Порядок, правила перевірки та приведення до нормального бою АК-74, РПК-74. Особливості перевірки та приведення до нормального бою СВД, ПКМ. ПМ.
Перевірка бою автомата роводиться стрільбою патронами зі звичайною кулею. Дальність стрільби 100 м, приціл 3, цілик 0. Положення при стрільбі – лежачи з упору, кулемет – лежачи з сошки.
Стрільба ведеться по перевірочній мішені закріпленій на білому щиті висотою 1 м та шириною 0,5 м. Точкою прицілювання служить середина нижнього краю мішені відрізаної по горизонталі (яка відповідає даному зразку зброї); за контрольну точку приймається центр кругів.
Перевірка бою і приведення до нормального бою проводиться: автомата, СВД, ПМ – стрільбою одиночними пострілами (4 патрони); РПК – спочатку одиночними пострілами (4 патрони), а потім автоматичним вогнем (8 патронів за 2-3 черги); ПКМ - спочатку одиночними пострілами (4 патрони), а потім автоматичним вогнем (10 патронів за 3-4 черги).
Нормативи по перевірці бою і приведенню зброї до нормального бою.
Нормативи
7,62 мм АКМ
7,62 мм РПК
5,45 мм АК-74
5,45 мм РПК
7,62 мм СВД
7,62 мм ПКМ
9 мм ПМ


лежачи з упора
лежачи з сошки
лежачи з упора
лежачи з сошки
лежачи з упора
лежачи з сошки
стоячи з руки

Дальність до мішені, м
100
100
100
100
100
100
25

Установка приціла /цілика
3
3/0
3
3/0
3
3/0
-

Перевищеня КТ над точкою при-цілювання.см
25
25
13
11
16/14
15
12,5

Кількість пострілів. шт
4
4
4
4
4
4
4

Відхилення СТП від КТ, см
5
5
5
5
3
5
5

Габарит кучності – круг діаметром, см
15
15
15
15
8
15
15

Кількість пострілів/черг
-
8/2-3
-
8/2-3
-
10/3-4
-

Відхилення СТП від КТ. см
-
5
-
5
-
5
-

Габарит кучності – круг діаметром, см
-
20
-
20
-
20
-

Зміна СТП при перемішенні мушки, см

на 1 мм вліво (вправо)
26
18
26
18
16
15
19

на 1 оберт по висоті
20
14
20
14
16
12
19

Перевірка бою
Для перевірки бою одиночними пострілами стріляючий проводить 4 постріли, ретельно та однаково прицілюючись під середину нижнього краю мішені. Після закінчення стрільби командир, по розташуванню пробоїн визначає кучніть бою та положення середньої точки попадання (СТП).
Кучність бою вважається нормальною, якщо всі чотири пробоїни або три (при одній відірвавшійся) вміщаються в коло діаметром 15 см.
Після цього визначається середня точка попадання (СТП) за чотирма (трьома) пробоїнами.
Для визначення СТП по чотирьом пробоїнам необхідно:
з’єднати прямою лінією дві найближчі пробоїни і відстань між ними поділити пополам;
отриману точку з’єднати з третьою пробоїною і відстань між ними розділити на три рівні частини;
точку ділення, найближчу до трьох перших пробоїн, з’єднати з четвертою пробоїною і відстань між ними розділити на чотири частини.
Точка ділення, найближча до перших трьох пробоїн і буде СТП чотирьох пробоїн.
СТП можливо визначити також наступним чином: з’єднати пробоїни попарно, потім з’єднати середини обох прямих і отриману лінію розділити пополам, точка ділення і буде СТП.
Якщо усі чотири пробоїни не поміщаються у коло діаметром 15 см, то СТП дозволяється визначити по трьом більш купно розташованим пробоїнам при умові, що четверта пробоїна віддалена від СТП трьох пробоїн більш ніж на 2,5 радіуса кола, поміщаються ці три пробоїни.
Для визначення СТП по трьом пробоїнам необхідно:
з’єднати прямою лінією дві найближчі пробоїни і відстань між ними розділити пополам;
- отриману точку з’єднати з третьою пробоїною і відстань між ними розділити на три рівних частини.
Точка ділення, найближча до перших двох і буде СТП.
При нормальному бою автомата СТП повинна співпадати з контрольною точкою або відхилитися від неї не більше ніж на 5 см, вона повинна не виходити за межі малого кола перевірочної мішені.
Автомат, бій якого при перевірці визначено не нормальним, приводиться до нормального бою.
Приведення до нормального бою.
Якщо при стрільбі СТП відхилилась від КТ в яку-небудь сторону більше ніж на 5 см, то в відповідності до цього проводиться зміна положення мушки:
якщо СТП нижче КТ, мушку потрібно загвинтити;
якщо вище – вигвинтити;
якщо СТП лівіше КТ, пересунути мушку вліво;
якщо правіше – вправо.
При переміщенні мушки в сторону на 1 мм СТП при стрільбі із АК-74 на 100 м зміщується на 26 см. Один повний оборот мушки переміщає СТП по висоті при стрільбі на 100 м із АК-74 на 20 см. (Переміщення мушки для інших видів зброї згідно даних таблиці).
Вірність переміщення мушки перевіряється повторною стрільбою. Після приведення зброї до нормального бою стара мітка на полозкові мушки забивається, а замість неї набивається нова.
Останній результат стрільби при приведенні до нормального бою заноситься в карточку якісного стану зброї.
Особливості приведення до нормального бою кулеметів.
Для перевірки бою кулемета проводиться спочатку стрільба поодинокими пострілами (4 патрони), а потім автоматичним вогнем (кількість патронів і кількість черг згідно даних таблиці).
Після закінчення стрільби командир, керуючий перевіркою бою, оглядає мішень та по розташуванню пробоїн визначає кучніть бою та положення СТП (кучність бою та положення СТП – згідно даних таблиці).
Розмір відхилення СТП від КТ – згідно даних таблиці.
Переміщення мушки для кулеметів - згідно даних таблиці.

Особливості приведення до нормального бою пістолета ПМ.
Перевірка бою пістолета проводиться стрільбою на 25м патронами однієї партії. Стрільба проводиться по чорному колу вивірочної мішені діаметром 25см. Точкою прицілювання служить середина нижнього краю чорного кола або центр кола. Положення для стрільби – стоячи з руки.
Після закінчення стрільби командир, керуючий перевіркою бою, оглядає мішень та по розташуванню пробоїн визначає кучніть бою та положення СТП (кучність бою та положення СТП – згідно даних таблиці).
Розмір відхилення СТП від КТ – згідно даних таблиці.
Якщо СТП відхилилась від КТ більше ніж на 5 см, то пістолет передається збройовому майстру для відповідного пересування або заміни цілика: цілик заміняється більш низьким (високим), якщо СТП вище (нижче); цілик пересувається вліво (вправо) , якщо СТП – правіше (лівіше) КТ.
Збільшення (зменшення) висоти цілика або його пересування вправо (вліво) на 1 мм міняє положення СТП в відповідну сторону на 19 см.
Особливості приведення до нормального бою СВД.
Вивірка оптичного прицілу.
Після закінчення перевірки бою гвинтівки і приведення її до нормального бою з відкритим механічним прицілом проводиться вивірка оптичного прицілу. Для цього необхідно:
- приєднати до гвинтівки оптичний приціл та щоку приклада; повертанням маховичків (верхнього та бокового) поставити приціл на поділку „3” і шкалу бокових поправок на „0”;
- закріпити гвинтівку в прицільному станкові і навести її по відкритому прицілу, поставленому на поділку „3” в точку прицілювання на перевірочній мішені (в яку наводилась при стрільбі з відкритим прицілом);
- подивитись в оптичний приціл і запримітити, куди направлений основний (верхній) кутника сітки прицілу, якщо він направлений на середину нижнього краю перевірочної мішені, оптичний приціл рахується вивіреним правильно;
- у разі не суміщення основного кутника сітки прицілу з точкою прицілювання необхідно звільнити бокові (стопорні) гвинти маховичків на один-два оберти , а потім повертанням гайок підвести гострий кінець основного кутника сітки під точку прицілювання і обережно загвинтити стопорні гвинти до відмови;
- перевірити, чи не змістився кутник відносно точки прицілювання при загвинчуванні стопорних гвинтів, якщо він змістився , знову вивірити приціл, як сказано вище.
Після вивірки оптичного прицілу проводиться контрольна стрільба з оптичним прицілом на тих же умовах, що і при перевірці бою гвинтівки з відкритим прицілом, тільки контрольна точка відмічається на висоті 14 см від точки прицілювання.
Розмір відхилення СТП від КТ і кучність – згідно даних таблиці.
Якщо СТП відхилилась від КТ більше ніж на 3 см, то потрібно визначити відхилення СТП, звільнити стопорні гвинти маховичків і внести відповідні поправки у встановлення гайок. Переміщення гайки на одну поділку додаткової шкали при стрільбі на 100 м міняє положення СТП на 5 см.
Після внесення поправок в установку гайок стрільбу необхідно повторити.
Розмір відхилення СТП від КТ – згідно даних таблиці.
Перевірка прицільних пристосувань РПГ-7.
Гранатомет, який знаходиться в підрозділі, повинен мати справні та перевірені прицільні пристосування. Перевірка прицільних пристосувань гранатомета проводиться:
- при надходженні його в підрозділ;
- після першої стрільби, а потім після кожних 3-5 стрільб;
- після ремонту гранатомета;
- після виявлення під час стрільби значних відхилень СТП від контрольної точки прицілювання.
Перевірка прицільних пристосувань гранатомета проводиться за допомогою призначеного для цієї цілі прибору. При перевірці оптичного прицілу маховичок температурної поправки встановлюється на знак „+”, а хомутик механічного прицілу – на поділку „3”. Приціл ПГО-7В перевіряється по мішені та віддаленій точці.
Для перевірки прицільних пристосувань необхідно:
- встановити гранатомет на прицільному станку;
- встановити щит з мішенню вертикально по висоті на віддалі 20 м від РПГ;
- хрестоподібно натягнути нитки в прорізах на торці приладу для перевірки прицільних пристосувань та вставити його в дульну частину гранатомета, так, щоб виступ приладу ввійшов повністю в виріз дульної частини стволу;
- навести гранатомет через канал стволу та отвір в приладі на верхнє коло мішені та надійно закріпити РПГ в станку, при цьому перехрестя мішені та приладу повинні співпадати;
- провести візування через прицільне пристосування.
При перевірці оптичного прицілу знак „+” розташований в верхній частині сітки повинен співпадати з маленьким перехрестям на верхньому колі мішені. При не виконанні цієї вимоги потрібно виправити установку прицілу, для чого:
- згвинтити кришку вивірочного гвинта по боковому направленні; вставити викрутку в шліц гвинта та провертати його до суміщення знака „+” з перехрестям мішені;
- вигвинтити на 1,5-2 оберти 3 бічних гвинта на маховику температурної поправки та, притримуючи маховик в положенні „+” проти мітки на корпусі прицілу повертати вивірочний гвинт по висоті до суміщення знака „+” з перехрестям.
Після перевірки оптичного прицілу нагвинтити кришку та закрутити бічні гвинти. При перевірці механічного прицілу лінія прицілювання основної мушки не повинна виходити за межі нижнього білого прямокутника, а лінія прицілювання допоміжної мушки – за межі верхнього білого прямокутника.
Для перевірки прицільних пристосувань по віддаленій точці необхідно:
- вибрати добре видиму точку на відстані 300 м від гранатомета та навести РПГ через канал стволу перехрестям приладу на цю точку;
- провести візування через прицільне пристосування , при цьому знак „+”, розташований в верхній частині сітки, повинен співпадати з віддаленою точкою;
- при невиконанні цього, виправити установку прицілу, як при перевірці прицілу по мішені на щиті.