“З о д і а к”
Зодіак, пояс сузір'їв на небесній сфері. Він тягнеться уздовж екліптики, що представляє видимий шлях Сонця щодо зірок, відступаючи від неї в кожну сторону на 8° і охоплюючи орбіти Місяця і усіх великих планет, крім Плутона. Як і екліптика, Зодіак нахилений на 23,5° до небесного екватора і перетинає його в точках весняного й осіннього рівнодень.
Зодіак розділений на 12 відрізків по 30°. Кожний з них названий по імені сузір'я, що займає велику його частину в 1-му тисячоріччі до н.е. Імена цих сузір'їв, починаючи з першого і рухаючи зі сходу на захід по екліптиці, такі: Pisces – Риби, Aries – Овен, Taurus – Телець, Gemini – Близнюки, Cancer – Рак, Leo – Лев, Virgo – Діва, Libra – Терези, Scorpio – Скорпіон, Sagittarius – Стрілець, Capricorn – Козеріг, Aquarius – Водолій.
Не відомо точно, коли були придумані ці імена, але вже древні мешканці Межиріччя використовували багато хто з них. Оскільки більшість сузір'їв, через які проходить видимий шлях Сонця, носять імена тварин, древні греки назвали цей пояс zodiakos, «звіриний». Але в ті часи кількість зодіакальних сузір'їв і їхньої границі не були твердо встановлені, хоча для цього починалися спроби вавілонянами, єгиптянами і древніми греками.
Лише близько 150 р. до н.е. грецький астроном Гіппарх так зручно їх визначив, що в такому виді вони використовуються дотепер. Гіппарх провів нульовий небесний меридіан через точку весняного рівнодення і, починаючи з неї, розділив зодіак на 30°-і зони. Оскільки в епоху Гыппарха точка весняного рівнодення знаходилася між Рибами на заході й Овном на сході, а сонце рухається по екліптиці із заходу на схід, Овна став першим зодіакальним сузір'ям, а Риби – дванадцятим.
До речі, дотепер точку весняного рівнодення позначають знаком Овна. У результаті прецесії (конічного руху земної осі), що переміщає точки рівнодення по екліптиці на захід зі швидкістю 1° за 72 року, точка весняного рівнодення змістилася з Овна в Риби і зараз наближається до Водолія, що незабаром стане першим сузір'ям Зодіаку. Овен знову стане першим сузір'ям лише через 24 тис. років.
«Зодіак» — грецьке слово, що має той же корінь, що нинішній «зоопарк»; по-російському його переводять як «коло тварин». Більшість із зодіакальних сузір'їв дійсно носять назви тварин, іншим народна фантазія дала символічні найменування.
У березні Сонце знаходиться в сузір'ї Риб. Усі зірки цього сузір'я слабкі, не яскравіше 3-й зоряної величини. У сузір'ї Риб розташована крапка весняного рівнодення, у якій Сонце переходить з південної півкулі неба в північне.
У квітні Сонце вступає в сузір'я Овна. Близько 2 тис. років тому в цьому сузір'ї знаходилася крапка весняного рівнодення. Зараз, унаслідок прецесії (див. Прецесія і нутація), вона перемістилася в сузір'я Риб.
У травні Сонце — у сузір'ї Тельця. У цьому сузір'ї біля сотні зірок, видимих неозброєним оком. Найбільш яскрава — Альдебаран — червоний гігант. Виділяється також розсіяне зоряне скупчення Плеяди. У 1054 р. у сузір'ї Тельця відбувся спалах зверхонової зірки. В даний час на місці цього спалаху знаходиться виникла в результаті її Крабовидна туманність.
У червні Сонце приходить у сузір'я Близнюків. Найбільш яскраві зірки цього сузір'я — Поллукс і Кастор. У цьому сузір'ї розташована крапка літнього сонцестояння. У липні Сонце— у сузір'ї Раку. У цьому сузір'ї немає ні однією яркою зірки. У двадцятих числах серпня Сонце вступає в сузір'я Лева. У цьому сузір'ї кілька десятків зірок. Найбільш яскраві— Регул і Денебола.
У вересні денне світило — у сузір'ї Діви. Найбільш яскрава зірка цього сузір'я — Спіка. У сузір'ї Діви був виявлений один з перших квазарів. У цьому сузір'ї розташована крапка осіннього рівнодення. У жовтні Сонце проходить сузір'я Терезів — невелике сузір'я, у якому неозброєним оком видні всего три зірки. У листопаду Сонце — у сузір'ї Скорпіона. Сама яскрава зірка цього сузір'я — червонуватий Антарес. Цікава зірка дзета Скорпіона— її світність перевершує світність Сонця в 400 000 разів.
У грудні Сонце рухається по сузір'ю Стрільця. У напрямку цього сузір'я знаходиться центр нашої Галактики. У цьому сузір'ї крапка зимового сонцестояння. У січні Сонце — у сузір'ї Козерога, не утримуючих яскравих зірок. У лютому Сонце — у сузір'ї Водолія.
Ще в стародавності всі зодіакальні сузір'я одержали символічні позначення, що вживаються до нашого часу.
У гороскопі екліптика представлена у виді окружності (360°), розділеної на 12 секторів — знаків Зодіаку Назви знаків збігаються з назвами сузір'їв, розташованих уздовж екліптики. Однак на відміну від сузір'їв кожен знак займає рівно 30°. Зодіак веде свій відлік від крапки на екліптиці, у якій Сонце знаходиться в момент весняного рівнодення. Від цієї крапки відраховуються градуси в першому знаку Зодіаку — Овні. Далі випливають Телець, Близнюки, Рак і т.д.
Кожне небесне світило і кожен знак Зодіаку є символами. З їхньою допомогою в астрології описують ситуації, предмети, якості людини, сфери життя — усе, що існує.
У гороскопі відображаються положення Сонця, Місяця, Меркурія, Венери, Марса, Юпітера, Сатурна, Урана, Нептуна, Плутона. Усі ці небесні тіла астрологи за традицією називають планетами. Для визначення положення планети використовують ефемериди — таблиці координат планет щодо знаків Зодіаку.
Часто можна почути: «Я Водолій» чи «Я народився під знаком Водолія». З погляду астролога ця фраза означає наступне: «У гороскопі, складеному на момент мого народження, Сонце знаходиться в знаку Водолія». Однак положення Сонця в знаці — не єдина, хоча й одна з найважливіших характеристик гороскопа. Прогнози чи висновки, зроблені на основі однієї характеристики, є неповними.
Крім планет на астрологічній карті відзначаються інші значимі крапки, наприклад місячні вузли — крапки перетинання видимого шляху Місяця з екліптикою.
Один з важливих показників гороскопа — асцендент, тобто крапка перетинання лінії обрію з екліптикою на сході в той момент, на який складається карта (наприклад, у момент народження). Він відбиває загальні характеристики людської особистості. Асцендент порівняємо за своїм значенням з положенням Сонця в гороскопі.
Кожний з 12 знаків Зодіаку відноситься до однієї з чотирьох стихій: вогонь, земля, повітря і вода. Ця традиція йде від переконання древніх, що усі речі у світі складаються з чотирьох першоелементів, «змішаних» у потрібній пропорції. Знаки Зодіаку розділені на три сфери (по чотирьох знака). Це відповідає древньому розподілу усього сущого на сферу матеріального (земного), людського і небесного. Тому кожну стихію представляють три знаки: по одному знаку в кожній зі сфер.