УДК 336. 226. 142. 4
Долгорук С.С, студент (Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне)
Фондовіддача основних виробничих фондів підприємства та ефективність виробництва
В статті висвітлюється питання впливу рівня фондовіддачі основних виробничих фондів підприємства на ефективність виробництва (витрат на 1 грн продукції). Дослідженням встановлено, що підвищення рівня фондовіддачі з 1,089 грн/грн до 1,354 грн/грн забезпечує збільшення обсягу виробництва продукції з 1820,0 тис. грн до 4810,0 тис. грн.
In the article the question of influence of level of fondoviddacha of capital production assets of enterprise lights up on efficiency of production (charges on 1 grn of products). It is set research, that the increase of level of fondoviddacha from 1,089 grn/grn to 1,354 grn/grn provides the increase of production of goods volume from 1820,0 thousand of grn to 4810,0 thousand grn.
Ефективність виробництва на підприємстві значною мірою визначається рівнем фондовіддачі, який характеризує рівень використання основних виробничих фондів. Від їх рівня залежать обсяги виробництва, собівартість продукції, продуктивність праці. Таким чином підвищення рівня фондовіддачі основних виробничих фондів підприємства забезпечує збільшення обсягу виробництва, зниження собівартості продукції, підвищення рівня продуктивності праці, що в кінцевому підсумку впливає на результати господарської діяльності підприємства.
Підприємство – основна господарська ланка народного господарства країни, від результатів господарювання яких залежить економічний розвиток держави в умовах ринкових відносин; підприємство функціонує самостійно на засадах самоокупності і само фінансово, і тому воно саме в першу чергу зацікавлене в підвищенні ефективності виробництва та збільшенні прибутковості.
У вирішенні цього завдання велика роль відводилась проблемі підвищення ефективності використання основних виробничих фондів підприємства, які підвищують рівень його матеріально-технічної бази, яка в значній мірі визначає обсяги виробництва продукції. Проте ефективність виробництва продукції на підприємстві залежить не тільки від забезпечення його основними виробничими фондами, але і від ступеня їх використання.
Велика роль відводиться проблемі підвищенню використання ОВФ, який дає змогу збільшити обсяг виробництва і його ефективність. Підприємство повинно прагнути до збільшення даного показника, що дозволить підвищити ефективність виробництва.
Враховуючи те, що основні виробничі фонди визначають рівень матеріально-технічної бази підприємства, від використання якої залежать результати господарської діяльності, які значною мірою залежать від рівня їх фондовіддачі. Тому, виходячи із вище сказаного, для підприємств актуальною темою є визначення впливу рівня фондовіддачі на кінцеві результати господарювання.
Актуальність досліджуваної проблеми полягає в тому, що від рівня фондовіддачі залежить ефективність виробництва: зменшуються витрати на 1 грн. продукції, знижується собівартість продукції, підвищується продуктивність праці. Тому підприємства зацікавлені у збільшенні фондовіддачі, що в свою чергу збільшує ефективність виробництва.
Метою роботи було дослідити рівень використання основних виробничих фондів, їх стану та ефективність виробництва, а точніше вплив фондовіддачі на обсяги виробництва продукції та ефективність виробництва.
Об’єктом дослідженя була вибірка, обсяг якої становить 28 підприємств.
В науково-дослідній роботі були використані наступні методи дослідження: метод економічного групування, метод середніх величин, правило трьох сигм, метод кореляційного аналізу взаємозв’язків, аналіз, синтез, метод відносних величин, метод абсолютних величин та інші.
Дослідженням встановлено, що рівень фондовіддачі основних виробничих фондів насамперед впливає на обсяги виробництва продукції (див. рис. 1).

Рис.1. Оцінка впливу фондовіддачі основних виробничих фондів на обсяги виробництва продукції
Як бачимо з рис. 1 при зростанні фондовіддачі основних виробничих фондів підприємства обсяги виробництва також зростають. З діаграми видно, що теоретична лінія наближається до емпіричної, але не співпадає з нею. Рівняння прямої матиме вигляд: y=0,98-0,092x.. З рівняння можна зробити висновок про те, що якщо фондовіддача зросте на 1 грн/грн, то обсяг виробництва збільшиться приблизно на 1750 тис. грн.
Провівши певні обрахунки необхідно визначити коефіцієнт кореляції, тобто тісноту взаємозв’язку між фондовіддачею основних виробничих фондів підприємства і обсягом виробництва продукції. За проведеними розрахунками коефіцієнт кореляції становить r= 0,13
Оскільки коефіцієнт кореляції r>0, то це означає, що між фондовіддачею основних виробничих фондів і обсягом виробництва продукції існує обернений зв’язок. Так як коефіцієнт кореляції r=0,13.
Для визначення суттєвості зв’язку необхідно обчислити критерій Стюдента. В результаті проведення обрахунків я визначила, tф>tтеор, тому зв’язок між фондовіддачею і обсягом виробництва не суттєвий.
Крім впливу на обсяги виробництва продукції, фондовіддача чинить вплив на ефективність виробництва (витрати на 1 грн продукції) – один із основних показників, який характеризує господарську діяльність підприємства, тобто чим нижчими є витрати на 1 грн продукції, тим вищою є ефективність виробництва.
Дослідженням встановлено, що рівень фондовіддачі основних виробничих фондів підприємства впливає на ефективність виробництва (витрати на 1 грн продукції) (див. рис. 2).

Рис. 2. Оцінка впливу фондовіддачі основних виробничих фондів підприємства на ефективність виробництва
Як бачимо з рис. 2 при зростанні фондовіддачі основних виробничих фондів підприємства витрати на 1 грн продукції спадають. З діаграми видно, що теоретична лінія наближається до емпіричної, але не співпадає з нею. Рівняння прямої матиме вигляд: y=0,98-0,092x.
Провівши певні обрахунки необхідно визначити коефіцієнт кореляції, тобто тісноту взаємозв’язку між фондовіддачею основних виробничих фондів підприємства і витратами на 1 грн продукції. За проведеними розрахунками коефіцієнт кореляції становить r= 0,13.
Оскільки коефіцієнт кореляції r<0, то це означає, що між фондовіддачею основних виробничих фондів і витратами на 1 грн. продукції існує обернений зв’язок. Так як коефіцієнт кореляції r= 0,13, то це означає, що зв’язок між цими показниками помірний.
Для визначення суттєвості зв’язку необхідно обчислити критерій Стюдента. В результаті проведення обрахунків я визначив, що зв’язок між фондовіддачею основних виробничих фондів підприємства і витратами на 1 грн. продукції суттєвий.
Отже, можна зробити висновок, що фондовіддача основних виробничих фондів підприємства впливає на обсяги виробництва продукції та ефективність виробництва. Зі збільшенням фондовіддачі ОВФ обсяги виробництва продукції зростають, а витрати на 1 грн. продукції знижуються, тобто зростає ефективність виробництва.
На мою думку, тема заслуговує подальшого її вивчення, адже кожний дослідник висловлює свою думку про дану проблему. Необхідно проводити подальші дослідження в напрямку збільшення фондовіддачі основних виробничих фондів, шукати нові способи її збільшення, адже саме цим способом ми можемо покращити господарську діяльність підприємства.
13.05.2009