МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
ЗВІТ
про виконання індивідуального навчально-дослідного завдання з дисципліни “Маркетинг”
на тему:
“Ринок,як категорія Маркетингу”

Виконала:
Ст.2.гр.3курсу
Спеціальності “Фінанси і кредит”
Довжинська Т.В
Перевірив:
Гончаров С.М.

Рівне-2008.
УДК 333.13(076.5)
ББК 65.290-2
Звіт про виконання індивідуального навчально-дослідного завдання з дисципліни”Маркетинг”/ Т.В.Довжинська.-Рівне:НУВГП,
Історично слово «ринок» визначало певне місце, де продавалися та купувалися товари. Як правило, це була торгова площа в центрі міста або спеціально обладнані приміщення, де зустрічалися продавці (власники товару) і покупці (власники гро шей), які досягали домовленості за допомогою ціни.Часто під ринком розуміють сукупність наявних і потенційних споживачів товару.
За своєю суттю маркетингова діяльність спрямована на визначення, аналізу урахування факторів, які впливають на процес її виробництва продуктів та її просування на ринку. В її основі лежить детальний і об'єктивний аналіз ринку за обраними напрямками (аналіз споживачів, товарів, цін, конмчітів тощо) і точна інтерпретація його результатів.
Рецензент ст.2 гр.3 курсу Довжинська Т.В
Т.В.Довжинська.2008

НУВГП,2008
Зміст
Вступ…………………………………………………………………………………...…4
Основна частина:……………………………………………………………………….6
1.Аналіз рівня монополізації ринку…………………………………………………….6
1.1.Показники кон'юнктури……………………………………………………...8
1.2. Місткість українського ринку косметики та парфумерії………………....8
2.Прогнозування розвитку ринку……………………………………………………....9
2.1.Основні напрями прогнозування:…………………………………………..9
2.2.Оцінка можливостей фірми…………………………………………………..11
2.3.Оцінювання сегментів ринку………………………………………………11
2.4.Сегментація ринку……………………………………………………..........11
3.Контроль збуту на ринку……………………………………………………………..12
3.1.Контроль частки ринку……………………………………………………....12
3.2Чотири причини, які складають частку ринку……………………………13
4.Розвиток товарного ринку в Україні………………………………….....18
5.Принципи й особливості діяльності маркетингових посередників на товарному ринку………………………………………………………………………………….19
6. Сутність і система маркетингових досліджень…………………………………….20
6.1.Система маркетингових досліджень ……………………………….20
6.2.Принципи маркетингового дослідження ринку ………………………..20
6.3.Сегментація ринку………………………………………………………......21
Висновки………………………………………………………………………………..23
Список використаної літератури…………………………………………………....24Вступ
Що є запорукою успіху будь-якої фірми на ринку? — Вміння знайти і задовольнити потреби споживачів. Такий підхід до діяльності фірми відображає сутність маркетингу як філософії бізнесу і передбачає орієнтацію її діяльності на задоволення потреб споживачів, як єдину можливість досягти цілей, пов'язаних із прибутком, проникненням на нові ринки, розвитком фірми. З іншого боку, маркетинг — це вид діяльності, функція менеджменту, спрямовані на інформаційне забезпечення прийняття управлінських рішень та конкретні дії щодо розробки та управління товаром, ціноутворення, розподілу та просування товарів.Реалізація принципів маркетингу, переосмислення пріоритетів в діяльності організації, в свою чергу, вимагає підготовки фахівців, здатних діяти в умовах реалій сучасного бізнесу. Як відгук на вимоги ринку — зростання популярності спеціальності "Маркетинг", за якою проводять підготовку вищі навчальні заклади країни. Основи маркетингу та його практичний інструментарій опановують також майбутні менеджери, технологи, представники гуманітарних спеціальностей.Навчальна література з маркетингу представлена сьогодні численними роботами зарубіжних та вітчизняних авторів, серед яких Ф.Котлер, Г.Армстронг, Б.Берман, Дж.Еванс, І Дихтль, Х.Хершген, Г.Ассель, Ж.-Ж.Ламбен, Г.Л.Багієв, І.Н.Герчикова, Є.П.Голубков, І Д.Крилова, Р.Б.Ноздрьова, Г.Г.Абрамішвілі, П.С.Зав'ялов, А.А.Мазаракі, А.Ф.Павленко, А В.Войчак, В.Г.Герасимчук, Н.П.Гончарова, В.Я.Кардаш, Н.В.Куденко, П.Г.Перерва, і: В.Скибінський, А.О.Старостіна, Є.В.Ромат, роботи яких добре відомі українському читачеві, активно використовуються в підготовці фахівців з маркетингу та практичній діяльності маркетологів.
Однак для того щоб купити товар, необхідно виготовити сировину, потім товар і доставити його до споживача. Розрахунки зі постанки здійснюються через банківську систему, окремі суб'єкти ринку збирають і надають інформацію, здійснюють комунікаційні послуги тощо.Тому таке визначення ринку як економічної категорії відображає системи відносин, що виникають у процесі виробництва, обміну, розподілу та споживання.
Сьогодні ринок є сукупністю фірм та організації співробітництва суспільства, він є складним механізмом виявлення й узгодження економічних інтересів. Тому в широкому розумінні ринок - це певний спосіб організації економічного життя суспільства.
Основним завданням ринку є:
самостійність учасників ринкового процесу;
комерційний характер їх взаємодії;
конкуренція між суб'єктами господарювання;
формування економічної пропозиції під впливом динаміки цін та конкурентної боротьби;
формування цін під впливом попиту та пропозиції.
За економічним призначенням розрізняють такі види ринків:
ринок праці;
ринок капіталу;
ринок товарів та послуг (товарний ринок);
ринок науково-технічних знань тощо.
1.Аналіз рівня монополізації ринку
Розрахунок індексу Харфіндела-Хіршмана для українських підприємств-виробників кондитерських виробів заданими 2003—2006 рр. показав, що ІХХ у 2006 р. дорівнював 686,95 одиниць (ІХХ < 1000), отже, вважався нормальним для конкуренції і задовольняв умовам безпеки конкуренції, про що також свідчать такі дані:
кількість підприємств кондитерської галузі дорівнювала 27;
частка ринку лідера ринку (фірми "Світоч") становила 17,07% (менше 31%, необхідного для того, щоб дотримувалися умови конкурентного ринку);
частка ринку двох провідних фірм ("Світоч" і АТ "Одеса") дорівнювала 25,52%;
три провідні фірми ("Світоч", АТ "Одеса", Київська кондитерська фабрика ім. К.Маркса) займали частку ринку 32,9%;
частка ринку чотирьох фірм ("Світоч" і АТ "Одеса", Київська кондитерська фабрика ім. К.Маркса та Харківська бісквітна фабрика) дорівнювала 40,25%.
Ці дані промовисто свідчили про те, що ринок кондитерських виробів був ринком "вільної конкуренції", входження на ринок достатньо простим, а можливість завоювання частки ринку цілком реальним завданням, що, до речі, і дало змогу концерну "АВК" з мінімальними витратами вийти на ринок.
Дуже схожою була картина ринку кондитерських виробів 2004 р. Індекс Харфіндела-Хіршмана збільшився і становив 757,5 одиниці. Перелік четвірки лідерів залишився без змін, хоча Харківська бісквітна фабрика вийшла на третє місце (частка ринку— 7,65%, змістивши Київську кондитерську фабрику ім. К.Маркса на третє місце (7,17%). Ринок як і 2004 р. залишався ринком "вільної конкуренції", що дало змогу концерну "АВК" та фірмі "КИІВ-КОНТІ" вийти і закріпитися на ринку.
Індекс Харфіндела-Хіршмана 2005 р. збільшився порівняно з попередніми роками і становив 849,4 одиниці, що свідчить про ущільнення конкуренції. Конкурентна ситуація, що склалася на ринку цього року, може бути описана такими даними:
скорочення кількості підприємств галузі — до 24 структурних одиниць, як наслідок злиття підприємств: концерн."АВК" наприкінці 2005 року.Джерело: Азарян Е.М., Радкевич Л.А. Развитие рынка кондитерских изделий в Украине и изменение характера конкуренции за период 2003—2006.
Значення індексу Харфіндела-Хіршмана за 2006 р. (табл. 1.1) 1055,70, динаміка цього показника за 2003—2006 р., прогнози оцінки щодо значення ІХХ на 2002—2003 р. дозволяють зробити припущення, що ринок буде абсолютно неконкурентним. Слід зазначити, що в різних сегментах ринку — товарних групах кондитерських виробів, ситуація щодо ступеня монополізації ринку суттєво відрізняється: найбільший показник у групі "шоколад", найменший — "цукерки неглазуровані".
Таблиця 1.1.
Розрахунок індексу Харфіндела-Хіршмана для українського ринку кондитерських виробів
Підприємство
Частка ринку
Частка в квадраті

Концерн "Укрпромінвест"
22,73
516,49

Концерн "АВК"
13,59
184,56

Львівська кондитерська фабрика "Світоч"
11,38
129,49

Харківська бісквітна фабрика
7,36
54,11

Крафт Якобс Сушард Україна
7,19
51,76

Дніпропетровська кондитерська фабрика
5,62
31,62

АТ "Одеса"
4,52
20,42

АТ "Житомирські ласощі"
3,62
13,07

Запорізька кондитерська фабрика
3,23
10,45

Київська кондитерська фабрика ім. К. Маркса
2,96
8,77

АТ "Полтава-кондитер"
2,59
6,72

Хмельницька кондитерська фабрика
2,56
6,55

ВО "Київ-Конті"
2,44
5,97

Харківська кондитерська фабрика
2,02
4,09

АТ "Буковина"
1,96
3,84

Херсонська кондитерська фабрика
1,87
3,50

АТ "Луцьк-кондитер"
1,55
2,40

Рівненська кондитерська фабрика
0,80
0,65

АТ "Миколаївський кондитер"
0,72
0,52

Чернігівська кондитерська фабрика "Стріла"
0,72
0,52

Івано-Франківська кондитерська фабрика
0,40
0,16

Тернопільська кондитерська фабрика
0,11
0,01

Чортківська кондитерська фабрика
0,04
0,00

АТ "Смак", Кіровоград
0,01
0,00

Всього:
100,00
1055,70

Зрештою, олігополістичний ринок є характерним для промислово розкинених країн. Щодо альтернатив розвитку ринку кондитерських виробів, розглядають два сценарії: перший — ринок залишиться олігополістичним, другий — ринок набере монополістичного характеру. Якщо події розвиватимуться за першим сценарієм —цінову й асортиментну політику диктуватимуть кілька підприємств, триватиме процес витіснення (або поглинання) малих підприємств, якщо за другим —правила гри на ринку диктуватиме монополіст.
У процесі кон'юнктурних досліджень визначаються напрям і сила впливу кон'юнктуроутворювальних факторів на товари ринку на основі вивчення динаміки показними кон'юнктури.
1.1.Показники кон'юнктури
можна поділити на три групи:
показники матеріального виробництва, які характеризують пропозицію товарні;
показники попиту на товари;
ціни.
До показників попиту, які відображують динаміку споживання на національних ринках індивідуального споживання, відносять дані про оптову та роздрібну торгівлю, рух товарних запасів, обсяг внутрішніх перевезень. Попит на зовнішньому ринку характеризується такими показниками, як валовий імпорт, валовий експорт, непо-імпорт. Ріст зазначених показників, як правило, свідчить про зростання попиту на товар, зниження — про його падіння. Під час аналізу тенденцій розвитку попиту використовують різні розрахункові показники, у тому числі рівень платоспроможного попиту, який залежить від ставок заробітої плати, рівня вартості життя.
1.2. Місткість українського ринку косметики та парфумнрії
За оцінками фахівців, економічна ситуація в Україні, зниження купівельної спроможності населення сприяли зростанню попиту на дешеву продукцію на вітчизняному ринку косметики і парфумів. Спостерігається поляризація ринку — комерційно привабливими вважається селективна косметика та парфумерія, а також масова недорога — вартістю до 30 грн за одиницю.Місткість ринку косметики з догляду за тілом оцінюється такими показниками:елітна — 130 млн дол. США; масова — 1,2 млрд дол. США; професійна— 350 тис. дол. США.
Місткість українського ринку парфумів становить:
-літної продукції — 54 млн дол. США;
-масової високого рівня якості — 6 млн дол. США;-масової недорогої— 80 млн дол. США.
Місткість українського ринку декоративної косметики визначається такими показниками:
- літна — 144 млн дол. США;
- масова — 513 млн дол. США;
-недорога — 140,4 млн дол. США.
2.Прогнозування розвитку ринку
Комплексне дослідження ринку не обмежується констатацією ситуації, що склалися,та причин, що її зумовлюють, і безпосередньо пов'язано з прогнозуванням розвитку ринку.
2.1.Основні напрями прогнозування:
Передусім — це аналіз еволюції ринкової ситуації, можливостей і загроз зовнішньою середовища. Мета — знайти оптимальне своєчасне рішення щодо адаптації фірми до можливих змін. Отже, метою прогнозування є прогноз появи нових потреб, змін уподобань споживачів, можливих дій конкурентів, змін у законодавстві, політичних змін, кон'юнктури ринку в цілому і окремих показників, що формують її, тощо. Особливії увага в прогнозуванні розвитку ринку приділяється прогнозуванню попиту.
Розглянемо методи прогнозування. їх можна поділити на дві групи — кількісні та якісні.

Методи кореляційно регресивного аналізу
Нормативний метод
Метод згладжування за експонентою
Аналіз частки ринку
Метод стандартного
розподілу ймовірностей
Кількісні методи
Метод екстраполяції тренда
МЕТОДИ ПРОГНОЗУВАННЯ РИНКУ
Методи експертних оцінок
Метод сценаріїв
Тестування ринку
Рис. 2.1.Методи прогнозування ринку

2.2.Оцінка можливостей фірми
Оцінка можливостей фірми обслуговувати ринковий сегмент визначається наявності фінансових ресурсів і конкурентних переваг — у витратах (що важливо на ринках і високою чутливістю до зміни цін); технологічних кпомпонентах, що створюють бар’єри для конкурентів; маркетингових можливостях фірми (відповідність характеристик цього сегмента іміджу товарів, які фірма вже пропонує ринку); кваліфікації управлінського персоналу, адекватної вимогам ринку і рівню конкурентної боротьби на ньому.Основні характеристики ідеального сегмента можна описати так: високий рівень поточного збуту; високі темпи зростання; високі показники норми прибутку;помірна конкуренція. На практиці таке поєднання сприятливих факторів майже нереальне: високі темпи зростання сегмента завжди супроводжуються зростанням конкуренції; наявність ринкових ніш створює можливості для фірми, а відсутність технології для виробництв товарів, що відповідають вимогам ніші, стримують використання цих можливостей при виході на ринок з відповідним товаром. Ці та інші суперечності потребують пошуку компромісних рішень.
2.3.Оцінювання сегментів ринку Оцінювання привабливості різних сегментів ринку дає змогу прийняти наступне рішення. Який сегмент (сегменти) слід обрати для подальшої діяльності фірми? При цьому можливі чотири варіанти стратегії маркетингу залежно від рівня сегментувам на ринку.
Стратегія недиференційованого маркетингу передбачає, що фірма виходить їм ринок з одним товаром і розробляє єдиний комплекс маркетингу, концентруючи увагу на загальних потребах споживачів, залишаючи поза увагою їхні відмінності.
Здебільшого недиференційований маркетинг вважається атавізмом маркетингу, не дуже актуальним для сучасного етапу ринку
Проте саме цей варіант вибору цільового ринку може виявитися сучасним рішенням проблеми: наприклад, єдині квитки на всі види міського транспорту, які діють протягом доби, незалежно від того, скільки разів і яким саме видом транспорту скористався
2.3.Сегментація ринку
Згідно з концепцією сегментації ринок розглядається не як єдине сукупність його окремих частин, виділених за специфікою спожиинці запитів. Виходячи з цього, товаровиробники, для того щоб успішно існувати і розвиватися на ринку, повинні вести пошук цільових сегментін,вони більш ефективно, ніж їх конкуренти, зможуть задовольняти споживачів.Сегментацію слід розглядати з чотирьох точок зору.Сегментація як методологія структурування ринку (за споживачами, продуктами, конкурентами і т.д.).Сегментація як процес пошуку підприємством свого місця на якому конкретне підприємство зможе максими і виявити свої порівняльні переваги і згладити відносні недоліки.Сегментація як інструментарій, що застосовується для проведення нидів ринкових досліджень (пошук і вивчення цільових споживичін, явлення найбільш ефективних каналів збуту, аналіз конкуренте»:прпмиї пості і т.д.).Сегментація як ланка, яка об'єднує логічно і інформаційно різні аспекти досліджень.Для малих та пч підприємств більш прийнятною є стратегія, яка передбачає:
визначення того, які продукти і з якими характеристиками мають конкретних груп споживачів.
Визначення конкретних факторів сегментації виконується ми аналізу характеристик товару, методів його просування, характерно споживачів і т.п., тобто параметрів, що визначають специфіку споживі запитів. Далі виділені фактори зводять у бланки таблиць для збирай них. Залежно від кількості факторів, записаних у таблиці, які одмі беруться до уваги, сегментація може бути одинарною, подвійною і т.д. Наприклад, сегментація за віком споживачів і характеристики продукції є подвійною.
3.Контроль збуту на ринку
Деякі фінансові аналітики надають перевагу використанню у чисельнику формули заміси, показника "продаж" показника "собівартість продажу". Слушність такою підходу простий в тому, що "собівартість продажу" та запасів вимірюється в оптових цінах, тоді як продаж враховує їх.
3.1.Контроль частки ринку
Показником обсягу продажу не вичерпується контроль результативності маркетингу. Тому збільшення цього показника, безумовно, є сприятливим симптомом. Але автоматично це не означає посилення позицій підприємства на ринку. Адже зростання (чи , навпаки, зменшення) обсягу продажу може також бути наслідком впливу неконгрольованих фірмою факторів: сприятлива кон'юнктура ринку, зростання платоспроможного попиту, для вітчизняних виробників це може бути також підвищення імпортного мита тощо.Об'єктивніше позиції підприємства на ринку характеризують показники:
частка ринку — відношення обсягу продажу продукції підприємства дозагальногалузевого обсягу продажу;
частка ринку фірми в окремому сегменті (регіоні, в певному сегментіспоживачів, у сегменті товарів);
частка ринку відносно лідера (найнебезпечнішого конкурента або трьохнайближчих конкурентів).
Усі ці показники перелічено, як саме вони розраховуються.І глибший аналіз частки ринку передбачає: розкладання цього показника на компоненти з подальшим аналізом кожної з них і визначення частки ринку, на яку Фірма може розраховувати в майбутньому на основі аналізу прихильності споживачів до певної марки.
3.2Причини, які складають частку ринку:
Існують чотири причини які складають частку ринку:якщо знижується рівень проникнення (П), це означає, що марка втрачає своїх покупців;якщо знижується рівень ексклюзивності (Л), це свідчить про те, що зменшується частка марки в загальних закупівлях товару;якщо знижується рівень інтенсивності (Р), це свідчить про те, що ті покупці, які залишилися покупцями марки, закуповують її в меншій кількості порівняно із середнім розміром купівлі, яка купується покупцями даного товару; якщо знижується індекс відносно ціни (І), це свідчить про те, що ціна марки порівняно з цінами конкурентів зменшилася, що своєю чергою сигналізує про зниження розбірливості покупців щодо цін.
Динаміки частки ринку торгової марки.Мітовий досвід показує, що на сучасному етапі розвитку в умовах глобалізації економічних відносин, лібералізації механізмів державного регулювання економіки, загострення конкуренції товаровиробників, диференціації споживачів, скорочення життєвого циклу продукції основою конкурентного успіху підприємства є аналіз кон'юнктури ринку, прогнозування тенденцій її розвитку та розробка на цій основі заходів активного впливу на цільовий ринок. Особливої ваги набуває вміння швидко перебудуватися, нові можливості розвитку, зумовлені змінами ситуації на ринку, своєчасно виявити зміни існуючих чи можливості виникнення нових нмтреб споживачів та знайти шляхи їх задоволення більш ефективним, ніж конкуренти, способом. З огляду на це однією з головних передумов тривалості її виживання і стійкого розвитку підприємства на ринку є ефективна робота його маркетингових підрозділів.
Спираючись на результати роботи маркетингових підрозділів, керівництво підприємства приймає рішення про вибір стратегії і тактики розвитку, планує виробничу і фінансову діяльність.Потреби, що виникають унаслідок залучення людей до діяльності у великих колективах - виробничих (завод, фірма, майстерня, цех, бригада, робоча ділянка) і невиробничих (театр, спортивна організація, наукова і конструкторська установа, кафедра, профспілка, мерія та ін.).
Необхідно зрозуміти сутність потреби, достатньо порівняти два соціально протилежних один одному людей. Візьмемо, як приклад, двох молодих людей, один з яких через певні, причини не закінчив школи і не зумів знайти собі застосування, а інший отримав вищу освіту, має престижну роботу і прагне до соціальної досконалості. Обидва вони зголодніли: один радіє черствій шкоринці хліба, а іншому їсти просто хліб для здивованої публіки соромно, оскільки його не зрозуміють у суспільстві. Один буде радіти знайденій монеті чи ґудзику, другий — особняку, за Києвом.
Людські потреби безмежні, і чим більше людина має, тим більше вона хоче. Але ресурси для задоволення потреб обмежені, тому з усього різно-м,пиття товарів людина вибирає лише ті, які найбільше задовольняють її імідж у межах фінансових можливостей.Для визначення сутності товарного ринку розглянемо основні маркетингої поняття, які : пов'язані: це нужда, потреба, попит, товар, обмін, угода,)Потреба-це почуття, що виникає у людини при гострій, життєво необхід пій мгі-тамі чого-небудь. Розрізняють нужду фізичну (в одязі, їжі, безпеї; сні), соціальну (у духовній близькості, впливовості, взаєморозумінні) і особи (тісну (у знаннях, самовираженні). Вона завжди об'єктивна, і людина прагне задовольнити її будь-яким шляхом
3.3Опитними умовами функціонування товарного ринку є:
вільна зацікавленість виробника в обслуговуванні попиту, осиоякої становлять відносини власності на засоби виробництва і створюйнімі продукт та відповідальність за свої рішення, у т.ч. матеріальна;
палиігіоть резервів виробничих потужностей і робочої сили, що дозволяєоперативно реагувати на зміни попиту;
наявність інфраструктури ринкового господарства, тобто взаємопов'язанасистема організацій, які обслуговують потоки товарів, послуг, грошей,цінних паперів, робочої сили;
наявність стійкого грошового обігу, що зумовлює формування сталогопопиту на товари й послуги та створює стійку інвестиційну базу длвиробника.
Функціонування будь-якого товарного ринку може бути охарактеризована такими основними показниками:
місткість товарного ринку, тобто максимально можливий обсяг реалізаі,товарів при даному рівні платоспроможного попиту, товарної пропозиціїта роздрібних цін;
динаміка розвитку окремих галузевих товарних ринків держави, щорюють її єдиний товарний ринок;
ступінь диверсифікованості товарного ринку, тобто ступінь охопленігЯІрізноманітними видами товарної продукції (за асортиментом і ціною) ЗІурахуванням географічних, етнічних та платоспроможних особливостей}населення країни;
якісті, товару, що реалізується на ринку, тобто сукупність притаманнихйому властивостей, дотримання екологічних норм, вимог до упаковки, маркування, забезпечення післяпродажного обслуговування тощо;

Сучасна економіка являє собою синтез великої кількості взаємодіючихрізних ринків. На рис. 3.3 наведено їх класифікацію за різними структурними ознаками. Подібне розмежування ринків достатньо абстрактне. Оскіль-і и окремі види ринку не існують самостійно, усі вони пов'язані між собою,і ііпрюють розгалужену ринкову систему, тобто кожний окремий вид ринкуможна також класифікувати за іншими характеристиками відповідно до''пічної ознаки.Відповідно до товарно-галузевої ознаки товарний ринок можна кла ифікувати за такою схемою: ринок готових виробів, ринок сировини.
Товарно-галузева класифікація товарного ринку:
Рис.3.3.1

Ринки машин та обладнання

Ринок готових виробів

Ринки побутових та промислових виробів



Ринки інших готових виробів


Рис.3.3.2.

Ринки палива

Ринок сировини й напівфабрикатів

Ринки
сільськогосподарських та промислових товарів



Ринки промислової сировини


Рис.3.3.3.

Ринки наукових винаходів

Ринок послуг

Ринки транспортних послуг



Ринки інших послуг

Групи товарних ринків у подальшому можу бути поділеними до рівня ринку окремого товару. Наприклад, ринок промислової сировини містить ринки залізної, марганцевої,руд, сталі, прокату, стальних труб, нікелю, платини, дорогоцінних металів,алмазів, хімікатів, пластмас, хімічних волокон, медикаментів і.т.д.Ринок товарів споживчого призначення передбачає обіг:
виробів короткочасного користування (продукти харчування, предме|особистої гігієни, косметика, миючі засоби та ін.);
виробів тривалого користування (меблі, побутова техніка, автомобілі, ортехніка, музичні інструменти, одяг та ін.);
виробів, отриманих у результаті надання відповідних послуг (індивідуаль<пошиття одягу або взуття, набір на комп'ютері рукописного тексту і т.г
Ринок товарів виробничо-технічного призначення передбачає обіг:
предметів праці (сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі;роби, енергія, паливо);
знарядь праці (виробничі і складські будинки, спорудження, конструкціїмашини, механізми, устаткування, апаратура, прилади).
Для кожного окремого товарного ринку велике значення мають його учв спики, що виконують певні функції. Суб'єктами товарного ринку є споживачі, виробники, законодавчі і контролюючі органи та інфраструктура ринку.
Споживачі - це фізичні та юридичні особи, які купують товари і отримують послуги для власного використання або подальшої переробки в процесі виробництва.
Виробники - це фізичні або юридичні особи, які виготовляють і поставляють товари з метою передачі права власності на них споживачам.
І пфраструктура товарного ринку представлена сукупністю організацій, |які мають різне спрямування діяльності і забезпечують ефективну взаємодію тих товаровиробників та інших ринкових агентів, що здійснюють обіг товарів.
4.Розвиток товарного ринку в Україні
Розвиток товарного ринку в Україні відбувається в складних умовах.
Для нього характерний відносно низький рівень культури ринкових відносин,законодавчо-правове і нормативне забезпечення, нестабільна і нестала система фінансово-кредитних відносин, схильність контрагенти і порушення взаємних зобов'язань, хронічні неплатежі, вплив кримінальних структур та ін. У цій ситуації державне управління повинне вирішувати завдання, як створення відповідних умов для безперешкодного розвитку ринкових відносин, захист українських економічних інтересів на внутрішньому і зовнішньому ринках.
Практика ринкової економіки показує, що товарний ринок має переваги і з іншими господарськими системами, саме:
поєднує інтереси продавців і споживачів природно, без усякого тиску набудь-яку із сторін;
зацікавлює виробників у задоволенні потреб, що виражаються через попит;
перешкоджає монополізації у виробництві і обігу товарів;
.іпільняє економіку від товарного дефіциту;
ефективніше вирішує проблеми економіки (рівень життя, якість продукції,ефективністьвиробництва,раціональнаструктураспоживання).
Функціонування сучасного ринку безпосередньо залежить від постійно вітворюваного ринкового середовища, важливим елементом якого є його фраструктура, яка складається з таких інституціональних структур, як» властиве оптимальне поєднання гнучкості, адаптивності та продуктивносї
Таким чином, найважливішою умовою успішного функціонування товарного ринку є формування і розвиток його інфраструктури, що забезпеч процес просування товарів від виробників до споживачів.Термін «інфраструктура» походить від латинського іп/га - основа, фундамент і я[гисіига - будова, взаєморозміщення. Існують різні визначенії інфраструктури товарного ринку. її визначають як:комплекс відповідних складових товарного ринку — його внутрішню структуру, основу комерційно-гоеподарських відносин у ньому, тобто як сивітему державних, приватних і громадських інститутів (організацій і установ) і технічних засобів, що обслуговують інтереси суб'єктів ринков ідносин, забезпечують їх ефективну взаємодію;сукупність інститутів, що забезпечують оборот різноманітних товарів, систему підприємств та організацій, які забезпечують рух товарів, послуг гршей, цінних паперів, робочої сили;комплекс видів діяльності у сфері обігу відповідних груп підприємстворганізацій, установ, завдання яких полягає у раціоналізації руху товарів,ринкового регулювання товарно-гропювого обігу, тобто діяльності, що створює передумови й умови для прискорення обігу коштів в економіці, удосконалення ринкового процесу, реалізації знов створеної вартості, зміц-неиня матеріально-технічної бази сфери обігу, оптимізації комерційно-господарських зв'язків;сукупність організацій, установ, посередників, діяльність яких покликана І прискорювати просування товарів і послуг на різноманітних ринках.
Таким чином, під інфраструктурою товарного ринку слід розуміти сукупність підприємств, організацій, установ різних організаційно-правових форм, які створюють організаційно-економічні умови для прискорення руху товарів та коштів, зростання інвестиційних можливостей підприємств та .і.іог.ночують обслуговування і регулювання безперервного та ефективного функціонування й розвитку ринкової економіки.
5.Принципи й особливості діяльності маркетингових посередників на товарному ринку
Сучасна економіка характеризується тим, що товари виробляються і споживаються не в одному місці. У часі ці процеси теж не відбуваються безпосер дньо один за одним. Розподіл товарів потребує значних витрат, які в о мих випадках становлять до 70% роздрібної ціни споживчого товару.Поняття «розподіл» поєднує в собі регулювання всіх виробничих зах(| дів, спрямованих на переміщення продукту в просторі і часі від місця вир бництва до місця споживання. На тактичному рівні завдання розподіл полягають у роботі з існуючими клієнтами і залученні нових, отриманії замовлень, організації виконання замовлень і постачань, максимально швиД кому отриманні плати за продукцію.
Існує два основних способи доведення товару або послуги до споживача:
прямий продаж;
реалізація через посередників (роздрібних, оптових).
Разом вони утворюють канали розподілу.У більшості випадків продукція реалізується через посередників, кожі нпіі з яких формує власні канали розподілу. Тому в цьому розділі посередники розглядаються як необхідний елемент маркетингу.До переходу на ринкові відносини функціонувала централізована система державних установ та роздрібної торгівлі. Вона викликала справедливі нарікання з боку продавців, так і споживачів через величезні втрати (за деякими оцінками, до третини продукції, що вироблялася), неоперативність, низький рівень інвестицій,не гнучку структуру виробництва та споживання. Останніми роками фактично відбулася руїпі.піін цієї системи, але нової конкурентної системи організованих ринків не Оу.ио ("гііпреікі. ('ьогодні товарообмін на товарному ринку країни здійснюється за трьом.і іі.іпрнмі,.імп: через державну систему, через лінію прямих зв'язків, через ноні рипі,оці структури.
6. Сутність і система маркетингових досліджень
ІІроведення маркетингових досліджень з метою збирання інформації прийняття обґрунтованих економічно ефективних управлінських рішень, однією з основних функцій маркетингу.На допомогою маркетингових досліджень керівництво підприємц одержує необхідну інформацію про те, які вироби і чому хочуть купунві спожіїиачі та які вироби вони купуватимуть у майбутньому, про ціни, сножіїпачі готові заплатити, про те, у яких регіонах і на які вироби високий попит, де збут продукції підприємства може приносити більший прибуток. На їх основі визначається, у які види виробнику галузі, найбільш вигідно вкласти капітал, на яку продукцію,тоді шукатиметься, де заснувати нове підприємство і т.д. Отримана в результаті маркетингових досліджень інформація дозволяє зрозуміти, яким чином виробники повинні організовувати збут своєї продукції, як тр«біі пропилити кампанію з просування на ринку нових товарів тощо.
Так, за допомогою маркетингових досліджень можна оцінити обсяг ринку і на цій основі сформулювати обладненя щодо розширення підприємства, визначити потенційних споживачів і сформувати плани виробництва і збуту.Ринкові дослідження можна виконувати як метод аналізу, щоб показати, чому підприємство не має іфініупсу, чому воно втрачає ринок і що можна зробити, щоб виправити.Дослідження ринку показують, чому споживачі вибирають той чи інший товар і як здійснюється вибір. Тому можна використовувати для визначення стратегії збільшення продажу досягнення вигідного рівня цін, підвищення конкуренції.
6.1.Система маркетингових досліджень передбачає:
аналіз внутрішньої звітності (джерела інформації знаходяться на самому підприємстві у його структурних підрозділах);
аналіз зовнішньої поточної інформації, що регулярно публікується тапоновлюється (джерела інформації - періодичні видання та інші засобимасової інформації, комп'ютерні банки даних та мережі і т.п.);
проведення спеціально спланованих ринкових досліджень безпосередньопа ринку в контакті зі споживачами, постачальниками, посередниками тощо.(збирання інформації здійснюють шляхом опитувань, спостережень і т.п
6.2.Принципи маркетингового дослідження ринку:
Об'єктивність. Вивчаються і враховуються усі відомі фактори, приму остаточні висновки не формулюються, доки не буде зібрана і принцзована вся доступна інформація, яка характеризує їх дію.
Цілеспрямованість. Дослідження ринку не самоціль, а основа для м|;няття ефективних управлінських рішень. Метою дослідження можевизначення місткості ринку, динаміки реалізації конкретних тотірінаміки і рівня цін на товари, оцінка конкурентоспроможності,проявляється вефективності заходів щодо стимулювання збуту і т.д.
Дотримання принципів системного опису об'єкта дослідження.повинен бути представлений не менше ніж на трьох рівнях узапілміаЦня: як ціле, що характеризується найбільш узагальненими показнішимияк структура, що характеризується показниками стану елементу тавзаємозв'язків; як опис стану окремих елементів.
Аналіз ринку підприємства. Об'єкт - ринок конкретного товару. Рівні: запілі.ми§1 опис ринку; опис окремих його сегментів; місце аналізованого підприємств.) іш мМ | значених сегментах.
Комплексність у дослідженні ринку. Необхідно вивчати і врахонуїілтивсю сукупність факторів внутрішнього і зовнішнього характеру, що чинять вплив на характер ринкових процесів, їх динаміку і взаємозв'язки,
Систематичність. Дослідження не повинне носити разовий чи безсистемний характер.
Надійність. Передбачає точність і коректність вихідних даних та ннсновків.
Маркетингові дослідження планують і виконують у такій послідовності, 1. Виявити проблему і сформулювати мету і завдання дослідження.Сформулишати мету і завдання дослідження для розв'язання проблеми, яка полягпг у зменшенні обсягів реалізації конкретних видозмін виробленого підприємством товару на ринку.Метою дослідження є встановлення причин зниження обсягів реалізації і ро;і роґжл рекомендацій щодо виходу з такої ситуації.Допущення про можливі причини зниження обсягів збуту:товарної;для товару скорочується;реалізація знижується тому, що конкуренти завойовують більшу частку ринку; конкуренти завойовують більшу частку ринку тому, що їх товари в більшій мірі ііідпонідають вимогам споживачів;конкуренти завойовують більшу частку ринку тому, що пропоновані ними менші, ніж ціни підприємства ;
Висновки:
Опрацювавши та дослідивши даний матеріал ми можемо зробити наступні висновки:Історично слово «ринок» визначало певне місце, де продавалися та купувалися товари. Як правило, це була торгова площа в центрі міста або спеціально обладнані приміщення, де зустрічалися продавці (власники товару) і покупці (власники гро шей), які досягали домовленості за допомогою ціни. Сьогодні ринок є сукупністю фірм та організації співробітництва суспільства, він є складним механізмом виявлення й узгодження економічних інтересів. Тому в широкому розумінні ринок - це певний спосіб організації економічного життя суспільства.За оцінками фахівців, економічна ситуація в Україні, зниження купівельної спроможності населення сприяли зростанню попиту на дешеву продукцію на вітчизняному ринку косметики і парфумів.
Оцінка можливостей фірми обслуговувати ринковий сегмент визначається наявності фінансових ресурсів і конкурентних переваг — у витратах (що важливо на ринках і високою чутливістю до зміни цін); технологічних кпомпонентах, що створюють бар’єри для конкурентів; маркетингових можливостях фірми (відповідність характеристик цього сегмента іміджу товарів, які фірма вже пропонує ринку); кваліфікації управлінського персоналу, адекватної вимогам ринку і рівню конкурентної боротьби на ньому.Основні характеристики ідеального сегмента можна описати так: високий рівень поточного збуту; високі темпи зростання; високі показники норми прибутку;помірна конкуренція. На практиці таке поєднання сприятливих факторів майже нереальне: високі темпи зростання сегмента завжди супроводжуються зростанням конкуренції; наявність ринкових ніш створює можливості для фірми, а відсутність технології для виробництв товарів, що відповідають вимогам ніші, стримують використання цих можливостей при виході на ринок з відповідним товаром. Ці та інші суперечності потребують пошуку компромісних рішень.
Динаміка частки ринку торгової марки.Мітовий досвід показує, що на сучасному етапі розвитку в умовах глобалізації економічних відносин, лібералізації механізмів державного регулювання економіки, загострення конкуренції товаровиробників, диференціації споживачів, скорочення життєвого циклу продукції основою конкурентного успіху підприємства є аналіз кон'юнктури ринку, прогнозування тенденцій її розвитку та розробка на цій основі заходів активного впливу на цільовий ринок. Особливої ваги набуває вміння швидко перебудуватися, нові можливості розвитку, зумовлені змінами ситуації на ринку, своєчасно виявити зміни існуючих чи можливості виникнення нових нмтреб споживачів та знайти шляхи їх задоволення більш ефективним, ніж конкуренти, способом. З огляду на це однією з головних передумов тривалості її виживання і стійкого розвитку підприємства на ринку є ефективна робота його маркетингових підрозділів.
Список використаної літератури:

1.Дип С, Сесмен Л. Верньїй путь к успеху: 1600 соїн-ич. менеджерам: Пер. с англ. -М.: Вече-Персей-АСТ, 2002.
2.Дихтль Е., Хершген X. Практический маркетинг: Учеб.Пер. с нем.А.М.Макарова/ Под ред. И.С.Манко. - М: Вьісшая 111 ИНФРА -М. 1996.
3.Камамори Хисао, Вада Дзюн. Япония — мировая зкономическая держава/ Пер. с англ. - М: Наука. 2003.
4.Котлер Ф„ Армстронг Г., Сондерс Д., Вонг В. Основи маркетингу Пер. с англ. - 2-е европ. изд. - М.: СПб.: К.: Издательский дом „Вильимі'2003.
5.Райс 3., Траут Д. Маркетинговьіе войньї. - СПБ.: Питер, 2006
6.Рамзес В.Б. Личное потреоление в Японки. - М.: Наука, 2005
7.Секреты умелого руководителя/ Соет. И.В.Липсиц. - М.Зкономика. 2005.