Правила виконання електричних схем
Історична довідка: “ Державний стандарт Союзу РСР, ГОСТ 2.702-75
Едина система конструкторської документації
Правила виконання електричних схем
Постановою Державного комітету стандартів Кабінету Міністрів СРСР від 7 вересня 1975 г. № 2584 термін дії встановлено
з 01.07.77
до 01.07 82
Недотримання стандартів карається законом
Цей стандарт встановлює правила виконання електричних схем, виробів в усіх галузях промисловості і електричних схем, енергетичних споруд (електричних станцій, обладнання промислових підприємств т. д.).
Види і типи схем і загальні вимоги до їхнього виконання згідно з ГОСТ 2.701-68.”
1.Правила виконання структурних схем
1.1 На структурній схемі зображають усі головні функціональні частини виробу (елементи, пристрої і функціональні групи) і головні взаємозв’язки між ними.
1.2 Функціональні частини на схемі зображують прямокутниками або за допомогою інших умовних графічних позначень.
1.3 Графічна будова схеми повинна давати найбільш наочне зображення про послідовність взаємодії функціональних частин у виробі.
На лініях взаємозв’язків рекомендується стрілками позначати напрям ходу процесів, які відбуваються у пристрої.
На схемі дозволяється вказувати тип елемента, позначення документа
(основної крнструкторської документації, державний стандарт, технічні умови) на основі якого цей елемент використаний.
При зображенні функціональних частин у вигляді прямокутників, найенування, типи і позначення рекомендуєтбся вписувати в середину прямокутників.
1.5 При великий кількості функціональних частин дозволяється замість найменувань, типів і позначень проставляти порядкові номера з правої сторони від зображення або над ними, як правило, зверху вниз в напрямку зліва направо. В тому випадку найменування, типи і позначення вказують в таблиці, яку розташовують на полі схеми.
1.6 Дозволяється розташовувати на схемі пояснювальніі записки, діаграми або таблиці, які визначають послідовність процесів в часі, а також вказувати параметри в характерних точках (величини струмів, напруг, форми і величини імпульсів, математичні залежності тощо)
Правила виконання функціональних схем
2.1 На функціональній схемі зображують функціональні частини виробу (елементи, пристрої і функціональні групи ), які беруть участь в процесі, зображеному на схемі, і зв’язки між цими частинами
2.2 Функціональні частини і зв’язки між ними на схемі зображують умовними графічними позначенями, встановленими в стандартах Єдиної системи конструкторської документації. Окремі функціональні частини дозволено зображати у вигляді прямокутників.
2.3 Графічний побудова схеми повинна давати найбільш наочно зображати послідовність процесів, показаних на схемі.
2.4 Дозволяється при виконання функціональних схем користуватись положеннями, вказаних в пп. 3.6-3.15 і 3.24.
2.5 На схемі повинні вказуватися:
для кожної функціональної групи – позначення, присвоєній їй на принциповій схемі і (або) її найменування: якщо функціональна група зображена умовним графічним позначенням, то її найменування не вказують;
для кожного пристрою, зображеного у вигляді прямокутника,позиційне позначення, яке присвоїли йому на принциповій схемі, його найменування і тип і позначення документа (основний конструкторський документ, державний стандарт, технічні умови), на основі якого цей пристрій використано;
для кожного приладу, зображеного у вигляді умовного графічного позначення, яке присвоєне йому на принциповій схемі, його тип і позначення документа;
для кожного елемента – позиційне позначення, яке присвоєне йому на принциповій схемі і (або) його тип.
Позначення документа, на основі якого використано прилад, і тип елемента дозволяється не вказувати.
Найменування, типи і позначення, рекомендується вписувати в прямокутники.
2.6 На схемі рекомендується вказувати технічні характеристики функціональних частин (поряд з графічними позначеннями або на вільному полі схеми).
2.7 На схемі розташовують пояснювальні написи, діаграми або таблиці, що визначають послідовність процесів в часі, а також вказують параметри в характерних точках (величини струмів, напруг, форми і величини імпульсів, математичні залежності і т. д.).
Правила виконання принципових схем
3.1 На принциповій схемі зображують усі електричні елементи або пристрої, потрібні для виконання і контролю у виробі заданих електричних процесів, всі електричні зв’язки між ними, а також електричні елементи, якими закінчуються вхідні і вихідні зв’язки.
3.2 На схемі допускають зображувати з’єднання і збірні елементи, встановлені у виробі з конструкторських міркувань.
3.3 Схеми виконують для відімкнених виробів.
В технічно обгрунтованих випадках допускають окремі елементи схеми зображати в обраному робочому положенні з вказанням на полі схеми режиму, для якого зображені ці елементи.
3.4 Елементи у виробі зображують у вигляді умовних графічних позначень, встановлених в стандартах Единої системи конструкторської документації.
3.5 Елементи які використовуються у виробі частково, дозволяється зображувати не повністю, обмежуватися зображенням використаних частин.
3.6 Елементи і пристрої зображують на схемах об’єднаним або рознесеним способом.
3.7 При об’єднаному способі частини елементів або пристроїв зображують на схемі безпосередньо один біля одного.
3.8 При рознесеному способі частини елементів і пристроїв або окремі елементи пристроїв зображають на схемі в різних місцях так, щоб окремі зв’язки виробу були зображені найбільш наочно.
Рознесеним способом, дозволяється зображати всі та окремі елементи або пристрої.
При виконання схеми рекомендується користуватися рядковим способом. При цьому умовні графічні позначення елементів або їх частин, які входять в однин ланцюг, зображують однин за одним по прямій, а окремі ланцюги – поряд, творячи паралельні (горизонтальні або вертикальні ) рядки.
При виконанні схеми рядковим способом дозволяється номерувати рядки арабськими цифрами ( мал. 1).

мал. 1
3.9 При зображенні елементів рознесеним способом, дозволяється на вільному полі схеми розташовувати умовні графічні позначення елементів, виконані комбінованим (змішаним) способом. При цьому елементи, використовуються у виробі частинно, зображаються повністю з вказанням використаних і не використаними частин. (наприклад, всі контакти реле)
Виводи невикористаних частин зображають коротшими, ніж виводи використаних елементів (мал. 2).

мал.2
3.10 Схеми виконують в багатолінійному або однолінійному зображенні.
3.11 При багатолінйному зображенні кожен ланцюг зображують окремою лінією, а елементи, які входять до цих ланцюгів,- окремими графічними позначеннями (мал. 3а).
3.12 При однолінійному зображенні ланцюгів, виконуються ідентичні функції, зображують одною лінією, а однакові елементи цих ланцюгів – одним умовним графічним позначенням (мал. 3б)
3.13 При потребі на схемі позначають електричні кола. Ці позначення повинні відповідати ГОСТ 2.709-72 або іншим нормативно-технічним документам, чинних галузях.

а б
а - багатолінійне зображення; б – однолінійне зображення
мал. 3
3.14 При зображенні на одній схемі різних функціональних ланцюгів дозволяється виділяти кожен з них різною товщиною лінією. На одній схемі рекомендується використовувати не більше трьох розмірів, ліній в товщині. При необхідності на полі схеми розташовують відповідні пояснення.
3.15 Для спрощення схеми допускаються: декілька електрично не пов’язаних ліній, зв’язку, злити в одну лінію, але при підході до контактів (елементів) кожну лінію зв’язку зображають окремою лінією.
При злитті ліній зв’язку кожну лінію розташовують у місці злиття, а за необхідністю, і на обох кінцях умовними позначеннями (цифрами, літерами або складанням літер і цифр) або позначеннями, прийнятими для електричних ланцюгів(див. п. 3.13).
Позначення ліній проставляють згідно з вимогами ГОСТ 2.751-75.
3.16 Кожний елемент або пристрій, котрі є у виробі і зображені на схемі, повинні мати позиційне позначення в відповідності з ГОСТ 2.710-75.
3.17 Позиційне позначення елементам (пристроям) потрібно присвоювати в межах виробу (установки).
3.18 Порядкові номера елементам (пристроям) потрібно присвоювати починаючи від одиниці, в межах групи елементів (приладів), яким на схемі присвоєно однакові літерові позиційні позначення, наприклад, R1, R2,R3 тощо, C1,C2,C3 тощо.
3.19 Порядкові номера повинні бути присвоєні відповідно до послідовності розташування елементів або пристроїв на схемі, згори-донизу в напрямку зліва-направо.
При необхідності дозволяється змінювати послідовність присвоєння порядкових номерів в залежності від розташування елементів у виробі, напрямок проходу сигналів або функціональній послідовності процеса.
При внесенні змін у схему послідовність присвоєння порядкових номерів може бути порушена.
3.20 Позиційні позначен