Природоохоронні заходи: суть і класифікація.
Абсолютна і порівняльна економічна ефективність здійснення природоохоронних заходів.
3. Еколого-економічна оцінка проектів.Література: [3,9, Пост. 303].
1.Природоохоронні заходи: суть і класифікація.
Головним завданням України на найближчу перспективу щодо гармонійного розвитку виробничого та природоресурсного потенціалу країни є запобігання збільшенню рівня забруднення НПС та виснаженню природних ресурсів. Одним із дієвих напрямків реалізації завдання є здійснення природоохоронних заходів (ПОЗ).
Природоохоронні заходи - комплекс дій людини спрямованих на попередження та послаблення негативного антропогенного впливу на НПС.
Розрізняють одно - і багатоцільові ПОЗ.
Одноцільові заходи направлені в основному на зниження забруднення НПС.
Багатоцільові заходи направлені не тільки на зниження забруднення НПС, але і на поліпшення економічних результатів діяльності підприємств.
Як показує практика здійснення природоохоронних заходів це доволі складний процес, який включає стадії: розробки, обґрунтування та впровадження. Не кожен із запропонованих природоохоронних заходів реалізовується на практиці. Це обумовлено рядом причин, основною з яких є економічна доцільність проведення запропонованого заходу.
Доцільність природоохоронних заходів характеризують показники ефективності. В основі показників ефективності лежать ефекти від проведення ПОЗ. Ефект будь-якого природоохоронного заходу включає в себе:
економічний ефект - економію або попередження втрат природних ресурсів, живої та уречевленої праці у всіх сферах економіки та у сфері особистого споживання;
соціальні результати - проявляються у поліпшенні фізичного розвитку людини, скорочені захворюваності, збільшенні тривалості життя та періоду активної діяльності людини, покращенні умов праці та відпочинку, збереженні естетичної цінності природних та антропогенних ландшафтів, пам'яток природи, заповідників тощо;
екологічний ефект виражається у зниженні негативного впливу на НПС та покращенні його стану. Цей ефект проявляється у зменшенні обсягів забруднюючих речовин у НПС, у збільшенні кількості та поліпшенні якості земельних, лісових, водних та інших ресурсів.
Всі ці результати виражаються у грошовій формі лише з невеликою відмінністю - соціальний та екологічний ефекти напряму в грошових показниках, так як економічний ефект (АЧД, ДС тощо) не виражаються.
В наслідок ймовірності вираження всіх результатів у грошовій формі можна прорахувати загальний ефект природоохоронних заходів, який поряд із приведеними затратами є складовою економічного обґрунтування природоохоронних заходів.
Загальна ефективність використання ПОЗ визначають внаслідок розрахунків різних видів ефективності:
економічної; - екологічної; - соціальної.
Економічна ефективність ПОЗ визначається шляхом І співставлення економічних результатів з витратами, які необхідні для їх здійснення за допомогою показників загальної економічної ефективності.
Екологічна ефективність визначається шляхом співставлення екологічних результатів (різниці негативного пливу на НПС до і після впровадження ПОЗ) до витрат на впровадження ПОЗ.
Соціальна ефективність ПОЗ визначається співставлення показників, що характеризують соціальний результат (зміна показників до і після впровадження ПОЗ), до затрат які необхідні для їх досягнення.
2. Абсолютна і порівняльна економічна ефективність здійснення природоохоронних заходів.
2. Ефективність впровадження ПОЗ визначається за показниками «пальної та порівняльної економічної ефективності, чистого ефекту.
Загальна (абсолютна) ефективні затрат на впровадження ПОЗ визначається для виявлення економічної результативності природоохоронної діяльності на всіх рівнях господарювання (підприємство, регіон, галузь, держава).
Загальна (абсолютна) економічна ефективність ПОЗ розраховується як відношення річного обсягу повного економічного ефекту до суми приведених витрат, які визвали цей ефект:
Еа = ХЕ Щ І (Сн + Ен х Кн), (12)
де, Еу - повний економічний ефект і-того виду від упередження збитків на>тому об'єкті, грн.;
Сн - річні поточні витрати на обслуговування і утримання ОФ, які забезпечили цей ефект, грн.;
Ен - нормативний коефіцієнт ефективності капітальних вкладень (Ен = 0,14).
Кн - капітальні витрати в будівництво фондів природоохоронного признач., грн.
Показник загальної економічної ефективності капітальних вкладень розраховується за формулою:
Еак = (XI Еіі - Сн) / Кн, (13)
Капітальні вкладення рахуються ефективними якщо Еак > Ен.
Крім вартісних показників для визначенні ефективності ПОЗ використовують натуральний показник.
Він розраховується як зниження шкідливих речовин в атмосфері, водному середовищі і ґрунті на одиницю капітальних вкладень, які визвали ці зміни:
Ес = АВ/Кн, (14)
де, АВ - величина зміни викидів (різниця в обсягах до і після впровадження ПОЗ) шкідливих речовин з урахуванням коефіцієнта шкідливості;
ДВ = £кі(В1і-В2і), (15)
де: кі - коефіцієнт шкідливості і-того інгредієнта.
Віі і В2і - величина викидів інгридієнта і-того виду відповідно до і після впровадження ПОЗ.
Показник порівняльної економічної ефективності природоохоронних заходів використовується для вибору найкращого варіанту природоохоронних заходів, за умови, коли варіанти, що порівнюють, забезпечують досягнення однієї цілі та пов'язані з конкретним об'єктом. Критерієм показника порівняльної ефективності виступає мінімум приведених витрат.
При виборі із кількох варіантів найкращого рішення показником порівняльної економічної ефективності є мінімум приведених витрат:
С + ЕнхК->тіп (16)
де, С - поточні річні витрати на обслуговування і утримання фондів природоохоронного значення;
К - капітальні вкладення на впровадження ПОЗ;
Ен - нормативний коефіцієнт порівняльної ефективності капітальних вкладень.
Якщо порівняльні варіанти відрізняються за строками освоєння капітальних вкладень, а поточні затрати змінюються, то необхідно приводити затрати більш пізніх років до поточного моменту. Для цього застосовується коефіцієнт приведення:
В=1/(1+Енп)\ (17)
де, 1: - період приведення в роках;
Енп - норматив приведення різночасових витрат (на охорону і відновлення лісів - Енп = 0,08, рекультивацію земель - Енп = 0,03).
Для порівняльної ефективності ПОЗ, які мають тривалі строки реалізації проекту та внесення додаткових капітальних вкладень використовують формулу:
П(Кп + К& + Сі) І (1 + Енп)1 ] -> шіп, (18)
де: Кп - початкові капітальні вкладення в ПОЗ;
К§і - додаткові капітальні вкладення для 1-го року експлуатації;
Сі - поточні витрати для 1-го року.
Чистий економічний ефект природоохоронних заходів ґрунтується на порівнянні витрат на їх здійснення з досягнутими завдяки цим заходам економічних результатів.
Поточні витрати і чистий економічний ефект розраховуються, як правило, за один рік. Інколи є необхідність визначення загального порівняльного економічного ефекту (на весь термін здійснення природоохоронного заходу). Тоді слід приймати в розрахунках не приведену, а загальну суму капітальних витрат, а от річні витрати та щорічний результат - дисконтувати. При цьому слід мати на увазі, що внаслідок макроекономічних процесів (наприклад інфляції) відбувається зміна вартості, отже для таких розрахунків необхідно
також додатково використовувати економічні інструменти приведення грошових (вартісних) показників до порівняльного виду.
3. Еколого-економічна оцінка проектів.
З- Дня забезпечення ефективного використання ПР та не допущення погіршення стану НПС будь-які проектні рішення (будівництво нових та реконструкція старих підприємств, будівництво доріг, проведення зрошувальних та осушувальних робіт, перепрофілювання земельних та водних басейнів і ін.) проходять еколого-економічну оцінку (ЕЕО).
ЕЕО передбачає:
забезпечення раціонального природокористування і охорони НПС;
дотримання норм і правил рекультивації земель та збереження родючого шару ґрунту;
обґрунтування доцільності вибору земельних угідь для проведення меліорації земель;
оцінку ефективності заходів, що виключають забруднення атмосфери, водоймищ і ґрунтів шкідливими викидами і скидами;
обґрунтування санітарно-гігієнічної доцільності
спорудження об'єктів;
аналіз наявних заходів по запобіганню водної та вітрової ерозії, вторинного засолення, підтоплення і забруднення земель;
наявності заходів з запобігання забруднення підземних та поверхневих вод шкідливими викидами та скидами;
експертизу проектів на відповідність вітчизняним та зарубіжним екологічним стандартам. ЕЕО проводиться в чотири етапи:
оцінка допустимості будівництва нових та реконструкції діючих підприємств;
еколого-економічне обґрунтування передбачуваного будівництва нових підприємств;
мінімізація впливу запроектованого об'єкту на НПС;
визначення порівняльного еколого-економічного ефекту капітальних вкладень на будівництво нових і реконструкцію діючих виробничих об'єктів.