Економічні відносини сфери товарного оббігу
План
Торговий капітал і торговий прибуток.
Торгівля та її форми.
Торговий капітал- є історично першою формою, його зародки можна знайти в стародавніх суспільствах. Він охоплює періоди розвитку, як просого товарного виробництва так і розвиненого. В умовах розвиненого товарного виробництва торговий капітал стажє частиною суспільного капіталу. Його розвиток обумовлюється функціонуванням промислового капіталу. Дія торгового капіталу обмежується в основному сферою оббігу розрізняють 2 підвиди торгового капіталу:
Торгово торговий
Грошово торговий.
Перший має спаву з оборотом товару, а другий з оборотом грошей. Товарно торговий капітал: виступає у вигляді певної маси товарів виготовлених економічними суб’єктами і призначених для продажу, даний різновид торгового капіталу виконує функцію реалізації прибутку.
Грошово торговий каптал: цей різновид торгового капіталу не бере безпосередньої участі у виробництві він не втілюється в засобах виробництва а представляє собою фод купівельної сили, тому грошово торговий капітал є тим економічним важилем який дозволяє підприємцеві отримати в своє розпорядження додаткові ресурси для досягнення своєї цілі. Грошово торговіий капітал виступає у двох функціональних формах:
-лихварський капітал.
-позичковий капітал.
Лихварський капітал- це історично перша форма розвитку грошово-торгового капіталу. З розвитком банківської системи він перестає існувати, його місце займає позичковий капітал. Між названими функціональними формами грошово торгового капіталу є як спільне так і відмінне ( відмінне: 1. Лихварський капітал має в основному споживацький характер, а позичковий обслуговує досягнення виробничих цілей . 2. Через надзвичайно великі ризики лихварський капітал надавався за великі відсотки, позичковий капітал базувався на розвиненій банківській системі звідси ризик зменшився і тому банківський капітал надавався під менші відсотки. 3. Лихвар дає в позику власні гроші, а банкір гроші своїх клієнтів. Спільне: 1. Обидві форми пов’язані з нагромадженням кредитних ресурсів. 2. Застосовуються з єдиною метою-отримання відсотіківв).
Торговий капітал виконує надзвичайно важливі функції в сучасному суспільстві він прискорює оббіг капіталу, а з другого боку він сам здійснює певні продуктивні витрати. Така двоїстість торгового капіталу обумовлює поділ витрат оббігу на два види:
-додаткові витрати оббігу (пов’язані з продовженням процесу виробництва у сфері оббігу до них відносять: транспортуванняя, пакування, сортування тощо ).
-чисті витрати оббігу (ЧВО- цей вид витрат пов'язаний з функціонуванням капіталу у сфері обігу, сюди відносять кориспондунцію рекламу, грошові операції, утримання контор тощо. Ці витрати не можуть самоокуповуватись а тому їз покриття здійснюється за рахунок сукупної додаткової вартості ).
Наявність додаткових і чистих витрат модифікує механізм утворення середнього прибутку з урахуваннЯм торгового капіталу формула…….такого вигляду:
Якщо вроахїувати величину чистих витрат оббігу дана форма ще більше модифікується і набуває ось такого вигляду:……..
Сутність механізму утворення ………полягає у тому,що торговець купіє товар за оптовими цінами, які вдповідають цінам виробництва, а реалізує товар за роздрібними цінами. Таким чино…буде мати натупний вигляд…………..
Т торгівля- це галузь господарства, яка здійснює посередницьку діяльність щодо реалізації товарів і надає пов’язані з цим послуги. Суть торгівлі більш повно виявляється вїї функціях та формах. Розглянемо функції торгівлі:
Зміна форми вартостей.
Доведення виведеної продукції до кінцевого споживача.до основних форм торгівлі відносять:
………………….