З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про холдингові компанії в Україні
( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, N 34, ст.291 )
Цей Закон визначає загальні засади функціонування холдингових компаній в Україні, а також особливості їх утворення, діяльності та ліквідації.
Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
державна холдингова компанія - холдингова компанія, утворена у формі відкритого акціонерного товариства, не менш як 100 відсотків акцій якого належить державі;
корпоративне підприємство - господарське товариство, холдинговим корпоративним пакетом акцій (часток, паїв) якого володіє, користується та розпоряджається холдингова компанія;
холдингова компанія - відкрите акціонерне товариство, яке володіє, користується та розпоряджається холдинговими корпоративними пакетами акцій (часток, паїв) двох або більше корпоративних підприємств;
холдинговий корпоративний пакет акцій (часток, паїв) - пакет акцій (часток, паїв) корпоративного підприємства, який перевищує 50 відсотків чи становить величину, яка забезпечує право вирішального впливу на господарську діяльність корпоративного підприємства.
Стаття 2. Законодавство України про холдингові компанії
1. Законодавство України про холдингові компанії складається з цього Закону, Цивільного кодексу України ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('435-15');" 435-15 ), Господарського кодексу України ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('436-15');" 436-15 ), Закону України "Про господарські товариства" ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('1576-12');" 1576-12 ), інших законів та нормативно-правових актів, що регулюють діяльність холдингових компаній та їх корпоративних підприємств.
2. Порядок утворення, діяльності і ліквідації холдингових компаній регулюється Цивільним кодексом України ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('435-15');" 435-15 ), Господарським кодексом України ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('436-15');" 436-15 ), Законом України "Про господарські товариства" ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('1576-12');" 1576-12 ) з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
3. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, застосовуються правила міжнародного договору.
Стаття 3. Утворення холдингових компаній
1. Холдингові компанії можуть утворюватися:
а) органами, уповноваженими управляти державним майном, державними органами приватизації самостійно або разом з іншими засновниками шляхом об'єднання у статутному фонді холдингових корпоративних пакетів акцій (часток, паїв);
б) іншими суб'єктами на договірних засадах.
2. У випадках, передбачених законодавством, холдингові компанії утворюються за умови попереднього отримання дозволу відповідного органу Антимонопольного комітету України або Кабінету Міністрів України на концентрацію, узгоджені дії суб'єктів господарювання. Проекти установчих документів холдингових компаній, які утворюються за умови отримання зазначеного дозволу, підлягають погодженню з відповідним органом Антимонопольного комітету України.
3. Найменування "холдингова компанія" ("державна холдингова компанія") та утворені на його основі словосполучення можуть використовуватися лише тими суб'єктами господарювання, установчі документи та діяльність яких відповідають вимогам цього Закону. Інші суб'єкти господарювання не мають права використовувати у своїх найменуваннях такі словосполучення і не підлягають державній реєстрації за таким найменуванням.
4. Холдингова компанія набуває статусу юридичної особи з дня її державної реєстрації в Державному реєстрі холдингових компаній України, який є невід'ємною частиною Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Державна реєстрація холдингових компаній проводиться державним реєстратором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('755-15');" 755-15 ) та інших нормативно-правових актів.
Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації забезпечує ведення Державного реєстру холдингових компаній України.
Стаття 4. Прийняття рішення про утворення холдингової компанії
1. Рішення про утворення холдингової компанії приймається власниками холдингових корпоративних пакетів акцій (часток, паїв) та оформлюється відповідним договором.
Стаття 5. Особливості утворення та діяльності холдингової компанії
1. Статутний фонд холдингової компанії формується за рахунок вкладів засновників у формі холдингових корпоративних пакетів акцій (часток, паїв), а також додаткових вкладів у формі майна, коштів та нематеріальних активів, необхідних для забезпечення діяльності холдингової компанії. Частка у формі майна, коштів та нематеріальних активів, необхідних для забезпечення діяльності холдингової компанії, не повинна перевищувати 20 відсотків статутного фонду холдингової компанії.
2. У разі якщо до порядку денного загальних зборів акціонерів холдингової компанії включено питання про відчуження будь-яких пакетів акцій (часток, паїв) корпоративних підприємств та/або ліквідацію холдингової компанії, такі загальні збори визнаються правомочними за умови реєстрації для участі у них акціонерів (їх представників), що мають відповідно до статуту холдингової компанії більш як 80 відсотків голосів.
Прийняття рішення про відчуження будь-яких пакетів акцій (часток, паїв) корпоративних підприємств або ліквідацію холдингової компанії належить до виключної компетенції загальних зборів холдингової компанії. Зазначені рішення приймаються більшістю у 3/4 голосів акціонерів (їх представників), які зареєструвалися для участі в загальних зборах, з урахуванням обмежень, встановлених цим Законом.
3. Статутом холдингової компанії встановлюються обмеження щодо правочинів, які мають право вчиняти органи управління компанії, а також випуску цінних паперів.
4. Господарське товариство не може мати у власності цінні папери холдингової компанії, корпоративним підприємством якої воно є.
5. До виключної компетенції загальних зборів холдингової компанії належить вирішення питань:
формування єдиної фінансової, інвестиційної, виробничо-господарської та науково-технічної політики щодо корпоративних підприємств;
визначення напрямів та порядку використання прибутку корпоративних підприємств;
затвердження планів виробничого та соціального розвитку корпоративних підприємств.
До виключної компетенції загальних зборів холдингової компанії законом або статутом може бути також віднесене вирішення інших питань.
Стаття 6. Особливості утворення та діяльності державних холдингових компаній
1. Державні холдингові компанії утворюються органами, уповноваженими управляти державним майном, та/або державними органами приватизації.
Єдиним акціонером державної холдингової компанії від моменту її утворення до завершення процедури приватизації або припинення є держава.
2. Засновниками державних холдингових компаній у процесі корпоратизації державних підприємств є органи, уповноважені управляти державним майном. Засновниками державних холдингових компаній у процесі приватизації державних підприємств є органи, уповноважені управляти державним майном, та/або державні органи приватизації відповідно до законодавства.
Статутний фонд державної холдингової компанії формується за рахунок належних державі акцій (часток, паїв) відповідних господарських товариств у встановленому законодавством порядку.
3. Галузі або сфери діяльності, в яких не допускається утворення державних холдингових компаній у процесі корпоратизації та приватизації ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('709-2007-п');" 709-2007-п ), визначаються Кабінетом Міністрів України.
4. Ініціатором утворення державної холдингової компанії в процесі корпоратизації може бути:
державне підприємство;
орган, уповноважений управляти державним майном.
Ініціатором утворення державної холдингової компанії в процесі приватизації може бути:
державний орган приватизації;
підприємство, щодо якого прийнято рішення про приватизацію;
господарські товариства, утворені в процесі корпоратизації.
5. Ініціатор утворення державної холдингової компанії подає органу, уповноваженому управляти державним майном:
обґрунтування доцільності утворення державної холдингової компанії;
перелік підприємств та їх структурних підрозділів, на базі яких пропонується утворити державну холдингову компанію та її корпоративні підприємства;
проект статуту державної холдингової компанії.
У разі якщо ініціатором утворення державної холдингової компанії є орган, уповноважений управляти державним майном, перелік підприємств та їх структурних підрозділів, на базі яких пропонується утворити державну холдингову компанію та її корпоративні підприємства, і проект статуту державної холдингової компанії готує цей орган.
6. Рішення про утворення державної холдингової компанії в процесі корпоратизації та приватизації приймає орган, уповноважений управляти державним майном, та/або державний орган приватизації за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
7. Порядок утворення державних холдингових компаній затверджується центральним органом виконавчої влади з питань економіки та Фондом державного майна України.
8. Управління пакетами акцій державних холдингових компаній здійснюється відповідно до законодавства.
9. Акції державних холдингових компаній не можуть бути передані в управління будь-яким особам.
Державні пакети акцій (часток, паїв) та державне майно, передані державою до статутного фонду державної холдингової компанії, не можуть бути відчужені або перебувати в заставі, використані для формування статутних фондів будь-яких підприємств.
10. Державній холдинговій компанії забороняється вчиняти будь-які дії, що можуть призвести до відчуження акцій (часток, паїв) або майна, внесених до її статутного фонду, до завершення процесу її приватизації.
11. Державна холдингова компанія не може бути корпоративним підприємством іншої холдингової компанії.
12. Рішення про приватизацію державної холдингової компанії може бути прийнято лише після прийняття рішення про приватизацію всіх корпоративних підприємств, пакети акцій (часток, паїв) яких передано до статутного фонду такої холдингової компанії.
Підготовку до продажу акцій державної холдингової компанії проводять її засновник (засновники) та державні органи приватизації у встановленому законодавством порядку з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. При цьому акції (частки, паї) корпоративних підприємств, внесені до її статутного фонду, не передаються державним органам приватизації з метою їх подальшого продажу.
13. Пакети акцій (часток, паїв) або інше майно, передані до статутного фонду державної холдингової компанії, перебувають у державній власності і закріплюються за нею на праві господарського відання.
Стаття 7. Особливості управління холдинговим корпоративним пакетом акцій (часток, паїв), переданим до статутного фонду державних холдингових компаній
1. Про проведення загальних зборів акціонерів (учасників) корпоративного підприємства виконавчий орган такого підприємства зобов'язаний письмово повідомити державну холдингову компанію та орган, уповноважений управляти державним майном, відповідно до вимог законодавства, що регулює порядок скликання загальних зборів.
2. Повідомлення про проведення загальних зборів повинне містити такі дані:
повне найменування та місцезнаходження товариства;
дата, час та місце проведення загальних зборів;
час початку та закінчення реєстрації акціонерів (їх представників) для участі у загальних зборах;
перелік питань, що виносяться на голосування;
спосіб повідомлення акціонерів про зміни у порядку денному;
інші відомості, передбачені законодавством.
3. Державна холдингова компанія спільно з органом, уповноваженим управляти державним майном, у порядку ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('1476-2006-п');" 1476-2006-п ), визначеному Кабінетом Міністрів України, обирає представника, який буде представляти інтереси холдингової компанії на загальних зборах корпоративного підприємства.
4. Орган, уповноважений управляти державним майном, зобов'язаний прийняти рішення з кожного питання, внесеного до порядку денного загальних зборів, та надати відповідне доручення на голосування представнику в термін та в порядку, визначені Кабінетом Міністрів України.
5. Представник має право брати участь у загальних зборах тільки після отримання відповідного доручення на голосування від органу, уповноваженого управляти державним майном.
Стаття 8. Аудиторська перевірка
1. Аудиторська перевірка холдингової компанії та її корпоративних підприємств здійснюється щорічно відповідно до закону.
Холдингова компанія здійснює проведення внутрішнього аудиту (контролю) своїх корпоративних підприємств.
Стаття 9. Оприлюднення інформації про холдингову компанію
1. Протягом місяця з дня державної реєстрації холдингової компанії така компанія має оприлюднити інформацію про напрями своєї діяльності в офіційному друкованому виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
2. Холдингова компанія протягом усього періоду своєї діяльності повинна не рідше одного разу на рік оприлюднювати свою консолідовану фінансову звітність та фінансову звітність своїх корпоративних підприємств.
Стаття 10. Ліквідація холдингової компанії
1. Ліквідація холдингової компанії здійснюється згідно із законодавством, а також у разі:
ліквідації всіх корпоративних підприємств холдингової компанії та залишення у статутному фонді холдингової компанії холдингового корпоративного пакета акцій (часток, паїв) тільки одного корпоративного підприємства;
скасування відповідним органом Антимонопольного комітету України або Кабінетом Міністрів України дозволу на концентрацію, узгоджені дії суб'єктів господарювання;
прийняття загальними зборами акціонерів холдингової компанії рішення про її ліквідацію.
Стаття 11. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Частини п'яту-сьому статті 126 Господарського кодексу України ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('436-15');" 436-15 ) (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 18-22, ст. 144) викласти в такій редакції:
"5. Холдингова компанія - відкрите акціонерне товариство, яке володіє, користується, а також розпоряджається холдинговими корпоративними пакетами акцій (часток, паїв) двох або більше корпоративних підприємств (крім пакетів акцій, що перебувають у державній власності).
6. Якщо корпоративне підприємство через дії або бездіяльність холдингової компанії виявиться неплатоспроможним та визнається банкрутом, то холдингова компанія несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями корпоративного підприємства.
7. Загальні засади функціонування холдингових компаній в Україні, а також особливості їх утворення, діяльності та ліквідації регулюються Законом України "Про холдингові компанії в Україні" ( 3528-15 ) та іншими нормативно-правовими актами".
3. Холдингові компанії (державні холдингові компанії) та їх корпоративні підприємства, утворені в установленому законодавством порядку до набрання чинності цим Законом, зобов'язані привести свої установчі документи у відповідність з вимогами цього Закону протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом без внесення плати за перереєстрацію.
4. До приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом вони діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
5. Рекомендувати Президентові України скасувати Указ Президента України від 11 травня 1994 року N 224 ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('224/94');" 224/94 ) "Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації".
6. Кабінету Міністрів України:
1) у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;
прийняти нормативно-правові акти, необхідні для виконання цього Закону;
привести у відповідність із цим Законом свої нормативно-правові акти;
забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону;
2) у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом розробити порядок викупу державою акцій додаткових емісій в акціонерних товариствах, у статутних фондах яких є державна частка.
Президент України В.ЮЩЕНКО
м. Київ, 15 березня 2006 року N 3528-IV
У К А З ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
{ Указ втратив чинність на підставі Указу Президента N 640/2007 ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('640/2007');" 640/2007 ) від 12.07.2007 }
Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації
( Додатково див. Указ Президента N 116/96 ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('116/96');" 116/96 ) від 07.02.96 )
З метою сприяння кооперуванню підприємств, що корпоратизуються та приватизуються, а також зміцненню виробничих зв'язків між ними та відповідно до пункту 7-4 статті 114-5 Конституції України ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('888-09');" 888-09 ) п о с т а н о в л я ю:
1. Затвердити Положення про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації (додається).
2. Установити, що в разі потреби нормативні акти на розвиток Положення, зазначеного у статті 1 цього Указу, видає Кабінет Міністрів України.
3. Уповноважити Фонд державного майна України, Міністерство економіки України та Антимонопольний комітет України спільно давати офіційні роз'яснення з питань створення та діяльності холдингових компаній, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації (далі - холдингові компанії).
4. Кабінету Міністрів України внести у двомісячний строк зміни та доповнення до методики оцінки вартості об'єктів приватизації, передбачивши особливості визначення розмірів статутних фондів холдингових компаній.
5. Цей Указ набирає чинності з дня його підписання.
Президент України Л.КРАВЧУК
м.Київ, 11 травня 1994 року N 224/94
ЗАТВЕРДЖЕНО Указом Президента України від 11 травня 1994 року N 224/94
ПОЛОЖЕННЯ про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації
Загальна частина
1. Це Положення визначає порядок створення та діяльності холдингових компаній, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації підприємств, виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з законодавством України (далі - підприємства).
Питання створення, функціонування та ліквідації холдингових компаній, не передбачені цим Положенням, регулюються відповідно до законодавства України.
2. У цьому Положенні нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
холдингова компанія - господарюючий суб'єкт, який володіє контрольними пакетами акцій інших, одного або більше, господарюючих суб'єктів;
контрольний пакет акцій - кількість акцій (пай, частка у статутному фонді), яка дає право холдинговій компанії здійснювати фактичний контроль над господарюючим суб'єктом. Рішення щодо підтвердження наявності контрольного пакета акцій, якщо його розмір становить менш як 51 відсоток, приймає Антимонопольний комітет України з урахуванням конкретних особливостей установчих документів і структури статутних фондів господарюючих суб'єктів у порядку, що встановлює цей Комітет;
дочірнє підприємство - господарюючий суб'єкт, контрольним пакетом акцій якого володіє холдингова компанія.
3. Холдингові компанії можуть створюватися в результаті:
заснування їх органами, уповноваженими управляти державним майном, державними органами приватизації самостійно або разом з іншими засновниками способами, передбаченими цим Положенням, і шляхом поєднання цих способів;
поглинання одного господарюючого суб'єкта іншим (придбання контрольного пакета акцій) у процесі приватизації. При цьому господарюючий суб'єкт, що поглинає, визнається холдинговою компанією, а поглинутий - дочірнім підприємством.
Холдингові компанії можуть бути дочірніми підприємствами інших холдингових компаній.
4. Проекти установчих документів і планів розміщення акцій холдингових компаній підлягають погодженню з Антимонопольним комітетом України.
5. Плани розміщення акцій холдингових компаній, які належать до об'єктів приватизації групи Г, засновники погоджують з Кабінетом Міністрів України у встановленому ним порядку.
Порядок створення холдингової компанії в процесі корпоратизації
6. Засновником холдингової компанії може бути:
підприємство;
орган, уповноважений управляти державним майном.
7. Підприємство - засновник холдингової компанії - до органу, уповноваженого управляти державним майном, подає:
обгрунтування доцільності створення холдингової компанії;
перелік підприємств та їх структурних підрозділів, які пропонується перетворити в холдингову компанію та її дочірні підприємства;
проект статуту холдингової компанії.
Якщо засновником холдингової компанії є орган, уповноважений управляти державним майном, то перелік підприємств та їх структурних підрозділів, які пропонується перетворити в холдингову компанію та її дочірні підприємства, та проект статуту холдингової компанії готує цей орган.
Засновник холдингової компанії повинен одержати згоду Антимонопольного комітету України та Міністерства економіки України на створення холдингової компанії у порядку, який затверджують ці органи.
8. Рішення про створення холдингової компанії за ініціативою підприємства приймає її засновник (засновники) у місячний строк з дня одержання всіх документів, передбачених пунктом 7 цього Положення.
9. Холдингову компанію створюють у формі відкритого акціонерного товариства шляхом об'єднання у статутному фонді контрольних пакетів акцій дочірніх підприємств та інших активів.
10. У разі прийняття рішення про заснування холдингової компанії шляхом об'єднання контрольних пакетів акцій кількох підприємств орган, уповноважений управляти державним майном, самостійно або разом з іншими засновниками:
подає Міністерству економіки України пропозиції щодо внесення відповідних змін до графіків корпоратизації підприємств, на базі яких пропонується створити холдингову компанію та її дочірні підприємства;
проводить корпоратизацію зазначених підприємств. При цьому планами розміщення акцій передбачається передача контрольних пакетів акцій до статутного фонду холдингової компанії, яку засновують;
розробляє план розміщення акцій холдингової компанії;
затверджує установчі документи холдингової компанії та подає їх для державної реєстрації у порядку, визначеному законодавством України.
11. У разі прийняття рішення про заснування холдингової компанії на базі підприємства орган, уповноважений управляти державним майном, самостійно або разом з іншими засновниками:
здійснює реорганізацію цього підприємства шляхом створення на базі його структурних підрозділів відкритих акціонерних товариств (дочірніх підприємств) у порядку, передбаченому законодавством про корпоратизацію;
визначає контрольні пакети акцій цих товариств, що передаються до статутного фонду холдингової компанії;
розробляє план розміщення акцій холдингової компанії;
затверджує установчі документи холдингової компанії та подає їх для державної реєстрації у порядку, визначеному законодавством України.
12. Управління холдинговою компанією, створеною в процесі корпоратизації, здійснюється в порядку, передбаченому законодавством про корпоратизацію. При цьому обов'язки голови правління холдингової компанії у разі її створення шляхом об'єднання контрольних пакетів акцій кількох підприємств покладаються на особу, яку призначає засновник (засновники), а якщо холдингова компанія створена на базі підприємства, що корпоратизується, - на керівника цього підприємства.
13. Підготовку до продажу акцій холдингової компанії здійснюють її засновник (засновники) та державні органи приватизації у порядку, встановленому Указом Президента України від 18 березня 1994 року N 98 ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('98/94');" 98/94 ) "Про порядок підготовки до продажу акцій відкритих акціонерних товариств, які створені шляхом корпоратизації". При цьому акції дочірніх підприємств, що мають вноситися до статутного фонду холдингової компанії, не передаються державним органам приватизації з метою їх дальшого продажу.
Особливості створення холдингової компанії в процесі приватизації
14. Засновником холдингової компанії у процесі приватизації може бути:
державний орган приватизації;
підприємство, що підлягає приватизації;
орган, уповноважений управляти державним майном;
відкрите акціонерне товариство, створене відповідно до Указу Президента України від 15 червня 1993 року N 210 ( HYPERLINK "javascript:OpenDoc('210/93');" 210/93 ) "Про корпоратизацію підприємств" (далі - товариство).
15. Засновник холдингової компанії подає до державного органу приватизації разом з документами, передбаченими пунктом 7 цього Положення, рішення загальних зборів трудових колективів про згоду на створення на базі їх підприємств холдингової компанії та її дочірніх підприємств.
16. Державний орган приватизації створює холдингову компанію у формі відкритого акціонерного товариства самостійно або разом з іншими засновниками після прийняття ним рішення про приватизацію підприємств (про продаж акцій товариств), на базі яких пропонується створити холдингову компанію та її дочірні підприємства.
17. Створення холдингової компанії в процесі приватизації здійснюють відповідно до порядку, передбаченого цим Указом для створення холдингової компанії в процесі корпоратизації.
18. До проведення перших загальних зборів акціонерів холдингової компанії повноваження спостережної ради та контролюючого органу холдингової компанії покладаються на осіб, яких призначає засновник (засновники). При цьому повноваження виконавчого органу холдингової компанії у разі її створення шляхом об'єднання контрольних пакетів акцій кількох підприємств покладаються на осіб, яких призначає засновник (засновники), а якщо холдингову компанію засновано на базі підприємства, що приватизується, - на посадових осіб цього підприємства, яких призначає засновник (засновники).
Обмеження на створення та діяльність холдингової компанії
19. Створення холдингових компаній у процесі корпоратизації та приватизації не допускається в таких галузях:
торгівля товарами народного споживання та продукцією виробничо-технічного призначення;
виробництво та переробка сільськогосподарської продукції;
громадське харчування та побутове обслуговування населення;
автомобільний транспорт (крім підприємств, що виконують переважно міжнародні перевезення).
Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства економіки України та Антимонопольного комітету України може визначити інші галузі або сфери діяльності, в яких не допускається створення холдингових компаній у процесі корпоратизації та приватизації.
20. Не допускається створення холдингової компанії, якщо вона та її дочірні підприємства або два і більше дочірніх підприємств реалізують взаємозамінні товари (роботи, послуги) та їхня сукупна частка на відповідному загальнодержавному або регіональному ринку перевищує 35 відсотків.
21. Поглинання одного господарюючого суб'єкта іншим не допускається:
якщо господарюючий суб'єкт, що поглинається, та холдингова компанія або її дочірні підприємства реалізують третім особам взаємозамінні товари (роботи, послуги) та їхня сукупна частка на відповідному ринку перевищує 35 відсотків;
якщо холдингова компанія або будь-яке з її дочірніх підприємств є споживачем товарів (робіт, послуг), які виробляє господарюючий суб'єкт, що поглинається, і частка цього суб'єкта на відповідному ринку перевищує 35 відсотків;
якщо господарюючий суб'єкт, що поглинається, здійснює збут товарів (робіт, послуг), які виготовляє холдингова компанія або будь-яке дочірнє підприємство, і частка першого на відповідному ринку в момент поглинання перевищує 35 відсотків.
22. Поглинання господарюючих суб'єктів у процесі приватизації здійснюється за згодою Антимонопольного комітету України в порядку, встановленому цим Комітетом.
23. Холдингова компанія, понад 25 відсотків акцій якої належать державі, не має права:
збувати продукцію дочірніх підприємств;
передавати дочірнім підприємствам право на збут продукції інших дочірніх підприємств (крім експортних операцій);
регулювати у будь-якій формі ціни на товари (роботи, послуги) дочірніх підприємств.
( Додатково див. Указ Президента N HYPERLINK "javascript:OpenDoc('116/96');" 116/96 від 07.02.96 )
24. Дочірнє підприємство не може володіти паями, акціями, іншими цінними паперами холдингової компанії у будь-якій формі.
25. У разі коли більше 50 відсотків активів холдингової компанії, що створюється, становлять частки (акції, паї) та інші фінансові активи, то:
до її статутного фонду, крім зазначених фінансових активів, може входити виключно майно, яке безпосередньо необхідне для забезпечення функціонування апарату управління цієї компанії;
контрольні пакети акцій дочірніх підприємств, що передаються засновниками до статутного фонду компанії, не можуть перевищувати 30 відсотків відповідних статутних фондів цих підприємств.
Така холдингова компанія має право провадити лише інвестиційну діяльність.
( Додатково див. Указ Президента N HYPERLINK "javascript:OpenDoc('116/96');" 116/96 від 07.02.96 )
26. Холдингові компанії повинні один раз на рік публікувати у засобах масової інформації відомості про свої баланси, прибутки і збитки, а також про належні їм частки (акції, паї) інших підприємств за формою, встановленою Міністерством фінансів України та Антимонопольним комітетом України.
Відомо, що до прийняття закону України "Про холдингові компанії в Україні" у законодавчій базі таке поняття як "холдинг" відносно недержавної форми власності було відсутнє. Єдиним нормативним актом, що містить правову підставу створення й функціонування таких компаній, був дотепер діючий Указ Президента України "Про холдингові компанії, створювані в процесі корпоратизації й приватизації" від 11.05.94р. № 224/94. Окремі питання щодо державних холдингів регулювалися актами компетентних відомств.
Бізнес, керуючись загальновідомим принципом "що не заборонене, - дозволене" ішов по шляху створення господарських товариств найбільш зручної в кожному конкретному випадку форми – будь - то товариство з обмеженою відповідальністю (просто, але ефективно!), акціонерне товариство (більш громіздко, зате звучить "покорпоративніше"). Хіба що холдинг - приватне підприємство в Держреєстрі не знайти . Поєднувало згадані фірми горде включення в найменування сполучення "Холдингова компанія" або просто "Холдинг".
По суті, такі утворення являли собою власника корпоративних прав (часток , акцій) інших підконтрольних власникові підприємств. Завдяки чітко структурованій формі бізнесів стало більш ефективним керування аффельованими особами , ведення єдиної політики розподілу ресурсів, постановка однакових вимог до організації виробничих процесів, менеджменту та ін. Яких-небудь податкових преференцій відносно холдингів законодавство не містить .Таким чином, у цілому існування холдингових компаній залишалося в правовому вакуумі.
 Історія проекту закону "Про холдингові компанії в Україні" почата в недалекому 2003 році внесенням на розгляд під номером 3355 суб`єктом законодавчої ініціативи – Кабінетом Міністрів.
До прийняття парламентом 7 лютого в другому читанні законопроект перетерпів небагато істотних змін.
Що ж означає холдингова компанія за прийнятим законом?
Насамперед , це: 1) відкрите акціонерне товариство 2) яке володіє, користується й розпоряджається холдинговими корпоративними пакетами акцій (часток , паїв) корпоративних підприємств 3) кількість таких підприємств – два й більше Під холдинговими корпоративними пакетами в законі розуміється внесений у холдинг пакет акцій корпоративного підприємства, що становить 60 і більше відсотків статутного фонду даного підприємства.
Саме ж "корпоративне підприємство" означає господарське підприємство, корпоративним пакетом акцій якого володіє, користується й розпоряджається холдингова компанія.
Отже, з нині існуючих недержавних холдингів по праву зможуть називатися такими лише відповідні зазначеним вище критеріям. Було б логічним припустити, що досить уже двох „корпоративних підприємств” , що передають материнці „холдингові корпоративні пакети”, щоб мати ім`я холдингу, якби не одне АЛЕ.
Тлумачення статті 4 закону дозволяє зробити єдино правильний висновок – засновниками ХК повинні бути особи , що є власниками холдингових корпоративних пакетів (читай – 60 і більше % статутного фонду). Напрошується питання: ну добре, заснували ХК власники холдингових корпоративних пакетів, чи не можна ввести власників пакетів, недотягуючих до 60% шляхом додемісії, наприклад. НЕ МОЖНА. Частина 1 статті 5 закону говорить про те, що статутний фонд ХК формується за рахунок внесків засновників у формі холдингових корпоративних пакетів. Інші внески у вигляді майна, грошей, нематеріальних активів не повинні перевищувати 20%.
Даному питанню приділяю увагу не випадково – адже законодавець указує , що найменування „холдингова компанія” , а також які-небудь словосполучення на такій основі можуть використовуватися лише тими суб`єктами господарювання, установчі документи й діяльність яких відповідають вимогам закону. Інші суб`єкти втрачають право використовувати у своїх назвах такі сполучення і не підлягають реєстрації з такою назвою. Далі в Перехідних положеннях зазначене про необхідність уже створеним холдингам привести свої установчі документи у відповідність із вимогами закону. Відповідальності за невиконання вимог не встановлено, однак зрозуміло, що будь-яка спроба зареєструвати зміни, що терміново цікавлять власника, наприклад, зміна юрадреси, зміна розміру статутного фонду, продаж підприємства, що призводить до зміни засновників – натрапить на вимогу реєстратора „привести у відповідність”. Тому, відкладати коректування установчих у довгий ящик не варто .
Особливу увагу слід звернути на ще одну важливу деталь: рішення про створення холдингової компанії згідно зі статтею 5 повинне бути оформлене договором. Якщо ж урахувати, що корпоративні пакети можуть бути зосереджені у власників - фізичних осіб або хоча б один власник пакета, що бере участь у створенні компанії, громадянин, то такий договір повинен бути засвідчений нотаріально. З наслідками, що випливають у вигляді 1% держмита. У даній ситуації не допоможуть ніякі хитрування з посиланнями на Цивільний кодекс, закон, що регламентує реєстрацію, про те, що договір про створення не є установчим документом. Думаю, відсоток платити доведеться, оскільки реєстратор буде вимагати замість звичайного протоколу установчих зборів – рішення про створення ХК у вигляді договору. Аналогічні вимоги висуне й Держкомісія по цінних паперах і фондовому ринку на етапі реєстрації емісії акцій ХК. І, як бачимо, небезпідставно.
Крім прописаної в законі процедури створення й діяльності ХК, досить ретельної регламентації створення державних холдингів, інтерес представляють такі новації як:
 -   організація окремого реєстру холдингових компаній у рамках існуючого Держреєстра юросіб і фізосіб - підприємців (чіткі строки створення такого реєстру в законі не прописані); -   проведення обов`язкового річного аудита як самої холдингової компанії, так і корпоративних підприємств, забезпечення холдингом внутрішнього аудита корпоративних підприємств; -   зобов`язання холдингу протягом місяця по його реєстрації опублікувати інформацію про напрямки своєї діяльності; наступні щорічні публікації консолідованої звітності ХК і фінзвітів корпоративних підприємств.
Не хотілося в цій статті давати критичні оцінки закону – так довго очікувалося його прийняття. Тим більше, що перебуваючий в парламенті практично „на виході ” дороблений законопроект „Про акціонерні товариства” зажадає термінових змін у холдингове законодавство, що зароджується, із установленням нового статусу холдингів як публічних компаній.
Директор АК "Прайм"Адвокат Кузьмич Т.Є.
ЗАКОН УКРАЇНИ Про холдингові компанії в Україні
Цей Закон визначає загальні засади функціонування холдингових компаній в Україні, а також особливості їх утворення, діяльності та ліквідації.
Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
державна холдингова компанія — холдингова компанія, утворена у формі відкритого акціонерного товариства, не менш як 100 відсотків акцій якого належить державі;
корпоративне підприємство — господарське товариство, холдинговим корпоративним пакетом акцій (часток, паїв) якого володіє, користується та розпоряджається холдингова компанія;
холдингова компанія — відкрите акціонерне товариство, яке володіє, користується та розпоряджається холдинговими корпоративними пакетами акцій (часток, паїв) двох або більше корпоративних підприємств;
холдинговий корпоративний пакет акцій (часток, паїв) — пакет акцій (часток, паїв) корпоративного підприємства, який перевищує 50 відсотків чи становить величину, яка забезпечує право вирішального впливу на господарську діяльність корпоративного підприємства.
Стаття 2. Законодавство України про холдингові компанії
1. Законодавство України про холдингові компанії складається з цього Закону, Цивільного кодексу України (435-15), Господарського кодексу України (436-15), Закону України “Про господарські товариства” (1576-12), інших законів та нормативно-правових актів, що регулюють діяльність холдингових компаній та їх корпоративних підприємств.
2. Порядок утворення, діяльності і ліквідації холдингових компаній регулюється Цивільним кодексом України (435-15), Господарським кодексом України (436-15), Законом України “Про господарські товариства” (1576-12) з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
3. Якщо міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, застосовуються правила міжнародного договору.
Стаття 3. Утворення холдингових компаній
1. Холдингові компанії можуть утворюватися:
а) органами, уповноваженими управляти державним майном, державними органами приватизації самостійно або разом з іншими засновниками шляхом об’єднання у статутному фонді холдингових корпоративних пакетів акцій (часток, паїв);
б) іншими суб’єктами на договірних засадах.
2. У випадках, передбачених законодавством, холдингові компанії утворюються за умови попереднього отримання дозволу відповідного органу Антимонопольного комітету України або Кабінету Міністрів України на концентрацію, узгоджені дії суб’єктів господарювання. Проекти установчих документів холдингових компаній, які утворюються за умови отримання зазначеного дозволу, підлягають погодженню з відповідним органом Антимонопольного комітету України.
3. Найменування “холдингова компанія” ("державна холдингова компанія") та утворені на його основі словосполучення можуть використовуватися лише тими суб’єктами господарювання, установчі документи та діяльність яких відповідають вимогам цього Закону. Інші суб’єкти господарювання не мають права використовувати у своїх найменуваннях такі словосполучення і не підлягають державній реєстрації за таким найменуванням.
4. Холдингова компанія набуває статусу юридичної особи з дня її державної реєстрації в Державному реєстрі холдингових компаній України, який є невід’ємною частиною Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.
Державна реєстрація холдингових компаній проводиться державним реєстратором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців” (755-15) та інших нормативно-правових актів.
Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації забезпечує ведення Державного реєстру холдингових компаній України.
Стаття 4. Прийняття рішення про утворення холдингової компанії
1. Рішення про утворення холдингової компанії приймається власниками холдингових корпоративних пакетів акцій (часток, паїв) та оформлюється відповідним договором.
Стаття 5. Особливості утворення та діяльності холдингової компанії
1. Статутний фонд холдингової компанії формується за рахунок вкладів засновників у формі холдингових корпоративних пакетів акцій (часток, паїв), а також додаткових вкладів у формі майна, коштів та нематеріальних активів, необхідних для забезпечення діяльності холдингової компанії. Частка у формі майна, коштів та нематеріальних активів, необхідних для забезпечення діяльності холдингової компанії, не повинна перевищувати 20 відсотків статутного фонду холдингової компанії.
2. У разі якщо до порядку денного загальних зборів акціонерів холдингової компанії включено питання про відчуження будь-яких пакетів акцій (часток, паїв) корпоративних підприємств та/або ліквідацію холдингової компанії, такі загальні збори визнаються правомочними за умови реєстрації для участі у них акціонерів (їх представників), що мають відповідно до статуту холдингової компанії більш як 80 відсотків голосів.
Прийняття рішення про відчуження будь-яких пакетів акцій (часток, паїв) корпоративних підприємств або ліквідацію холдингової компанії належить до виключної компетенції загальних зборів холдингової компанії. Зазначені рішення приймаються більшістю у 3/4 голосів акціонерів (їх представників), які зареєструвалися для участі в загальних зборах, з урахуванням обмежень, встановлених цим Законом.
3. Статутом холдингової компанії встановлюються обмеження щодо правочинів, які мають право вчиняти органи управління компанії, а також випуску цінних паперів.
4. Господарське товариство не може мати у власності цінні папери холдингової компанії, корпоративним підприємством якої воно є.
5. До виключної компетенції загальних зборів холдингової компанії належить вирішення питань:
формування єдиної фінансової, інвестиційної, виробничо-господарської та науково-технічної політики щодо корпоративних підприємств;
визначення напрямів та порядку використання прибутку корпоративних підприємств;
затвердження планів виробничого та соціального розвитку корпоративних підприємств.
До виключної компетенції загальних зборів холдингової компанії законом або статутом може бути також віднесене вирішення інших питань.
Стаття 6. Особливості утворення та діяльності державних холдингових компаній
1. Державні холдингові компанії утворюються органами, уповноваженими управляти державним майном, та/або державними органами приватизації.
Єдиним акціонером державної холдингової компанії від моменту її утворення до завершення процедури приватизації або припинення є держава.
2. Засновниками державних холдингових компаній у процесі корпоратизації державних підприємств є органи, уповноважені управляти державним майном. Засновниками державних холдингових компаній у процесі приватизації державних підприємств є органи, уповноважені управляти державним майном, та/або державні органи приватизації відповідно до законодавства.
Статутний фонд державної холдингової компанії формується за рахунок належних державі акцій (часток, паїв) відповідних господарських товариств у встановленому законодавством порядку.
3. Галузі або сфери діяльності, в яких не допускається утворення державних холдингових компаній у процесі корпоратизації та приватизації, визначаються Кабінетом Міністрів України.
4. Ініціатором утворення державної холдингової компанії в процесі корпоратизації може бути:
державне підприємство;
орган, уповноважений управляти державним майном.
Ініціатором утворення державної холдингової компанії в процесі приватизації може бути:
державний орган приватизації;
підприємство, щодо якого прийнято рішення про приватизацію;
господарські товариства, утворені в процесі корпоратизації.
5. Ініціатор утворення державної холдингової компанії подає органу, уповноваженому управляти державним майном:
обґрунтування доцільності утворення державної холдингової компанії;
перелік підприємств та їх структурних підрозділів, на базі яких пропонується утворити державну холдингову компанію та її корпоративні підприємства;
проект статуту державної холдингової компанії.
У разі якщо ініціатором утворення державної холдингової компанії є орган, уповноважений управляти державним майном, перелік підприємств та їх структурних підрозділів, на базі яких пропонується утворити державну холдингову компанію та її корпоративні підприємства, і проект статуту державної холдингової компанії готує цей орган.
6. Рішення про утворення державної холдингової компанії в процесі корпоратизації та приватизації приймає орган, уповноважений управляти державним майном, та/або державний орган приватизації за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
7. Порядок утворення державних холдингових компаній затверджується центральним органом виконавчої влади з питань економіки та Фондом державного майна України.
8. Управління пакетами акцій державних холдингових компаній здійснюється відповідно до законодавства.
9. Акції державних холдингових компаній не можуть бути передані в управління будь-яким особам.
Державні пакети акцій (часток, паїв) та державне майно, передані державою до статутного фонду державної холдингової компанії, не можуть бути відчужені або перебувати в заставі, використані для формування статутних фондів будь-яких підприємств.
10. Державній холдинговій компанії забороняється вчиняти будь-які дії, що можуть призвести до відчуження акцій (часток, паїв) або майна, внесених до її статутного фонду, до завершення процесу її приватизації.
11. Державна холдингова компанія не може бути корпоративним підприємством іншої холдингової компанії.
12. Рішення про приватизацію державної холдингової компанії може бути прийнято лише після прийняття рішення про приватизацію всіх корпоративних підприємств, пакети акцій (часток, паїв) яких передано до статутного фонду такої холдингової компанії.
Підготовку до продажу акцій державної холдингової компанії проводять її засновник (засновники) та державні органи приватизації у встановленому законодавством порядку з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. При цьому акції (частки, паї) корпоративних підприємств, внесені до її статутного фонду, не передаються державним органам приватизації з метою їх подальшого продажу.
13. Пакети акцій (часток, паїв) або інше майно, передані до статутного фонду державної холдингової компанії, перебувають у державній власності і закріплюються за нею на праві господарського відання.
Стаття 7. Особливості управління холдинговим корпоративним пакетом акцій (часток, паїв), переданим до статутного фонду державних холдингових компаній
1. Про проведення загальних зборів акціонерів (учасників)
корпоративного підприємства виконавчий орган такого підприємства зобов’язаний письмово повідомити державну холдингову компанію та орган, уповноважений управляти державним майном, відповідно до вимог законодавства, що регулює порядок скликання загальних зборів.
2. Повідомлення про проведення загальних зборів повинне містити такі дані:
повне найменування та місцезнаходження товариства;
дата, час та місце проведення загальних зборів;
час початку та закінчення реєстрації акціонерів (їх представників) для участі у загальних зборах;
перелік питань, що виносяться на голосування;
спосіб повідомлення акціонерів про зміни у порядку денному;
інші відомості, передбачені законодавством.
3. Державна холдингова компанія спільно з органом, уповноваженим управляти державним майном, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, обирає представника, який буде представляти інтереси холдингової компанії на загальних зборах корпоративного підприємства.
4. Орган, уповноважений управляти державним майном, зобов’язаний прийняти рішення з кожного питання, внесеного до порядку денного загальних зборів, та надати відповідне доручення на голосування представнику в термін та в порядку, визначені Кабінетом Міністрів України.
5. Представник має право брати участь у загальних зборах тільки після отримання відповідного доручення на голосування від органу, уповноваженого управляти державним майном.
Стаття 8. Аудиторська перевірка
1. Аудиторська перевірка холдингової компанії та її корпоративних підприємств здійснюється щорічно відповідно до закону.
Холдингова компанія здійснює проведення внутрішнього аудиту (контролю) своїх корпоративних підприємств.
Стаття 9. Оприлюднення інформації про холдингову компанію
1. Протягом місяця з дня державної реєстрації холдингової компанії така компанія має оприлюднити інформацію про напрями своєї діяльності в офіційному друкованому виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
2. Холдингова компанія протягом усього періоду своєї діяльності повинна не рідше одного разу на рік оприлюднювати свою консолідовану фінансову звітність та фінансову звітність своїх корпоративних підприємств.
Стаття 10. Ліквідація холдингової компанії
1. Ліквідація холдингової компанії здійснюється згідно із законодавством, а також у разі:
ліквідації всіх корпоративних підприємств холдингової компанії та залишення у статутному фонді холдингової компанії холдингового корпоративного пакета акцій (часток, паїв) тільки одного корпоративного підприємства;
скасування відповідним органом Антимонопольного комітету України або Кабінетом Міністрів України дозволу на концентрацію, узгоджені дії суб’єктів господарювання;
прийняття загальними зборами акціонерів холдингової компанії рішення про її ліквідацію.
Стаття 11. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Частини п’яту-сьому статті 126 Господарського кодексу України (436-15) (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 18-22, ст. 144) викласти в такій редакції:
"5. Холдингова компанія — відкрите акціонерне товариство, яке володіє, користується, а також розпоряджається холдинговими корпоративними пакетами акцій (часток, паїв) двох або більше корпоративних підприємств (крім пакетів акцій, що перебувають у державній власності).
6. Якщо корпоративне підприємство через дії або бездіяльність холдингової компанії виявиться неплатоспроможним та визнається банкрутом, то холдингова компанія несе субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями корпоративного підприємства.
7. Загальні засади функціонування холдингових компаній в Україні, а також особливості їх утворення, діяльності та ліквідації регулюються Законом України “Про холдингові компанії в Україні” (3528-15) та іншими нормативно-правовими актами”.
3. Холдингові компанії (державні холдингові компанії) та їх корпоративні підприємства, утворені в установленому законодавством порядку до набрання чинності цим Законом, зобов’язані привести свої установчі документи у відповідність з вимогами цього Закону протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом без внесення плати за перереєстрацію.
4. До приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом вони діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
5. Рекомендувати Президентові України скасувати Указ Президента України від 11 травня 1994 року N 224 (224/94) “Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації”.
6. Кабінету Міністрів України:
1) у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;
прийняти нормативно-правові акти, необхідні для виконання цього Закону;
привести у відповідність із цим Законом свої нормативно-правові акти;
забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону;
2) у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом розробити порядок викупу державою акцій додаткових емісій в акціонерних товариствах, у статутних фондах яких є державна частка.
Президент України В.ЮЩЕНКО
м. Київ, 15 березня 2006 року N 3528-IV
Стаття 126. Асоційовані підприємства. Холдингові компанії
1. Асоційовані підприємства (господарські організації)- це група суб'єктів господарювання- юридичних осіб, пов'язаних між собою відносинами економічної та/або організаційної залежності у формі участі в статутному фонді та/або управлінні. Залежність між асоційованими підприємствами може бути простою і вирішальною.
2. Проста залежність між асоційованими підприємствами виникає у разі якщо одне з них має можливість блокувати прийняття рішень іншим (залежним) підприємством, які повинні прийматися відповідно до закону та/або установчих документів цього підприємства кваліфікованою більшістю голосів.
3. Вирішальна залежність між асоційованими підприємствами виникає у разі якщо між підприємствами встановлюються відносини контролю-підпорядкування за рахунок переважної участі контролюючого підприємства в статутному фонді та/або загальних зборах чи інших органах управління іншого (дочірнього) підприємства, зокрема володіння контрольним пакетом акцій. Відносини вирішальної залежності можуть встановлюватися за умови отримання згоди відповідних органів Антимонопольного комітету України.
4. Про наявність простої та вирішальної залежності має бути зазначено у відомостях державної реєстрації залежного (дочірнього) підприємства та опубліковано відповідно до закону.
(Частина четверта статті 126 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2424-IV від 04.02.2005)
5. Холдингова компанія- відкрите акціонерне товариство, яке володіє, користується, а також розпоряджається холдинговими корпоративними пакетами акцій (часток, паїв) двох або більше корпоративних підприємств (крім пакетів акцій, що перебувають у
державній власності). { Частина п'ята статті 126 в редакції Закону
N 3528-IV ( 3528-15 ) від 15.03.2006 }
 
6. Якщо корпоративне підприємство через дії або бездіяльність холдингової компанії виявиться неплатоспроможним та визнається банкрутом, то холдингова компанія несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями корпоративного підприємства.
{ Частина шоста статті 126 в редакції Закону N 3528-IV ( 3528-15 )
від 15.03.2006 }
7. Загальні засади функціонування холдингових компаній в Україні, а також особливості їх утворення, діяльності та ліквідації регулюються Законом України "Про холдингові компанії в Україні" та іншими нормативно-правовими актами.
{ Частина сьома статті 126 в редакції Закону N 3528-IV ( 3528-15 )
від 15.03.2006 }
1. Холдингові компанії в ринковій економіці
2. Основні види та типи холдингових компаній
3. Особливості створення холдингових компаній в Україні
1. Холдингові компанії в ринковій економіці
Холдинг (від англ. to hold — держати) це компанія, яка володіє контрольними пакетами акцій інших підприємств з метою здійснення по відношенню до них функцій контролю і управління.
В світовій практиці холдингові компанії (ХК) — це перш за все, фінансові центри, навколо яких об'єднуються окремі компанії, не втрачаючи при цьому своєї комерційної самостійності. На сьогодні практично всі найбільші корпорації США і Західної Європи мають у своєму складі фінансовий центр у вигляді холдингової компанії.
Перевага холдингових структур пояснюється достоїнствами централізованою фінансово-економічного управління ланцюгами технологічно пов'язаних підприємств, у тому числі зі зниженням ризиків інвестицій і взаємних поставок, економією трансакційних витрат, ростом можливостей фінансового і податкового маневрування та ін.
Прикладом холдингової структури є концерн «Нестле» (Швейцарія), який спеціалізується на виробництві і продажу продуктів харчування. В холдингу сконцентровані контрольні пакети шести основних дочірніх фірм, які є також змішаними холдинговими компаніями. Перша — «Юнілак Інк.», знаходиться у Панамі і контролює всі підприємства концерну, які розташованіі у західній півкулі; друга — «Нестле продактс» розміщена у Швейцарії і здійснює контроль над дочірніми підприємствами, які знаходяться в країнах континентальної Європи.; третя — «Нестле холдингс» розташована на Багамських островах. Дві останні — «Мегті ентерпрайзес» і «Фіндус інтернешнл» побудовані за галузевим принципом та координують діяльність підприємств, які ви пускають бульйонні концентрати і свіжоморожені продукти. Крім цього цей холдинг, поряд із згаданими підприємствами і магазинами, володіє мережею ресторанів і готелів.
Холдинги характеризуються високим рівнем організації акціонерного капіталу. Через них вдається налагодити функціональну взаємодію капіталів, що належать різним за профілем діяльності підприємствам, включаючи пряме їх злиття і втрату самостійності. У складі холдингу вирішуються народногосподарські проблеми, які не під силу одному окремо взятому підприємству: розробка і створення складних технічних проблем, освоєння високих технологій, отримання значних кредитів під певні програми, створення нових виробничих потужностей та ін.
Як, правило, найбільш вагомими мотивами створення холдингових компаній у країнах з розвинутою економікою є такі:
1)придбання контролю над підприємствами;
2)можливість концентрації капіталів, більш вільне їх переливання і на цій основі оптимізація інвестиційного процесу;
3)консолідація діяльності групи підприємств з метою зменшення податкових платежів. Це досягається шляхом укладення угод між підприємствами, відповідно до яких їх прибутки чи збитки переводяться безпосередньо до холдингової компанії, що дозволяє холдингу враховувати збитки одного підприємства та прибутки іншого для сплати податку з решти частини прибутку;
4)залучення додаткових виробничих потужностей у результаті поглинання підприємств;
5)можливість диверсифікації виробництва, зниження ризику при виході на ринок;
6)розподіл господарських ризиків між різноманітними дочірніми фірмами
7)проникнення через холдинг в інші сфери виробництва і збуту товарів;
8)проведення загальної технічної, економічної, кадрової політики та здійснення контролю за дотриманням спільних інтересів підприємств.
Структуру холдингу представлено на рис.1.
 
 
 


 Рис. 1. Структура холдингового об'єднання
 
До складу холдингу входять:
1.головне підприємство, яке здійснює контроль і управління дочірніми підприємствами ;
2.дочірні підприємства, контрольними пакетами котрих володіє головне підприємство;
3. асоційовані підприємства, вкладення в котрі не дозволяють головному підприємству повністю контролювати їх і визначати основні напрямки фінансово-господарської діяльності;
4. підприємства, вкладення в котрі не дають права участі в управлінні;
5. інші господарські суб'єкти.
З юридичної точки зору холдинг — це об'єднання з частковою правоздатністю. Підприємства, що перебувають під контролем холдингу не втрачають своєї юридичної самостійності, а холдингова компанія, як сукупність організацій, не набуває статусу юридичної особи. Разом з тим, існує економічна залежність підприємств холдингу. Це проявляється у тому, що дії учасників визначаються волевиявленням головного підприємства.
2. Основні види та типи холдингових компаній
На практиці відомі два основних видиХК — чисті й змішані. Чистий холдинг створюється з метою фінансового контролю і управління по відношенню до дочірніх підприємств. Змішаний здійснює, крім цього, підприємницьку діяльність — промислову, торговельну, транспортну, кредитно-фінансову.
До основнихтипів холдингових компаній відносять:
холдинги, створені на основі об'єднання промислових підприємств;
конгломерати, які формуються на основі поглинання підприємств різноманітної виробничої та комерційної діяльності;
банківські холдинги;
холдинги у системі фондів. Холдинги у системі фондів — створення інвестиційних фондів, які скуповують акції різних підприємств, що дає можливість засновникам і керівникам цих фондів контролювати такі підприємства.
3. Особливості створення холдингових компаній в Україні
Економічна база для заснування холдингових компаній в Україні почала створюватися у процесі акціонування і приватизації великих державних підприємств і об'єднань. Законодавчим підґрунтям процесів створення холдингових компаній став Указ Президента України «Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації» від 19.05.1994 року. Фактично заснування холдингових компаній в Україні розпочалось у 1995 році.
За період 1995-1999 роки було створено біля трьох десятків холдингових компаній та державних акціонерних компаній, а до їх складу було передано держпакети акцій більше 300 підприємств.
До основних передумов створення ХК в Україні можна віднести такі:
наявність значної кількості підприємств, що мають багаточисельні зв'язки за «технологічними ланцюгами»;
потреба у злитті промислового і фінансового капіталу;
розвиток галузей промисловості, в котрих об'єктивно є необхідність у достатньо жорсткому і постійному галузевому управлінні;
нездатність підприємств власними силами організувати процес постачання виробництва і збуту продукції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках;
дефіцит інвестиційних ресурсів підприємств в умовах несприятливого інвестиційного клімату в Україні;
структурна криза.
Відповідно до Указу Президента України «Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації» основними способами створення холдингових компаній є:
передавання контрольних пакетів акцій дочірніх підприємств холдинговій компанії;
поглинання одного господарського суб'єкта іншимшляхом придбання контрольного пакету акцій.
При цьому холдингові компанії можуть створюватися шляхом:
заснування холдингу на базі існуючого підприємства чи існуючого підрозділу;
формування холдингової компанії на базі колишньої чи існуючої управлінської структури;
створення холдингової компанії як нового господарського суб'єкта.
Перший варіант мас досить суттєві переваги перед двома іншими, оскільки у даному випадку немає обмежень на розміри контрольних пакетів акцій дочірніх підприємств, що передаються у статутний фонд холдингової компанії. При цьому роль останньої буде виконувати одне із підприємств, які складають холдингову групу.
При другому варіанті в холдинг перетворюється орган управління (або «постміністерська структура», що виникла на його місці — концерн, корпорація і т. д.), а підлеглі йому господарські суб'єкти стають дочірніми підприємствами. Холдингові компанії, створені на базі управління, об'єднують, як правило, підприємства однієї галузі, які виробляють подібну продукцію, а тому менш стійкі чи менш ефективні, до того ж представляють небезпеку з точки зору монополізації ринків.
Третій варіант має свої особливості. По-перше, у холдингову компанію об'єднуються підприємства різних галузей. По-друге, вона виникає як новостворений суб'єкт, статутний фонд якою формується виключно за рахунок акцій дочірніх підприємств.
Аналіз створення ХК в Україні дозволив виділити такі мотивації їх заснування:
холдинг створюється за ініціативою підприємства на його базі при виділенні структурних одиниць у самостійні юридичні особи або при поглинанні одного іншим;
холдинг створюється за ініціативою групи підприємств чи об'єднання підприємств. Тут визначаються холдингові компанії, дочірні і асоційовані підприємства та акціонери холдингу;
холдинг створюється за ініціативою державних органів управління.