Вступ
Поняття фінансових результатів трактується в П(с)БО-3 «Звіт про фінансові результати». Оскільки фінансові результати – це прибуток і збиток.
Прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати .
Збиток - перевищення суми витрат над сумою доходу, для отримання якого були здійснені ці витрати.
Класифікація фінансових результатів
Фінансові результати: результат операційної діяльності, результат фінансових операцій, результат іншої звичайної діяльності, результат надзвичайних подій.
Визнання доходів і віднесення на фінансові результати:
Накладна, рахунок, рахунок-фактура, товарно-транспортна накладна, виконаних робіт (наданих послуг), договори купівлі-продажу, міни, ток транспортна накладна, платіжна вимога, ПКО, виписка банку, доі (розрахунок) бухгалтерії
Синтетичний облік фінансових результатів: рахунок 79 "Фінансові результати" з відповідними субрахунками
Звичайну діяльність поділяють на операційну та неопераційну (фінансову та інвестиційну).
Операційна діяльність – це основна статутна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які неє інвестиційною або фінансовою діяльністю.
Поняття фінансових результатів та порядок їх формування.
Фінансовим результатом господарської діяльності підприємства є прибуток або збиток. Прибуток в основному утворюється в результаті продажу (реалізації) готової продукції (послуг, товарів). Крім того, підприємство може продавати інші матеріальні цінності і послуги допоміжних виробництв та господарств, а також мати доходи і збитки, що збільшують від інвестиційної та фінансової діяльності. Прибуток формується поступово протягом фінансового-господарського року. Більшу частину прибутку становить прибуток від реалізації продукції і витратами на її виробництво та збут. На підприємстві можливі доходи, витрати, які не пов’язані з реалізацією продукції, але збільшують або зменшують суму прибутку або збитків, це фінансові результати, отримані від інвестиційної діяльності, а також результати, які пов’язані з надзвичайними подіями. Поняття фінансових результатів діяльності трактується в П(с)БО з “Звіт про фінансові результати”.
Фінансовий результат - це прибуток (збиток) від конкретного виду діяльності, який визначається як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), інших операційних доходів, адміністративних витрат і витрат на збут відповідного виду діялбності.
Прибуток – сума, на яку доходи перевищують пов’язані з ними витрати. Збитки – перевищення суми витрат над сумою доходів, для отримання яких здійснені ці витрати. Фінансові результати господарської діяльності формуються поступово протягом звітного періоду. Розмір і характер прибутків і збитків за кожний період діяльності підприємства є найважливішими підсумковими показниками його роботи. Визначення фінансових ресурсів полягає у визначенні чистого прибутку звітного періоду. Так, згідно з П(с)БО-3 “Звіт про фінансові результати”:
прибуток – сума, на яку доходи перевищують пов’язані з ними витрати;
збитки – перевищення суми витрат над сумою доходів, для отримання яких здійснені ці витрати.
Отже, для визначення фінансових результатів у бухгалтерського обліку передбачається послідовне зіставлення доходів і витрат, здійснених для отримання цих доходів від усіх видів діяльності. Під видом діяльності, розуміють – сукупність подібних за економічним змістом господарських операцій. Розрізняють наступні види діяльності.
У розрізі таких видів діяльності досліджуються показники фінансових результатів:
фінансовий результат від основної діяльності;
фінансовий результати від іншої операційної діяльності;
фінансовий результат від іншої звичайної діяльності;
фінансовий результат від звичайної діяльності;
фінансовий результат від надзвичайної діяльності.
Розглянемо детальніше показники:
чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) податку на додану вартість, акцизного збору, інших зборів, знижок, вирахувань;
валовий прибуток (збиток) – це різниця між чистим доходом і собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг); .
фінансовий результат від операційної діяльності визначається як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат; витрат на збут та інших операційних витрат:
фінансовий результат від іншої звичайної діяльності визначається як алгебраїчна сума доходів віл участі в капіталі,
Узагальнення інформації про фінансові результати підприємтсва від фінансової діяльності та надзвичайних подій ведеться на рахунку 97 “Фінансові результати”.
2. Облік фінансових результатів від звичайної діяльності.
Рахункок 79 “Фінансові результати” – тимчасовий, результатний, має ознаки пасивного рахунку.
По кредиту рахунку 79 “Фінансові результати” на підставі довідок та розрахунків бухгалтерії відобаражються суми в порядку закриття рахунків обліку договорів, по дебету – суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також належна сума нарахоованого податку на прибуток.
Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 “Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)”.
Бухгалтерський облік фінансових результатів від кожного виду діяльності, але яких відкривається відповідний субрахунок.
Для визначення прибутку (збитку) від операційної діяльності здійснюються наступні записи:

оп.
Зміст господарської операції
Кореспондуючі рахунки
Дебет Кредит

1
Віднесено інший операційний дохід на фінансові результати
71 «Інший операційний дохід»
791 «Результати операційної діяльності»

2
Віднесено на фінансові результати операційної діяльності адміністративні витрати
791 «Результати операційної діяльності»
92 «Адміністративні витрати»

3
Віднесено на фінансові результати операційної дыяльносты витрати на збут
791 «Результати операційної діяльності»
93 «Витрати на збут»

4
Віднесено на фінансові результати операційної діяльності витрати операційної діяльності
791 «Результати операційної діяльності»
94 «Інші витрати операційної діяльності»


Після наведених вище записів на рахунку 791 «Результат операційної діяльності» буде визначено результат операційної діяльності – прибуток або збиток.
Рахунок 79 “Фінансові результати”, як і більшість синтетичних рахунків, має субрахунки:
791 – “Результат основної діяльності”
792 – “Результат фінансових операцій”
793 – “Результат іншої звичайної діяльності”
794 – “Результат надзвичайних подій”
Звичайну діяльність поділяють на операційну та неопераційну (фінансову та інвестиційну).
Операційна діяльність – це основна статутна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які неє інвестиційною або фінансовою діяльністю.
Аналітичний облік фінансових результатів за її характером, видами продукції, товарів, робіт, послуг та іншими напрямками, визначеними підприємством самостійно.
Первинними документами при відобарженні накопичення фінансових результатів різних видів діяльності та віднесення до складу нерозподіленого прибутку (збитку) діяльності”
До складу фінансових результатів від іншої операційної діяльності відносяться:
прибутки (збитки) від реалізації іноземної валюти;
прибутки (збитки) від операційної оренди;
прибутки (збитки) від операційної курсової різниці;
прибутки (збитки) від списаних раніше активів;
прибутки (збитки) від реалізації інших оборотних активів, ніж продукція, товари, роботи, послуги;
прибутки (збитки) від штрафів, пені, неустойок;
втрати
від уцінки, недостачі, псування матеріальних цінностей тощо.
Детальний аналіз таких показників здійснюється заданими бухгалтерського обліку (первинними документами, обліковими регістрами, звітністю).
Аналіз фінансових результатів від іншої операційної діяльності проводиться за кожним їх видом з погляду на сутність, доцільність і законність кожної операції, правильність оцінки майна, яке реалізується. При цьому необхідно встановити, чи правильно доходи і витрати віднесені до фінансових результатів, чи не було порушень діючих положень при віднесенні певних сум на збитки. При отриманні збитків від іншої реалізації, пов'язаних з перевищенням операційних витрат над доходами, у кожному конкретному випадку необхідно визначити винних осіб і причини виникнення таких збитків.
По кредиту субрахунку 792 “Результат фінансових операцій” відображається списання суми доходів від участі в капіталі та інші.
Аналітичний облік витрат та результатів фінансових операцій ведеться за видами витрат, результатів та іншими напрямками, визначеними підприємством.
Первинними документами з обліку фінансових результатів від фінансової діяльності та списання на рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" є розрахунки бухгалтерії.