Системний та достовірний облік робочого часу створює інформаційну базу для кількісного і якісного аналізу ефективної роботи персоналу підприємства.
Проблема використання робочого часу е досить актуальною для суспільства, так як Відпрацьований працівниками час є основним та універсальним вимірником праці. Рівень обліку та аналіз використання робочого часу впливає на ефективність виробництва, стан трудової дисципліни та є одним з основних державних регуляторів.
Недоліки в обліку робочого часу не тільки не дозволяють оцінити фактичні резерви економії праці, але іноді впливають на достовірність оцінювання діяльності всього підприємства. В сучасних умовах показники використання робочого часу, як свідчить практика, відіграють здебільшого негативну роль при оцінюванні господарської діяльності підприємства та його підрозділів. Іноді підприємства, цехи, підрозділи, найбільш повно реєструючи втрати робочого часу, програють у порівнянні з іншими підприємствами, цехами, підрозділами, де відсутній об’єктивний і повний облік. Особливо такий стан притаманний підприємствам залізничного транспорту з жорсткою системою вертикального управління, системою покарання керівників підрозділів за «некрасиві» показники. Виникла необхідність створити таку систему управління робочим часом, на яку б не впливала структура організації підприємства або галузі.
Метою даної курсової є аналіз сучасного стан накопичення системної та достовірної інформації про склад робочого часу, а також розробка рекомендації про вдосконалення обліку робочого часу, як з позицій кількісних, так і якісних показників.
Питання впливу показників, які характеризують ефективність використання робочого часу на результати роботи висвітлено такими авторами: К.Х. Абдурахманов, Ю.Г. Одегов, Н.К. Акин шина, О.А. Башкатов, Н. Вишневская, В.К. Гупалов, Л.А. Лутай, В. Рутицкая.