5 питання
В процесі своєї діяльності п/ва отримують певні доходи, однак для забезпечення подальшого функціонування їм потрібно нести певні витрати на придбання: енергії сировини тощо.
Для отримання і ефективного використання фінансових ресурсів, фінансування ін. підрозділів на п/вах розробляється фінансова стратегія. Вважається що фінанси п/ва є основою розвитку системи самого п/ва.
Фінансова стратегія –– це комплексна програма дій спрямована на формування і використання грошових коштів, фінансування капітальних вкладень і поточних витрат для забезпечення здійснення цілей та здійснення місії п/ва. Тобто процес формування фінансової стратегії включає визначення цілей фінансових ресурсів і капіталу, методів фінансування, важелів і прийомів та капіталу, визначення структури специфічних фінансових стратегій, а також фінансового планування.
Головні принципи:
балансування матеріальних і фінансових потоків;
найефективніший розподіл фінансових ресурсів для результативного фінансування корпоративної, конкурентних і функціональних стратегій підприємства;
прогнозування альтернативних можливостей розвитку підприємства і його складових з точки зору фінансових характеристик його діяльності в різних умовах середовища;
фінансовий аналіз та контроль.
Отже фінансова стратегія визначає найкращу спрямованість фінансової діяльності націлює на економіє всіх видів витрат та мобілізацію капіталу для підтримки виробнич, наук-дослідн., маркетингових та ін. стратегій
6 тема
3 питання
Розроблення корпоративної стратегії п/ва починається не лише з визначення у якій галузі працювати, але й з обґрунтування шляхів зростання диверсифікації, а також вибору ринків сировини та збуту. У 1 половині 20 ст. п/ва випускали однорідну продукцію і виходили з нею на численні ринки, однак у 2 половині 20 ст. почалося насичення зростала потенційні конкуренти і п/вам потрібно було визначатися в якій галузі далі працювати, щоб зосередити свої зусилля саме на ній.
Для цього необхідно врахувати особливості споживачів, що зумовлює поділ ринку на певні сегменти. У стратегічному управлінні вони називаються стратегічні господарські центри (СЗГ).
СЗГ це окремий елемент оточення, на який п/во має або хоче мати вихід (споживачі постач тощо).
Стратегічна сегментація передбачає вибір цільових СЗГ які найбільше відповідають можливостям п/ва та особливостям розвитку ринку.тобто аналіз майбутнього п/ва починається саме з визначення СЗГ, результатом якого є оцінка перспектив які відкриваються в цій галузі з точки зору зростання норми прибутку, стабільності.
В останні роки зростає тенденція до об’єднання великих п/в, які охоплюють різні форми діяльності та види бізнесу. З цією метою на таких п/вах самостійні господарські підрозділи(СГЦ), які мають безпосередні контакти з групами споживачів, є частиною п/ва, самостійно визначають свою стратегію, реалізують її незалежно і відповідають за результат своєї дія/ті.
СГЦ це самостійна господарська 1ця (відділ, підрозділ, філія), для якої може бути налагодж. облік догходів, витрат, і яка відповідає за реалізацію стратегії п/ва у певному сегменті ринку.
Оцінювання перспективи з точки зору зовнішнього середовища займаються стратегічні бізнес – центри(СБЦ) –– це організаційна 1ця підприємства яка відповідає за розроблення стратегічних позицій п/ва в 1 або кількох СЗГ.
СБЦ може бути представлене на п/ві у вигляді штабу, відділу, служби стратег. планування, у якому працюють спеціалісти з опрацювання даних та наукових виріш проблем відомі як економічні аналітики.
4 питання
Досвід свідчить, що сегментація оточення п/ва при визначенні СЗГ є досить важким завданням. Причини труднощів полягають в тому, що:
Персоналу п/ва буває складно, змінити точку зору оскільки вони звикли бачити зовнішнє середовище з позиції традиційного набору продуктів, що випускається п/вом, а їм доводиться дивитись на зовнішнє середовище як на сферу появи нових потреб, які можуть виникнути і привабити нового конкурента.
СЗГ описується значною кількістю змінних параметрів. Щоб прийняти раціональне рішення щодо розподілу ресурсів, для забезпечення конкурентоздатності та підтримки стратегічного розвитку п/ва повинні перебрати велику кількість комбінацій чинників що істотно відрізняються один від одного. При цьому потрібно відібрати вузьке коло СЗГ інакше рішення по них втратить повноту і можливість здійснення.
На практиці великіпідаприємства обслуговують від 30 до 50 СЗГ
Параметри
Перспективи
Визначальні чинники

Потреба
Зростання
Торгівельні перешкоди

Технологія
Рентабельність
Звички споживачів, склад конкурентів, інтенсивність конкуренції, сист.збуту

Тип споживача
Нестабільність
Економ, політичні, соц., технологіч

Географічний регіон
Чинники успіху
Сприяння доступності до сировини, ноу-хау, зрост потенц споживачів, підтримка галузі урядом


Як видно з рис. Процес виділення СЗГ починаэться з визнвчення потреб, які потрібно задовільнити, потім слідує питання про технологію, далі аналізуємо типи споживачів та географічний регіон. Різні категорії споживачів, розглядаються як різні СЗГ.
За географією потреб визначальні чинники можуть бути зовсім різними в межах2х ринків, в межах 1го ринку можливі регіональні ринки, які повинні враховуватись шляхом його подальшого сегментування.