Предмет, об'єкти і метод бухгалтерського обліку
19
До джерел власних коштів належать:
капітал (статутний, пайовий, додатковий);
нерозподілений прибуток;
резерви;
бюджетне фінансування (табл. 1.2).
Одним із первинних джерел інвестування та формування майна підприємства є статутний капітал.
Статутний капітал — зафіксована в установчих документах загальна вартість активів (господарських засобів), які є внеском власників (учасників) до капіталу підприємства.
Він забезпечує регулювання відносин власності та управління підприємством, його розмір не може бути меншим за встановлену законодавством суму. На державних підприємствах статутний капітал утворюється за рахунок коштів, що виділяються з Державного бюджету України.
Нерозподілений прибуток — прибуток, який залишається на підприємстві після виплати доходів власникам і формування резервного капіталу.
Резерви — сума резервів, утворених відповідно до чинного законодавства або установчих документів за рахунок прибутку підприємства.
Бюджетне фінансування — додаткові кошти, виділені з Державного бюджету на розширення господарської діяльності державному підприємству.
До джерел позикових коштів належать:
кредити банків;
кредиторська заборгованість;
зобов'язання (табл. 1.2).
Кредити банків — кредити, надані підприємству на конкретні цілі на умовах повернення у визначені строки.
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги — сума заборгованості підприємства перед постачальниками і підрядниками (іншими підприємствами, організаціями та особами) за матеріальні цінності, виконані роботи та одержані послуги (крім заборгованості, забезпеченої векселями). Вона утворюється в процесі господарської діяльності за виникнення на підприємстві не-сплачених боргів.
Зобов'язання — заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення господарських засобів підприємства, які втілюють у собі економічні вигоди.