31.Сутність держави та її функції.
Держава-форма орг-ції класового суп-тва, сукупність взаємодіючих органів, установ і орг-цїй здійснюючих упр-ня суп-вом від ім.народу. Д виникла на пізній фазі первіснообщ. ладу(3-4тис.до н.е). Причини виникн:*поява майнової нерівності і класів та необхідність регулювання відносин між ними;*розподіл праці і поступове перетворення д-ті по упр-ню сусп-ва в самостійну функцію. Д володіє монополією на влвду, здійсн.внутрішню і зовн.політику,видає закони. Структура Д:1)Президент,має особливиі статус- глови держави і відноситься до законод.і виконавч.влади; 2)Представницькі органи(парламент); 3)Виконавчо-розпорядчі органи(уряд)-вищий колективний,колегіальний орган системи міністерств, відомств; 4)Судова система-з районного суду до Верховного; 5)Ограни охорони гром-го порядку-міліція; 6)Збройні сили; 7)Органи держбезпеки-СБУ; 8)Наглядацько-контрольні інстанції-прокуратура,податкова. Функції держави.
1.Внутрішні: *законодавча(парламент здійсн.видання закону); *соціальна(проведення соц.політики-добробут,сервіс); *культурницька(розв.освіти,науки,виховання); *економіко-госп-ка(орг-я в-ва, держ.регулювання ек-ки); *екологічна(збереження і захист природи,НПС); *право-захисна(захист власності,прав,свобод людини). 2.Зовнішні: *проведення самостійної зовн.політики; *забезпечення обороноздатності країни,її безпеки; *розвиток міжнародн.співробітництва,відносин між державами. Вчені-марксисти класиф.за класово-формаційним принципом: *рабовласницький тип Д; *феодальний; *капіталістичний; *соціалістичний; *перехідний. Західні вчені: індустріальні; постіндуст.,держави, що розвиваються. Форми Д: 1)Форма державного правління 2)Державний устрій 3)Політичний режим.
Концепція походження держави
Концепції походження Д.:1)неісторична, її висунув Арістотель, який проголосив що природа людини, як «політ істоти», визначила їй наперед жити в сусп-ві, і тому Д є природним продуктом розвитку людських спільнот.;2)теологічна-до цієї теорії належать аналогічні за змістом концепції в християнській культурі, де держ влада виводиться з волі надприродного чиновника-Бога. Особливого насичення божественне походження Д і влади набуло у монаха Фоми Аквінського - усяка влада від Бога. Держава є необхідністю, її мета – загальне благо. Церква є вищою від Д. Сучасна католицька церква підтримує божественний генезис ідеї про Д. 3)патріархальна–засновником її був Роберт Філер, вважав, що Д виникла в процесі механічного обєднання родів у племена. Д є розширеною формою патріархальної влади, що здійснюється від імені всіх і для загального блага. 4)сусп-го договору-(17-18ст.)в добу монархічно-абсолютиського ладу в Європі, виникли різні теорії сусп-го договору походження Д. (Гоббс, Локк, Руссо). Суть цієї теорії полягала в тому що Д виникає не за волею Бога, а створюється добровільно сусп-м договором, пактом суверенних гром-н і правителем за законами людського розуму.5) підкорення- основоп. Людвіг Гумплович-базуючись на концепції соц.дарвінізму, він вважав, що Д виникла як результат завоювання краще організованими і сильнішими групами людей гірше організованих і слабких спільностей. Тобто Д стає формою панування сильніших над слабшими. 6)класова(Маркс, Енгельс), стверджували що виникнення Д – природно-історичний об’єктивний процес. Д започатковується у пізній фазі общинно-племенного ладу і розвивається впродовж історичного періоду. Основними умовами утворення Д в 3-4 ст до н.е була поява додаткового суспільного продукту на грунті визрівання майнової нерівності, розподілу праці і появи класів. За умови розвинутого, демократ.сусп-ва вона починає виступати як нейтральна, надкласова сила й однаково відображає інтереси всіх верств суспільства.