Передмова
Студент виявив бажання стати фахівцем в області радіоелектроніки та телекомунікацій. Його привабили або системи мобільного зв’язку, або телевізійні системи, або радіолокаційні станції, або інші радіоелектронні системи призначені для збирання, оброблення та передачі інформації. Для таких радіоелектронних систем, які можна об’єднати під назвою “інформаційні системи”, спільним є те, що їх функціонування пов’язане з різноманітними перетвореннями електричного сигналу. Саме процеси перетворення сигналів в процесі їх передачі від джерела інформації до одержувача інформації розглядаються в даному посібнику.
Основна увага в посібнику присвячена цифровим системам передачі інформації. Разом з цим розглядаються процеси передачі сигналів властиві і іншим інформаційним системам.
Посібник написано на основі лекцій автора з дисциплін “Теорія електричного зв’язку” і “Основи теорії зв’язку і передавання даних”, які він читає в Національному університеті “Львівська політехніка”. Автор вдячний студентам, які сприймали матеріал лекцій і зуміли відобразити його в конспектах. Саме конспекти лекцій студентів лягли в основу цього посібника.
Посібник призначений для студентів, які вперше знайомляться з процесами передачі сигналів в радіоелектронних інформаційних системах. Тому при написанні посібника автор старався максимально використовувати слова і вирази, які є зрозумілими студентам 2-го курсу. Робота з посібником не виключає використання інших підручників і посібників, перелік яких дано в кінці книжки.
При викладі матеріалу в основному автор дотримується такої послідовності:
обгрунтування необхідності певного перетворення сигналу (постановка задачі);
пошук ідеї (способу) для реалізації цього перетворення сигналу і якісний аналіз ефектів, що супроводжують це перетворення;
формування математичної моделі процесу перетворення сигналу;
дослідження особливостей запропонованого способу перетворення сигналу і визначення меж його ефективного використання;
синтез структурно-функціональної схеми пристрою, який реалізує запропонований спосіб перетворення сигналу.
Автор вдячний колегам по кафедрі і в першу чергу В.Я. Мосорову та Л.Д. Озірковському за конструктивне обговорення матеріалу посібника.
Також автор вдячний Ю.В.Саноцькому і співробітникам фірми “Медіавест” – випускникам РТФ, які забезпечували вдосконалення комп’ютера автора і підтримували його в робочому стані напротязі всього часу роботи над посібником.