Хімія в народному господарстві.


ПЛАН
Хімія серед природничих наук. Хімічна промисловість.
Роль хімії в житті суспільства.
а) Стародавній Єгипет;
б) Сучасна хімія.
3) Значення хімії у створенні повних матеріалів.
4) Побутова хімія.
Хімія посідає центральне місце серед природничих наук і в суспільному виробництві. Основою технологічних процесів у багатьох галузях народного господарства (металургійна, медична. Харчова, легка промисловість, енергетики, будівництво, електроніка, с/г) є хімічні реакції.
Хімічна промисловість одна з найважливіших галузей важкої індустрії, яка виробляє мінеральні та органічні добрива, хімічні засоби захисту рослин, хімволокна, пластмаси, синтетичні смоли, лаки та фарби, синтетичні миючі засоби, каталізатори, а також основні хімічні сполуки – сірчану та азотну кислоти, аміак, етанол, етилен тощо.
Протягом усього свого розвитку з давніх-давен і донині, хімія завжди слугувала і продовжує слугувати людині та її практичній діяльності.
Відомо, що ще в стародавньому Єгипті виникли ремесла, в основі яких лежали хімічні процеси. Єгиптяни добували барви і косметичні засоби з мінеральних речовин, умілим фарбувати тканини, виготовляти скло, кераміку, порцеляну, добувати золото, бронзу, залізо, мідь і досконало володіти технічкою обробки металів.
У середні віки великого поширення набула алхімія. Головне завдання її зводилося до пошуків “філософського” романея” – містичної речовини, яка нібито має здатність неблагородні метали перетворювати на золото. Повертати людям молодість і здоров’я.
Про значення сучасної хімії для людини та її практичної діяльності нема чого й говорити, її роль у житті суспільства надзвичайно велика. У нас час без розвитку хімії енергетичного комплексу металургії, транспорту, будівництва, зв’язку електроніки, сфери побуту тощо.
Хімічні індустрія постачає промисловості й с/г різні матеріали й сировину. Це паливо, мастила, хімічні волокна, пластмаси, мийні засоби, каучуки тощо.
Для здійснення кожного хіміко-технологічного процесу потрібна апаратура, виготовлена з таких матеріалів, які здатні опиратися різним агресивним впливам, у тім числі, хімічним, механічним, термічним, електричним, часом і радіаційним і біологічним.
Хімія робить суттєвий внесок у створення різноманітних матеріалів: металічних і неметалічних. Серед металічних найчастіше використовують сплави на основі заліза – латунь і бронза, на основі АL, Mg, Ni, N в та інших металів з металічних сплавів виготовляють теплообмінники, ємності, мішалки, трубопроводи, колони, контактні апарати та інші апарати.
До групи неметалічних матеріалів належать полімери, каучуки, кераміка, порцеляна, фаянс, скло, цемент тощо.
У побуті ми практично щоденно зустрічаємося з продуктами хімічної промисловості та з хім. Процесами. Це прання білизни, миття посуду, готування їжі тощо.
Нині побутова хімія – це самостійна галузь промисловості. Щороку у світі виробляється майже 30 млн. т. товарів побутової хімії. Це мийні, чистячи, дезинфікуючі засоби, засоби для боротьби з комахами і захисту рослин, авто косметика, клеї тощо.
Хімічні промисловість випускає великий асортимент різних клеїв. Міцність зчеплення клею відповідно склеюваних поверхонь визначається силами між молекулярної взаємодії (електростатичними силами) або хімічними силами, які ведуть до утворення хімічного зв’язку. У побуті широко використовують клеї типу БФ, БФ-2, БФ-5 виготовлені на основі фенол-формальдегідних смол.
Випускається широкий асортимент засобів особистої гігієни і парфумерно-косметичних препаратів, засобів боротьби з комахами та по догляду за автомобілем, плямовивідні засоби і багато іншого. У цієї галузі здійснюються науково дослідні роботи, і асортимент товарів побутової хімії постійно розширюється.