Гроші, як світове явище. Грошові відносини
План
Основні етапи розвитку грошей.
Функції грошей.
Закон грошового обігу. Інфляція.
Безперешкодний рух грошей – це основна умова розвитку товарного виробництва.
Гроші – це кров економічної системи. Вони пов’язують між собою всіх суб’єктів економічних відносин, тому зруйнувати грошову систему означає припинити або деформувати відносини між покупцями і виробниками. Появі грошей передує епоха натурального виробництва. На зміну їй приходить епоха товарних грошей.
Товарними називаються гроші, що мають власну внутрішню вартість. Результатом розвитку форми мінової вартості товару можна виділити 4 основні етапи розвитку мінової вартості товару :
Проста або випадкова
Повна або розгорнута
Загальна або еквівалентна
Грошова форма вартості
Грошова форма мінової вартості показує, що роль грошей починають виконувати метали. Перші гроші карбується з бронзи і міді. І лише пізніше для карбування грошей починають використовувати золото і срібло. Золото почало опановувати сферу впливу лише в XVIII ст. і лише під кінець XIX ст. золото майже повністю монополізувало сферу обігу.
На початковому етапі металеві гроші існують у формі злитку. На території Київської Русі під час укладання торговельних угод не рідко використовувався злиток поділений нарубками, при потребі по цім нарубкам злиток рубався, звідки походить рубль або Рубан. Злитки шестигранного злитку – гривня. Слово гривня походить від прикраси ,яку носили на шиї. Наука виділяє Київську, Новгородську, Волинську і Татарську гривні. З розвитком товарн6ого обігу гроші удосконалюються, на зміну злитку приходить монета.
Слово Монета – походить від імені богині Юнони ( наставниці, храм знаходиться на капітолії в Римі ). В Російській мові слово монета не існувало аж до часів Петра I, хоч Росія почала карбувати власні гроші приблизно з XX ст.
Монета – це карбований злиток металу, визначеної форми, ваги і проби, які встановлені державою і служать узаконеним засобом обігу. Монета може бути самої різноманітної форми. Будь-яка монета має три основна властивості :
- Аверс
- Реверс
- Гурт або ребро.
Монета в своєму розвитку проходить два основні етапи :
Повноцінна монета
Розмінна монета.
Ускладнення і значне розширення товарних угод сприяє тому, що поряд з металевими грошима починають використовуватися не металеві. Першими не металевими грошима були шкіряні гроші, їх запровадив Китай і вони виготовлялися із шкіри білих оленів.
Всі білі олені були власністю Імператора. Пізніше Китай вводить паперові гроші , це приблизно VIII ст.. У 1107 р. Китай друкував паперові гроші з допомогою декількох кліше, використовуючи при цьому не менше 6 фарб. Європа дізналася про паперові гроші від венеціанського купця Марко Поло, який відвідав Пекін в 1286р. вперше в США паперові гроші були випущені в 1690р.. В Європі паперові гроші почали випускатися починаючи з XVIII ст.. В Росії перші паперові гроші з’явилися в період царювання Катерини II в 1659р. Вони випускалися на фінансування війн із Туреччиною. Досвід впровадження паперових грошей в різних країнах здійснювався по різному. Наприклад у Франції банкір Джон Ло випустив їх в такій кількості, що потім було потрібно терміново і таємно покидати Париж. Тому Джон Ло отримав прізвище «батько інфляції».
Паперові гроші – це декретовані гроші власної внутрішньої вартості вони не мають, а є символами вартості і як такі можуть існувати лише через підтримку держави і довіру громадян до свого уряду. Паперові гроші в своєму розвитку проходять два основні етапи :
В межах першого етапу вони без перешкод обмінювалися на золото і срібло.
В межах другого етапу вони перестали бути конвертованими в дорогоцінні метали.
Повноцінні гроші виконують в суспільстві 5 основних функцій :
Міра вартості.(з її допомогою різноманітні товари і якісно і кількісно обмінюються між собою. Коли вартість товару отримає свій вираз в грошах, то це означає, що товар отримує свою ціну. Різноманітні товари порівнюються на основі певного масштабу цін.
Масштаб цін – це певна вагова кількість дорогоцінного металу прийнятого в країні за грошову одиницю. З масштабом цін пов’язані два таких процеси , як девальвація і ревальвація.)
Засоби обігу.( в даному випадку гроші допомагають кращій реалізації товарної раси)
Платіж.(він показує,що гроші стають засобом оплати боргового зобов’язання. Виділяють кредитні гроші. До них відносяться : вексель, банкнота, чек.)
Засіб утворення скарбів.(показує ,що повноцінні гроші можуть покидати обіг , але при цьому не втрачати вартість.)
Світові гроші.(спочатку її виконувало лише золото, але з другої половини XX ст.. цю функцію почали виконувати національні валюти найбільш розвинених країн світу. Домінує тут $ США. Для того ,щоб цей папірець зробити більш вагомішим, була спроба зв’язувати його з реальним продуктом, нафтою, звідси з 1973 р. виникає поняття нафто-долари. Тут відображається обернена закономірність.
Грошовий обіг – це сукупність грошових платежів, які здійснюються, як з допомогою готівки так і у вигляді безготівкових. Регулювання здійснюється на основі законів:
Кг =Ц/О, Кг =(СЦ-К*П*В)/О=Ц/О, де Кг - кількість грошей для обігу.
Ц – сума цін
СЦ – сума товарних цін
СЦ*К – сума товарів в кредит
СЦ-К+П – сума платежів , яких настав термін сплати
СЦ-К+П*В – сума взаємопогашуваних платежів
О – середнє число обертів грошової одиниці.
Д\З
Висновки по темі в цілому.
Висновки по кожному питанню.