25. Громадянське суспільство: сутність, взаємодія з державою
Громадянське суспільство – це сукупність вільних, рівноправних людей та форм їх життєдіяльності, неполітичних відносин, які захищені законом від прямого втручання органів державної влади.
Формами життєдіяльності гр. суспіл-ва є: профспілки, політичні партії, кооперативи, сімейні відносини, побут , культура, а головне- це розвинута економіка і приватна власність, місцеве самлврядування і ін.
Співвідношення між державою і гр. с-вом: Гром-ке с-во вище держави, оскільки створює державу, органи влади і контролює д-сть держави, слідкує за забезпеченням державою якості і рівня життя громадян, їх права і свободи, умови для самоствердження людини і громадянина. Але держава зберігає за собою важелі для здійснення внутрішньої і зовнішньої політики, стратегічного курсу суспільства через законодавчу систему, органи держ. влади, адміністрацію, міністерства. Відомства і т.д.
Правова держава-це форма організації класового суспільства, яка функціонує на демократичних правових принципах, а саме: верховенство права,панування закону, гарантії прав і свобод громадянина, відсутність диктатури, поділ влад, наявність політичного плюралізму,вільне змагання громадян в різних сферах життя, самоствердження особистості, додержання громадянами законів.
27.Правова держава:основні хар-ки
це Д, в якій є:1)верховенство права; 2)гарантія прав людини, захищеність посягань на її право і свободи, відсутність диктатури; 3)політ.плюр; 4)план-ня законності(«права вище ніж закон, в правовій Д дозволено все, що не заборонено законом»); 5)втілення принципів загального прямого та рівного виборчого права; 6)принцип поділу влад; 7)суверенітет- автономність людини в рамках закону; 8)зв'язок прав і свобод гром-н з їх відповідальністю, обов’язком, самоконтролем; 9)вільне змагання гром-н та їх орг-цій в усіх сферах суп-ва.