УДК 334. 716.
Хомич О.А. студентки (Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне)
Придатність основних виробничих фондів підприємства та ефективність виробництва
Анотація статті українською мовою.
У статті висвітлюється питання впливу рівня придатності на ефективність виробництва. Дослідженням встановлено, що зменшення придатності від 1,03 до 1,35 забезпечує зменшення витрат на 1 грн. виробленої продукції з 0,75 до 0,98
Придатність характеризується обсягом продукції, що виробляється на одну гривню виробничих фондів. Придатність – це узагальнюючий економічний показник, який характеризує рівень використання основних виробничих фондів. Придатність використовується для визначення рівня використання ОВФ та ефективності виробництва.
Анотація статті англійською мовою.
In the article the question of influence of level of prudasha lights up on efficiency of production (on the size of charges on 1 hryvnya of mined-out products). It is set research, that diminishing of to fondomistkosti from 1,03 to 1,35 provides diminishing of charges on 1 hryvnya of mined-out products from 0,75 to 0,98Fondoviddacha is characterized the volume of products which is made on one hryvnya of production funds. Prudasha is a summarizing economic indicator which characterizes the level of the use of capital production assets. Prudasha is utillized for determination of level of the use of OVF and efficiency of production.
Ефективність виробництва на підприємстві значною мірою визначається рівнем придатності, який характеризує рівень використання основних виробничих фондів. Від їх рівня залежать обсяги виробництва, собівартість продукції, продуктивність праці. Таким чином підвищення рівня придатності та фондовіддачі основних виробничих фондів підприємства забезпечує збільшення обсягу виробництва, зниження собівартості продукції, підвищення рівня продуктивності праці, що в кінцевому підсумку впливає на результати господарської діяльності підприємства.
Підприємство – основна господарська ланка народного господарства країни, від результатів господарювання яких залежить економічний розвиток держави в умовах ринкових відносин; підприємство функціонує самостійно на засадах самоокупності і само фінансово, і тому воно саме в першу чергу зацікавлене в підвищенні ефективності виробництва та збільшенні прибутковості.
У вирішенні цього завдання велика роль відводилась проблемі підвищення ефективності використання основних виробничих фондів підприємства, які підвищують рівень його матеріально-технічної бази, яка в значній мірі визначає обсяги виробництва продукції. Проте ефективність виробництва продукції на підприємстві залежить не тільки від забезпечення його основними виробничими фондами, але і від ступеня їх використання.
Велика роль відводиться проблемі підвищенню використання ОВФ, який дає змогу збільшити обсяг виробництва і його ефективність. Підприємство повинно прагнути до збільшення даного показника, що дозволить підвищити ефективність виробництва.
Актуальність досліджуваної проблеми полягає в тому, що від рівня фондовіддачі залежить ефективність виробництва: зменшуються витрати на 1 грн. продукції, знижується собівартість продукції, підвищується продуктивність праці. Тому підприємства зацікавлені у збільшенні фондовіддачі, що в свою чергу збільшує ефективність виробництва.
Метою роботи було дослідити рівень використання основних виробничих фондів, їх стану та ефективність виробництва, а точніше вплив придатності на обсяги виробництва продукції та ефективність виробництва.
Об’єктом дослідженя була вибірка, обсяг якої становить 17 підприємств.
В даному дослідженні використовувались такі методи обробки інформації, як:
аналіз – передбачає розчленування об’єкту дослідження на окремі складові та їх вивчення;
синтез – передбачає поєднання усіх складових та їх вивчення;
кореляційний аналіз взаємозв'язків – метод за допомогою якого можна отримати кількісні вираження взаємозв’язків між соціально-економічними явищами. Його суть полягає у побудові економічно-математичної моделі, у вигляді рівняння регресії, формування кореляційного зв'язку, що виражає залежність середньої зміни результативної ознаки від одного або кількох ознак факторів.
Для того, щоб показати вплив придатність на ефективність виробництва необхідно мати вихідні дані по підприємствах за останні 5 років.
Провівши певні обрахунки необхідно визначити коефіцієнт кореляції, тобто тісноту взаємозв’язку між фондовіддачею основних виробничих фондів підприємства і обсягом виробництва продукції. За проведеними розрахунками коефіцієнт кореляції становить r= 0,09
Оскільки коефіцієнт кореляції r>0, то це означає, що між фондовіддачею основних виробничих фондів і обсягом виробництва продукції існує обернений зв’язок. Так як коефіцієнт кореляції r=0,13.
Для визначення суттєвості зв’язку необхідно обчислити критерій Стюдента. В результаті проведення обрахунків я визначила, tф>tтеор, тому зв’язок між фондовіддачею і обсягом виробництва не суттєвий.
Крім впливу на обсяги виробництва продукції, придатність чинить вплив на ефективність виробництва (витрати на 1 грн продукції) – один із основних показників, який характеризує господарську діяльність підприємства, тобто чим нижчими є витрати на 1 грн продукції, тим вищою є ефективність виробництва.
Дослідженням встановлено, що рівень придатності основних виробничих фондів підприємства впливає на ефективність виробництва (витрати на 1 грн продукції) (див. рис. 2).
Рис. 2. Оцінка впливу фондовіддачі основних виробничих фондів підприємства на ефективність виробництва
Як бачимо з рис. 2 при зростанні придатність основних виробничих фондів підприємства витрати на 1 грн продукції спадають. З діаграми видно,

що теоретична лінія наближається до емпіричної, але не співпадає з нею. Рівняння прямої матиме вигляд: y=0,98-0,092x.
В даній статті було досягнуто поставлене завдання, тобто було доведено, що зі збільшенням рівня придатність основних виробничих фондів, витрати на 1 гривню виробленої продукції зменшуються. За допомогою графіка та розрахунку коефіцієнта кореляції ми визначили обернений вплив фондовіддачі на ефективність виробництва (витрати на 1 гривню виробленої продукції). Також було визначене та порівняне з табличним фактичне значення критерію значущості. Всі ці розрахунки дали можливість краще вивчити рівень впливу фондовіддачі основних виробничих фондів на ефективність виробництва. Ефективність виробництва являє собою комплексне відбиття кінцевих результатів використання засобів виробництва і робочої сили за певний проміжок часу (у зарубіжних країнах з розвиненою ринковою економікою для окреслення результативності господарювання викорис-товують інший термін – продуктивність системи виробництва і обслу-говування, під якою розуміють ефективне використання ресурсів (праці, капіталу, землі, матеріалів, енергії, інформації) при виробництві різноманітних товарів та послуг. Отже, ефективність виробництва і продуктивність системи – це по суті терміни- синоніми, які характери-зують одні й ті ж результативні процеси. При цьому слід усвідомлювати, що загальна продуктивність системи є поняттям набагато ширшим, ніж продуктивність праці і прибутковість виробництва. Результат виробництва як найважливіший компонент для виз-начення його ефективності не слід тлумачити однозначно. Йдеться про корисний кінцевий результат. Можна розрізняти:
1) кінцевий результат процесу виробництва,
2) кінцевий народногосподарський результат ро-боти підприємства (об’єднання підприємства). Перший відбиває матеріалізований результат процесу виробництва, вимірюваний обсягом продукції у натуральній і вартісній формах, дру-гий включає не лише кількість виготовлюваної продукції, але й охоплює її споживну вартість. Кінцевим результатом процесу виробництва, ви-робничо- господарської діяльності підприємства за той чи інший про-міжок часу є чиста продукція, тобто новостворена вартість, а фінансовим результатом комерційної діяльності – прибуток.