробництва необхідно збільшувати державні видатки, знижувати податки або робити й те й інше, інакше кажучи, проводити стимулюючу фіскальну політику. У випадку інфляції реалізують стримуючу фіскальну політику, що включає зменшення урядових видатків, збільшення податків або сполучення того й іншого. Створюється враження, що механізм фіскальної політики простий, але це не так. Виробити правильну фіскальну політику надзвичайно важко. Це пояснюється тим, що, по-перше, в економіці діють як паралельні, так і разнонаправленные фактори, які важко врахувати. По-друге, для проведення в життя фіскальної політики потрібен час (рік-півтора), а за цей період економічна ситуація може різко змінитися.
Грошовий ринок. Попит та пропозиція на гроші. Рівновага грошового ринку
У кожній державі існує національна грошова система, тобто форма організації грошового обігу, що зложилася історично й закріплена законом. Її основними елементами є: найменування грошової одиниці (рубль, долар, франк і т.п.); масштаб цін; види державних грошових знаків, що мають законну платіжну чинність, порядок їхньої емісії й обігу (забезпечення, випуск, вилучення й т.д.); регламентація безготівкового обігу; державні органи, що здійснюють регулювання грошового обігу. Визначальний елемент гроші. Вони купуються й продаються на грошовому ринку, що включає фінансові інститути, що забезпечують взаємодію попиту на гроші і їхні пропозиції, а також грошові потоки, що входять і виходять із цих установ. Загальна кількість грошошей, що домогосподарствам, бізнес, уряд бажають мати в цей момент, являє собою сукупний попит на гроші. Він розпадається на дві складові: попит на гроші для угод; попит на гроші як кошти збереження багатства. Попит на гроші для угод обумовлений тим, що населенню, підприємствам, уряду гроші потрібні для покупки товарів і послуг. Попит на гроші для угод залежить від: 1) обсягу номінального ВВП (чим більше провадиться товарів і послуг, чим вище ціни на них, тим більше потрібно грошей для обслуговування торговельних і платіжних операцій, отже, попит на гроші для угод змінюється пропорційно номінальному ВВП); 2) швидкості обігу грошей (чим вона більше, тим менше грошей необхідно для торговельних угод, і навпаки). Для простоти можна припустити, що необхідна кількість грошей не пов'язане зі зміною ставки позичкового відсотка м. Тоді при даному обсязі ВВП і даної швидкості обігу грошей крива попиту на гроші для угод Dt буде мати вигляд вертикальної прямої.
Розглянемо другу складову сукупного попиту на. Кейнс називав його спекулятивним. Цей попит пояснюється тим, що частина своїх доходів населення зберігає. Є три варіанти заощадження: зберігати їх у вигляді грошей; купувати цінні папери; здобувати нерухомість і інші матеріальні цінності з метою їхнього нагромадження, а не споживання. Остання форма заощаджень характерна найбільше для інфляційної економіки. У нормально функціонуючій економіці вибір здійснюється між грішми й цінними паперами. У кожного способу розміщення заощаджень є свої достоїнства й недоліки. Гроші не приносять доходу, але абсолютно ликвидны, тобто можуть відразу й без усяких витрат бути використані для покупок і платежів. Цінні папери (для спрощення все їхнє різноманіття зведемо до державних облігацій) приносять стійкий дохід у вигляді відсотка, але менш ликвидны. Необхідний час, а можливо, і гроші, щоб перетворити їх у платіжні кошти. Вибір між грішми й облігаціями й визначає коливання процентної ставки. Підвищення рівня процентної ставки приводить до росту попиту на облігації й відповідно (при фіксованому обсязі заощаджень) скороченню попиту на гроші. І навпаки, зниження рівня процентної ставки супроводжується скороченням попиту на облігації й ростом на гроші. Таким чином, існує зворотна залежність між попитом на гроші (як кошти збереження багатства) і рухом процентної ставки. Графічно попит буде зображуватися спадній кривій Da. Вона ніколи не буде стосуватися осі абсцис, тому що існує деяка мінімальна ставка відсотка гтт, при якій незручності зберігання заощаджень у формі облігацій не будуть компенсуватися доходом на них, і ніхто не буде пред'являти попит на облігації. Сукупний попит на гроші можна одержати, підсумувавши попит на гроші для угод Dt і попит на гроші з боку активів Da. Крива загального попиту Dm не стосується осі абсцис, тому що норма відсотка не може впасти нижче мінімальної граничної ставки imin - Вона не стосується й осі ординат, тому що складова попиту на гроші D/ не залежить від ставки відсотка.
Спріс на гроші повинен покриватися їхньою пропозицією. У сучасній ринковій економіці пропозиція грошей створюється банківською системою: центральним і комерційним банками країни. Центральний банк випускає в обіг монети, паперові гроші у формі банкнот різного достоїнства. Комерційні банки створюють гроші шляхом надання позичок бізнесменам, населенню.
Для визначення пропозиції грошей грошову масу розбивають на кілька груп, які називають грошовими ЧИ агрегатами, М2, МЗ... В основі їхнього виділення лежить ступінь ліквідності компонентів, що входять у грошовий агрегат. Причому в міру переходу від агрегату Ml до агрегату А/2 і т.д. вона знижується, а саме поняття грошей здобуває усе більше широкий зміст. У різних країнах грошові агрегати розраховують по-різному. Відносна єдність існує із приводу агрегату Ml. У нього входять готівка (монети, паперові гроші); вклади до запитання, тобто внески, на які в будь-який час можуть бути виписані чеки. Тому їх називають ще чековими. У США до Ml відносять також ощадні рахунки, що приносять відсотки, на які можуть бути виписані чеки. Отже, М1 — це гроші, використовувані як кошти обіги. У визначенні агрегату М2 у різних країнах існують серйозні розбіжності. Пропозиція грошей контролює центральний банк як шляхом грошової емісії, так і за допомогою керування процесом створення грошей комерційними банками. Він визначає необхідну кількість грошей виходячи зі стану економіки країни поза зв'язком з рівнем процентної ставки. Тому крива пропозиції грошей Sm являє собою вертикальну лінію, перпендикулярну осі абсцис у крапці, що відповідає кількості грошей у країні. Рівновага грошового ринку. Оптимальним для грошового ринку є рівновага між попитом на гроші і їхню пропозицію. Графічно воно досягається при перетинанні кривих Dm і Sm у крапці Е. Ця крапка визначає рівноважну ставку відсотка ie , тобто ціну грошей. Рівновага грошового ринку може порушуватися внаслідок зміни як пропозиції грошей, так і попиту на гроші. Процентна ставка, реагуючи на ці зміни, відновлює рівновагу грошового ринку. Розглянемо, як це відбувається. Припустимо, що пропозиція грошей зменшилася, тоді крива Sm зрушиться в положення Sm,. При ставці відсотка ie попит на гроші буде більше пропозиції. Щоб одержати необхідну кількість грошей, банки, населення почнуть продавати облігації. Ріст пропозиції облігацій приведе до зниження їхньої ринкової ціни. Однак чим нижче ціна облігацій, тим вище процентна ставка. Доведемо цю залежність. Нехай ціна облігації 100 діл. Вона приносить річний дохід, рівний 10 діл. Тоді ставка відсотка буде дорівнює 10 % (10 діл. /100 діл. 100 %). Ріст пропозиції облігацій знизить їхню ринкову ціну до 80 діл. Тому що дохід на облігації фіксований, процентна ставка буде дорівнює 12,5 % (10 діл./80 діл. 100 %). Отже, продаж облігацій приведе до зниження їхньої ринкової ціни й росту процентної ставки. У міру її збільшення буде рости попит на цінні папери й зменшуватися попит на гроші, що відповідає руху нагору й уліво по кривій попиту Від- Коли ставка відсотка стане рівної i\, грошовий ринок досягне нового положення рівноваги в крапці Е\. Збільшення пропозиції грошей зрушує криву Sm вправо, у положення 5^. При існуючій ставці відсотка ie пропозиція грошей буде більше попиту. Намагаючись найбільше ефективно задіяти наявні "зайві" гроші, банки, населення почнуть купувати облігації. Попит на них зросте, що приведе до підвищення ринкової ціни облігацій і відповідно до зменшення позичкового відсотка. У міру його зниження буде скорочуватися попит на облігації й збільшуватися попит на готівку доти, поки грошовий ринок не досягне нового положення рівноваги в крапці ei при ставці відсотка i-^. Тепер з'ясуємо, як будуть впливати на рівновагу грошового ринку зміни попиту на гроші." Допустимо, збільшення ВВП привело до росту попиту на гроші з Dm до Dm,. При ставці відсотка ie попит на гроші буде більше пропозиції. Спроба придбати необхідну кількість грошей приведе до продажу облігацій. Ринкова ціна цінних паперів знизиться, що обумовить підвищення процентної ставки. У міру її росту буде скорочуватися попит на гроші. Цей процес закінчиться тоді, коли ставка відсотка стане рівної z'j. Нове положення рівноваги наступить у крапці Е\.
Розумнийьшение попиту на гроші приведе до зрушення кривій Dm, у положення Dr,i. У цьому випадку при ставці відсотка i\ пропозиція грошей буде перевищувати попит. Банки, населення спробують позбутися від "зайвих" грошей, купуючи цінні папери. Ці дії викличуть ріст цін на облігації й зниження процентної ставки, але не зможуть змінити кількість грошей, що перебувають в обігу. Рівновага буде досягнуто в крапці Е, коли ставка відсотка стане дорівнює ге.
Таким чином, порушення рівноваги на грошовому ринку приводять до коливань процентної ставки. Змінюючись, вона впливає на попит банків, населення на гроші й відновлює рівновагу на ринку грошей.
Кредитна система і її структура
Поняття кредитної системи і її структура. Кредитна система -це сукупність кредитно-фінансових установ, що виконують специфічні функції по акумуляції й розподілу коштів. Кредитна система розвинених країн складається із центрального, комерційних банків, спеціалізованих кредитно-фінансових установ. Головне завдання центральних банків — керування емісійною, кредитною й розрахунковою діяльністю. Їхньою основною функціями є розробка й реалізація грошово-кредитної політики; емісія й вилучення з обігу грошей (центральні банки наділені монопольним правом випуску банкнот); зберігання золотовалютних резервів країни; виконання кредитних і розрахункових операцій для уряду; надання різноманітних послуг комерційним банкам і іншим кредитно-фінансовим учрежденям (зберігання обов'язкових резервів, надання позичок і т.д.). Особливе положення центральних банків у кредитній системі проявляється в тім, що вони не ставлять перед собою мети одержання максимального прибутку й не конкурують у сфері бізнесу з комерційними банками. Вони, як правило, не обслуговують населення, підприємства. Ці функції виконують комерційні банки. Комерційні банки є основою кредитної системи. Сучасні банки організовані, як правило, у формі акціонерного підприємства. Вони виконують наступні функції: прийом і зберігання депозитів вкладників; видача коштів з рахунків і виконання перерахувань; розміщення акумульованих коштів шляхом видачі позичок, покупки цінних паперів і т.д. Відповідно операції банків діляться на три групи: пасивні (залучення коштів), активні (розміщення коштів) і посередницькі (виконання операцій з доручення клієнтів). Комерційні банки можуть бути як універсальними, так і спеціалізованими. Універсальні виконують всі банківські операції (за деякими оцінками від 100 до 300 видів) для своїх клієнтів. Спеціалізовані банки або обслуговують певну галузь, сферу господарювання, групу клієнтів, або виконують невелике число операцій. Наприклад, інвестиційні банки спеціалізуються на акумуляції коштів на тривалі строки й наданні довгострокових позичок. Іпотечні банки здійснюють кредитні операції по залученню й розміщенню коштів на довгостроковій основі під заставу нерухомого майна. Кооперативні банки обслуговують кооперативи, видаючи їм позички головним чином під заставу майна. До спеціалізованих кредитно-фінансових інститутів відносять ощадні установи, страхові компанії, пенсійні фонди, інвестиційні, лізингові компанії й т.д. Ощадні установи представлені взаємо-ощадними банками, позичково-ощадними асоціаціями й кредитними союзами. Взаємо-ощадні банки залучають дрібні внески на строк. Акумульовані кошти в основному використаються для надання позичок під заставу житлових будов, покупки державних цінних паперів, муніципальних облігацій. Позичково-ощадні асоціації залучають кошти шляхом відкриття ощадних рахунків і використають їх для надання цільових кредитів під заставу нерухомості, покупки цінних паперів. Кредитні союзи являють собою кооперативы, організовані групою приватних осіб, профспілками, релігійними організаціями й т.д. Їхній капітал формується шляхом продажу особливого роду акцій, по яких виплачується відсоток. Притягнуті кошти використаються для надання короткострокових споживчих і індивідуальних позичок своїм членам. Найважливішими з небанківських кредитних установ є страхові компанії. Їхні кошти формуються за рахунок внесків за страхування життя, майна; виплат на медичне страхування й т.д. Компанії використають їх для покупки цінних паперів корпорацій, державних облігацій, тим самим надаючи довгострокові кредити. Пенсійні фонди акумулюють кошти, призначені для пенсійного забезпечення, які відраховуються підприємцями й найманими робітниками. Надлишок накопичених коштів над пенсійними виплатами вкладається в державні облігації й акції надійних компаній. Інвестиції пенсійних фондів, як правило, довгострокові, тому що гроші в них накопичуються десятиліттями. Інвестиційні компанії (фонди) спеціалізуються на залученні вільних коштів шляхом випуску власних акцій (частіше — невеликого номіналу). Лізинговими називаються всі компанії, які надають у довгострокову оренду технічні кошти: складне встаткування, судна, літаки й т.д.
Кредит і його форми. Створення банками грошей
Необхідність кредиту обумовлена тим, що в одних домогосподарств, підприємств з'являються тимчасово вільні кошти, а іншим вони потрібні. У ринковій економіці основними постачальниками коштів є домогосподарства (особистий сектор), а споживачами — бізнес. Їхня взаємодія здійснюється через посередників: комерційні банки, інвестиційні компанії, страхові суспільства, брокерські контори й т.д. Саме вони акумулюють вільні фінансові кошти й розміщають їх серед споживачів позичкового капіталу. Система економічних відносин, що виникають у процесі надання грошових або матеріальних коштів у тимчасове користування на умовах зворотності й, як правило, платності, називається кредитом. Юридичне (фізичне) особу, що надає позичку, називають кредитором, а берущее її, — позичальником. Кредит виконує наступні основні функції: перерозподільну; заміщення готівки кредитними грішми й операціями (безготівковий розрахунок). Ці функції визначають роль кредиту в процесі відтворення. Він прискорює розвиток виробництва, підвищує його ефективність, забезпечує безперервність. Залежно від строків, на які надається позичка, розрізняють онкольний (видається на невеликий строк і погашається на першу вимогу кредитора); короткостроковий (до одного року); середньостроковий (від одного року до п'яти років); довгостроковий (понад п'ять років) кредити. По складу кредиторів і позичальників: банківський, комерційний, державний, споживчий, міжнародний, лізинг-кредит.
Банковский кредит надається в основному комерційними банками у вигляді грошових позичок підприємцям, населенню. Залежно від забезпечення розрізняють гарантовані (забезпечені) і негарантовані (незабезпечені) позички. По строках погашення позички бувають термінові, відстрочені й прострочені. По характері погашення розрізняють позички, що погашають одноразовим внеском і на виплат. Комерційний кредит — це кредит, надаваний господарюючими суб'єктами один одному в товарній формі шляхом відстрочення платежу. Державний кредит має місце, коли позичальником виступає Держава, а кредиторами — банки, населення, підприємства. Для запозичення необхідних коштів держава випускає й продає цінні папери: казначейські векселі, облігації. Купуючи їх, суб'єкти господарювання, населення кредитують державу. Споживчий кредит в основному пов'язаний з наданням населенню позичок на придбання товарів тривалого користування. Лізинг-кредит — це надання в довгострокову оренду машин і встаткування, транспортних засобів і т.д. при збереженні права власності на них за орендодавцем. Він ділиться на фінансовий і оперативний. Міжнародний кредит одержали назву зовнішні позики. Банки шляхом кредитування здатні створювати нові гроші. Обсяг коштів на резервних рахунках кредитно-фінансових інститутів є основним об'єктом грошово-кредитного регулювання. Змінюючи його за допомогою інструментів грошово-кредитної політики, можна впливати на пропозицію грошей з метою стабілізації сукупного обсягу виробництва, рівня цін і зайнятості.
Денежно-кредитная політика: мети, інструменти, типи
Під денсжно-кредитной політикою розуміють сукупність заходів, що вживають урядом у грошово-кредитній сфері з метою регулювання економіки. Вона є частиною загальної макроекономічної політики. Основні кінцеві цілі грошово-кредитної політики: стійкі темпи зростання національного виробництва, стабільні ціни, високий рівень зайнятості населення, рівновага платіжного балансу - стабілізацію загального рівня цін. Поряд з кінцевими виділяють проміжні цілі. Ними є обсяг грошової маси й рівень процентних ставок. Здійснює грошово-кредитну політику центральний банк країни. Процес грошово-кредитного регулювання можна розділити на два етапи. На першому етапі центральний банк впливає на пропозицію грошей, рівень процентних ставок, обсяг кредитів і т.д. На другому - зміни в даних факторах передаються в сферу виробництва, сприяючи досягненню кінцевих цілей.
Інструменти грошово-кредитної політики. Ефективність грошово-кредитної політики значною мірою залежить від вибору інструментів (методів) грошово-кредитного регулювання. Їх можна розділити на загальні й селективні. Основними загальними інструментами грошово-кредитної політики є зміни дисконтної ставки й норм обов'язкових резервів, операції на відкритому ринку. Це непрямі методи регулювання.
Типи грошово-кредитної політики. Розрізняють два основних типи грошово-кредитної політики, кожний з яких характеризується певними цілями й набором інструментів регулювання. В умовах інфляції проводиться політика "дорогих грошей" (політика кредитної рестрикції). Вона спрямована на жорсткість умов і обмеження обсягу кредитних операцій комерційних банків, тобто на скорочення пропозиції грошей. Центральний банк, проводячи рестрикционную політикові, уживає наступні дії: продає державні цінні папери на відкритому ринку; збільшує норму обов'язкових резервів; підвищує дисконтну ставку. Якщо ці міри виявляються недостатньо ефективними, центральний банк використає адміністративні обмеження: знижує стелю надаваних кредитів, лімітує депозити, скорочує обсяг споживчого кредиту й т.д. Політика "дорогих грошей" є основним методом антиінфляційного регулювання.
У періоди спаду виробництва для стимулювання ділової активності проводиться політика "дешевих грошей" (експансіоністська грошово-кредитна політика). Вона укладається в розширенні масштабів кредитування, ослабленні контролю над приростом грошової маси, збільшенні пропозиції грошей. Для цього центральний банк купує державні цінні папери; знижує резервну норму й дисконтну ставку. Створюються більше пільгові умови для надання кредитів економічним суб'єктам.
Сутність і основні напрямки соціальної політики
Це діяльність держави, інших економічних суб'єктів, спрямована на забезпечення сприятливих умов життя й праці. Основний суб'єкт, що координує цю діяльність, — держава. Соціальна політика здійснюється на різних рівнях. Так, можна говорити про соціальну політику на мікрорівні, тобто соціальній політиці фірм, корпорацій, різних організацій, у тому числі й благодійних. На макрорівні здійснюється регіональна й загальнодержавна соціальна політика. На интеруровне реалізується міждержавна соціальна політика -- рішення глобальних екологічних проблем, подолання соціально-економічної відсталості окремих груп країн. Основні функції соціальної політики укладаються в сприянні розвитку відносин справедливості в суспільстві, створенні системи соціального захисту, умов для росту добробуту, проведенні відповідної політики доходів. Залежно від виконуваних функцій вирішуються наступні завдання: реалізація програм зайнятості, допомога соціально уразливим верствам населення, забезпечення доступності й розвиток сфер освіти, медицини, соціального страхування й культури.
Показники результативності соціальної політики. Результативність соціальної політики проявляється в рівні і якості життя населення. Рівень життя — це ступінь забезпеченості населення матеріальними й духовними благами виходячи зі сформованих потреб. При цьому потреби носять активний характер, служать спонукальним мотивом Діяльності людини, їхній ріст викликає ріст рівня життя. Для оцінки рівня життя використаються кількісні показники, такі як споживання основних продуктів харчування на душу населення, забезпеченість населення промисловими товарами (звичайно розраховуючи на 100 родин), структура споживання, тривалість робочого й вільного часу і його структура, величина реальних доходів, розвиток соціальної сфери й ін. До узагальнюючих показників ставляться загальний обсяг споживаних благ і послуг. Для одержання реальної картини рівня життя необхідно мати певний стандарт, з яким можна порівнювати фактичні дані. Таким стандартом є "споживчий кошик", що включає набір благ і послуг, що задовольняє певний рівень споживання. Розрізняють "мінімальний споживчий кошик", що забезпечує мінімальний рівень споживання, і "раціональний споживчий кошик", що відображає найбільш сприятливу, науково обґрунтовану структуру споживання. "Мінімальний споживчий кошик" розраховується для стандартної родини, що складає із двох дорослих людин і двох дітей шкільного віку, і означає такий мінімально припустимий споживчий набір, зниження якого соціально неприйнятно. "Мінімальний споживчий кошик" по окремих соціально-демографічних групах лежить в основі визначення прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум — це розмір грошового доходу, що задовольняє мінімально припустимі потреби. Саме тут проходить так звана "риса бідності". На відміну від рівня життя якість життя оцінювати набагато складніше, тому що якісні показники із працею піддаються кількісній оцінці. До показників якості життя ставляться умови й безпека праці, можливості використання вільного часу, стан екології, здоров'я й фізичний розвиток громадян і ін.
повышением роздрібних цін на групи товарів, що користуються масовим попитом. При цьому компенсується лише певна норма споживання, компенсація носить диференційований характер, перевагою володіють соціально уразливі верстви населення.
Адаптація — це підвищення фіксованих виплат (пенсій, допомог, стипендій, мінімуму заробітної плати) у міру росту вартості життя.