Лабораторна робота №5 Турянський ОлексійТЕМА: Дослідження включенння біполярного транзистора по схемі із спільним колектором. Варіант 3 Порядок виконання роботи № 5: Послідовність спрощенного розрахунку транзисторного каскаду СК із термостабілізацією Амплітуда вх. сигналу UВХ = ±8В Частота вх . сигналу f = 100 кГц Внутрішній опір емітерного переходу rбе =200 Ом Коефіціент передачі струму бази (=95 Опір навантаження Rн = 0,15 кОм Напруга живлення EС = +20 В Вихідна напруга UВИХ0 при відсутності вхідної напруги: ; UВИХ0= 20/2=10 В Вихідний струм ІВИХ0 в режимі спокою: ; IВИХ0= 10/100=0,1 A Рис. 13. Підсилювальний транзисторний каскад із термостабілізацією на основі npn-транзистора, який включений із спільним колектором. Початковий струм бази ІБ0 : , де ;IK0= 20*(95/96)= 19,79; IБ0=19,79/95=0,21A Напруга початкового зміщення бази UБ0 : ;UБ0= 10,0 + 0,7= 10,7 В Величини опорів R1 та R2 подільника напруги, відповідно: та , прийняти IR = IБ0 R1= (20+10,0)/(0,21+0,21)= 71,4 Ом R2=10,0 /0,21=47,6 Ом Вхіний опір схеми СK із термостабілізацією RВХ : , де RСK – вхідний опір схеми СK, . RСК=200+95*150=14450 Ом ; RВХ=(47,6*14450)/ (47,6+14450)=47,4 Ом Величина ємності вхідного конденсатора СВХ : ; СВХ > 10/(2*3,14*75*51)=0,0004 Ф Величина ємності вихідного конденсатора СВИХ : , де RВИХ=RН. СВИХ > 10/(2*3,14*100*150)=0,0001 Ф Коефіцієнт підсилення струму kI : , де , ?IВИХ=(95+1)*8/14450=0,05 A ?IВХ=8/47,4=0,2 A KI =0,05/0,2=0,25 Коефіцієнт підсилення напруги kU : , де , ?UВИХ=0,05*150=7,5 В ?UВХ=8 В KU =7.5/8=0,9 Коефіцієнт підсилення потужності kP :
kp =0,25*0,9=0,225 часова діаграми вхідного та вихідного сигналів: / Схема транзисторного каскаду СЕ із термостабілізацією: / Спотворення форми вихідного сигналу при перевищенні вхідним сигналом номінальної амплітуди (U?BX = 2?UBX ) та внаслідок неправильного розрахунку робочої точки транзистора (R1? = 2?R1 ): /