Порівняльна характеристика Великобританії та Німеччини
Загальні відомості та історія розвитку обох країн.
Великобританія – парламентська монархія. Належить до семи найрозвинутіших країн світу, є членом Євросоюзу та НАТО,
Площа – 244 тис. км2.
Населення – 58,1 млн. чоловік.
Столиця – Лондон.
Німеччина – федеративна республіка, одна з найрозвинутіших країн світу та Західної Європи, також є членом НАТО, але позиції у сфері новітніх технологій слабші від інших країни “великої сімки”.
Площа – 356 тис. км2.
Населення – 81,3 млн. чоловік.
Столиця – Берлін.
Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії (офіційна назва країни) складається з Англії та пізніше завойованих і приєднаних до неї Уельсу, Шотландії і Північної Ірландії (Ольстер). Найближчими сусідами, що знаходяться на материку Євразія, є Франція та Бельгія. На заході держава межує з Ірландією, що була 700 років колонією Великобританії. Звільнення Ірландії відбулось у 1949 році. 6 графств Ольстера залишились у складі Великобританії.
Тепер Німеччина складається з 16 земель, але до ХІХ ст. країна складалась з 300 світських та духовних держав – князівств і 50 імперських міст. Після поразки в Другій світовій війні країна була поділена на дві частини: східну – НДР (Німецьку Демократичну Республіку) та західну – ФРН (Федеративну Республіку Німеччини). Після об'єднання у 1990 році регіон колишньої НДР дістав назву “нові федеральні” (східні) землі.
2. Географічне положення та природно-ресурсний потенціал.
Великобританія – острівна країна, що розташована на північному сході Євразії. Межує з Бельгією, Люксембургом, ФРН, Іспанією, Швейцарією, Ірландією, Монако, Андорою. Більш північніше розташування Великобританії сприяє холоднішому клімату (помірний, морський). У Великобританії є значні запаси нафти, які добувають на шельфі Північного моря, а також каоліну, калійної і кам’яної солі. Решта корисних копалин – кам’яне вугілля, залізна руда, олово, свинцево-цинкова руда відігравали велику роль у минулому. Країна багата на гідроресурси. Їй характерна густа мережа річок: Северн, Темза, Мерсей, Трент, Уай та інші. Грунти на півдні і заході переважно гірсько-лісові і підзолисті, на сході і південному-сході – бурі-лісові, в південно-східній частині Англії – перегнійно-карбонатні і алювіальні.
Німеччина розташована в центрі Європи. На півночі країна виходить до Північного і Балтійського морів, на сході межує з Польщею, Чехією, на заході – з Нідерландами, Бельгією, Францією, Люксембургом, на півдні – з Швейцарією і Австрією, на півночі – з Данією. Клімат помірний з переходом від морського до помірно-континентального. За особливостями рельєфу країну можна поділити на три частини: Північно німецьку низовину, Середньонімецькі гори, підвищену Південну Німеччину. Найбільшу протяжність у межах країни мають річки: Рейн, Дунай та Ельба. Головним багатством Німеччини є кам’яне та буре вугілля (Рурський та Саарський басейни). Рурський басейн посідає за запасами перше місце в Західній Європі. Є також великі запаси калійних солей. Промислове значення мають поклади будівельних матеріалів.
3. Населення
Великобританія – високо урбанізована країна (75%). Складається з англійців, шотландців, уельсців, ірландців, вихідців з країн Співдружності. Основою англійської мови, якою спілкується населення країни, є мова древніх кельтів. У Великобританії низька народжуваність на фоні значної тривалості життя, тому для країни характерне так зване “старіння нації”. Середня густота населення – 250 осіб на 1 км2.
Найбільші агломерації – Манчестерська, Лондонська, Бірмінгенська. В країні спостерігається великий потік мігрантів, які щоденно виїжджають на роботу до міст. Проте, значна частка безробітних (13% економічно активного населення) ускладнює суспільні відносини країни.
Німеччина – етнічно однорідно країна. На кордонах з Нідерландами і Данією проживають кілька тисяч датчан і голландців, на сході – лужицьких сербів. Більшу частину емігрантів становлять вихідці з Туреччини та Східної Європи. Еміграція поповнює комплекс соціальних і політичних законодавчих заходів щодо регулювання еміграційного потоку. Німецька мова належить до германської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Південні регіони країни заселені переважно католиками, північні – протестантами. Середня густота населення становить майже 220 осіб на 1 км2. Міських жителів – понад 85%. Головним промисловим ядром країни є найбільша в Європі Рурська агломерація. Основним фінансовим центром є Франкфурт-на-Майні, головними політичними центрами – Бонн і Берлін.
Частка зайнятих у промисловості і будівництві (45% економічно активного населення) значно вища, порівняно з іншими західноєвропейськими країнами. Крім того, багато людей працює у науково-дослідницькій сфері, на транспорті, в сфері послуг.
4. Господарства (промисловість, сільське господарство).
Промисловість Великобританії хоч і є провідною галуззю господарства, все ж за темпами росту та продуктивністю праці поступається іншим провідним країнам світу. Це стосується також новітніх галузей промисловості. За обсягом промислового виробництва країна посідає 7 місце у світі. Нині в структурі промисловості помітна тенденція зростання частки машинобудування та зменшення частки традиційних гірничодобувної і текстильної галузей. Тваринництво різко переважає над рослинництвом (70%). Розвинуте скотарство, свинарство, птахівництво. В рослинництві використовують високоврожайні сорти пшениці, ячменю, цукрових буряків, картоплі. Серед видів транспорту в країні провідне місце належить морському (86% вантажообороту), що забезпечує міжнародні та внутрішньодержавні зв’язки країни. На автомобільний транспорт припадає 75% внутрішніх перевезень, на залізниці – близько 20%. Головна автомагістраль Лондон-Манчестер-Глазго. Зростає роль трубопроводів. Близько третини продукції імпортується. Експорт – різноманітний, але переважають хімічні продукти та машини.
Сучасна Німеччина має розвинуту електроенергетику. Серед галузей обробної промисловості найбільш розвинуті машинобудування та хімія. За обсягом хімічної продукції Німеччина поступається тільки США, а за її експортом посідає перше місце в світі. Країна посідає перше місце в Європі і третє у світі за рівнем розвитку суднобудування. Добре розвинуте виробництво інструментів, приладів, в тому числі оптичних. Попитом в Європі користуються виготовлені в Німеччині музичні інструменти, хутряні вироби, фарби, мережива, поліграфічна продукція, мисливська зброя; країна посідає перше місце в Європі за випуском картону і паперу, за виробництвом пива Німеччина поступається тільки США, а за експортом пива утримує перше місце в світі.
Сільське господарство Німеччина – високо розвинута галузь. Після об'єднання Німеччина перетворилась у найбільшого в Європі сільськогосподарського виробника. Країна імпортує кормове та продовольче зерно, олію, овочі, м'ясо, фрукти. Тваринництво дає 4/5 вартості сільськогосподарської продукції. Це м'ясо, тверді сили, масло. Із зернових висівають пшеницю, жито, ячмінь. Німеччина є великим виробником картоплі, цукрових буряків, овочів і винограду. Національною культурою став хміль.
5. Внутрішні відмінності обох країн.
Найпотужнішим промисловим районом з розвинутим портових господарством є Південна Англія. Тут розташована могутня агломерація Великий Лондон, славетні університетські центри Оксфорд, Кембридж, а на узбережжі – курортні міста. Переважно аграрною є Північна Англія. Уельс, Шотландія, Північна Ірландія – національні окраїни, що переживають складні економічні проблеми. Для них характерні значні проблеми із зайнятістю населення. Північна Ірландія (Ольстер) – найбільша соціальна проблема Великобританії внаслідок протистояння католиків і протестантів. Тут найнижчі показники економічного розвитку та найвищий рівень безробіття.
На території Німеччини можна виділити такі економічні райони: Північну Німеччину, Північний Рейн – Вестфалія, При рейнський південний захід, Баварія, Південь Східної Німеччини та Бранденбург з Берліном.
Найбільша за площею земля Німеччини – Баварія, посідає третє місце в країні за промисловим потенціалом.
Бранденбург – ядро Прусії, земля, навколо якої утворилась Німеччина, а Берлін – головний економічний і політичний центр цієї землі.