ПЕРЕДМОВА
С
учасний етап розвитку аграрного сектора України характеризується переходом до ринкових відносин на фоні реформування вітчизняної економіки, кардинальною зміною організаційної структури управління сільськогосподарським виробництвом, появою нових організаційно-правових форм господарювання. За цих умов статистика сільського господарства стає не тільки джерелом відомостей про найважливіші явища і процеси, що відбуваються в АПК країни, про його стан і розвиток, але й вагомим знаряддям успішного й ефективного управління і керівництва сільськогосподарським виробництвом.
Виходячи з цього важливого значення набуває підвищення рівня теоретичної, а особливо практичної підготовки майбутніх економістів, зокрема опанування ними професійних знань і практичних навичок з методики і форм, видів і способів проведення статистичного спостереження сільськогосподарського виробництва, розробки та аналізу статистичних даних з урахуванням особливостей даної галузі народного господарства та сьогоднішнього стану її розвитку.
Курс «Статистика сільського господарства» відіграє важливу роль при підготовці висококваліфікованого економіста, розширення його професійних знань, в опануванні ним методологією статистичного збору, опрацювання й аналізу даних про стан і розвиток сільського господарства — однієї з основних галузей економіки. Ця дисципліна, для якої виділено чимало академічних годин, включена до навчальних планів вищих навчальних закладів економічного та аграрного профілів І—IV рівнів акредитації.
Вивчення курсу «Статистика сільського господарства» у вищій школі передбачається в два етапи: при підготовці бакалаврів та підготовці магістрів і спеціалістів.
На першому етапі студенти вивчають базові поняття і категорії статистики сільського господарства, систему статистичних натуральних показників рослинництва і тваринництва та вартісних показників продукції сільського господарства, тобто студенти опановують загальний мінімум матеріалу, який потрібен кожному фахівцю для роботи в установах державної статистики та агропромислового комплексу. На другому етапі студенти набувають знань за профілем своєї спеціалізації з урахуванням обов’язків керівного складу та наукових працівників.
На даний час вивчення курсу «Статистика сільського господарства» є дещо проблематичним з огляду на відсутність підручників і навчальних посібників, в яких ураховувалися б сучасний стан і розвиток статистики сільського господарства, у тому числі ті зміни, що відбулися в зв’язку з докорінною перебудовою господарського механізму в даній галузі та реформуванням вітчизняної статистики, зокрема переходом на міжнародні стандарти обліку.
Пропонований навчальний посібник має на меті певною мірою усунути цю прогалину, оскільки категорії, поняття, класифікації статистики сільського господарства подаються у ньому з урахуванням світового досвіду і досягнень вітчизняної статистики, включаючи вимоги нової української Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД) і Державного класифікатора продукції та послуг (ДКПП). Також у посібнику розглядаються методологічні розбіжності у класифікації рослинництва і тваринництва та розрахунків їх натуральних показників, а також вартісних показників продукції сільського господарства, що застосовуються вітчизняною і міжнародною статистикою сільського господарства.
Пропонований навчальний посібник складається з передмови і п’яти розділів. У першому подається розгорнуте визначення об’єкта та предмета статистики сільського господарства, розкриваються їх основні особливості, розглядаються методи статистики сільського господарства, значення завдання та організації статистики сільського господарства в Україні на сучасному етапі.
У другому розділі увага приділяється методологічним, прикладним та організаційним питанням статистики рослинництва, надається визначення об’єкта статистики рослинництва, формулюються її основні завдання, висвітлюється сутність таких базових категорій і понять статистики рослинництва, як посівна площа, валовий збір і врожайність сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, наводиться класифікація посівних площ, сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, описується методика розрахунків облікових категорій посівних площ і показників валового збору і врожайності сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, а також організація сучасного статистичного спостереження рослинництва в Україні. На конкретних прикладах розглядаються основні напрями та методика проведення економіко-статистичного аналізу посівних площ, врожайності та валового збору сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень.
У третьому розділі наводиться визначення об’єкта статистики тваринництва, формулюються її основні завдання, класифікація сільськогосподарських тварин, викладається методика розрахунку натуральних показників кількості, складу сільськогосподарських тварин, показників їх відтворення і продуктивності, а також обсягу різних видів тваринницької продукції та організація сучасного статистичного спостереження тваринництва в Україні. Конкретні приклади ілюструють основні напрями та методику проведення економіко-статистичного аналізу кількості, складу і руху сільськогосподарських тварин, показників їх відтворення і продуктивності, а також натуральних показників обсягу тваринницької продукції.
У четвертому розділі розглядаються види обліку і вартісної оцінки продукції сільського господарства та їх значення, вартісні показники продукції сільського господарства та методика їх розрахунку, основні джерела статистичної інформації для визначення продукції сільського господарства і напрями та методи економіко-статистичного аналізу вартісних показників продукції сільського господарства.
У п’ятому розділі стисло викладаються методика і техніка автоматизованих розрахунків різних статистичних показників і побудови різних видів статистичних графіків, які використовуються для розв’язування різних завдань статистичного дослідження сільського господарства. На конкретних прикладах ілюструється застосування русифікованої версії операційної системи WINDOWS 95 і найпопулярнішого і в той же час найпростішого в експлуатації та досить потужного пакета прикладних програм EXCEL 97. Перевагою цієї версії перед англійською є те, що її опанування доступно навіть для тих читачів, які не володіють англійською мовою. У посібнику паралельно з описом російськомовних термінів стосовно основних понять і засобів операційної системи WINDOWS і програми EXCEL 97 у дужках жирним курсивом наводяться їх українськомовні аналоги.
Принагiдно зауважимо, що українська термiнологiя в галузях статистики та комп’ютерної технiки i програмного забезпечення досі не унормована. З огляду на це терміни, які вживаються в даному навчальному посібнику, можуть відрізнятися від аналогічних термінів в інших близьких за тематикою виданнях. Щоб певною мірою ознайомити читача з існуючою різноманітністю термінів у цих галузях знань, у пропонованому навчальному посібнику наводяться деякi з них.
Для систематизації і кращого засвоєння навчального матеріалу, а також набуття практичних навичок у розрахунку показників і застосуванні статистичних методів їх аналізу кожний параграф пропонованого навчального посібника завершується контрольними запитаннями, задачами і завданнями для самостійної роботи. Оскільки у сучасних умовах вміння користуватися комп’ютером при обробці статистичної інформації і застосуванні статистичних методів аналізу є невід’ємною складовою професійної підготовки висококваліфікованого спеціаліста у сфері статистики, виконання всіх розрахунків орієнтовано на використання комп’ютерної техніки, зокрема із застосуванням програми EXCEL.
Враховуючи, що однією з важливих передумов успішного опанування даної дисципліни є одержання ґрунтовних знань про сучасну організацію статистики сільського господарства, а саме: про джерела статистичних даних, організаційні форми, види і способи їх одержання у розрізі тієї чи іншої галузі статистики сільського господарства, у навчальному посібнику як одна з основних форм самостійної роботи передбачається підготовка і захист реферату. Тому тут подано теми рефератів і методичні вказівки щодо їх написання.
За допомогою запропонованих у навчальному посібнику навчальних вправ викладач може досить швидко та ефективно визначити рівень підготовки кожного студента з тієї чи іншої теми, сформувати блоки індивідуальних завдань для проведення поточного і підсумкового контролю знань студентів. Для підбиття підсумків контролю кожен викладач може запровадити свою систему оцінки знань студентів.
Враховуючи, що найбільше методичне і пізнавальне значення при вивченні курсу «Статистика сільського господарства» має використання фактичних статистичних матеріалів, які відображають сучасний стан, розвиток й ефективність сільськогосподарського виробництва як в Україні, так і в інших країнах, виклад матеріалу навчального посібника, включаючи всі навчальні вправи, ґрунтується на реальних статистичних даних, узятих з офіційних статистичних видань та інших публікацій. Навчальний посібник містить також багато різних видів статистичних графіків, які є логічним продовженням текстового матеріалу і істотно полегшують його сприйняття й розуміння.
Автор з великою увагою поставиться до зауважень, порад і з вдячністю прийме все, що допоможе покращити даний навчальний посібник.