ЛІЦЕНЗУВАННЯ ОКРЕМИХ ВИДІВ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Ліцензування окремих видів господарської діяльності як умова здійснення господарської діяльності суб'єктами господарювання
У деяких випадках, передбачених Законом, сам по собі факт державної реєстрації недостатній для заняття окремими видами діяльності, потрібне також отримання ліцензії.
За декілька років, що пройшли з того моменту, коли вперше був визначений перелік ліцензованих видів діяльності, що включав спочатку лише 11 видів діяльності, він був збільшений у багато разів (до 112). Останнім часом цей перелік скорочений приблизно до 60, проте все ж таки більш ніж в 5 разів перевищує первинний перелік та постійно змінюється.
Основним нормативно-правовим актом, який регулює ліцензування, є Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000 р.
Дія Закону "Про ліцензування... " розповсюджується на всіх суб'єктів господарювання. Ліцензування банківської діяльності, зовнішньоекономічній діяльності, ліцензування каналів мовлення, ліцензування у сфері електроенергетики і використання ядерної енергії, ліцензування у сфері інтелектуальної власності здійснюється згідно із законами, які регулюють відносини в цих сферах.
Ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право лі-цензіата на проведення вказаного в ньому виду господарської діяльності протягом певного терміну за умови виконання ліцензійних умов.
Ліцензування - видача, переоформлення і анулювання ліцензій, видача дублікатів ліцензій, ведення ліцензійних справ і ліцензійних реєстрів, контроль за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов, видача розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов, а також розпоряджень про ліквідацію порушень законодавства у сфері ліцензування.
Суб'єктами відносин, що виникають у зв'язку з ліцензуванням, є, з одного боку, суб'єкт господарювання, а з іншого - орган ліцензування.
Орган ліцензування - орган

- захист має рацію, законних інтересів, життя і здоров'я громадян;
- захист навколишнього природного середовища і забезпечення безпеки держави;
- встановлення єдиного порядку ліцензування видів господарської діяльності на території України;
- встановлення єдиного переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.
Ліцензійні умови визначені в Законі двояким чином. Так, у ст. 1 ЗУ ліцензійні умови визначені як встановлений з урахуванням вимог законів вичерпний перелік організаційних, кваліфікаційних та інших спеціальних вимог, обов'язкових для виконання при проведенні видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.
2. Порядок отримання ліцензії, переоформлення та отримання дублікату ліцензії
Суб'єкт господарювання, який має намір проводити певний вид ліцензійної господарської діяльності, звертається у відповідний орган ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.
До заяви про видачу ліцензії додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності або копія довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України, завірена нотаріально або органом, який видав оригінал документа.
Органу ліцензування забороняється вимагати від суб'єктів господарювання інші документи, не вказані в Законі.
Заява про видачу ліцензії залишається без розгляду, якщо:
- заява подана (підписана) особою, яка не має на це повноважень;
- документи оформлені з порушенням вимог Закону.
Про залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду заявник повідомляється у письмовій формі з вказівкою підстав залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду в 10-денний термін.
Після усунення причин, що є підставою для винесення ухвали про залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду, заявник може повторно подати заяву про видачу ліцензії, яка розглядається в порядку, встановленому Законом.
Орган ліцензування приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову в її видачі в строк не пізніше 10 робочих днів з дати надходження вищезгаданих документів, якщо інше не встановлене спеціальним законом.
Повідомлення про ухвалення рішення про видачу ліцензії або про відмову у видачі ліцензії прямує заявникові у письмовій формі протягом 3 робочих днів з дати ухвалення відповідного рішення.
Підставами для ухвалення рішення про відмову у видачі ліцензії є:
1) невірогідність даних в документах, представлених заявником, для отримання ліцензії;
2) невідповідність заявника згідно з поданими документами ліцензійним умовам, встановленим для виду господарської діяльності, вказаного в заяві.
У разі відмови у видачі ліцензії на підставі виявлення недостовірних даних в документах, представлених заявником, про видачу ліцензії, суб'єкт господарювання може подати в орган ліцензування нову заяву про видачу ліцензії не раніше ніж через 3 місяці з дати ухвалення рішення про відмову у видачі ліцензії.
У разі відмови у видачі ліцензії на підставі невідповідності заявника ліцензійним умовам, встановленим для виду господарської діяльності, вказаного в заяві про видачу ліцензії, суб'єкт господарювання може подати в орган ліцензування нову заяву про видачу ліцензії після усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі ліцензії.
Рішення про відмову у видачі ліцензії може бути оскаржене в судовому порядку.
Термін дії ліцензії на проведення певного виду господарської діяльності встановлюється КМУ за поданням спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування, але не може бути менше 3 років. В ухвалі КМУ "Про термін дії ліцензії на ведення певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її видачу" від 29.11.2000 р. № 1755 встановлено, що термін дії ліцензії на ведення діяльності за поданням послуг радіозв'язку (з використанням радіочастот) складає 10 років, за поданням послуг телефонного зв'язку (окрім відомчих об'єктів) - 15 років, з технічного обслуговування мереж телерадіомовлення - 5 років. Таким чином, у вказаній ухвалі КМУ вказані як загальний термін дії ліцензій (3 роки), так і спеціальні терміни, встановлені для деяких вищеназваних видів підприємницької діяльності.
Видача ліцензії на термін менший 3 років або відмову в продовженні терміну ліцензії дають суб'єктові підприємництва право звернутися до суду або господарського суду за захистом своїх інтересів
Господарська діяльність на підставі ліцензії, виданої органом ліцензування, яким є центральний орган виконавчої влади, здійснюється на всій території України.
Господарська діяльність на підставі ліцензії, виданої органом ліцензування, яким є місцевий орган виконавчої влади або спеціально уповноважений виконавчий орган рад, здійснюється на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Для кожної філії, кожного відособленого підрозділу ліцензіата, які проводитимуть господарську діяльність на підставі отриманої ним ліцензії, орган ліцензування видає ліцензіату завірені ним копії ліцензії, які підтверджують право філії або іншого структурного підрозділу ліцензіата на проведення певного виду господарської діяльності.
За видачу копії ліцензії стягується плата у розмірі 1 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Плата за видачу копії ліцензії зараховується до Державного бюджету України.
У випадку якщо ліцензіат має намір проводити вказаний в ліцензії вид господарської діяльності після закінчення терміну її дії, він повинен отримати нову ліцензію в порядку, встановленому справжнім Законом. Нова ліцензія видається органом ліцензування не раніше останнього робочого дня дії раніше виданої ліцензії.
Ліцензіат не може передавати ліцензію або її копію іншій юридичній або фізичній особі для проведення господарської діяльності.
Плата за ліцензію - це разовий платіж, що вноситься суб'єктом господарювання за отримання ліцензії. Плата за видачу ліцензій вноситься після ухвалення рішення про видачу ліцензії.
Підставами для переоформлення ліцензії є:
1) зміна найменування юридичної особи (якщо зміна найменування не пов'язана з реорганізацією юридичної особи) або прізвища, ім'я та по-батькові фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності;
2) зміна місцезнаходження юридичної особи або місця проживання фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності;
3) зміни, пов'язані з проведенням ліцензіатом певного виду господарської діяльності.
У разі виникнення підстав для переоформлення ліцензії ліцензіат зобов'язаний протягом 10 робочих днів подати органу ліцензування заява про переоформлення ліцензії разом з ліцензією, що підлягає переоформленню, і відповідними документами або їх нотаріально завіреними копіями, які підтверджують вказані зміни.
Орган ліцензування протягом 3 робочих днів з дати надходження заяви про переоформлення ліцензії і документів, що додаються до нього, зобов'язаний видати переоформлену на новому бланку ліцензію з урахуванням змін, вказаних в заяві про переоформлення ліцензії.
Термін дії переоформленої ліцензії не може перевищувати терміну дії, вказаного в ліцензії, яка переоформлялася.
За переоформлення ліцензії стягується плата у розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Плата за переоформлення ліцензії зараховується до Державного бюджету України.
Ліцензіат, який подав заяву і відповідні документи про переоформлення ліцензії, може проводити свою діяльність на підставі довідки про прийом заяви про переоформлення ліцензії на проведення певного виду господарської діяльності, яка видається органом ліцензування при подачі заяви про переоформлення ліцензії.
Підставами для видачі дубліката ліцензії є:
- втрата ліцензії;
- пошкодження ліцензії.
У разі втрати ліцензії ліцензіат зобов'язаний звернутися в орган ліцензування із заявою про видачу дубліката ліцензії, до якого додається документ, що засвідчує внесення плати за видачу дубліката ліцензії. Якщо бланк ліцензії не придатний для користування унаслідок його пошкодження, ліцензіат подає також відповідному органу ліцензування непридатну для користування ліцензію.
Термін дії дубліката ліцензії не може перевищувати терміну дії, який указувався у втраченій або пошкодженій ліцензії.
Ліцензіат, який подав заяву і відповідні документи для видачі дубліката ліцензії замість втраченої або пошкодженої, може проводити свою діяльність на підставі довідки про подачу заяви про видачу дубліката ліцензії на проведення певного виду господарської діяльності, яка видається органом ліцензування при подачі заяви про видачу дубліката ліцензії.
Орган ліцензування зобов'язаний протягом 3 робочих днів з дати отримання заяви про видачу дубліката ліцензії видати заявникові дублікат ліцензії замість втраченої або пошкодженої.
За видачу дубліката ліцензії замість втраченої або пошкодженої ліцензії стягується плата у розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Плата за видачу дубліката ліцензії зараховується до Державного бюджету України.
3. Відповідальність за правопорушення у сфері ліцензування господарської діяльності
Анулювання ліцензії є однією з поширених санкцій, вживаних Ліцензійною палатою України.
Анулювання ліцензії - позбавлення ліцензіата органом ліцензування права на проведення певного виду господарської діяльності.
Ст. 21 ЗУ "Про ліцензування..." називає підстави її анулювання. Це:
1) заява ліцензіата про анулювання ліцензії;
2) акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов (повторне порушення - здійснення ліцензіатом протягом терміну дії ліцензії повторного порушення певних ліцензійних умов після застосування санкцій за аналогічне порушення);
3) рішення про відміну державної реєстрації суб'єкта господарювання;
4) нотаріально завірена копія свідоцтва про смерть фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності;
5) акт про виявлення недостовірних відомостей в документах, наданих суб'єктом господарювання для отримання ліцензії;
6) акт про встановлення факту передачі ліцензії або її копії іншій юридичній або фізичній особі для проведення господарської діяльності;
7) акт про встановлення факту ненадання у встановлений термін повідомлення про зміну даних, вказаних в документах, що додаються до заяви про видачу ліцензії;
8) акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов;
9) неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності.
Орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензії протягом І0 робочих днів з дати встановлення підстав для анулювання ліцензії, яке вручається ліцензіату з вказівкою підстав анулювання не пізніше 3 робочих днів з дати його ухвалення.
Рішення про анулювання ліцензії вступає в силу через 10 днів з дня його ухвалення. Якщо ліцензіат протягом цього часу подає скаргу в експортно-апеляційну раду, дія цього рішення органу ліцензування припиняється до ухвалення відповідного рішення спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування.
Суб'єкт господарювання може отримати нову ліцензію на право проведення господарської діяльності не раніше ніж через 1 рік з дати ухвалення рішення органу ліцензування про анулювання попередньої ліцензії у випадку, якщо вона була анульована на підставах вказаних в пп. 2, 5, 6, 7, 8.
У практиці можливі випадки неправомірного застосування органами ліцензування такої санкції, як анулювання ліцензії. Для захисту прав підприємців, які ущемляються в таких випадках, необхідна можливість судового оскарження таких дій компетентних органів. У ст. 4 Закону "Про ліцензування... " вказано, що рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржене в судовому порядку.
4. Перелік видів господасркьї діяльності, що підлягають ліцензуванню
Згідно Закону України „Про ліцензування” ліцензія -  документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов, якими є установлені з урахуванням вимог законів вичерпний перелік організаційних, кваліфікаційних та інших спеціальних вимог, обов'язкових для виконання при провадженні видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню. Ліцензія видається органом ліцензування, а саме, органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України, або спеціально уповноваженим виконавчим органом рад для ліцензування певних видів господарської діяльності. Ліцензія є платним документом. Відповідно до Закону України „Про ліцензування” ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності:
Таблиця. Види господарської діяльності, які відповідно до Закону України „Про ліцензування ” підлягають ліцензуванню
 
Вид діяльності 
Орган, що видає ліцензію 

1
пошук (розвідка) корисних копалин;
Мінекоресурсів

2
виробництво, ремонт вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівля вогнепальною зброєю та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду;
МВС 

3
виробництво вибухових речовин і матеріалів (за переліком, який визначається Кабінетом Міністрів України);
Держнаглядохоронпраці 

4
виробництво особливо небезпечних хімічних речовин (за переліком, який визначається Кабінетом Міністрів України);
Держпромполітики 

5
видобування уранових руд;
Мінекоресурсів

6
видобуток дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння;
Держпромполітики 

7
виробництво дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння;
Мінфін

8
виготовлення виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, торгівля виробами з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння;
Мінфін

9
виробництво лікарських засобів, оптова, роздрібна торгівля лікарськими засобами;
Державна служба лікарських засобів і виробів медичного призначення 

10
виробництво ветеринарних медикаментів і препаратів, оптова, роздрібна торгівля ветеринарними медикаментами і препаратами;
Державний департамент ветеринарної медицини 

11
виробництво пестицидів та агрохімікатів, оптова, роздрібна торгівля пестицидами та агрохімікатами;
Держпромполітики 

12
виробництво спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони;
МВС 

13
розроблення, виготовлення спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв'язку, інших засобів негласного отримання інформації, торгівля спеціальними технічними засобами для зняття інформації з каналів зв'язку, іншими засобами негласного отримання інформації;
СБУ

14
розроблення, виробництво, використання, експлуатація, сертифікаційні випробування, тематичні дослідження, експертиза, ввезення, вивезення криптосистем і засобів криптографічного захисту інформації, надання послуг в галузі криптографічного захисту інформації (крім послуг електронного цифрового підпису), торгівля криптосистемами і засобами криптографічного захисту інформації;
Департамент спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації СБУ 

15
розроблення, виробництво, впровадження, сертифікаційні випробування, ввезення, вивезення голографічних захисних елементів;
СБУ

16
розроблення, виробництво, впровадження, обслуговування, дослідження ефективності систем і засобів технічного захисту інформації, надання послуг в галузі технічного захисту інформації;
Департамент спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації СБУ 

17
виготовлення бланків цінних паперів, документів суворої звітності;
Мінфін

18
транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, транспортування природного і нафтового газу трубопроводами та його розподіл;
НКРЕ 

19
постачання природного газу за регульованим і за нерегульованим тарифом;
НКРЕ 

20
зберігання природного газу в обсягах, що перевищують рівень, установлений ліцензійними умовами;
НКРЕ 

21
централізоване водопостачання та водовідведення;
Держжитлокомунгосп, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації 

22
розроблення, випробування, виробництво, експлуатація ракет-носіїв, космічних апаратів та їх складових частин, наземної космічної інфраструктури та її складових частин, обладнання, що входить до складу космічного сегмента супутникових систем;
НКАУ 

23
розроблення, виробництво, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, пересилання, ввезення, вивезення, відпуск, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
Державна служба лікарських засобів і виробів медичного призначення

24
культивування, використання рослин, що містять наркотичні засоби для промислових цілей;
Мінагрополітики 

25
проведення дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних робіт (крім робіт на об’єктах ветеринарного контролю); проведення дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних робіт (на об’єктах ветеринарного контролю);
МОЗ       Державний департамент ветеринарної медицини 

26
медична практика;
МОЗ

27
переробка донорської крові та її компонентів, виготовлення з них препаратів;
МОЗ

28
ветеринарна практика;
Державний департамент ветеринарної медицини 

29
організація та утримання тоталізаторів, гральних закладів, випуск та проведення лотерей;
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації,  Мінфін

30
будівельна діяльність (вишукувальні та проектні роботи для будівництва, зведення несучих та огороджуючих конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж);
Держбуд, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації

31
надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів повітряним транспортом;
Укравіатранс 

32
надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів річковим, морським транспортом;
Укрморрічфлот

33
надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі);
Укравтотранс

34
надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі;
Укравтотранс

35
надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів залізничним транспортом;
Мінтранс 

36
заготівля, переробка, металургійна переробка металобрухту кольорових і чорних металів;
Держпромполітики 

37
збирання, первинна обробка відходів і брухту дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння;
Мінфін

38
збирання, заготівля окремих видів відходів як вторинної сировини (за переліками, які визначаються Кабінетом Міністрів України);
Мінекоресурсів

39
операції у сфері поводження з небезпечними відходами;
Мінекоресурсів

40
проектування, монтаж, технічне обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінка протипожежного стану об'єктів;
Державний департамент пожежної безпеки МНС 

41
проведення випробувань на пожежну небезпеку речовин, матеріалів, будівельних конструкцій, виробів і обладнання, а також пожежної техніки, пожежно-технічного озброєння, продукції протипожежного призначення на відповідність встановленим вимогам;
Державний департамент пожежної безпеки МНС 

42
надання послуг, пов'язаних з охороною державної та іншої власності, надання послуг з охорони громадян;
МВС 

43
виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт;
Мінекоресурсів

44
виконання авіаційно-хімічних робіт;
Укравіатранс 

45
пересилання поштових переказів, простих та реєстрованих листів, поштових карток, бандеролей та посилок масою до 30 кілограмів;
Держкомзв'язку 

46
туроператорська та турагентська діяльність;
Держтурадміністрація 

47
фізкультурно-оздоровча та спортивна діяльність: - організація та проведення спортивних занять професіоналів та любителів спорту; - діяльність з підготовки спортсменів до змагань з різних видів спорту, визнаних в Україні;  
Держкомспорт

48
діяльність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів);
Мінекономіки 

49
посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном;
Мінпраці

50
професійна діяльність на ринку цінних паперів;
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку 

51
проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт та земельних торгів;
Держкомзем

52
проектування, будівництво нових і реконструкція існуючих меліоративних систем та окремих об'єктів інженерної інфраструктури;
Держводгосп

53
діяльність, пов'язана з промисловим виловом риби на промислових ділянках рибогосподарських водойм, крім внутрішніх водойм (ставків) господарств;
Укрдержрибгосп 

54
посередницька діяльність митного брокера та митного перевізника;
Держмитслужба

55
виробництво дисків для лазерних систем зчитування;
Державний департамент інтелектуальної власності, МОН

56
експорт, імпорт обладнання та дисків для лазерних систем зчитування;
Мінекономіки 

57
виготовлення парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового;
Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів

58
оптова торгівля насінням;
Мінагрополітики, Держкомлісгосп, Держжитлокомунгосп, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації

59
виробництво, зберігання і реалізація племінних (генетичних) ресурсів, проведення генетичної експертизи походження та аномалій тварин.
Мінагрополітики


5. Перелік видів господасркьї діяльності, що не підлягають ліцензуванню
Верховна Рада Україна прийняла закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності" Законопроект був ініційований Президентом України (№ 6696 від 09.07.2010 р.), він передбачає скасування ліцензування 23 з 66 видів господарської діяльності, здійснення яких "не пов'язане із загрозою безпеці держави, життю і здоров'ю людей, погіршенням стану навколишнього середовища" За проект закону в другому читанні і в цілому проголосували 339 з 424 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі. У зв'язку зі скасуванням ліцензування деяких видів господарської діяльності законопроектом пропонується внести відповідні зміни до трьох кодексів України та 13 спеціальних законів України.  Напряму до сфери IT мають відношення такі види діяльності, які тепер після прийняття закону не підлягають ліцензуванню: 
Розробка, виробництво, використання, експлуатація, сертифікаційні випробування, тематичні дослідження, експертиза, ввезення, вивезення криптосистем і засобів криптографічного захисту інформації; 
Розробка, виробництво, впровадження, обслуговування, дослідження ефективності систем і засобів технічного захисту інформації, надання послуг в галузі технічного захисту інформації; 
Діяльність, пов'язана з обробкою, захистом інформації, яка складає кредитну історію. 
Як прийняття цього закону вплине на українську IT галузь, говорити поки рано.  Ось список видів діяльності, які тепер не підлягають ліцензуванню: 
Пошук корисних копалин; 
Видобуток корисних копалин з родовищ, що мають загальнодержавне значення та включені до Державного фонду родовищ корисних копалин; 
Виробництво дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння; 
Виготовлення виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, торгівля виробами з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння; 
Виробництво пестицидів та агрохімікатів (тільки регуляторів росту рослин); 
Розробка, виробництво, використання, експлуатація, сертифікаційні випробування, тематичні дослідження, експертиза, ввезення, вивезення криптосистем і засобів криптографічного захисту інформації; 
Розробка, виробництво, сертифікаційні випробування голографічних захисних елементів; 
Розробка, виробництво, впровадження, обслуговування, дослідження ефективності систем і засобів технічного захисту інформації, надання послуг в галузі технічного захисту інформації; 
Проведення дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних робіт; 
Виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт; 
Виконання авіаційно-хімічних робіт; 
Пересилання поштових переказів, простих і замовних листів, поштових карток, бандеролей та посилок масою до 30 кілограмів; 
Турагентська діяльність; 
Фізкультурно-оздоровча та спортивна діяльність: організація та проведення спортивних занять професіоналів та любителів спорту; діяльність з підготовки спортсменів до змагань з різних видів спорту, визнаних в Україні; 
Проектування, будівництво нових і реконструкція існуючих меліоративних систем; 
Діяльність митного перевізника; 
Виготовлення парфумерно-косметичної продукції з використанням етилового спирту; 
Виробництво, зберігання племінних (генетичних) ресурсів; 
Діяльність, пов'язана з виробництвом автомобілів і автобусів; 
Діяльність, пов'язана з обробкою, захистом інформації, яка складає кредитну історію; 
Виробництво хімічних джерел струму, заготівля та утилізація відпрацьованих хімічних джерел струму; 
Виробництво, зберігання рідкого палива з біомаси та біогазу; 
Проектування, технічне обслуговування, будівництво нових і реконструкція діючих систем видобування газу (метану) вугільних родовищ та окремих об'єктів інженерної інфраструктури, оцінка протиаварійного стану зазначених об'єктів. 
План
Ліцензування окремих видів господарської діяльності як умова здійснення господарської діяльності суб'єктами господарювання.
Порядок отримання ліцензії, переоформлення та отримання дублікату ліцензії.
Відповідальність за правопорушення у сфері ліцензування господарської діяльності.
Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню
Перелік видів господарської діяльності, що не підлягають ліцензуванню
Список використаних джерел:
ЗАКОН УКРАЇНИ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» Верховна Рада України; Закон від 01.06.2000 № 1775-III (Редакція станом на 18.01.2013)
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра
Звіт про самостійну роботу
З дисципліни «Обґрунтування та експертиза бізнес-проектів»
На тему
« Ліцензування певних видів господарської діяльності»
Підготувала:
Студентка ЕП-51 Зиль М.В.
Перевірила:
доц. Попко О.В.
Рівне 2013