Зміст
Вступ……………………………………………………………………………4
1. Маркетингові дослідження та інформація………………………………..7
1.1.Сутність та система маркетингових досліджень………………….…..7
1.2. Види маркетингових досліджень та їх характеристика……………...9
1.3. Маркетингова інформація та її класифікація………………………..12
1.4. Джерела маркетингової інформації…………………………………..14
1.5. Маркетингові інформаційні системи…………………………………17
Висновки за розділом 1………………………………………………..20
2. Комплексний аналіз та методи прогнозування ринку……………………21
2.1. Напрями та цілі комплексного дослідження ринку………………….21
2.2. Дослідження ринку……………………………………………………23
2.3. Дослідження споживачів та сегментація ринку……………………...26
2.4. Дослідження фірмової структури ринку: конкуренти, посередники, постачальники………………………………………….30
2.5. Методи прогнозування розвитку ринку………………………………35 Висновки за розділом 2…………………………………………………..38
3. Маркетинговгдослідження ринку та підприємства………………………39
3.1. Загальна характеристика та ТЕП підприємства……………………...39 3.2. Організація служби маркетингу………………………………………41
3.3. Аналіз маркетингової ситуації………………………………………..42
3.4. Оцінка привабливості ринків………………………………………….43
3.5. Аналіз конкурентоспроможності підприємства……………………..45
3.6. SWОТ-аналіз підприємства…………………………………………...46
Висновки за розділом 3………………………………………………...49 Загальні висновки………………………………………………………………..50
Використана література…………………………………………………………52
Вступ
Для розробки оптимальних маркетингових рекомендації, насамперед потрібно дослідити ринок, тобто зібрати, проаналізувати та систематизувати інформацію. Інформація має бути високоякісною, тобто достовірною, повною, точною, актуальною, цінною та корисною. Маючи високоякісну інформацію, фірма може одержати конкурентні переваги, знизити рівень фінансового ризику, визначити ставлення споживачів, а також стежити за зовнішнім середовищем, зміцнювати інтуїцію, підвищувати ефективність роботи, вирішувати інші важливі проблеми.
На підприємствах ринкові дослідження є основою для розробки загальної стратегії виходу товару на ринок, обґрунтування господарських рішень щодо формування асортименту товарів, обсягів їх виробництва, визначення термінів та умов їх виходу на ринок, методів збуту, вибору каналів руху товарів, методів маркетингових комунікацій.
Мета маркетингових досліджень полягає в ідентифікації як проблем, так і можливостей підприємства посісти конкурентну позицію на конкретному ринку в конкретний час, знизити міру ризику і невизначеності, збільшити ймовірність успіху маркетингової діяльності.
Завдання полягає у вивченні методів аналізу та прогнозування ринку, поведінки споживачів, конкурентів та інших суб’єктів ринку.
Економічна значимість і актуальність даного питання – дослідження ринку, проведення своєї діяльності на ньому різних підприємств і визначили написання курсової роботи, метою якої є досліджувати в теоретичному плані організацію служби маркетингу на ринку і досить чітко її проаналізувати.
В даній курсовій роботі будуть розкриті і аналізовані маркетингові дослідження, маркетингова інформація, ринок та споживачі, конкуренти, посередники, постачальники на ньому. Також в даній курсовій роботі я намагатимуся розкрити суть маркетингових досліджень ринку на прикладі ТзОВ «АВР-Сервіс».
Виходячи з мети роботи, були поставлені такі задачі як докладно ознайомитися із маркетинговими дослідженнями, маркетинговою інформацією та розглянути сутність, системи та класифікацію, зробити комплексний аналіз ринку в теоретичному плані, дослідити споживачів, конкурентів, , розглянути основні методи прогнозування ринку.
Дана курсова робота складається з 3 розділів:
В першому розділі розглядаються теоретичні питання сутність та система маркетингових досліджень, види маркетингових досліджень та їх характеристика, маркетингова інформація та її класифікація, джерела маркетингової інформації та маркетингові інформаційні системи.
В другому розділі курсової роботи здійснюється комплексний аналіз та методи прогнозування ринку та досліджуються напрями та цілі комплексного дослідження ринку, дослідження ринку, дослідження споживачів та сегментація ринку, дослідження фірмової структури ринку: конкуренти, посередники, постачальники, методи прогнозування розвитку ринку. В третьому розділі курсової роботи здійснили загальну характеристику ТЕП та підприємства, дослідили організацію служби маркетингу, здійснили аналіз маркетингової ситуації, оцінки привабливості ринків, конкурентоспроможності підприємства та SWОТ-аналіз досліджуваного підприємства
1.Маркетингові дослідження та інформація
1.1.Сутність та система маркетингових досліджень
Згідно з Міжнародним кодексом ЄСОМАР маркетингові дослідження — це системне збирання і об’єктивний запис, класифікація, аналіз і узагальнення даних щодо поведінки, потреб, відносин, вражень, мотивацій і т.д. окремих осіб і організацій в контексті їхньої економічної, політичної, суспільної і побутової діяльності.
Маркетингові дослідження — систематичне збирання, опрацьовування й аналіз інформації та можливостей, розроблення рекомендацій на підставі цих даних [7].
Як правило, вони передбачають аналіз продажу та маркетингових можливостей, прогнозування продажу, ринкових кривих пропозиції та попиту. Результати маркетингових досліджень фірми використовують при плануванні та контролі діяльності. Такі дослідження часто супроводжуються збиранням і пошуком первинних даних. А потреба в цьому постає або на завершальному етапі дослідження, або за недостатньої кількості вторинних даних для прийняття адекватного рішення [10].
Американська асоціація маркетингу визначає маркетингові дослідження як функцію, що є з'єднувальною ланкою між споживачем, клієнтом, громадськістю і товаровиробником за допомогою інформації. Остання використовується для з'ясування та визначення маркетингових проблем; для генерування, поліпшення й оцінювання маркетингових дій; для моніторингу маркетингової діяльності; для поліпшення розуміння маркетингу як процесу. Маркетингове дослідження уточнює інформацію, необхідну для пошуку цих даних, розробляє метод збирання інформації, керує і спрямовує його процесом збирання даних, аналізує результати, повідомляє про знахідки та їх запровадження.
Роль маркетингових досліджень полягає в оцінці маркетингових ситуацій, забезпеченні інформацією, яка уможливлює створення ефективної маркетингової програми підприємства.
Мета маркетингових досліджень полягає в ідентифікації як проблем, так і можливостей підприємства посісти конкурентну позицію на конкретному ринку в конкретний час, знизити міру ризику і невизначеності, збільшити ймовірність успіху маркетингової діяльності [2].
Предметом маркетингових досліджень є конкретна маркетингова проблема, що стосується ситуації в мікросередовищі чи в зовнішньому бізнес-середовищі підприємства, а їх об’єктом — певний суб’єкт системи «підприєм-ство–ринок–економіка» або певна його конкретна характери-стика [7].
основні характеристики і темпи розвитку;
попит та пропонування, умови їх оптимального співвідношення;
місткість ринку;
сегментування ринку;
частки ринку;
стан і тенденції розвитку конкуренції;
прогнозні дослідження збуту;
дослідження поведінки суб'єктів ринку;
аналіз господарської діяльності;
оцінка конкурентоспроможності;
дослідження іміджу;
оцінка ефективності маркетингових
заходів;
Рис. 1.1.Структура маркетингових досліджень
Основними завданнями маркетингових досліджень є:
Аналіз та прогнозні дослідження кон’юнктури ринку;
Визначення величини і динаміки попиту та пропонування товарів, співвідношення їх величин;
Розрахунок місткості ринку в цілому та його окремих сегментів;
Прогнозні дослідження обсягів збуту;
Визначення конкурентних позицій, іміджу підприємства та його продукції;
Дослідження поведінки споживачів, конкурентів, посередників, постачальників та інших суб’єктів ринку;
Аналіз результатів маркетингової діяльності підприємства;
Оцінка ефективності маркетингових заходів;
Розробка рекомендацій стосовно поліпшення товарної, цінової, Комунікаційної та розподільної маркетингової політики підприємства;
Розробка докладної програми маркетингу.
Основними принципами маркетингових досліджень є:
Системність: логічність, послідовність, періодичність проведення;
Комплексність: урахування та аналіз усіх елементів і чинників у їхньому взаємозв’язку та динаміці;
Цілеспрямованість: орієнтація на розв’язання актуальних, чітко визначених, суто маркетингових проблем;
Об’єктивність: незалежність від суб’єктивних оцінок та впливів;
Надійність: інформаційне та методичне забезпечення, точність отриманих даних;
Економічність: перевищення вигід від реалізації отриманих висновків та рекомендацій над витрати, пов’язані з проведенням маркетингових досліджень;
Результативність: наявність проміжних та кінцевих результатів, що допомагатимуть у розв’язанні маркетингових проблем;
Відповідність засадам добросовісної конкуренції [2, 7].
Будь-які дослідження мають бути систематичними, а не випадковими. Це не одноразові заходи, а сукупність дій або процесів, що передбачають збирання, записування та аналіз даних. Об'єктивність забезпечується тим, що інформація надходить з різних джерел, які, певна річ, прагнуть, щоб дані були глибокими та змістовними, адже у противному разі можна дійти помилкових висновків. Науковий підхід ґрунтується на об'єктивності, точності й ретельності. Об'єктивність означає, що дослідження здійснюються без жодних змін і враховують усі чинники. Висновки не формуються доти, поки не зібрано і не проаналізовано всі дані. Точність досягається застосуванням інструментів дослідження, які розробляють і використовують дуже скрупульозно [8].
1.2. Види маркетингових досліджень та їх характеристика
Залежно від мети використовуваної інформації, способів її отримання, техніки проведення та кінцевих результатів існують такі види маркетингових досліджень.
Кабінетні дослідження - їхньою метою є формування загальних уявлень про різні проблеми та аспекти маркетингової діяльності, поведінку суб'єктів ринку. Інформація для таких досліджень отримується через проведення цілеспрямованих, опитувань і спостережень за кон’юнктурою ринку, тенденціями його розвитку, станом конкурентного середовища тощо. Для здобуття інформації використовуються також офіційні друковані видання, інформаційні бази даних підприємств тощо. У процесі кабінетних досліджень висококваліфікованими експертами широко вживаються методи економічного аналізу.
Традиційний аналіз передбачає аналіз суті вторинних даних, який
становить ланцюжок логічних міркувань (або інтерпретацію змісту документів). Для аналізу нормативних, юридичних, політичних, інших факторів макро- та мікросередовища, які впливають на діяльність фірми, традиційно використовують саме цей класичний метод аналізу.
Контент-аналіз - процедура аналізу текстів з метою виявлення понять, суджень, процесів, які зустрічаються в тексті. Контент-аналіз, наприклад, дає змогу у процесі аналізу текстів реклами, звернень, використаних у рекламі товарів-конкурентів, визначити особливості товару, його переваги, на яких робиться акцент, а також цільову аудиторію, якій адресовано це звернення. Крім того, аналіз стилістичних особливостей рекламних звернень дає змогу, порівнюючи різні варіанти, дати відповідь на запитання "Чому спрацювала або, навпаки, не спрацювала та чи інша реклама?"
Методи кореляційного та регресивного аналізу дають змогу визначити зв'язок та щільність зв'язку між результативною ознакою (наприклад, попит) і змінними величинами (ціна, дохід, витрати на рекламу тощо).
Польові дослідження - їхньою метою є отримання не загальних, як у попередньому випадку, а конкретних уявлень про різні проблеми та аспекти маркетингової діяльності, поведінку суб'єктів ринку. Інформація для таких досліджень отримується завдяки проведенню цілеспрямованих опитувань, спостережень та експериментів. Для обробки інформації, отримання відповідних висновків також часто вдаються до методів економічного аналізу.
Опитування - збирання інформації шляхом задавання запитань респондентам.Опитування може проводитися в усній формі (віч-на-віч), по телефону або пошти . Експеримент - дослідження, під час якого має бути встановлено, як зміна однієї чи кількох незалежних змінних впливає на одну (або кілька) залежних змінних. Панель - періодичне збирання даних в однієї і тієї самої групи респондентів.
Глибинне інтерв'ю — це індивідуальне збо групове інтерв'ювання, за якого респонденту послідовно задають запитання, мета яких — визначити мотив поведінки споживачів або що саме вони думають з приводу певної проблеми.
Актуальною формою групового інтерв'ювання є фокус-група.
Фокус-група - вид досліджень, суть якого полягає в тому, що в групі, до складу якої входять 8 - 12 спеціально відібраних респондентів, разом з ведучим під час бесіди, обговорюють тему, яка цікавить замовника дослідження.
Аналіз протоколу — метод дослідження, за якого респондента просять описати всі фактори та аргументи, якими він керується, приймаючи рішення в конкретній ситуації.
Проекційні методи мають на меті створити певну імітовану ситуацію, що дасть змогу здобути інформацію, отримати яку складно під час прямого опитування, до них відносять: асоціативні методи; дослідження за допомогою завершення речень; тестування ілюстрацій; розігрування ролей; ретроспективні бесіди.
Дослідження ad hoc – це дослідження, які виконуються для одного замовника, а отримані при цьому дані є інтелектуальною власністю замовника.
Синдикативні дослідження — це дослідження, які проводяться
маркетинговими фірмами за власні кошти і продаються передплатникам або разовим покупцям.
Омнібус — це регулярне дослідження, яке проводиться маркетинговими фірмами з певною періодичністю (раз на один або два місяці тощо) за єдиною методикою складається з кількох блоків запитань.
Моніторинг — дослідження, яке передбачає надання передплатникам уніфікованих оглядів стандартизованих даних (моніторинг преси, ТВ). Ця інформація викорстовується для оцінювання рекламної кампанії конкурентів, відстежування змін ринкових цін, перевірки добросовісності виконання замовлень на розміщення зовнішньої реклами [7].





Рис.1.2 Види маркетингових досліджень
Названі види маркетингових досліджень мають свої переваги та недоліки, що наведені у таблиці.
Таблиця 1.1
Переваги та недоліки видів маркетингових досліджень
Види маркетингових досліджень
Переваги
Недоліки

1
2
3

1. Кабінетні
Швидкість збирання інформації, невисока вартість, відносна простота
Недоліки відсутні


Продовження таблиці 1.1

2. Польові
Конкретність, цільовий характер; контрольованість процесів збирання інформації
Велика вартість і тривалість процесу збирання інформації

3. Пілотні
Безпосередня участь дослідника в маркетингових процесах
Велика вартість, суб’єктивність суджень експертів

4. Панельні
Безпосередній контакт зі споживачем
Суб’єктивність суджень споживачів

5. Метод
фокус-груп
Безпосередній контакт зі споживачами; невимушеність спілкування
Надто загальний характер отриманої інформації

6. Ділові контакти
Безпосередній контакт із суб’єктами ринку
Можливість отримання недостовірної інформації


1.3. Маркетингова інформація та її класифікація.
Маркетингова інформація — це вихідний елемент маркетингових досліджень і найцінніший ринковий продукт. Цінність маркетингової інформації полягає в тому, що вона створює передумови для здобуття конкурентних переваг, допомагає знизити рівень комерційного ризику, визначити й урахувати зміни в навколишньому бізнес-середовищі. Належна інформація сприяє опрацюванню та координації стратегій, підтримці і обґрунтуванню відповідних рішень, підвищенню іміджу підприємства, дає можливість аналізувати його діяльність з метою підвищення її ефективності.

Таблиця 1.2
Класифікація маркетингової інформації
Ознаки класифікації
Види інформації
Характеристика і напрямки
використання інформації

1
2
3

1. Призначення
Вихідна
Для визначення проблеми та її розв'язання


Контрольна
Для оцінки ефективності розв'язання проблеми



Продовження таблиці 1.2


2. Рівень

Макропланова
Інформація про державну фінансову систему, політику економічного регулювання цін, доходів, податків, позик тощо


Мікропланова
Інформація про величину попиту і пропонування, про показники діяльності підприємства, його конкурентів, споживачів

3. Власність
Власна
Інформація, яка зібрана підприємством і належить йому


Чужа
Власність інших підприємств чи держави

4. Доступність
Відкрита
Доступна всім


Приватна
Доступна лише для службового користування


Таємна
Доступна для обмеженого кола осіб

5.Термін отримання
Вторинна
Зібрана раніше для розв'язання інших проблем


Первинна
Зібрана спеціально для розв'язання конкретної проблеми

6. Роль у діяльності фірми
Стратегічна
Для розв'язання стратегічних завдань


Тактична (оперативна)
Для розв'язання тактичних І (оперативних) завдань

7. Зміст
Аналітична
Ідеї, гіпотези, поняття


Методологічна
Методи, підходи, методики


Фактична
Статистичні дані

8. Джерела отримання
Внутрішня
Звіти фірми, списки покупців, постачальників, посередників


Зовнішня
Звіти підприємств І торговельних організацій, періодичні видання, дані опитувань

9. Інформаційні потреби підприємства
Навколишня
Дані про суб'єкти, сили, умови навколишнього бізнес-сере ДО вища


Проміжна
Дані про наявні можливості підприємства щодо впливу на суб'єктів ринку


Орієнтувальна
Дані щодо обмежень впливу маркетингового інструментарію за різних умов навколишнього бізнес-середо-вища

10.Маркетингові аспекти
Попит
Що користується попитом, коли і де він є, хто його носії, яка їхня поведінка, еластичність попиту


Пропонування
Які продукти пропонуються на ринку, коли, де, хто, в яких обсягах пропонує, еластичність пропонування


Співвідношення попит) і пропонування
В якій мірі і за яких умовах відбувається врівноважування попиту і пропонування


Стан ринку
Ринковий потенціал, реальний обсяг ринку, частки ринку


Споживачі
Характерні ознаки, ринкові сегменти


Ціни
Рівень, динаміка


Конкуренція
Стан, форми, характерні ознаки конкурентів


Макро система
Економічна, податкова, фінансова політика держави, система розподілу доходів, зовнішньоекономічні відносини, закони, норми і правила господарювання

Найціннішою для маркетингових досліджень є первинна інформація (переваги та недоліки первинної і вторинної інформації [2,7].
Таблиця 1.3
Переваги та недоліки первинної і вторинної інформації
Види інформації
Переваги
Недоліки

1
2
3

Первинна
Цілеспрямованість, конкретність, відповідність ухваленій методології збирання інформації, надійність
Велика вартість, велика тривалість збирання інформації, потреба у висококваліфікованих інтерв’юерах, складність спеціальної підготовки таких

Вторинна
Низька вартість, швидкість отримання, достатня кількість, комплексність
Надто загальний характер, інформація може бути застарілою, невідома методика її збирання та надійність джерела інформації


1.4. Джерела маркетингової інформації
У ході маркетингових досліджень можуть використовуватись такі джерела маркетингової інформації: друковані видання (періодика, монографії, брошури, огляди ринків, довідники, статистичні збірники), спеціальні дослідження (опитування, спостереження, експерименти, імітації), довідки офіційних організацій, експортерів, представників фірм, балансові звіти, каталоги, проспекти інших підприємств, виставки, ярмарки, конференції, презентації, узагальнені думки покупців, споживачів, клієнтів, постачальників, посередників, фінансових організацій, неформальні джерела (чутки, просочування інформації).
Вихідною точкою цього етапу є визначення проблеми, яку необхідно дослідити. Правильне визначення проблеми — це половина майбутнього успіху, оскільки воно встановлює чіткі орієнтири і межі майбутньої роботи, спрямовує дослідника на пошуки необхідної і достатньої інформації [7,8].
Алгоритм процесу збирання та інтерпретації маркетингової інформації зображено на рис. 3.






Рис. 1.3. Процес збирання та інтерпретації маркетингової інформації
Для оцінки поінформованості користуються такими критеріями:
Об’єктивними: кількість (повнота), релевантність (змістовність, значущість), точність (однозначність), надійність, зрозумілість, актуальність, пристосованість до мети дослідження;
Суб’єктивними: ризикованість, характер (стресовий чи заспокійливий), мотивованість;
Економічними: величина витрат, необхідних для збирання та нагромадження інформації;
Обмежувальними: захищеність, допустимість інформаційних контактів та засобів зв’язку, рівень захисту інформації.
Залежно від способу збирання інформації відрізняють первинну і вторинну інформацію. Первинні дані - це інформація, зібрана вперше для будь-якої конкретної мети. Вторинні дані - це інформація, яка уже існує і була отримана раніше для іншої мети. Незалежно від того, чи достатня вона для прийняття рішення, її низька ціна і відносно швидка доступність потребує, щоб вторинні дані не збирались до завершення пошуку вторинної інформації.
Вторинні дані отримують у результаті кабінетних досліджень, а первинні дані – під час польових досліджень. Вторинною називається інформація, яка існує в опублікованому вигляді і збиралася для інших цілей, які має на меті отримати фірма в конкретних ринкових умовах. Джерела інформації можуть бути внутрішніми і зовнішніми.
Внутрішня інформація — це дані, які збираються на підприємстві:
Маркетингова статистика (товарообіг, обсяг продажу, імпорту, експорту, рекламації);
Дані про маркетингові витрати (витрати на рекламу, стимулювання збуту, торгові витрати, витрати на маркетингові дослідження) у цілому на фірмі й окремо за продуктами, регіонами, каналами збуту тощо;
Карти клієнтів і посередників, кореспонденція клієнтів.
Зовнішня інформація — це опубліковані дані:
Публікації міжнародних, національних організацій, державних органів міністерств, місцевих органів управління, торгово-промислових палат, асоцій
Щорічні збірники статистичної інформації;
Звіти та видання окремих фірм;
Довідники;
Книги та періодичні видання;
Комп'ютерні бази даних;
Прайс-листи на сировину та матеріали;
Звіти, проспекти, каталоги;
Наприклад, джерелами вторинної інформації про конкурентів є звіти фірми, вивчення товарів-конкурентів, присутність на зборах акціонерів, аналіз реклами конкурентів, відвідування спеціалізованих виставок, аналіз інформації в газетах, журналах, вивчення матеріалів професійних асоціацій.
В аналізі вторинної інформації можуть бути використані:
- традиційний аналіз;
- контенг-аналіз;
- методи кореляційного та регресивного аналізу
Всі дії виконуються у визначеному порядку. Наприклад, вторинна інформація не вивчається до тієї пори, поки фірма не визначить проблему або питання, яке повинно вивчатися. Первинна інформація не збирається до тих нір, поки не буде уважно вивчена вторинна. Первинні дані потрібні не завжди. У багатьох випадках фірма здатна вирішити свої проблеми і без них. Тільки у випадку, коли вторинна інформація виявиться недостатньою, фірма повинна зібрати первинні дані [7].
1.5. Маркетингові інформаційні системи
У своїй діяльності з інформаційного забезпечення маркетингових рішень підприємств завжди натрапляють на цілу низку проблем: дефіцит необхідної або надлишок непотрібної інформації, розпорошення інформації в різних підрозділах підприємства, через що її важко відшукати, приховування службовцями інформації, яка може свідчити про недоліки в їхній роботі, запізнення надходження важливої інформації, неможливість визначення її повноти, точності тощо. Розв’язанню цих проблем може сприяти створення маркетингових інформаційних систем (МІС) [7].
СМІ — це спеціалізована постійна структура, яка складається з відповідного персоналу та обладнання і здійснює конкретні процедури, метою яких є збирання, аналіз, оцінка і подання інформації, необхідної для поліпшення планування процесу маркетингу, його здійснення і контролю.
Підсистема збирання інформації — це набір процедур та перелік джерел для отримання даних про поточні події, які відбуваються в навколишньому бізнес-середовищі.
Система маркетингової інформації - це постійно діюча система взаємозв'язків людей, обладнання і методичних прийомів, призначених для збору, класифікації, аналізу, оцінки і розповсюдження своєчасної і точної інформації для використання її у сфері маркетингу з метою удосконалення планування, перетворення в життя і контроля за виконанням маркетингових заходів.
Підсистема маркетингових досліджень — це спеціальні підрозділи підприємства, які організують систематичний збір, аналіз інформації, а також її обробку з метою знаходження конкретних рішень щодо вирішення конкретних маркетингових проблем.
Маркетингова аналітична підсистема — це взаємопов’язаний набір систем даних, інструментів та методик, підтриманих відповідним програмним забезпеченням, за допомогою якого підприємство збирає та інтерпретує внутрішню та зовнішню ділову інформацію для обґрунтування маркетингових дій.
Підсистема внутрішньої інформації містить дані про обсяги замовлень та продажу, наявніст ь товарів на збутових складах підприємства тощо [9].
Спочатку фірма встановлює загальні цілі, які визначають напрямки планування маркетингу. На ці цілі впливають фактори оточуючого середовища (економіка, уряд, конкуренція). Плани маркетингу включають вибір цільових ринків, цілі маркетингу, тип його організації, маркетингову стратегію (товар або послуга, розподіл, просування, ціна) і управління.
В цілому СМІ має багато переваг: організований збір інформації; широкий кругозір, збереження важливих даних, попередження можливих криз; координація планів маркетингу; аналіз прибутків та витрат. Однак створення СМІ може стати непростою справою. Великі затрати часу, людських і фінансових ресурсів, організаційні труднощі можуть зустрітися на шляху створення такої системи, тому потрібно бути до цього готовим.
В основі СМІ лежить процес маркетингових досліджень, який включає такі операції: визначення проблеми, аналіз вторинної інформації, аналіз даних, рекомендації і використання результатів.
Внутрішня
інформація



Зовнішня
інформація
Рис.1.4 Структура СІМ
У сучасному бізнесі МІС комп'ютеризована. Однак в цьому не завжди є потреба. У малій фірмі зберігання інформації багатьох видів на простих перфокартах може обходитись дешевше, ніж у пам'яті комп'ютера. Навіть на великій фірмах деякі види маркетингової інформації не обробляються комп'ютерами (міркування про смаки покупців або припущення про стратегії конкурентів). Важливим для МІС є не те, комл'ютеризована вона чи ні, а те, чи добре вона спланована і чи дає результати.
МІС може складатись з чотирьох частин. Перші дві існують обов'язково, навіть якщо і формально, в усіх фірмах, великих і малих. Дві інші є умовними.
Системи аналізу внутрішньої господарської діяльності. Кожна фірма має певну систему аналізу господарської діяльності. Менеджери повинні контролювати видатки, збут, прибуток, збитки та інші потоки ії використання фондів. Деякі види бухгалтерської інформації мають більше значення для рішень з маркетингу Система має повідомляти менеджерів про те, чи дають товари прибуток, якщо їх продають за поточними цінами. Інші дані стосуються запасів, кількості товарів у покупців та ін. і також охоплюються МІС.
Маркетингова розвідувальна система. Кожна фірма здійснює також процедура для спостереження за ринками, на яких вона продає свій товар. Що купують споживачі? Що продають конкуренти? Якою частиною ринку "володіє" кожна фірма? Процедури отримання такої інформації можна назвати маркетинговою розвідувальною системою.
Деякі розвідувальні системи досить складні. Однак не всі. Хороша маркетингова розвідка часто може бути здійснена інформаторами. Формальна чи неформальна маркетингова розвідувальна система дає менеджерам інформацію про середовище маркетингу, яке використовується поряд з даними в системі аналізу господарської діяльності.
Вивченим проблем маркетингу. Система аналізу господарської діяльності та система вивчення маркетингу забезпечують інформацією менеджерів з маркетингу. Однак часто буває так, що хід бізнесу фірми порушується специфічними маркетинговими проблемами. Продаж ключового товару може почати падати. Чому? Новий товар був розроблений в лабораторії. Як його ввести в ринок? Вирішення таких проблем є завданням науково-дослідного відділу з проблем маркетингу. Він є частиною МІС.
Система підтримки рішення. Четвертим можливим компонентом МІС є система підтримки рішення. За самою назвою це система підтримки рішення, яка була призначена обслуговувати осіб, що приймають рішення з маркетингу. Система використовує математичні й аналітичні методи та залучає менеджерів до використання комп'ютерів. Там системи поки що незвичайні, та в міру того як комп'ютери поширюватимуться, вони неодмінно стануть такими [1].
Висновки за розділом 1
Маркетингові дослідження — систематичне збирання, опрацьовування й аналіз інформації та можливостей, розроблення рекомендацій на підставі цих даних.
Роль маркетингових досліджень полягає в оцінці маркетингових ситуацій, забезпеченні інформацією, яка уможливлює створення ефективної маркетингової програми підприємства.
Будь-які дослідження мають бути систематичними, а не випадковими. Це не одноразові заходи, а сукупність дій або процесів, що передбачають збирання, записування та аналіз даних.
Залежно від мети використовуваної інформації, способів її отримання, техніки проведення та кінцевих результатів існують різні види маркетингових досліджень: кабінетні дослідження, синдикативні дослідження (традиційний аналіз, контент-аналіз, методи кореляційного та регресивного аналізу), польові (опитування, експеримент, спостереження, панель), дослідження ad hoc (глибинне інтерв’ю, фокус-група, проекційні методи), синдикатні дослідження(омнібус, панель, моніторинг), якісні та кількісні дослідження.
Маркетингова інформація — це вихідний елемент маркетингових досліджень і найцінніший ринковий продукт. Цінність маркетингової інформації полягає в тому, що вона створює передумови для здобуття конкурентних переваг, допомагає знизити рівень комерційного ризику, визначити й урахувати зміни в навколишньому бізнес-середовищі.
У ході маркетингових досліджень можуть використовуватись такі джерела маркетингової інформації: друковані видання (періодика, монографії, брошури, огляди ринків, довідники, статистичні збірники), спеціальні дослідження (опитування, спостереження, експерименти, імітації), довідки офіційних організацій, експортерів, представників фірм, балансові звіти, каталоги, проспекти інших підприємств, виставки, ярмарки, конференції, презентації, узагальнені думки покупців, споживачів, клієнтів, постачальників, посередників, фінансових організацій, неформальні джерела (чутки, просочування інформації).
СМІ — це спеціалізована постійна структура, яка складається з відповідного персоналу та обладнання і здійснює конкретні процедури, метою яких є збирання, аналіз, оцінка і подання інформації, необхідної для поліпшення планування процесу маркетингу, його здійснення і контролю.
Маркетингова аналітична підсистема — це взаємопов’язаний набір систем даних, інструментів та методик, підтриманих відповідним програмним забезпеченням, за допомогою якого підприємство збирає та інтерпретує внутрішню та зовнішню ділову інформацію для обґрунтування маркетингових дій.
2. Комплексний аналіз та методи прогнозування ринку
2.1. Напрями та цілі комплексного дослідження ринку
Потреба в інформації зумовлює проведення маркетингових досліджень — основне завдання яких — уникнути неточних оцінок, ризиків і невиправданих витрат — грошових зусиль, часу при прийнятті маркетингових рішень.
Маркетингові дослідження — це систематичне збирання, оброблення та аналіз даних з метою прийняття обгрунтованих маркетингових рішень.
Маркетингові дослідження є комплексними і проводяться в трьох напрямах. Середовища, у якому діє підприємство: зовнішнє середовище — макро-, мікросередовище, і внутрішнє середовище — саме підприємство, які і є основними напрямами маркетингових досліджень. Макросередовище представлене п'ятьма групами факторів :
Економічні;
Соціально-культурні;
Політико-правові;
Технологічні;
Природно-географічні.
Дослідження мікросередовища проводять у таких напрямах:
Дослідження ринку як такого;
Вивчення споживачів;
Вивчення фірмової структури ринку:
Конкурентів;
Посередників;
Постачальників.
Першим напрямом комплексного дослідження ринку є вивчення та прогнозування кон'юнктури ринку — стану економіки в цілому, окремої галузі або конкретного товарного ринку, що формується певними факторами і виражається в конкретних показниках.
Кон'юнктурні дослідження — це цілеспрямований безперервний збір, аналіз та обробленння інформації про стан економіки, товарного ринку, аналіз і виявлення особливостей та тенденцій їхнього розвитку, прогнозування основних параметрів і розроблення можливих альтернатив для прийняття рішень.
Таким чином, можна виділити три етапи кон'юнктурних досліджень:
Поточне спостереження — збір, оброблення необхідної інформації;
Аналіз кон'юнктури;
Прогнозування кон'юнктури для прийняття відповідних управлінських рішень.
У процесі кон'юнктурних досліджень визначаються напрям і сила впливу кон'юнктуроутворювальних факторів на товари ринку на основі вивчення динаміки показників кон'юнктури. Основні показники кон'юнктури, які досліджуються можна поділити на дві групи:
Показники попиту на товари;
Ціни.
Розглянемо інші важливі розрахункові показники попиту на товари:
Місткість ринку;
Частка ринку;
Насиченість ринку.
Місткість ринку — можливий обсяг продажу товару при даному рівні цін за конкретний проміжок часу. При цьому відрізняють місткість потенційного, реального, цільового та зайнятого ринку.
Місткість потенційного ринку — це можливі обсяги продажу товарів покупцям, які мають потребу в них і виявляють інтерес до продукції фірми.
Місткість реального ринку — це можливі обсяги продажу товарів покупцям, які мають потребу в них, виявляють Інтерес до продукції фірми і мають змогу її придбати.
Цілі маркетингового дослідження — це інформація, яка потрібна для вирішення проблеми.
Цілі маркетингового дослідження дозволяють: "З'ясувати..." "Уточнити..." "Визначити..." "Оцінити...". Саме з цих слів варто розпочинати формулювання цілей маркетингового дослідження.
Розробка пошукових питань:
Після того, як цілі визначено, їх слід трансформувати у пошукові питання: "Хто? Де? Коли? Як? Чому? Який? Як часто?"
Наприклад, ціль маркетингового дослідження "Визначити сильні й слабкі сторони конкурентів на ринку авозапчпстин та техобслуговування" розкладається на кілька пошукових запитань:
який рівень задоволеності клієнтів продукцією і послугами «АВР-Сервіс»?
що саме приваблює покупців продукції і послуг «АВР-Сервіс»?
що саме не влаштовує певних покупців «АВР-Сервіс» (слабкі сторони конкурентів)?
які ціни конкурентів?
як часто вони їх змінюють?
Наступним кроком вирішення проблеми є робоча гіпотеза маркетингового дослідження.
Формулювання робочої гіпотези
Гіпотеза — припущення щодо суті, змісту та можливих шляхів вирішення проблеми. До робочої гіпотези висуваються певні вимоги:
достовірність (гіпотеза має бути безпосередньо пов'язана з проблемою);
передбачуваність (гіпотеза повинна не тільки пояснювати проблему, а й бути основною для її вирішення);
можливість перевірки (на емпіричних даних);
можливість формалізації.
Робоча гіпотеза дає змогу визначити систему показників, які мають бути отримані в результаті маркетингового дослідження.
Приклади гіпотез:
"кількість покупців ТзОВ «АВР-Сервіс» збільшиться (наскільки), якщо ціни будуть зменшені на ..." .
2.2. Дослідження ринку
Маркетингові дослідження ринку включають вивчення та прогнозування його кон'юнктури, розрахунок його місткості, визначення прогнозних показників збуту продукції, аналіз поведінки споживачів і конкурентів, а також конкурентного середовища в цілому.
Кон'юнктура ринку — це реальна економічна ситуація, яку характеризують співвідношення між попитом та пропонуванням, рівень і динаміка цін, товарних запасів, а також інші показники та чинники (історичні, національні, природно - кліматичні, територіальні, політичні, соціально-економічні тощо). У процесі маркетингових досліджень вивчається як загальноекономічна кон'юнктура, так і кон'юнктура конкретних товарних ринків.
Основа маркетингу - це комплексні дослідження, що провадяться з метою вивчення ринку і його кон'юнктури, а також одержання інформації щодо можливостей самого підприємства або фірми, які будують свою роботу на принципах маркетингу.
Маркетингові дослідження створюють науково і практично обгрунтовану базу для прийняття кваліфікованих рішень.
У товарній-стратегії внутрішнього та зовнішнього маркетингу виділяють такі цілі:
1. Запропонувати піонерний товар, який буде лідером на найближчі роки, забезпечуючи перемогу над конкурентами,
2. Досягати лідерства шляхом високоякісних товарів.
3. Вийти на новий ринок з новим товаром.
Серед товарів, прийнятих до реалізації, вибрати один, привабливий для покупців, і здійснити на його основі недиференційований маркетинг.
Розробити різні товари і маркетингові програми для кожного сегменту ринку і тим самим забезпечити диференційований маркетинг.
Як свідчить світовий досвід для товару, який матиме комерційний успіх, необхідно вивчити близько 60 нових ідей і вибрати найкращу, яка відповідатиме перспективним вимогам ринку. Коли нова ідея прийнята, вища адміністрація підприємства або фірми вивчає таку інформацію:
Вірогідність конструкторського і технологічного успіху;
Витрати на експериментальні роботи;
Капіталовкладення в організацію нового виробництва або модернізацію старого;
Терміни завершення окремих етапів робіт;
Можливі труднощі технічного, фінансового, кадрового та іншого характеру;
Прогноз ринку збуту на момент виходу товару на ринок;
Характер можливої конкуренції;
Прогноз цін і їх залежність від обсягу збуту і діяльностіконкурентів;
Зміст комплексних досліджень ринку:
Вивчення вимог ринку щодо товару, іншими словами, вимог споживачів до споживчих якостей товарів та послуг.
Вивчення економічної кон'юнктури, що дає змогу вирішувати оперативні завдання маркетингу і готуватися до здійснення тактичних та стратегічних цілей.
Аналіз ринкової сегментації з метою наступного виявлення попиту споживачів за демографічними, кліматичними, географічними, економічними,, гуманітарними, психологічними та іншими критеріями.
Вивчення фірмової структури ринку з виділенням тих фірм, які працюють на ньому: фірми-партнери, фірми-конкуренти, фірми--нейтрали. Провадяться відповідні дослідження кожної фірми у цих групах стосовно її надійності, кредитоспроможності, конкурентних слабкостей тощо.
Аналіз соціально-психологічних особливостей споживачів та покупців отосовно їх мотивації у прийнятті рішень щодо купівлі,
Складається матриця, в якій по горизонталі показано вагові функції про ринок, а по вертикалі - ринки. Суми вагових коефіцієнтів свідчать про те, які ринки найбільш сприятливі з точки зору роботи на них , а які - менш сприятливі . Таким чином, виділяються ринки, сегменти, на яких мінімум маркетингових витрат забезпечить максимум прибутків.[гончаров дупняк]
У даній курсовій роботі стоїть завдання дослідження ринку автозапчастин, шин та автосервісних послуг в Україні.
Природно, ніж більше автомобілів продається – тим більше запасних частин зажадається на ринку.
Згідно з підсумками 2008 року український ринок автозапчастин для комерційного транспорту переживає бум зростання — на сьогодні показники продажів значно зросли.
За останні 10 років кількість підприємств автосервісу, також, збільшилася в 10 разів. За статистичними даними, щомісяця в Україні купують понад 10 тис. нових автомобілів; щодо вторинного ринку продажу, показники відсутні. Звичайно, що таку кількість продуктів авторинку має обслуговувати і більша мережа торгових точок.
Всього ринок запчастин виріс на 20 млн. євро. Приріст складає 23%, що пов'язано із зростанням об'єму продажів вантажної техніки в 2007 році, в якому до України було ввезено 56,2 тис. вантажівок, що на 11,0 тис. вантажівок більш ніж в 2006 році - темпи зростання імпорту склали 25%. За підсумками року, темпи зростання імпорту причіпного складу склали 21,1%. Відповідно, приблизно на 20% виріс попит і на запчастині для причіпної техніки. Причому в структурі імпорту частка напівпричепів збільшилася на 5% і склала 75%.
На запчастини перевізник витрачає близько 3 тис. євро на кожну вантажівку в рік. Тому нескладно підрахувати, що місткість ринку запчастин (включаючи запчастини на причіпну техніку) склала близько 100 млн. євро. При цьому залишається значний потенціал зростання: 30-40 млн.євро на рік.
За підсумками продажів запчастин в 2007 році лідером є місто Київ і
Київська область, де традиційно реалізується 30% всіх запчастин. У звітному періоді «АВР-Сервіс» розширює свою діяльність саме на цьому ринку, зокрема відкрито нову оптово-роздрібну базу у м. Києві. На другому і третьому місці - Одеська і Дніпропетровська області відповідно. Щодо ринків цих областей, то здійснювати свою діяльність на них не вигідно через великі транспортні витрати на конкуренцію. Також в п'ятірку провідних ринків збуту входять Львівська і Харківська області.
За підсумками експертів продаж автозапчастин, шин найдинамічніше розвивається Сумська область, де зростання продажів склало більше 300%. На другому місці знаходяться Миколаївська і Тернопільська області із майже
однаковою динамікою зростання - трохи більше 150%, слід зазначити, що ринок Тернопільської області є найбільш привабливим після ринку Хмельницької області.
За вище переліченою трійкою лідерів ще десять областей, де відмічене
зростання продажів запчастин в порівнянні з попереднім роком – це Миколаївська, Тернопільська, Хмельницька, Івано-Франківська, Чернігівська, Волинська, Одеська, Чернівецька, Херсонська області і АР
Крим .
Зростання продажів в регіонах, зокрема в тих, де працює «АВР-Сервіс» значною мірою залежить від наявності роздрібних точок з продажу запчастин для легкових і вантажних автомобілів.
У той же час, слід зазначити слабку динаміку зростання продажів запчастин в Закарпатській області – на цей ринок «АВР-Сервіс» планує виходити в наступному році. Справа у тому, що на Західній Україні більшість перевізників купують запчастини за кордоном. Їм це вигідно завдяки географічному розташуванню регіону, тому свою діяльність підприємству потрібно виходити на ринки Центальних та Південних регіонів країни.
Однак, за оцінками фахівців, більше 35% українського ринку запчастин становить "сіре ввезення".
Відомо, що за всіма показниками торгова сфера є не тільки найприбутковішою, але й самою стабільною серед галузей бізнес-діяльності. Більше машин — більше СТО, більше автосервісних замовлень — більше постачальників автозапчастин.
Отже, можна зробити висновок, що за останні роки значно збільшився імпорт автомобілів і ця тенденція зберігається й досі. Відповідно ринок автозапчастин і автосервісних послуг надалі буде динамічно розвиватися, що позитивно позначиться на фінансових показниках ТзОВ «АВР-Сервіс».
Розвиток ринку у 2009 залежатиме від того, як швидко світ оправиться від наслідків фінансової кризи.
2.3. Дослідження споживачів та сегментація ринку
Споживачі є об'єктом особливого інтересу фірми, оскільки, зрештою, саме від їхнього вибору залежить успіх діяльності фірми. Вивчення споживачів маркетинговою службою «АВР-Сервіс» проводиться з таких напрямів:
Вивчення ставлення споживачів до фірми;
Вивчення ставлення споживачів до певної марки товару;
Вивчення рівня задоволеності споживачів;
Вивчення прихильності споживачів до торгової марки;
Вивчення намірів споживачів;
Вивчення процесу прийняття рішень про купівлю;
Вивчення поведінки під час та після купівлі;
Вивчення мотивацій споживачів;
Сегментування ринку за групами споживачів.
Вивчення ставлення споживачів до компанії та до певної торгової марки можна порівняти з відвіданням лікаря. Часто це робиться лише тоді, коли стан здоров'я людини можна ідентифікувати як критичний. (В діяльності фірми це схоже на ситуацію, коли обсяг збуту знизився).
Вимоги, які пред’являються споживачами до товарів «АВР-Сервіс».
Споживачі товарів фірми – запчастин, шин автосервісних послуг вимагають від них наступних властивостей:
- Наявність служби технічної допомоги;
- Оперативність постачання;
- Швидкість реакції на нужди клієнтів;
- Якість товару;
- Репутація постачальника;
- Ціна товару;
- Повнота товарного асортименту;
- Рівень кваліфікації менеджерів;
- Можливості надання кредитів;
- Особові відношення;
- Наявність товарної літератури, посібників та довідників.
Факторами, які визначають купівлю товару, є наступні:
Фактори навколишнього середовища:
Рівень первічного попиту;
Економічна перспектива;
Вартість отримання замовлення;
Умови матеріально-технічного постачання;
Темпи науково-технічного прогресу;
Політичні події та тенденції;
Діяльність конкурентів.
Фактори міжособових стосунків:
Повноваження.
Статус.
Вміння поставити себе на місце іншого.
Вміння переконувати.
Фактори особливостей організації:
Цілі організації.
Політичні установки.
Прийняті методи роботи.
Організаційна структура.
Внутріорганізаційні системи.
Фактори індивідуальних особливостей особи:
Вік.
Рівень доходів.
Освіта.
Службове положення.
Тип особистості.
Готовність піти на ризик.
Потенціальні можливості для того, щоб товар фірми і в наступному володів високими споживчими властивостями у порівнянні з товарами конкурентів
Якщо розглядати високі споживчі властивості запчастин, які реалізує фірма, то можна дійти висновку, що у фірми є потенціальні можливості для того, щоб товар фірми і надалі був таким. З постачальниками запчастин укладені угоди про довгострокове співробітництво, що дозволяє мати впевненість, що товари фірми і надалі будуть мати високі споживчі властивості та будуть якісними.
Об’єм товарів, які повертаються покупцями, є дуже незначним. Причому головною причиною повернення усіх товарів є те, що товар був вибраний не той, тобто при покупці виникла помилка при виборі товару. Повернення товару з причин браку, невідповідності споживчих властивостей трапляється дуже рідко, що говорить про якість запчастин, які реалізує фірма.
Імідж «АВР-Сервіс» у покупців і як він може змінитися.
Імідж підприємства у покупців є досить позитивним. Імідж сформувався під впливом позитивних якостей товару, відсутності браку, інших факторів. Імідж може змінитися тільки у разі, коли підприємство почне реалізовувати неякісний товар, втратить своїх постійних та надійних постачальників, що не дозволить їй реалізовувати якісний товар. Але можливість втрати постачальників є дуже низькою, тому іміджу підприємства поки ніщо не загрожує.
Проаналізувавши таким чином товар, можна зробити висновки про те, що товари фірми є конкурентноздатними на ринку.
У фірми досить багато індивідуальних споживачів товарів – запасних частин, як і підприємств, які придбавають запчастини. Ці підприємства належать автомобільній галузі народного господарства.
На рішення про купівлю товарів фірми впливають такі фактори, як фактори навколишнього стану, фактори міжособових стосунків, фактори особливостей організації та індивідуальних особливостей особистості.
У кожного клієнта фірми виникають потреби в купівлі товару фірми, тому що автомобільний транспорт потребує частої заміни тих чи інших запчастин, особисто тоді, коли автомобілі вже використовуються кілька років і є не новими.
Потреби клієнтів в запчастинах будуть змінюватися відповідно до того, який рівень зносу.
Визначення ставлення споживачів до певної торгової марки товару.
Потенційними покупцями товарів фірми виступають окремі покупці – фізичні особи, підприємства автомобільного транспорту, інші підприємства, які мають на балансі автомобільний транспорт.
Постійними покупцями слід вважати ті фірми, які уклали довгострокові договори про постачання товарів, які мають високий рівень довіри до фірми, і можливість їх переходу до конкурентів дуже низька.
Особами, які ініціюють купівлю товару фірми, є фізичні особи, якщо потреба в товарі виникає у індивідуального користувача транспортного засобу, або директора фірм, інженери, які відповідають за стан автомобільного транспорту. Ці ж особи мають вплив на прийняття рішення про купівлю, а також є приймаючими рішення. Безпосередньо купують товар менеджери підприємств. Користувачами товару є механіки, вони ж є тими особами, які тестують товар та формують думку про споживчі властивості даного товару.
Найбільш характерними рисами покупців підприємства є наступні: покупцями можуть бути як фізичні особи, так і фірми, рішення про купівлю приймається керівниками фірм, потреби в товарі у покупців є завжди, головні
покупці товарів підприємства – це юридичні особи.
Визначення рівня задоволеності споживачів. Основне завдання маркетингу як філософії бізнесу передбачає задоволення потреб споживачів, отже, закономірно, що замірювання задоволеності і незадоволеності споживачів має завжди бути в центрі уваги маркетологів і вищого керівництва фірми.
Під сегментацією слід розуміти розподіл конкретного ринку на сегменти, які розрізнюються за своїми параметрами або за реакцією на ті чи інші вида діяльності на ринку, реклами, метода збуту і т.ін.
Кількість сегментів на ринку може бути різною. Сегментація ринку - це одна з найважливіших особливостей маркетингової концепції.
Сегментація - визначає початок маркетингових досліджень і охоплює велику кількість можливих ринкових сегментів, призначених для вивчення.
Процедура сегментування ринку починається з вибору факторів (ознак, змінних) сегментування. Закономірно, що фактори ринків споживчих товарів і товарів виробничого призначення відрізняються.

Рис.2.1 Етапи процесу сегментування ринку
На першому етапі для сегментування використовуються такі ознаки: очікувані вигоди; процес прийняття рішень; статус користувача; інтенсивність споживання; технологічні характеристики; індивідуальні характеристики та ін.
Залежно від цілей і завдань дослідження використовують різні методи
сєгментування:
Метод побудови сітки сегментування;
Метод групувань;
Метод багатомірного статистичного аналізу.
На третьому етапі сегментування виділені сегменти описуються в термінах їхніх найважливіших характеристик.
Позиція товару — місце, яке цей товар займає у свідомості покупців порівняно з аналогічними конкурентними товарами. Формування певної чітко визначеної позиції товару повинно мати керований фірмою характер.
Позиціювання товару — комплекс маркетингових заходів, завдяки яким споживачі ідентифікують цей товар порівняно з товарами-конкурентами. Особливе місце в цьому процесі займає комунікаційна політика, серед цілей якої — створення певного іміджу марки. Наприклад, ексклюзивність товару може бути створена завдяки рекламі. Разом з тим статус престижного товару підтверджується високою ціною товару, місцем, де він пропонується споживачам, назвою торгової марки тощо.
Проведене за результатами маркетингових досліджень сегментування ринку дозволяє обрати цільовий ринок фірми, визначити бажану позицію товару на ринку і розробити план маркетингу, який повинен містити перелік конкретних заходів щодо кожного з елементів комплексу маркетингу — товару, ціни, розподілу, просування.
Сегментація ринку для «АВР-Сервіс» наступна:
Ринки запчастин для легкових автомобілів;
Ринки запчастин для вантажних автомобілів;
Ринки шин для легкових автомобілів;
Ринки шин для вантажних автомобілів;
Ринки шин для сільгосптехніки;
Ринки шиномонтажу;
Необхідно розрізняти поняття "цільовий ринок", "ринкова ніша", "ринкове вікно".
Цільовий ринок охоплює кілька сегментів, відібраних .для маркетингової діяльності.
«АВР-Сервіс» здійснює свою діяльність у всіх перелічених сегментах ринку.
Найбільш важливі ринки, на яких діє підприємство, - це ринки запчастин для легкових автомобілів та запчастин для вантажних автомобілів. Ємність ринку запчастин для легкових та вантажних автомобілів становить у грошовому виразі приблизно 45 – 55 млн. грн. на рік.
Ємність сегменту запчастин для легкових автомобілів становить приблизно 10 – 15 млн. грн. на рік. Ємність такого сегменту ринку, як запчастини для вантажних автомобілів – приблизно 35 – 40 млн. грн. на рік. На найближче майбутнє прогнозується, що рівень споживання запчастин залишиться на теперішньому рівні як для ринку вантажних автомобілів, так і для ринку легкових машин.
Ринкове вікно - це сегменти ринку, якими не скористалися виробники відповідної продукції.
Таким сегментом для «АВР-Сервіс» є ринки запчастин для автомобілів та машин, які виконують специфічні функції, наприклад, екскаваторів, тракторів, котків та інших машин для дорожніх робіт.
2.4. Дослідження фірмової структури ринку: конкуренти, посередники, постачальники
Будь-яке підприємство, вирішуючи завдання задоволення попиту покупців на конкретному ринку і одержання прибутку, користується послугами постачальників, посередників. Ланцюг «постачальники — підприємство — посередники — покупці» складає ніби серцевину системи маркетингу. Крім того, успіх здебільшого залежить від ринкового оточення - конкурентів і громадськості.
Особливу актуальність у системі маркетингових досліджень ринку має вивчення поведінки споживачів. Якісний і кількісний склад, що і навіщо вони купують, хто бере участь у процесі купівлі, коли, де і за яку ціну вони купують?
Суттєве значення в системі маркетингових досліджень має аналіз конкурентного середовища і конкурентів.
Конкуренція — властиве товарному виробництву змагання між окремими економічними суб'єктами (конкурентами), заінтересованими у створенні найвигідніших умов виробництва та збуту товарів.
Конкуренти — невід'ємний елемент системи маркетингу. Вони впливають на вибір компанією ринків, маркетингових посередників, постачальників, на формування асортименту товарів і на весь комплекс маркетингової діяльності.
Конкурентне оточення не можна зводити лише до конкуруючих компаній, фірм. Існує багато інших видів конкуренції. Наприклад, з можливих варіантів своєї поведінки (заняття спортом, їжа, громадська діяльність) у певний момент людина вибирає, скажімо, їжу. Це конкуренція бажань.
Конкуренція як змагання між суб'єктами господарювання є об'єктом постійної уваги і самих фірм, і державних органів, завдання яких — створення умов для вільної конкуренції в інтересах споживачів і всього суспільства. Автор сучасної теорії конкуренції М.Портер визначив п'ять сил конкуренції:
конкуренція між діючими фірмами в галузі;
Потенційні конкуренти;
Товари-замінники;
Споживачі;
Постачальники.
Отже, конкурентне середовище створюють не тільки фірми, які вже діють у галузі. Потенційні конкуренти також представляють для фірми загрозу. Ця загроза може бути зменшена шляхом створення бар'єрів входу в галузь для нових фірм. До факторів, які визначають так звану висоту бар'єрів, можна віднести:
Економіка масштабів (виробничо-збутові витрати фірм, які вже діють на ринку, завдяки більшим масштабам виробництва нижчі, ніж у тих, які щойно з'явилися на ринку). Нижчі у останніх відповідно й очікувані прибутки, що й може стримати їх від виходу в новий бізнес;
Звичність торгової марки (торгові марки фірм, які діють на ринку, вже завоювали популярність у споживачів, новим фірмам — ще належить завоювати їхню прихильність);
Фіксовані витрати, пов'язані з проникненням у нову галузь;
Витрати на основні фонди;
Доступ до системи товароруху;
Доступ до системи постачання;
Відсутність досвіду продажу цього виду продукту;
Протидія підприємств галузі, спрямована на захист своїх інтересів.
Основними конкурентами «АВР-Сервіс» на ринку Західної України, де працює фірма є наступні:
- «Опус»;
- «Техно- сервіс»;
- «Технооптторг-центр – Регіон»;
- «Агросоюз»;
- ВАТ „Автолендпостач”.
У такому сегменті ринку, як автозапчастини і шин для легкових автомобілів, основними конкурентами є «Опус», «Технооптторг-центр – Регіон». У сегменті ринку автозапчастин і щин для вантажних автомобілів основними конкурентами є ВАТ „Автолендпостач” та «Агросоюз», шиномонтаж-«Техно- сервіс».
«АВР-Сервіс» займає 25% ринку, «Опус»; – 31%, ВАТ „Автолендпостач” – 17%, «Технооптторг-центр – Регіон»– 15% ринку Західної України, оскільки всі вони здійснюють свою діяльність на місцевому ринку Хмельницького і області і сусідніх областей.
Серед методів конкурентної боротьби, які використовують вищезгадані фірми, наявні цінові методи, методи, засновані на покращенні якості послуг, гарантіях на проданий товар.
В майбутньому прогнозується зростання конкурентної боротьби між фірмами. Причому доля ринку, яку займає кожний з конкурентів, суттєво не зміниться.
Ціни конкурентів на аналогічні товари, тобто запчастини до легкових та вантажних автомобілів, відрізняються від цін ТзОВ «АВР-Сервіс» незначно, хоча періодично проводиться маркетингова політика по зниження ціни. Але ці зниження цін використовуються у незначний проміжок часу, потім ціни знову зростають до рівня, який був наявний до зниження. Якість товарів, які реалізуються, у конкурентів нижче, ніж у «АВР-Сервіс».
Сильними сторонами ТзОВ «АВР-Сервіс» наявність сервісу кредитування покупців, прийнятні ціни на запчастини, можливість надання кредиту під час купівлі запчастин великими замовниками. Слабкими сторонами є є далекість від основних споживачів шин, запчастин та наявність невеликого терміну гарантійних зобов’язань по проданих запчастинах.
Сильними сторонами ВАТ «Опус» близьке місцезнаходження від основних споживачів продукції, прийнятні ціни на запчастини, які незначно відрізняються від цін «АВР-Сервіс», високий рівень обслуговування клієнтів. Слабкими сторонами, невисока якість реалізованих товарів.
Сильними сторонами «Технооптторг-центр – Регіон» є низькі ціни на запчастини, висока якість продаваної продукції, високий рівень обслуговування клієнтів. Слабкі сторони: низький рівень сервісу, відсутність гарантійний зобов’язань.
Сильні сторонни «Агросоюз» : наявність високого рівня сервісу, гарантійних зобов’язань на значний строк. Слабкі сторони: неможливість задовольнити потреби значної кількості клієнтів через малий асортимент та номенклатуру запчастин.
Не всі товари конкурентів підприємства відповідають таким вимогам споживачів, як якість, споживчі властивості, надійність.
Конкуренти фірми стимулюють збут за допомогою проведення рекламних кампаній, а також забезпечуючи знижки на запчастини, причому наявна прогресивна система знижок, яка базується на кількості запчастин, яку купує та чи інша фірма, або фізична особа – споживач.
Можливі реакції конкурентів на:
- Введення нового товару на ринок: конкуренти будуть намагатися - розширити свій асортимент на новий товар;
- Зміна ціни товару: конкуренти теж будуть змінювати ціни;
- Збільшення долі ринку підприємства: конкуренти будуть більш інтенсивно вести конкурентну боротьбу з ціллю привести розміщення сил на ринку до старого рівня;
- Зменшення долі ринку підприємства: конкуренти будуть намагатися захопити долю ринку, яка виявилася
Товари конкурентів рекламуються за допомогою радіостанцій, телебачення, газет, журналів, стендової реклами, реклами на громадському транспорті.
Комерційні результати конкурентів на різних виставках, презентаціях та ярмарках незадовільні. Це пов’язано з тим, що ринок запчастин на ринку вже сформувався, постачальники та споживачі всі знайомі з продукцією фірм, тому збільшити рівень продажу товарів за допомогою виставок, презентацій та ярмарок практично неможливо. Конкуренти підприємства мають як сильні, так і слабкі сторони, що дозволяє ТзОВ «АВР-Сервіс» успішно конкурувати з ними на ринку і займати свою долю.
На основі вищевикладеного можна зробити висновок про значний потенціал фірми на ринку, який ще впродовж довгого часу дозволить фірмі успішно конкурувати, отримувати прибуток, та досягати інших цілей, виконання яких підводить фірму до виконання головної цілі – місії. В цілому виявлений реальний потенціал підприємства відповідає його положенню на ринку запчастин до автомобілів.
Маркетингові посередники - це фірми, організації чи окремі особи, які забезпечують для компанії просування, розподіл і продаж товарів на ринку. До них належать агенти, брокери, оптові і роздрібні продавці, транспортні та складські організації, кредитні компанії, рекламні агентства.
Одна з функцій маркетингових посередників — допомагати компанії знайти покупців для їхніх товарів. Цю функцію виконують агенти, брокери, які одержують відповідну комісійну винагороду за кожний вдало виконаний контроль на поставку товарів. При цьому вони самі товарів не купують. Але існують і такі посередники, які самі закуповують товари з наступною реалізацією їх. Це оптові та роздрібні торгові фірми, торгові будинки. За певних умов (відносно невеликі знижки на ціни, стабільність тощо) вигідно мати справу з крупними посередниками — оптовиками чи супермаркетами, що здійснюють роздрібну торгівлю. В інших випадках, особливо при намаганні впровадження на нові ринки, краще удаватися до допомоги агента.
Однак пошук посередників і робота з ними — досить складне завдання. Може так статися, - що, уклавши угоди з багатьма незалежними посередниками, компанія стане залежною все-таки від одного-двох гігантів, які встигли поглинути порівняно дрібні торгові фірми. У такій ситуації загрожує небезпека наштовхнутися на диктат в області цін,.розподілення ринків збуту. Щоб запобігти цьому, треба мати в запасі інші варіанти розподілу і продажу своєї продукції.
Ряд посередників спеціалізується на наданні фінансових послуг. До них належать банки, кредитні, страхові та інші компанії, що фінансують процеси купівлі — продажу товарів, беруть на себе страхування цих угод.
ТзОВ «АВР-Сервіс» майже не використовує послуг посередників, оскільки саме являється посередником на ринку автозапчастин і шин, найбільше використовує у своїй діяльності фінансових посередників, таких як банки чи страхові компанії, які надають послуги з кредитування, факторнгу, які використовує фірма.
Постачальники — це фірми, компанії чи індивідуальні підприємці які забезпечують виробників необхідними ресурсами —в даному випадку продукцією, обладнанням, електрикою, паливом тощо.. При цьому слід враховувати якість і надійність поставки, гарантії, ціни, умови кредиту.
Ефективність постачання підприємства здебільшого залежить від того, наскільки успіійно воно застосовує принципи маркетингу при встановленні своїх взаємовідносин з постачальниками. Кожне підприємство повинне прогнозувати діяльність своїх постачальників, у тому числі їхню платоспроможність, ціни, стабільність роботи тощо. Для уникнення надзалежності від невеликої кількості постачальників, а точніше, їхнього монопольного диктату в сфері поставок чи цін, одні підприємства вважають, що справу слід мати з багатьма постачальниками. При цьому агенти з продажу намагаються укласти довгострокові угоди з основними партнерами, Інші підприємства керуються такими критеріями, як стабільність партнерів, довіра, що склалася в результаті багаторічної надійної роботи.
Вивчення постачальників товарів, устаткування, запасних частин пов'язане з аналізом: якості продукції, що пропонується постачальником; цін на продукцію; умов постачання; можливості надання кредиту; оперативності постачання; репутації постачальника; можливих обсягів поставок.
Алгоритм вибору постачальників включає визначення потреби у продукції постачальників, пошук надійних постачальників, порівняльний аналіз постачальників, формування вимог до постачальників, аналіз пропозицій.
Зараз на вітчизняному ринку запасний частин активно працює близько 30 великих дистриб'юторських компаній.
Треба враховувати і те, що якість автомобільного парку в Україні істотно змінилася за останні роки. Зареєстрований в Україні, середньостатистичний, автомобіль став молодший, і як наслідок - конструктивно складнішим. Власникові такого авто вже недостатньо прийти на автобазар, купити необхідну запасну частину і поміняти її в «домашніх умовах». Все перераховане активно сприяє структурним змінам ринку. Серед стійких тенденцій: зменшення кількості автокрамниць і зниження долі вжитку автозапчастин через автобазари. І це - європейська модель взаємин між компаніями імпортерами автозапчастин, компаніями дистриб'юторами і автосервісом.
За даними компанії Bosch, структура збуту комплектуючих для автомобілів розподіляється приблизно навпіл: половина всіх продажів відбувається через ринки (автобазари), а друга половина - через СТО (фірмові і незалежні) і роздріб (автокрамниці, роздрібні мережі).
«АВР – сервіс працює за подібною схемою та відповідно до тенденцій розвитку ринку, вибираючи надійних постачальників та посередників.
ТзОВ «АВР-сервіс» є офіційним представником і дилером багатьох вітчизняних і зарубіжних виробників, таких як «Росава», «GT Radial», «Good Year», «Dunlop», «Fulda», «Sava», «Debica», «Nokian», «Nexen», «Ista», «Titan». Офіційне дистриб'ютерство за багатьма провідними товарними групами.
Фірма намагається скорочувати роздрібні продажі , а збільшувати та розвивати долю запчастин , що реалізовуються через СТО і оптові склади. По прогнозах експертів ринку, наступного року це збільшення може скласти 5-10%.
2.5. Методи прогнозування розвитку ринку
Комплексне дослідження ринку не обмежується констатацією ситуації, що склалася, та причин, що зумовлюють, і безпосередньо пов'язано з прогнозуванням розвитку ринку. Передусім — це аналіз еволюції ринкової ситуації, можливостей і загроз зовнішнього середовища.
Мета - знайти оптимальне своєчасне рішення щодо адаптації фірми до можливих змін. Отже, метою прогнозування є прогноз появи нових потреб, змін уподобань споживачів, можливих дій конкурентів, змін у законодавстві, політичних змін, кон'юнктури ринку в цілому і окремих показників, що формують її, тощо. Особлива увага в прогнозуванні розвитку ринку приділяється прогнозуванню попиту.
Розглянемо методи прогнозування. їх можна поділити на дві групи — кількісні та якісні.
До кількісних методів відносять:
Метод екстраполяції тренда;
Метод згладжування за експонентою;
Методи кореляційно-регресивного аналізу;
Прогноз на основі індикаторів;
Нормативний метод;
Метод частки ринку;
Метод стандартного розподілу ймовірностей.
Метод екстраполяції тренда — це метод прогнозування на основі статистичного аналізу часових рядів, за якого обчислюють значення економічних показників (наприклад, обсягу продажу) за межами наявних фактичних даних, виходячи з припущення, що виявлена тенденція зберігатиметься й надалі. Цей метод на ТзОВ «АВР-Сервіс» може бути використаний для визначення обсягів продажу на основі економічних показників минулого періоду, з припущенням того, що така тенденція буде і в наступних періодах.
Метод згладжування за експонентою — прогноз попиту, базується на середньозваженому значенні обсягу продажу за певну кількість попередніх періодів. Метод може бути використаний лише для короткострокових прогнозів підприємством.
Методи кореляційно-регресивного аналізу. Прогнозування попиту можливе також, якщо знайдено статистичну модель, яка характеризує залежність між обсягом продажу та незалежними змінними, що впливають на його величину.
Для вирішення завдань такого типу можуть бути використані два методи — кореляційний аналіз і регресивний аналіз. Завдання регресивного аналізу визначення форми залежності та побудова прогнозної моделі, що характеризує залежність збуту від факторів, які впливають на нього.Завдання кореляційного аналізу полягає у визначенні щільності зв'язку між збутом продукції та зовнішніми статистично значущими факторами, які впливають на збут. Такими факторами для нашого підприємства можуть бути – економічні, соціальні. Наприклад, економічна криза.
Прогнозування на основі індикаторів — прогнозування зростання попиту на основі показників, які випереджають зміну попиту в часі. Наприклад, стабілізація економічних показників зумовлює інвестиції у розвиток підприємства; збільшення доходу на душу населення є індикатором подальшого попиту на певні товари та послуги, зміна в загальній структурі населення Західної Європи сигналізує про зміни у структурі попитуна товари і послуги «АВР-Сервіс».
Метод стандартного розподілу ймовірностей дає змогу на основі експертних оцінок визначити найімовірніший діапазон прогнозних оцінок збуту. Суть методу: експертним шляхом визначають три види прогнозів збуту: оптимістичний прогноз; найімовірніший прогноз; песимістичний прогноз, розраховується очікуване значення прогнозу збуту; розраховується стандартне відхилення даний вид прогнозу не використовується фірмою.
Нормативний метод — обсяги купівель визначаються нормами споживання і нормативами використання (для промислових товарів). Нормативи використання визначають технологічні вимоги надійності та безпеки товарів фірми.
Аналіз частки ринку передбачає прогнозування товарообігу як частки фірми на ринку певної галузі. Тобто спочатку прогнозується попит для всієї галузі, а потім розраховується частка підприємства в загальному обсязі продажу галузі. Зрозуміло, точний прогноз для галузі — гарант точності прогнозу обсягу продажу для конкретної фірми.
На черзі — якісні методи прогнозування ринку. До них відносяться:
методи експертних оцінок;
метод сценаріїв;
тестуванння ринку (пробний маркетинг).
Методи експертних оцінок (експертні методи) ґрунтуються на досвіді, знаннях та інтуїції фахівців. Вивчаючи тенденції розвитку товарної кон'юнктури у минулому та аналізуючи сучасний стан, експерти складають свою оцінку перспектив розвитку на майбутнє. Оптимальна експертна оцінка може бути отримана в результаті обміну думок між фахівцями і розробки на цій основі єдиної оцінки, а також через обробку неузгоджених між собою експертних оцінок кількох фахівців. Для підприємства такі прогнози розробляють маркетологи «-Сервіс».
Тестування ринку (пробний маркетинг) передбачає пробний продаж перед виведенням на ринок нових або модифікованих товарів на географічно обмеженій території, який репрезентативно представляє цільовий ринок (за структурою населення, конкуренцією, впливом засобів масової інформації тощо). Використовується фірмою при виведенні нових дорогих марок шин для легкових автомобілів у звітному періоді , як правило на головній оптово-роздрібні базі у м. Хмельницькому.
Як вже зазначалося, певні обмеження щодо застосування кількісних методів, передусім екстраполяційних, пов'язані з тим, що зовнішнє середовище не є застиглим, незмінним, Стабільним (а це обов'язкова умова застосування цих методів). Виникла нагальна потреба знайти інші способи передбачення майбутнього. Саме таким методом є метод сценаріїв.
Такий метод як сценарій — це передбачення розвитку і майбутнього стану факторів, що впливають на фірму, і визначення напрямів можливих власних дій майже не використовується в діяльності «АВР-Сервіс»

Висновки за розділом 2
Отже, написавши другий розділ курсової роботи я досить докладно ознайомилася із основними напрямами комплексного дослідження ринку. Можна коротко і досить влучно сказати , маркетингові дослідження — це систематичне збирання, оброблення та аналіз даних з метою прийняття обґрунтованих маркетингових рішень і вони є комплексними та проводяться в трьох напрямах: зовнішнє середовище — макро-, мікросередовище, і внутрішнє середовище — саме підприємство, які і є основними напрямами маркетингових досліджень. В свою чергу маркетингові дослідження ринку включають вивчення та прогнозування його кон'юнктури, розрахунок його місткості, визначення прогнозних показників збуту продукції, аналіз поведінки споживачів і конкурентів, а також конкурентного середовища в цілому.
Тому ознайомившись із маркетинговими дослідженнями потрібно запам’ятати, що кон'юнктура ринку — це реальна економічна ситуація, яку характеризують співвідношення між попитом та пропонуванням; місткість ринку — це обсяги продажу товарів на конкретному ринку, а прогноз збуту (продажу) — це визначення того, що підприємство розраховує продати, виходячи із існуючої кон'юнктури, ринкового потенціалу і власних можливостей, адже це є основними показниками дослідження ринку.
Провівши маркетингові дослідження ринку, можна сказати, що особливу роль на ньому відіграють споживачі, що є об'єктом особливого інтересу фірми, оскільки, зрештою, саме від їхнього вибору залежить успіх діяльності фірми. Сегментування ринку — розподіл споживачів на групи — сегменти, — які відрізняються відносною однорідністю попиту, смаків, уподобань або реакцією на ті чи інші види маркетингової діяльності. Кінцева мета сегментування цільового ринку — вибір сегмента (або сегментів) споживачів, на задоволення потреб якого буде зорієнтована діяльність фірми.
Дослідивши структуру ринку ми дізнаємося, що будь-яке підприємство, вирішуючи завдання задоволення попиту покупців на конкретному ринку і одержання прибутку, користується послугами постачальників, посередників. Ланцюг «постачальники — підприємство — посередники — покупці» складає ніби серцевину системи маркетингу. Крім того, успіх здебільшого залежить від ринкового оточення - конкурентів і громадськості.
Комплексне дослідження ринку не обмежується констатацією ситуації, що склалася, та причин, що зумовлюють, і безпосередньо пов'язано з прогнозуванням розвитку ринку. Методи прогнозування можна поділити на дві групи — кількісні та якісні. До кількісних методів відносять: метод екстраполяції тренда; метод згладжування за експонентою;методи кореляційно-регресивного аналізу; прогноз на основі індикаторів; нормативний метод; метод частки ринку; метод стандартного розподілу ймовірностей. До якісних відносяться: методи експертних оцінок; метод сценаріїв; тестуванння ринку (пробний маркетинг).
3. Маркетингові дослідження ринку та підприємства
3.1. Загальна характеристика та ТЕП підприємства
Об’єктом дослідження курсової роботи є: ТзОВ “АВР-Сервіс”.
Підприємство “АВР-Сервіс”” являється товариством з обмеженою відповідальністю. Воно являється одним з найпоширеніших видів господарських товариств в економічній сфері України (ТзОВ).
АВР-Сервіс діє на підставі статуту.
Стисла історія підприємства:
ТзОВ «АВР-сервіс» було засновано в 1997 році в м. Хмельницькому, як підприємство, що займається оптовою і роздрібною торгівлею. З 2002 р. відбувається розширення діяльності - товариство починає відкривати свої філії, що являються оптово-роздрібними базами в Тернопільській, Львівській, Рівненській, Житомирській і власне Хмельницькій області.
З 2004 р. розширює свою діяльність – відкриває мережу автосервісних станцій в шиномонтажів.
Товариство створене з метою вирішення економічних і соціальних проблем та одержання прибутку. Предметом діяльності товариства в Україні є здійснення торгівельної, посередницької, транспортної, рекламної та іншої діяльності, що не суперечить чинному законодавству України. Товариство займається оптовою та роздрібною торгівлею автозапчастин, шин на наданням автосервісних послуг для легкових, вантажних автомобілів, тобто підприємство є комерційною організацією, яка працює у торгівельній галузі і сфері надання послуг.
За період існування товариства значно змінилася номенклатура товарів, що реалізуються, а також ряд технологічних характеристик обладнання для надання автосервісних послуг, фірма стала офіційним представником багатьох світових марок автозапчастин і шин.
Має у своєму розпорядженнні 16 філій у різних містах Західної України.
Оскільки підприємство займається оптово-роздрібною торгівлею, то виробнича структура складається з головної оптово-роздрібної бази у м.Хмельницькому та 16 відокремлених підприємств-філій, що являються оптово-роздрібними складами: Тернопільська, Львівська, Рівненська, Житомирська, Стрийська, Червоноградська, Бродівська, Камянець-Подільська, Шепетівстька, Дубенська, Сарнинська, Дрогобицька, Новоград-Волинська, Чортківська, Коростенська.
Оскільки підприємство товариство АВР-Сервіс не являється виробничим підприєимством, не виробляє товари, то проектна виробнича потужність від реалізації продукції у вартісному виразі становить 137,3 млн. грн. на рік ± 1% у 2006 р., а в 2007 р. відповідно 138,2 млн.грн. ± 1%
Середня кількість усіх працівників на підприємстві за період 2007 року становить 192 особи, в 2006—182 особи.
Всі працівники підприємства, що займають керівні посади мають вищу економічну або технічну освіту, більшість робітників середню спеціалізовану.
Організаційна структура ТзОВ “АВР-Сервіс” є досить продуманою, відповідає особливостям діяльності, між підрозділами існують функціональні зв’язки, а це допомагає прискорити виконання поставлених завдань, вчасно зреагувати на зміни зовнішнього середовища на основі вироблення ефективних господарських рішень.
Для кращого вивчення ефективності діяльності підприємства дамо характеристику основним техніко-економічним показникам діяльності підприємства, які стануть вихідними даними для подальшого аналізу.
Інформація про основні техніко-економічні показники діяльності ТзОВ “АВР-Сервіс”” наведена в таблиці 3.1.
Таблиця 3.1
Основні техніко-економічні показники діяльності ТзОВ «АВР-Сервіс»

з/п
Показники та характеристики діяльності підприємства
ТзОВ“АВР-Сервіс”



2006 р.
2007 р.

1
Юридичний статус
ТзОВ

2
Форма власності
приватна

3
Спеціалізація
оптова і роздрібна торгівля, надання послуг

4
Обсяг реалізованої продукції, наданих послуг, млн.грн
137,3
138,2

4.1
Обсягу продажу товарів, млн.грн
111,2
114,1

4.2
Обсяг наданих послуг, млн.грн
26,3
24,1

5
Активи підприємства, млн. грн.
17,8
18,2

7
Рентабельність, %
19,1
18,9

6
Амортизаційні витрати, млн.грн.
14,2
14,9

7
Банківська заборгованість, млн. грн.
0,8
0,7

8
Обсяг капіталовкладень, млн.грн.
2,9
2,3

9
Відрахування у обов'язкові та благодійницькі фонди, млн. грн.
0,7
0,8

10
Розмір оборотних коштів, млн.грн.
8,1
8,4

17
Оцінка організації служби маркетингу, балів
5
5

18
Ринки збуту продукції:
внутрішні регіональні (область)
Хмельницька, Житомирська, Рівненська, Тернопільська, Львівська;

19
Вид попиту на продукцію
Повноцінний



Продовження таблиці 3.1

20
Диверсифікаційна діяльність
Надання послуг з вантажних та транспортних перевезень.

21
Обслуговуючі банки
Укрсиббанк, Універсал Банк
м.Хмельницький (відділення)

22
Юридична адреса
29023
м. Хмельницький, вул. Тернопільська 13/1

23
Телефон, факс, е-mail
Тел./факс:(032) 245-83-01,
 http://www.avrservice.km.ua


У таблиці 3.1. наведені основні техніко-економічні показники діяльності товариства за 2006 - 2007 роки. Дані таблиці показують, що з кожним наступним роком зростає виручка від реалізації товарів, що говорить про покращення діяльності, і планується розширити її. Як наслідок зростає виручка від реалізованої продукції.

3.2. Організація служби маркетингу.
Служба маркетингу—не просто підрозділ з обслуговування збуту, а координуючий, плануючий та контролюючий орган стратегічно-виробничо-збутового управління.
Доскональне знання ринку — головна передумова створення ефективної маркетингової організаційної структури на підприємстві. Після цього аналізується власне підприємство, його сильні та слабкі сторони, з'ясовується концепція управління маркетингом, тобто основна ідея його організації.
Успішна робота на ринку, пов’язана з наявністю служби маркетингу на ньому.
ТзОВ «АВР-Сервіс» більш підходить гібридна модель відділу маркетингу підприємства:
Дана модель організації служби маркетингу є дещо видозмінена, оскільки пристосована до досліджуваного підприємства і потребує вдосконалення у зв’язку з розширенням видів діяльності та умов, які диктує ринок.
Службу маркетингу на ТзОВ «АВР-Сервіс» очолює начальник відділу маркетингу.
Службу маркетингу складається з 3 секторів:
1. Сектор маркетингових досліджень, який очолює спеціаліст з маркетингу.
Існує група ринкових досліджень;
Група аналізу нових товарів;
Група аналізу маркетингової ситуації.
Окремі маркетингові функції виконують маркетологи відділу або як правило, цю роботу виконують спеціалістами, яких наймають тимчасово; Для розвитку цього сектора потрібно залучати кваліфікованих спеціалістів цієї галузі. Група інновацій-відсутня.


Рис. 3.1 Організація служби маркетингу «АВР-Сервіс»
2. Сектор збуту, очолює начальник відділу збуту.
На «АВР-Сервіс» існує бюро складів і транспорту, оскільки фірма 16 філій оптово-роздрібних баз, то ці функції виконують інженери зі збуту, якого має кожна з таких філій;
Бюро цін – передбачає спеціалістів, які формують, встановлюють і регулюють ціни, досліджують ціни конкурентів;
Бюро документації - ці функції виконують функції виконують штатні працівник відділу маркетингу;
Рекламне бюро збуту представлене:
Групою реклами – функції пов’язані, з комунікаціями виконують спеціалісти з реклами;
Групою технічного забезпечення – функції з технічного забезпечення виконують технічні працівники підприємства;
Дана служба маркетингу, яка сформована на підприємстві має безліч недоліків і потребує вдосконалення, зокрема залучення кваліфікованих маркетологів і створення групи сервісу.
Переваги:
Комплексне, рівномірне забезпечення підприємства товарами;
Дослідження цільових ринків;
Можливість урахування особливостей різних регіонів;
Недоліки:
Слабка гнучкість структури;
Велика трудомісткість робіт;
Значні витрати.
3.3. Аналіз маркетингової ситуації.
Маркетинговий аналіз - вивчення ринку товарів і послуг, попиту і пропозиції, поведінки споживачів, ринкової кон'юнктури, динаміки цін з метою кращого просування своїх товарів.
Має у своєму розпорядженнні 16 філій у різних містах Західної України.
Організаційна структура підприємства складається із основної оптової бази, яка знаходиться в м. Хмельницькому та 16 філій: Тернопільська, Львівська, Рівненська, Житомирська, Стрийська, Червоноградська, Бродівська, Камянець-Подільська, Шепетівстька, Дубенська, Сарнинська, Дрогобицька, Новоград-Волинська, Чортківська, Корост енська та мережі автосервісних станцій, що знаходяться на базі філій.
За період існування товариства значно змінилася номенклатура товарів, що реалізуються, а також ряд технологічних характеристик обладнання для надання автосервісних послуг, фірма стала офіційним представником багатьох світових марок автозапчастин і шин.
ТзОВ «АВР-сервіс» представлені найкращі надбання та технології шинної промисловості та автозапчастин, зосереджені найвідоміші марки.
Перелік товарів і послуг:
- Акумулятори до автотехніки;
- Акумулятори до автотехніки ІСТА;
- Акумулятори до автотехніки, Росія;
- Електроліт;
- Кислота акумуляторна;
- Обладнання для шиномонтажа
- Шини до вантажних автомобілів (Біла Церква);
- Шини до вантажних автомобілів (Дніпропетровськ);
- Шини до вантажних автомобілів (Росія, Німеччина, Фінляндія);
- Шини до вантажних автомобілів вітчизняні;
- Шини до вантажних автомобільних причепів ;
- Шини до комбайнів ;
- Шини до культиваторів ;
- Шини до легкових автомобілів (Біла Церква) ;
- Шини до легкових автомобілів (Дніпропетровськ) ;
- Шини до легкових автомобілів (Росія) ;
- Шини до легкових автомобілів імпортні (Німеччина, Польща, Фінляндія);
- Шини до легкових автомобілів вітчизняні ;
- Шини до легкових автомобільних причепів;
- Шини до мото-велотехніки;
- Шини до сільгосптехніки вітчизняні ;
- Шини до тракторів;
- Шиномонтаж ;
- Автосервісні послуги.
ТзОВ «АВР-сервіс» є офіційним представником і дилером багатьох вітчизняних і зарубіжних виробників, таких як «Росава», «GT Radial», «Good Year», «Dunlop», «Fulda», «Sava», «Debica», «Nokian», «Nexen», «Ista», «Titan». Офіційне дистриб'ютерство за багатьма провідними товарними групами.
Продукція реалізувалася на внутрішньому ринку. Основними покупцями є споживачі в Тернопільській, Львівській, Рівненській, Житомирській і власне Хмельницькій області.
На ринку з’являється дуже багато конкурентів: «Технооптторг-центр – Регіон»,«Опус», «Техно-сервіс», «Агросоюз».
«АВР-Сервіс» займає 25% ринку
Ціни конкурентів на аналогічні товари, тобто запчастини до легкових та вантажних автомобілів, відрізняються від цін ТзОВ «АВР-Сервіс» незначно, хоча періодично проводиться маркетингова політика по зниження ціни. Але ці зниження цін використовуються у незначний проміжок часу, потім ціни знову зростають до рівня, який був наявний до зниження. Якість товарів, які реалізуються, у конкурентів нижче, ніж у «АВР-Сервіс».
Сильними сторонами ТзОВ «АВР-Сервіс» наявність сервісу кредитування покупців, прийнятні ціни на запчастини, можливість надання кредиту під час купівлі запчастин великими замовниками. Слабкими сторонами є є далекість від основних споживачів шин, запчастин та наявність невеликого терміну гарантійних зобов’язань по проданих запчастинах.
Фірма намагається скорочувати роздрібні продажі , а збільшувати та розвивати долю шин, запчастин , що реалізовуються через СТО і оптові склади. По прогнозах, наступного року це збільшення може скласти 5-10%.
Має позитивний імідж в регіонах, де реалізується продукція, впроваджує сучасні інновації в сфері обслуговування клієнтів на сервісах, у зв’язку з наявністю нового високоякісного обладнання та технологій
ТзОВ «АВР-сервіс» планує розширити ринки збуту. Фінансування діяльності здійснювалося за рахунок власних коштів підприємства кредитів банків.
Отже, можна зробити висновок, що за останні роки значно збільшився імпорт автомобілів і ця тенденція зберігається й досі. Відповідно ринок автозапчастин і автосервісних послуг надалі буде динамічно розвиватися, що позитивно позначиться на фінансових показниках ТзОВ «АВР-Сервіс».
3.4. Оцінка привабливості ринків.
Для привабливості внутрішньорегіональних ринків України, найчастіше використовується матричний метод, який має цифрові валові функції, що присвоюються дослідженим ринкам за 10 показниками, наведеними в матриці.
Для порівняння ринків між собою обираються вагові функції за характеристиками матриці у кожному з них.
Ринки, які набрали найбільшу загальну кількість балів(сума вагових функцій) мають привабливу маркетингову ситуацію, а ринок, який набрав максимальну кількість балів є найпривабливішим.
В таблиці представлені ринки на яких працює «АВР-Сервіс» і де має власні оптово-роздрібної бази та сервіси.
Таблиця 3.2
Оцінка маркетингової ситуації та привабливості регіональних ринківУкраїни для товарів ТзОВ «АВР-Сервіс»
№ з/п
Показники ринку
Вагова функція (ринки)



Хмельни-
цька обл.
Рівне-
нська обл.
Львів-
ська обл.
Житоми-рська обл.
Терно-
пільська обл.

1.
Ємність потенційного
ринку, млн. грн.
16
32
34
32
32

2.
Ринкова перспектива
на найближчі 5 р.
16
12
12
12
12

3.
Наш товар на цьому ринку
буде коштувати (дешево,
дешево і не дуже дорого)
24
12
16
24
24

4.
Відношення до нашого
товару на цьому ринку
буде
(позитивне, байдуже,
байдуже)
20
14
8
14
14

5.
Потреба в товарі
16
8
4
8
8

6.
Частота купівлі товару
30
18
12
18
18

7.
Упакування товарів
50
50
50
50
50

8.
Відношення до товарів
конкурентів
48
36
36
36
36

9.
Вид активності дії
конкурентів
30
10
20
10
10





Продовження таблиці 3.2

10.
Необхідний
обсяг ринкових
досліджень
36
24
12
24
24

Всього балів
286
220
218
228
228


Висновки:
Провівши оцінку привабливості ринків ми побачили, що найбільшу кількість балів отримав ринок Хмельницької області – 286, Тернопільської – 228, ринок Житомирської – 228, Рівненської – 220 балів, ринок Львівської області – 218
Отже, маркетингова ситуація є привабливою на ринках Хмельницької, Тернопільської і Житомирської областей. Найбільш привабливим ринком для збуту є Хмельницька область.
3.5. Аналіз конкурентоспроможності підприємства.
Для оцінки конкурентоспроможності можливо використовувати декілька різних методик, з яких широко використовується матричний метод.
Він передбачає аналіз економічних показників нашого підприємства з показниками конкурентних фірм та підприємств.
За кожним з 15 економічних показників матриці має бути визначене місце, яке займає кожна фірма, роботи яких аналізуються.
Після завершення аналізу роботи по кожній з 15 позицій, визначається рейтинг, підраховується сума балів, яка набрала кожна з конкурентних фірм. Після цього встановлюється рейтинг, в якому на 1 місці зазначається фірма, яка набрала мінімальну кількість балів, а на останнє – фірма, яка набрала максимальну кількість балів.
У висновках мають бути зазначені фірми, які є прямими конкурентами (займає кращу позицію) та потенційних конкурентів, які мають гірші позиції, ніж наша фірма.
Таблиця 3.3
Аналіз конкурентних можливостей ТзОВ «АВР-Сервіс»
Економічні показники
Одиниці виміру
Конкуруючі фірми



«АВР-Сервіс»
«Технооптторг-центр – Регіон»
«Опус»
«Техно-
сервіс»

1. Обсяг збуту та наданих послуг
млн.грн.
2
3
1
4

2. Активи фірми
млн.грн.
2
3
1
4

3. Чистий прибуток
млн.грн.
2
3
1
4

4. Довгострокова заборгованість
млн.грн.
1
4
2
3




Продовження таблиці 3.3

5. Короткострокова заборгованість
млн.грн.
1
4
2
3

6.Обсяги капіталовкладень
млн.грн.
1
3
2
4

7. Відрахування у фонди
млн.грн.
2
3
1
4

8. Середні витрати
млн.грн.
2
3
1
4

9. Оборотні кошти
млн.грн.
1
3
2
4

10. Конкуренто-спроможність товару
доля
одн.
2
3
1
4

11. Технічний рівень
обслуговування
доля
одн.
1
3
2
4

12. Технічний рівень продукції
доля
одн.
2
2
1
4

13. Оцінка організаційної структури
місце-
бал
2
3
1
4

Рейтинг фірми
бали
21
41
18
48

Місце
-
2
3
1
4


Провівши аналіз конкурентних можливостей фірми «АВР-Сервіс» можна зробити висновок, що оцінивши набраних суму балів рейтинг фірм має наступний вигляд. На першому місці – «Опус», на другому місці наша фірма «АВР-Сервіс», на третьому місці - «Технооптторг-центр – Регіон», на четвертому - «Техно-сервіс».
Отже, можна зробити висновки, що прямим конкурентом нашої фірми є фірма «Опус», а потенційним конкурентом - «Технооптторг-центр – Регіон» та «Техно-сервіс».
3.6. SWOT- аналіз підприємства.
SWOT- аналіз – це методичний прийом, який дозволяє здійснити аудит маркетингової діяльності підприємства та конкурентні можливості підприємства. Тобто, він дозволяє спів ставити сильні і слабкі сторони, потенційні можливості і небезпеки підприємства, які можуть на нього очікувати в критичних ситуаціях.
SWOT- аналіз підприємства потенційно складається з 4 частин: сильні сторони, слабкі сторони, шанси та небезпеки.
Їх значення: спрогнозувати і передбачити основні загрози і небезпеки, прийняти до уваги сильні та слабкі сторони підприємства.
Таблиця 3.4
SWOT- аналіз ТзОВ «АВР-Сервіс»
Слабкі сторони
Сильні сторони

1. Недостатнє знання і дослідження ринку.
1. Вигідні умови з замовниками: умови розрахунків і виплат.


2. Офіційне дистриб'ютерство
за багатьма провідними товарними групами.

2. Погана обізнаність з регіональними ринками: інформація про недобросовісних контрагентів.
3. Впровадження сучасних інновацій в сфері обслуговування клієнтів на сервісах.

3. Перебої в поставці продукції на бази оптової і роздрібної торгівлі.
4. Висока якість продукції порівняно з продукцією конкурентів.

4. Невелика допомога в організації проштовхування продажу на базах-філіях роздрібної торгівлі .
5.Кваліфіковані кадри.

5. Вища ціна на продукцію ніж у конкурентів.
6. Позитивний імідж в регіонах, де реалізується продукція.

6. Продаж автозапчастин і витратних матеріалів для автомобілів в Україні передбачає «замороження» коштів.
7. Наявність власних або партнерських станцій, де якісно встановлять запчастини, які реалізує фірма.


8. Надання послуг шиномонтажу в торговій точці .

Шанси
Небезпеки

1. Вихід на нові ринки збуту.
1. Втрата фінансової свободи: брак готівкового покриття проданих товарів.

2. Розширення видів діяльності.
2. Зменшення платоспроможного попиту населення.

3. Залучення інвестицій в логістичні системи.
3. Відтік кваліфікованих кадрів.

4. Побудова мережі роздрібного продажу.
4. Зростання кількості конкурентів.

5. Сприятлива політика уряду.
5. Несприятлива політика уряду


Продовження таблиці 3.4

6. Залучення іноземного інвестора.
6. Створення цілковитого контролю над ринком, кількома суб’єктами з власними джерелами збуту.

7. Організація експрес-доставки
невеликих партій автозапчастин.
7. Затримка постачання товарів.

Здійснивши SWOT- аналіз підприємства і аналізуючи слабкі та сильні сторони, варто зазначити, що незважаючи на недоліки та можливі небезпеки, такі як:
- Недостатнє знання і дослідження ринку; погана обізнаність з регіональними ринками, тобто інформація про недобросовісних контрагентів;
- Перебої в поставці продукції на бази оптової і роздрібної торгівлі, що пов’язане з недостатньо ефективною роботою відділу логістики фірми;
- Невелика допомога в організації проштовхування продажу на базах-філіях роздрібної торгівлі, оскільки недоcтатньо розвинута політика комунікацій на ринках інших областей;
- Втрата фінансової свободи через брак готівкового покриття проданих товарів та зменшення платоспроможного попиту населення, у зв’язку з фінансовою кризою;
- Зростання рівня конкурентів через появу великої кількості фірм-конкурентів та несприятлива політика уряду, у зв’язку з збільшення податкового навантаження та оскільки частина продукції ввозиться з-за кордону, то можливе збільшення витрат на розмитнення продукції, збільшення оподаткування доходів фірми.
Проте слід пам’ятати, що на підприємстві лідирують сильні сторони, що дозволяють втримуватись йому на конкуруючому ринку.
А це:
- Вигідні умови з замовниками: умови розрахунків і виплат;
- Офіційне дистриб'ютерство за багатьма провідними товарними групами; впровадження сучасних інновацій в сфері обслуговування клієнтів на сервісах, у зв’язку з наявністю нового високоякісного німецького обладнання та технологій;
- Висока якість продукції порівняно з продукцією конкурентів, оскільки продукція для реалізації імпортується від найкращих європейських виробників автозапчастин, шин для автомобілів та найкращих українських виробників;
- Кваліфіковані кадри, оскільки підприємство забезпечене кваліфікованими
високопрофесійними продавцями продажу, працівниками маркетингової служби;
- Позитивний імідж в регіонах, де реалізується продукція, де підприємство має своїх постійних клієнтів –оптових покупців;
- Надання послуг шиномонтажу в торговій точці - на відміну від магазинів конкурентів, наприклад, можна змонтувати куплену покришку, і відремонтувати стару, відбалансувати та встановити колесо на машину замовника;
- Наявність власних або партнерських станцій, де якісно встановлять запчастини, які реалізує фірма – це сприяє не лише стабільному попиту на певні види товарів, а й позитивному іміджу марки;
Шанси підприємства:
- Вихід на нові ринки збуту (Вінницька та Чернівецька та Закарпатська області;
- Розширення видів діяльності, тобто надання послуг з транспортних міжнародних перевезень та перевезень по території України;
- Залучення інвестицій в логістичні системи; побудова мережі роздрібного продажу - створення додаткових підприємств роздрібної торгівлі;
- Сприятлива політика уряду, а це зменшення податкового навантаження;
- Залучення іноземного інвестора, наприклад, виробник шин, який планує виробництво шин і автозапчастин в Україні і для реалізації цієї продукції фірма може стати надійним партнером зі збуту.
Висновки за розділом 3
Отже, написавши другий розділ курсової роботи я досить докладно ознайомилася із діяльністю ТзОВ «АВР-Сервіс» і дізналася основним видом діяльності є оптово-роздрібна торгівля, яка здійснюється через головну оптово-роздрібну базу у м. Хмельницькому та 16 відокремлених підприємств-філій, що являються оптово-роздрібними складами: Тернопільська, Львівська, Рівненська, Житомирська, Стрийська, Червоноградська, Бродівська, Камянець-Подільська, Шепетівстька, Дубенська, Сарнинська, Дрогобицька, Новоград-Волинська, Чортківська, Коростенська.
Розглянувши особливості організації служби маркетингу, можна зробити висновок, що ТзОВ «АВР-Сервіс» більш підходить гібридна модель відділу маркетингу підприємства.
Дана модель організації служби маркетингу є дещо видозмінена, оскільки пристосована до досліджуваного підприємства і потребує вдосконалення у зв’язку з розширенням видів діяльності та умов, які диктує ринок.
Служба маркетингу складається з 3 секторів: сектора маркетингових досліджень, сектора збуту і рекламного бюро збуту.
Провівши оцінку привабливості ринків зробили висновки, маркетингова ситуація є привабливою на ринках Хмельницької, Тернопільської і Житомирської областей. Найбільш привабливим ринком для збуту є Хмельницька область.
Провівши аналіз конкурентних можливостей фірми «АВР-Сервіс» можна зробити висновки, що прямим конкурентом нашої фірми є фірма «Опус», а потенційним конкурентом - «Технооптторг-центр – Регіон» та «Техно-сервіс».
Провівши SWOT- аналіз підприємства, що потенційно складається з 4 частин: сильні сторони, слабкі сторони, шанси та небезпеки.
Змогли спрогнозувати і передбачити основні загрози і небезпеки, прийняти до уваги сильні та слабкі сторони ТзОВ «АВР-Сервіс».

Загальні висновки
Написавши курсову роботу про організацію маркетингових досліджень ринку на прикладі ТзОВ «АВР-Сервіс» можна зробити наступні висновки: маркетингові дослідження — це систематичний процес постановки мети дослідження, збору, аналізу об'єктивної ринкової інформації і розробка рекомендацій для ухвалення конкретних управлінських рішень щодо ринкової стратегії фірми. Значення маркетингових досліджень, полягає у забезпеченні функціонування концепції маркетингу через погодження попиту і пропозиції до початку процесу виробництва товару.
Залежно від мети використовуваної інформації, способів її отримання, техніки проведення та кінцевих результатів існують різні види маркетингових досліджень: кабінетні дослідження , польові , дослідження ad hoc, синдикатні дослідження, якісні та кількісні дослідження.
Маркетингова інформація — це вихідний елемент маркетингових досліджень і найцінніший ринковий продукт. Основними видами інформації є: вихідна, контрольна, макропланова, мікропланова, власна, чужа, відкрита, приватна, таємна, вторинна, первинна, стратегічна, тактична (оперативна), аналітична, методологічна, фактична, внутрішня, зовнішня, навколишня, проміжна, орієнтувальна, попит, пропонування, співвідношення (попит і пропонування), стан ринку, споживачі, ціни, конкуренція, макро система.
Дослідивши систему маркетингової інформації, можна сказати, що це постійно діюча система взаємозв'язків людей, обладнання і методичних прийомів, призначених для збору, класифікації, аналізу, оцінки і розповсюдження своєчасної і точної інформації для використання її у сфері маркетингу з метою удосконалення планування, перетворення в життя і контроля за виконанням маркетингових заходів.
Написавши другий розділ курсової роботи я досить докладно ознайомилася із основними напрямами комплексного дослідження ринку. Можна коротко і досить влучно сказати , маркетингові дослідження — це систематичне збирання, оброблення та аналіз даних з метою прийняття обгрунтованих маркетингових рішень і вони є комплексними та проводяться в трьох напрямах: зовнішнє середовище — макро-, мікросередовище, і внутрішнє середовище — саме підприємство, які і є основними напрямами маркетингових досліджень. В свою чергу маркетингові дослідження ринку включають вивчення та прогнозування його кон'юнктури, розрахунок його місткості, визначення прогнозних показників збуту продукції, аналіз поведінки споживачів і конкурентів, а також конкурентного середовища в цілому.
Тому ознайомившися із маркетинговими дослідженнями потрібно запам’ятати, що кон'юнктура ринку — це реальна економічна ситуація, яку характеризують співвідношення між попитом та пропонуванням; місткість ринку — це обсяги продажу товарів на конкретному ринку, а прогноз збуту (продажу) — це визначення того, що підприємство розраховує продати, виходячи із існуючої кон'юнктури, ринкового потенціалу і власних можливостей, адже це є основними показниками дослідження ринку.
Провівши маркетингові дослідження ринку, можна сказати, що особливу роль на ньому відіграють споживачі, що є об'єктом особливого інтересу фірми, оскільки, зрештою, саме від їхнього вибору залежить успіх діяльності фірми. Також сегментування цільового ринку — вибір сегмента (або сегментів) ринку та споживачів, на задоволення потреб якого буде зорієнтована діяльність фірми.
Дослідивши структуру ринку ми дізнаємося, що будь-яке підприємство, вирішуючи завдання задоволення попиту покупців на конкретному ринку і одержання прибутку, користується послугами постачальників, посередників.
Комплексне дослідження ринку не обмежується констатацією ситуації, що склалася, та причин, що зумовлюють, і безпосередньо пов'язано з прогнозуванням розвитку ринку. Методи прогнозування можна поділити на дві групи — кількісні та якісні. До кількісних методів відносять: метод екстрапо-ляції тренда; метод згладжування за експонентою;методи кореляційно-регресивного аналізу; прогноз на основі індикаторів; нормативний метод; метод частки ринку; метод стандартного розподілу ймовірностей. До якісних відносяться: методи експертних оцінок; метод сценаріїв; тестуванння ринку (пробний маркетинг).
Отже, написавши другий розділ курсової роботи я досить докладно ознайомилася із діяльністю ТзОВ «АВР-Сервіс» і дізналася, що основним видом діяльності є роздрібна і оптова торгівля на ринку шин, автозапчастин та надання послуг.
Розглянувши особливості організації служби маркетингу, можна зробити висновок, що залежно від умов навколишнього бізнес-середовища і намірів підприємства на ньому і снує гібридна модель організації служби маркетингу, яка потребує вдосконалення задля ефективної роботи.
Провівши оцінку привабливості ринків зробили висновки, маркетингова ситуація є привабливою на ринках Хмельницької, Тернопільської і Житомирської областей. Найбільш привабливим ринком для збуту є Хмельницька область.
Провівши аналіз конкурентних можливостей фірми «АВР-Сервіс» можна зробити висновки, що прямим конкурентом нашої фірми є фірма «Опус», а потенційним конкурентом - «Технооптторг-центр – Регіон» та «Техно-сервіс».
Провівши SWOT- аналіз підприємства, що потенційно складається з 4 частин: сильні сторони, слабкі сторони, шанси та небезпеки.
Змогли спрогнозувати і передбачити основні загрози і небезпеки, прийняти до уваги сильні та слабкі сторони ТзОВ «АВР-Сервіс».
Використана література
1. Войчак А.В. Маркетинговий менеджмент: Підручник.-К.: КНЕУ, 1998.- 320 с.
2. Гаркавенко С.С. Маркетинг: Підручник.-К.: Лібра. 1998.-384 с.
3. Гончаров С.М. Маркетинг: Навч. посібник.- Рівне: РДТУ, 1998.-275 с.
4. Гончаров С.М., Барановський С.В., Дубенюк І.Є., Петрук І. Р.Маркетинг: вправи, ситуації, тести: Навч. Посібник. За ред. С.М. Гончарова.-Рівне: РДТУ. 2000.
5. Гончарова Н.П., Перерва П.Г. и др. Маркетинг инновационного процесса: Учебное пособие.- К.: Вира, 1998.-267 с.
6. Навчально-методичне забезпечення самостійної роботи студентівпри вивченні дисципліни „Маркетинг" в умовах кредитно-модульної системиорганізації навчального процесу/ Гончаров С.М., Рівне: НУВГП, 2004.-104 с.
7. Павленко А.Ф. Войчак А.В. Маркетинг: Підручник.-К.: КНЕУ, 2003.-246 с.
8. Примак Т.О. Маркетинг: Підручник.-К.: КНЕУ,2005.- 456с.
9. Портер М.Е. Стратегія конкуренції/ Пер. з англ.-К.: Основи, 1997.-390с.
10. Ткаченко Л.В. Маркетинг послуг: Підручиик.-К.: Центр навчальноїлітератури, 2003.-382 с.
11. Універсальна енциклопедія – Вікіпедія.
12. Універсальна маркетингова інформація, зосереджена в системі Інтернет.
13. Тижневики „Галицькі контракти" та „Бізнес".